Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 24 sty 2018, o 19:55

Moim zdaniem Sapiński okazał się zbyt pazerny. Niewiele robił w tym temacie i obudził się z ręką w nocniku. Trzeba było wybrać na początek ze dwa obszary najbardziej perspektywiczne i przydatne Kaliszowi. Miałby przeciwko sobie tylko dwie gminy. Teraz ma koalicję wrogów wkoło, którzy długo będą to mu wypominać. Trudno też ocenić czy zabiegał najpierw o poparcie tego projektu wśród polityków. Przed wyborami wątpię czy da się to zrealizować . Partie nie będą chciały podejmować kontrowersyjnych wśród elektoratu decyzji, wpływających na słupki wyborcze.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 24 sty 2018, o 21:10

<Przemek> pisze:
24 sty 2018, o 18:34


Milo, zgadzam się z Tobą, że sytuacja w jakiej obecnie znajduje się miasto wynika z wieloletnich zaniedbań w zarządzaniu miastem. Tylko jak nagle odmienić obecny trend?
Szybko odmienić się nie da, a biorąc pod uwagę tragiczne zarządzanie kolejnych ekip może w ogóle.
Dlatego napisałem wyżej, że w obecnej sytuacji nie ma innego wyjscia jak powiększyc obszar miasta.
I to pomimo, że argumenty gmin uznaję zasadniczo za słuszne, a z kolei argumenty kaliskich władz za nieprawdziwe.
Co więcej - uważam za bardzo prawdopodobne, że nasze władze po kolejnym powiększeniu, tak jak po tym z roku 2000 uznają że to załatwia sprawę i nie zrobią nic lub niewiele w celu aktywnego zagospodarowania posiadanych terenów.

Jedyna nadzieja w tym, że developerzy, firmy i indywidualni ludzie nie będą chcieli budować jeszcze dalej od Kalisza.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 24 sty 2018, o 21:55

Nadal nie mogę pojąć jak włączanie w granice miasta pól uprawnych można uznawać za rozwój.Gdyby chodziło o włączenie w granice Nowych Skalmierzyc z potężnym jak na nasze okolice zakładem jak to dziesiątki lat temu uczyniła Bydgoszcz włączając w swoje granice miasto Fordon to bym rozumiał.Powiększamy się w kierunku Ostrowa.Wzdłuż obwodnicy planujemy tereny inwestycyjne itd.
To samo robi Ostrów od wschodniej strony by za kilkanaście/dzieciąt lat tworzyć z Kaliszem zespół miejski.Takie chyba były plany w czasach PRL-u.

Na tych planowanych do włączenia 40 tysiącach metrów kwadratowych mieszka zaledwie 10 tys. mieszkańców z czego połowa się wymelduje, żeby nie płacić za śmieci.Dlaczego Gruntpol nie kupił działek pod inwestycję po drugiej stronie Poligonowej tylko w Boczkowie ?Przecież 99% kupujących brało pod uwagę cenę a nie położenie geograficzne

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 24 sty 2018, o 22:05

milo pisze:
24 sty 2018, o 21:10
<Przemek> pisze:
24 sty 2018, o 18:34


Milo, zgadzam się z Tobą, że sytuacja w jakiej obecnie znajduje się miasto wynika z wieloletnich zaniedbań w zarządzaniu miastem. Tylko jak nagle odmienić obecny trend?
Jedyna nadzieja w tym, że developerzy, firmy i indywidualni ludzie nie będą chcieli budować jeszcze dalej od Kalisza.
No ale nie możemy siedzieć z założonymi rękami przez kolejne lata. Miasto poza oczywistą kalkulacja zysków wynikających z poszerzenia granic powinno również biegiem sporządzić plan działań zmierzających do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Kalisza, w tym przeliczyć dokładnie jak na budżet mogłoby wpłynąć ewentualne obniżenie podatków i opłat lokalnych. Skoro mamy być atrakcyjni to niestety ale będziemy musieli za to zapłacić, choćby kosztem mniejszych przychodów budżetowych.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 sty 2018, o 09:03

Kalisz z małą ilością terenów inwestycyjnych (tanich w rękach miasta) będzie miał problem z przyciągnięciem poważnego biznesu. Mam na myśli dobrze płatnego. Studentów też mamy mało, a i kierunków technicznych nie za wiele, co też przekłada się na niski potencjał rynku pracy. Ale to są rzeczy, które można zmienić, tylko potrzeba pomysłu i ciężkiej pracy. A nie chodzenia po przedszkolach i innych duperelach.
To samo mieszkania komunalne, czy one w Kaliszu w ogóle powstają? Ile można być ich wybudować zamiast basenu na Dobrzecu, aquaparku, czy stadionu. Tanie dobre mieszkania są dużym impulsem do osiedlania, prócz pracy. A nie aquapark, który generuje straty. Kalisz nie byłby wcale stratny gdyby kaliszanie jeździli kąpać się do innych miast. Tak trzeba zwiększać liczbę mieszkańców, a nie przez powiększanie miasta. Ktoś kto nie daje radę ogarnąć obecnego Kalisza, nie ogarnie prawie dwukrotnie większego.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 25 sty 2018, o 09:12

Ciekawe czy gdyby jasiek nie rozpowszechnił tej informacji z e-sesji tutaj, a potem gdybym nie wstawił jej na nasz fanpage czy lokalne media by tak ruszyły z tym tematem? :D
Może nie byłoby burzy i dziś bez kłopotu i szantażu byłoby przegłosowane :P
g13k

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 25 sty 2018, o 09:15

Wszystko przez nas gwaronik. To ja to pierwszy wrzuciłem ;(
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 25 sty 2018, o 11:04

K-man pisze:
25 sty 2018, o 09:03
Ale to są rzeczy, które można zmienić, tylko potrzeba pomysłu i ciężkiej pracy. A nie chodzenia po przedszkolach i innych duperelach.
.............................Ktoś kto nie daje radę ogarnąć obecnego Kalisza, nie ogarnie prawie dwukrotnie większego.
Pozostaje mi tylko dopisać, że w pełni się zgadzam.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 25 sty 2018, o 11:11

milo pisze:
25 sty 2018, o 11:04
K-man pisze:
25 sty 2018, o 09:03
Ale to są rzeczy, które można zmienić, tylko potrzeba pomysłu i ciężkiej pracy. A nie chodzenia po przedszkolach i innych duperelach.
.............................Ktoś kto nie daje radę ogarnąć obecnego Kalisza, nie ogarnie prawie dwukrotnie większego.
Pozostaje mi tylko dopisać, że w pełni się zgadzam.
Ja nie w pełni bo liczę na powiększenie miasta i na to, że NOWY prezydent Kalisza ogarnie większy Kalisz (nie dwa razy bo miasto nie ma w planach zwiększenia powierzchni do 140 km, więc nie naginajmy faktów).
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 25 sty 2018, o 11:13

Wyniki głosowania imiennego w sprawie: zmiany granic Miasta Kalisza oraz przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami wraz z autopoprawką:
24 radnych ZA
1 radny nieobecny.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 25 sty 2018, o 12:01

Nie mogę słuchać pani Budzik. Jak ona słodziła na tej sesji. Wcześniej tak pięknie o Kaliszu nie mówiła. "Moje piękne śliczne miasto Kalisz... chodziła do szkoły do pięknego Kalisza... mam nadzieję, że będzie jeszcze piękniejszy".
I czemu w ogóle ona mówiła na sesji? Nie powinna mówić na koniec, gdy głos może mieć każdy kto nie jest radnym RMK? Pomijam fakt, że się powtarza, bo mówiła już to chyba na spotkaniu w starostwie... przynudza, tyle czasu, nie na temat.
g13k

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 25 sty 2018, o 12:10

Sapiński łyka jak młody pelikan, a Budzikowa to stara cwaniara ;)
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 25 sty 2018, o 14:32

gawronik13kalisz pisze:
25 sty 2018, o 12:01
Nie mogę słuchać pani Budzik. Jak ona słodziła na tej sesji. Wcześniej tak pięknie o Kaliszu nie mówiła. "Moje piękne śliczne miasto Kalisz... chodziła do szkoły do pięknego Kalisza... mam nadzieję, że będzie jeszcze piękniejszy".
I czemu w ogóle ona mówiła na sesji? Nie powinna mówić na koniec, gdy głos może mieć każdy kto nie jest radnym RMK?
Mówiła jako reprezentant członka stowarzyszenia, do którego należy też Kalisz. Z sąsiadami należy rozmawiać, nawet jeśli podejrzewamy ich o złą wolę. W tym wypadku trudno coś zarzucić naszej radzie i Sapińskiemu.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 sty 2018, o 18:39

Konsultację będą? Jak wiemy konsultację mogą trwać latami, a obecna władza chyba tyle Kaliszem rządzić nie będzie.
Jasiek20 napisałem "prawie" dwukrotnie większy. A to różnica. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Calif » 25 sty 2018, o 19:20

Jestem strasznie ciekawy jak nasze miasto się zmieni na przestrzeni 20 lat, to nie jest odległy czas. Czy będzie obwodnica jedna i druga. Czy Kalisz będzie większy, czy będzie kolej dużych prędkości. Czy nowe osiedla będą rosły chociażby nasze Wzgórza czy liczba wzrośnie, nasza Akademia , nowe firmy etc etc:) Obyśmy mieli na to jakiś realny wpływ. Potrzeba świeżego człowieka zwłaszcza młodego bez powiązań;p

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 25 sty 2018, o 19:26

K-man zaproponował też żeby miasto co roku kupowało minimum 10 ha ziemi i wg mnie jest to bardzo dobre posunięcie i powinno być skrupulatnie realizowane.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 sty 2018, o 19:34

Tak między nami :) to było, ale tak. Uważam, że gdyby za samego Pęcherza miasto co roku kupowało 10 ha terenów to po 12 latach miasto miałoby na własność 120 ha dla inwestorów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 25 sty 2018, o 19:44

Z takim lobby, z taką demografią i wreszcie z taką mentalnością samych mieszkańców, bez wsparcia sąsiadów z okolic, miasto upadnie.
Zostanie z 70 tys.mieszkańców, głównie emerytów.
Niestety, ale taką mam wizje naszego miasta.

Chyba, że szybko przyłączymy sąsiednie miejscowości, nie będziemy traktowali miasta jak zaścianek i będziemy lobbować "u góry" poprzez dobrego menagera na stanowisku prezydenta i przez parlamentarzystów.
Kalisz potrzebuje silnego impulsu. Nie doraźnych działań. Konkretów i wielkich zmian. Inaczej czarno to widzę.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 25 sty 2018, o 20:29

Stan mieszkańców, brany pod uwagę przez PKW czyli Rejestr Wyborczy, wygląda tak: 96.123 mieszkańców na koniec 2017 roku. (źródło: https://kalisz.kbw.gov.pl/351_Rejestr_w ... w_w_2017_r )

Więcej tu: viewtopic.php?p=129759#p129759
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 sty 2018, o 21:40

Ale powiększenia Kalisza nie daje takiego impulsu. Gdyby Kalisz pękał w szwach, to owszem. Zresztą jeśli Kalisz liczy obecnie 96tyś. mieszkańców, a powiększenie zwiększy jego liczbę o 8 tyś. to o czym my tu mówimy. Rozumiem walkę, gdyby chodziło o 20 lub 30 tyś to bym jeszcze zrozumiał.
Dla mnie impulsem byłaby dobrze płatna inwestycja na kilka tysięcy osób jak we Wrześni. Czy też jakaś rządowa inwestycja np. duży ośrodek badawczy, który mógłby współpracować z kaliskim przemysłem. Czy przyciągnął inwestorów z gałęzi przemysłu, której w Kaliszu nie ma. Impulsem mógłby być jakiś duży ośrodek kultury tez inwestycja państwowa.
Czy nowe połączenie kolejowe z Koninem i dalej do Inowrocławia, czy nowe drogi ekspresowe. Ale nie powiększenie Kalisza, ponieważ pan prezydent nie wie jak przyciągnąć nowych mieszkańców.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ