Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 25 sty 2018, o 21:50

No ale nikt nie będzie inwestował w małym mieście w nowe połączenia kolejowe itd.
Wyobrażasz sobie K-Man teraz woj.Środkowopolskie ze stolicą w mieście wielkości Kalisza?
Powiększyć miasto i robić to o czym piszesz.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 sty 2018, o 22:13

Pisałem ci już Jasiek ze Kalisz i tak będzie małym miastem. Jeśli teraz mamy 96 tyś i dodamy tego 8 tyś czyli mamy marne 104 tyś. Nawet jak będzie to 10 tyś będziemy mieć 106 tyś. Jak myślisz ile czasu zajmie Kaliszowi spadek poniżej 100 tyś?
Kalisz i tak byłby największym miastem w takim województwie. :) Napisałem ze bez potrzebny jest wizjoner lub silny polityk z regionu, który ugra dla Kalisza coś w Warszawie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 25 sty 2018, o 22:27

Nie mylmy różnych systemów liczenia, GUS-owskiego i PKW.
Jest zapewne na 31.12.17 - 101,6 tys, a po powiększeniu ile by było dokładnie to nie wiemy. Można założyć że ponad 110 tys. i to powiększenie wystarczyłoby na przynajmniej 20 lat.
Gdyby kolejne ekipy potrafiły wykorzystać ten czas właściwie to nawet na dłużej, bo trudno zakładać żeby ludzie chcieli "uciekać" jeszcze dalej. Chyba że ich zmusi się do tego nieprzygotowywaniem wchloniętych terenów pod dalszą zabudowę.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 sty 2018, o 22:30

Czyli nadal mamy ponad 100 tyś. Tak, ale skąd mamy wziąć te kolejne mądre ekipy? Milo, JP nie chcecie startować w wyborach? Pytam serio?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 25 sty 2018, o 22:31

Czas utworzyć partię/zgrupowanie Inwestycje Kaliskie ;)
g13k

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 sty 2018, o 22:49

Nawet ładnie brzmi :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 25 sty 2018, o 23:03

Zgadzam się w 100% z K-man.

Nam potrzeba wielkich inwestycji które przyniosą nam rozwój i zachęcą inwestorów do inwestowania tutaj takie inwestycje to przede wszystkim inwestycję w kolej, drogi czy nawet transport lotniczy.

Przypomnę że za czasów 2 RP autostradę Wrocław- Warszawa , Sląska - Poznań planowano właśnie przez Kalisz.

(Nie będę tu już wspominał o planach wielkiego węzła kolejowego)

A za czasów PRL kiedy to nas skreślono, przed skreślenie podejmowano właśnie decyzję czy Kalisz będzie metropolią czy nie. Niestety został wybrany wariant dla nas nie korzystny.
Ale warto wspomnieć że wtedy też wybierano czy dzisiejsza A2 oraz A4 będzie przebiegała przez KALISZ czy też w obecnej formie.

Wniosek?
Nieważne że byliśmy stosunkowo mali względem Poznania, Wrocławia czy Łodzi.
Mimo to liczono się z nami na forum całego KRAJU.

Nieważne kim jesteśmy dziś ważne kim możemy być za jakiś czas.

Ktoś by mógł powiedzieć wybudujmy lotnisko w Kaliszu. Śmieszne to nawet i bardzo. (0% realności)

Tym czasem przed wojną istniał sobie malutki Rzeszów kompletnie nic nie znaczył zawsze był mniejszy od Kalisza.
Dokładniej po wojnie Kalisz był jak 2 Rzeszowy dziś jest dokładnie na odwrót ponad to mają autostradę,eskę a nawet LOTNISKO.
50 lat temu dla Rzeszowa, Kalisz był czymś jak dla nas jakiś Poznań, dziś niestety taki Rzeszów jest czymś dla nas nie osiągalnym.

Niestety to że Kalisz mizernieje przez lata to widać zobaczcie jak wyglądają niektóre mniejsze miasta np: Lubin proponuję wam się tam przejechać.
Miasto o wiele mniejsze od Kalisza a ich siatka dróg i standard dróg względem Kalisza jest jak porównanie Berlina z Warszawą niestety smutne to ale prawdziwe.

Innymi słowami mówiąc nam potrzeba wielkich inwestycji takie jak słynne KDP smutne jest to że władze Kalisz nie podejmują rękawic w walce o stację KDP. a niestety jest to według mnie pierwsza tak ważna inwestycja proponowana Kaliszowi od czasów 2 RP.


Z drugiej strony dziwi mnie zachowanie nie których Kaliszan na naszym forum...

Założę się ze gdyby jakiś użytkownik tydzień przed tą burzą wielkiego Kalisza.
Założył wątek z jakimś pomysłem wielkiego Kalisz obeszło by się to śmiechem albo przynajmniej podejściem NIEREALNE.
Tym czasem wystarczyło że na koniec kadencji nieudolny prezydent zarzucił taki pomysł to jest wielka euforia i nadzieja.

Wielu Kaliszan nie wierzy w szanse jakiś małych inwestycji chociażby dobudowę 2 jezdni na ul. Podmiejskie.
Panie Gregu proszę rzucić troszkę nadziej na te pesymistyczne towarzystwo :lol: :lol: :wink:

Jednak wracając do wątku bo troszkę od niego odbiłem.
Jako Kaliszanin również chciałbym żeby nasze miasto rosło.
Jednak nam potrzeba bodźca który to spowoduje tak jak powiedział K-man kolej bądź dróg.

Bo tak to do samego powiększania podchodzę jak do sztucznie utrzymania 100 tysiącznika.
Niestety terenów mamy nad dostatek ,jeżeli je weżniemy to problemu 100 tysięcy wróci do nas jak bumerang za 10 max 20lat.
Pytanie tylko co wtedy?
Bo niestety tereny które przejmie Kaliszu z automatu podniosą cenę tych terenów no i Kaliszanie zaczną uciekać jeszcze dalej...
Co wtedy przejmiemy Opatówek?
Widzę że chociaż na szczęście Biskupice będą alternatywą.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 sty 2018, o 07:12

K-man pisze:
25 sty 2018, o 22:13
Pisałem ci już Jasiek ze Kalisz i tak będzie małym miastem. Jeśli teraz mamy 96 tyś i dodamy tego 8 tyś czyli mamy marne 104 tyś. Nawet jak będzie to 10 tyś będziemy mieć 106 tyś. Jak myślisz ile czasu zajmie Kaliszowi spadek poniżej 100 tyś?
Kalisz i tak byłby największym miastem w takim województwie. :) Napisałem ze bez potrzebny jest wizjoner lub silny polityk z regionu, który ugra dla Kalisza coś w Warszawie.
Odpisałem na to w dziale statystyk.
K-Man czy to nie ty jakiś czas temu pisałeś, że nie ma problemu z demografią i masz znajomych w Kaliszu, którzy nie są zameldowani? Tak dodawałeś te liczby pełen optymizmu. A teraz piszesz, że dla Kalisza 10 tys.mieszkanców to nic?;)
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 sty 2018, o 08:59

Jest jeszcze jeden aspekt, który niestety niektórzy pomijają.
Obok nas jest Ostrów Wielkopolski. Ja wiem, że to nie jest liga Kalisza, ale weźmy pod uwagę następujące czynniki, którymi może kierować się potencjalny inwestor w przyszłości.

-Ostrów demograficznie stoi w miejscu. Kalisz wyludnia się w zastraszającym tempie, głównie na rzecz miejscowości pod miastem.
-Ostrów ma znacznie lepsze połączenia kolejowe, obwodnicę, szybszy dostęp do lotnisk w Poznaniu czy we Wrocławiu plus lotnisko sportowe w Michałkowie. Kalisz nie.

Dla potencjalnego inwestora, za jakiś czas Ostrów będzie znacznie bardziej atrakcyjnym miejscem dla ulokowania swojego biznesu. Granice w wielkości miast znacznie się zacierają. Infrastrukturą nasi sąsiedzi nas wyprzedzają.
Dlatego jeśli Kalisz nie będzie dużym ośrodkiem z wieloma wolnymi terenami, z ludnością około 110 tys. to na prawdę za jakiś czas będziemy tracić. Nie można tracić z pola widzenia tego, że nie jesteśmy już stolicą województwa, mamy kiepskie lobby na górze.
Brak powiększenia Kalisza, odzyskania tego co nasze to agonia miasta.
I zobaczycie, że taki scenariusz może się spełnić i wszyscy tu możemy tego doczekać. A potem będziemy pluli sobie w brody. W tym jednym Sapiński ma rację - "jeśli nie powiększymy Kalisza, będziemy tego żałować do końca życia".

Przykłady innych miast doskonale pokazują, że to czasem jedyne wyjście i tak naprawdę, żadne miasto nie straciło na powiększeniu swoich granic.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 sty 2018, o 09:05

Jasiek20, albo ja nie wyraźnie napisałem, albo Ty nie uważnie czytasz. Nigdy nie pisałem, że Kalisz nie ma problemu z demografią. Niby jakbym mógł to pisać, skoro ubyło nam około 10 tyś ludzi! Pisałem jedynie, że jest w Kaliszu grupa ludzi, która tu mieszka i pracuje, a nie jest zameldowana. Co w tym dziwnego. Warszawa oficjalnie ma trochę ponad 1.600 tyś ludzi, ale nieoficjalnie mieszka tam i pracuje grubo ponad 2 mln ludzi. W Kaliszu może to być góra kilkaset osób, ale jednak są tu takie osoby.
Ten mityczny Ostrów, nie słyszę, aby tam inwestorzy walili drzwiami i oknami. Nie wiem, może kiedyś tak będzie, ale na dziś dzień nie jest. Pisałem wielokrotnie sporo miast w Polsce leży przy ważnych drogach, wiele z nich dzięki temu świetnie się rozwija, ale dla większości to za mało na rozwój. Gdyż są za małe ludnościowo, nie mają odpowiedniej kadry, czy przebicia politycznego. Przy dużych inwestycjach zagranicznych to ważne. Gdyż wiele takich inwestycji trafiło tam gdzie trafiło, dzięki zabiegom polityków.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 sty 2018, o 09:12

Weź pod uwagę, że pewne tendencje się zmieniają.
Kiedyś galerie powstawały tylko w największych miastach w Polsce. One dziś są przesycone i centra handlowe buduje się już nawet w miastach dwukrotnie mniejszych od Kalisza.
Podobnie sprawa ma się z biurowcami. Niegdyś powstawały tylko w Warszawie. Dziś już Wrocław bije stolicę na głowę pod względem ilości powierzchni biurowych w przeliczeniu na mieszkańców.
Czy jeszcze kilka lat temu podejrzewalibyśmy, że w Kaliszu będzie powstawać biurowiec typu Calisia One a ktoś będzie planował powstanie Wistil Bizes Parku? Podobnie z galeriami...

Prosty przykład, często wspominany tutaj Rzeszów. Miasto z "Polski B", kiedyś typowy zaścianek czy prowincja, od kilka lat aspiruje do miana metropolii. Oni już śmiało porównują się z Lublinem.
Ja wierzę, że Kalisz z racji na swoje położenie i historię jeszcze się odbije i będzie to silny ośrodek w kraju. Na pewno choćby o znaczeniu ponadregionalnym.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 sty 2018, o 09:22

Rzeszów metropolią? Chyba tylko w Polsce mogą być 200 tyś metropolię. :) hahah A na poważnie Rzeszów to stolica województwa, a przede wszystkim ośrodek regionalny w który politycy zwłaszcza PiS ładują kasę. Różne programy pomocowe dla wschodu. Kalisz jest w bogatej Wielkopolsce, ale gdyby odłączyć od niej Poznań i powiat poznanski, ta Wielkopolska nie byłaby tak bogata.
I jeszcze jedna rzecz. To lata komuny zniszczyły Kalisz. Tak panowie i panie. Mimo ogromnych zniszczeń 1914 roku Kalisz tuż przed wojną miał 14 miejsce w Polsce pod względem wielkości. A po upadku komuny, chyba było 38. Mimo ze Polska tuż przed wojną miała 34 mln obywateli. Za komuny Kalisz omijały wszystkie ogólnopolskie inwestycję w przemysł i infrastrukturę. No i oczywiście administracyjne. Stolice w takich mieścinach jak Zielona Góra, Koszalin, Rzeszów, czy Kielce. A kaliskiego woj brak mimo ze woj poznańskie było ogromne. Można było wykroić woj kaliskie bez problemu. Nawet kosztem tego śmiesznego woj lubuskiego. Tak zasłużone miasto w historii Polski w oczach komunistów nic nie znaczyło.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 26 sty 2018, o 10:03

K-man pisze:
26 sty 2018, o 09:22
Rzeszów metropolią? Chyba tylko w Polsce mogą być 200 tyś metropolię. :) hahah A na poważnie Rzeszów to stolica województwa, a przede wszystkim ośrodek regionalny w który politycy zwłaszcza PiS ładują kasę. Różne programy pomocowe dla wschodu. Kalisz jest w bogatej Wielkopolsce, ale gdyby odłączyć od niej Poznań i powiat poznanski, ta Wielkopolska nie byłaby tak bogata.
I jeszcze jedna rzecz. To lata komuny zniszczyły Kalisz. Tak panowie i panie. Mimo ogromnych zniszczeń 1914 roku Kalisz tuż przed wojną miał 14 miejsce w Polsce pod względem wielkości. A po upadku komuny, chyba było 38. Mimo ze Polska tuż przed wojną miała 34 mln obywateli. Za komuny Kalisz omijały wszystkie ogólnopolskie inwestycję w przemysł i infrastrukturę. No i oczywiście administracyjne. Stolice w takich mieścinach jak Zielona Góra, Koszalin, Rzeszów, czy Kielce. A kaliskiego woj brak mimo ze woj poznańskie było ogromne. Można było wykroić woj kaliskie bez problemu. Nawet kosztem tego śmiesznego woj lubuskiego. Tak zasłużone miasto w historii Polski w oczach komunistów nic nie znaczyło.
Może z tym mianem metropolii to troszkę przesadziliśmy ale jest to przykład że nie trzeba być wcale metropolią by jej dorównywać.
Ale zarazem będąc w takim Rzeszowie pomimo tego że liczbowo bliżej mu do Kalisza jak do Poznania to piękne jest to że w rzeczywistości ma się odczucie że bliżej mu do Poznania.
Dodatkowo ogrom kontrowersji innowacji pomysłów sprawia to że Rzeszów jest tak niesamowity bo to przecież w Rzeszowie powstała pierwsza kładka dla pieszych w formie ronda :) wiadomość tam obiegła nie tylko kraj.

To Rzeszów chyba jako pierwsze miasto w Polsce chciało wybudować nadziemną kolejkę miejską brzmi jak matriks :wink:

Ja dodam tylko że jeżeli już tak negujemy 200 tysiączniki to w Rennes we Francji miasto te posiada nawet metro, co prawda Rzeszów nad metrem jeszcze nie myślał ale skoro myślał nad nadziemną kolejką no to i mógłby nad tym.

Wszystkie te inwestycje wydawałoby się nierealne nad wyrost sprawiają że Rzeszów niesamowicie dobrze się rozwija, przekłada się to na dobre zdanie mieszkańców tam większość mieszkańców jest dumna z Rzeszowa a nie mówią jak tam do du**.

Zgadzam się z tobą K-man że PRL zabił Kalisz to co pisałem wcześniej przy wyborze wariantów autostrad.
Miało to miejsce na początku PRL'u wtedy też wymazano Kalisz z miasta rangi ogólnokrajowego na regionalny.
I od tam tego czasu w sumie znikło w ważnych projektach słowo Kalisz.

Niestety 3 RP nie przywróciła a nawet nie próbuje przywrócić godności naszemu miastu.

W statystkach miasta badałem temat od wojny jak zmieniła się pozycja naszego miasta.
Kalisz przed wojną 15 największe miasto Polski.
Po rewizji granic i wymianie miast Kalisz stał się 20 największym miastem Polski.
A dalej PRL nas zabił no i znaleźliśmy się na 38 miejscu.

Jaśku no niestety niewątpliwie Ostrów komunikacyjnie jest 100 razy lepszy.
My co najwyżej mamy lepiej do Łodzi na chwilę obecną w sumie najszybciej bo S8 zrobione.

Jak dla mnie gwoździem do trumny Kalisza będzie czas kiedy Ostrów będzie chciał się powiększyć bo niestety wioski pod Ostrowem są znacznie bardziej rozwinięte jak te pod Kaliszem.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 sty 2018, o 10:06

Caspress pisze:
26 sty 2018, o 10:03

Jak dla mnie gwoździem do trumny Kalisza będzie czas kiedy Ostrów będzie chciał się powiększyć bo niestety wioski pod Ostrowem są znacznie bardziej rozwinięte jak te pod Kaliszem.
I nie zdziwię się, że właśnie za jakiś czas tak właśnie będzie. Wtedy to Ostrów nieźle wyr.... Kalisz, a my znowu zostaniemy z figą.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 26 sty 2018, o 10:21

Caspress pisze:
26 sty 2018, o 10:03

Jak dla mnie gwoździem do trumny Kalisza będzie czas kiedy Ostrów będzie chciał się powiększyć bo niestety wioski pod Ostrowem są znacznie bardziej rozwinięte jak te pod Kaliszem.
Pod jakim względem są bardziej rozwinięte ? Nie ma tam bloków czy nawet osiedli domków budowanych przez developerów.
Owszem - pewnie tam mieszka z 7-8 tyś ludzi.

Gdyby Kalisz się nie powiększył i dalej tak tracił mieszkańców, a Ostrów włączył okoliczne tereny np. w roku 2025, to wtedy różnica by zmalała do 15 tyś.
Jednocześnie jego dostępność komunikacyjna po oddaniu S11 w roku 2025 byłaby o wiele lepsza niż Kalisza.
Co byłoby dalej ?
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 sty 2018, o 10:38

milo pisze:
26 sty 2018, o 10:21

Co byłoby dalej ?
Lepiej tego nie zakładać tylko powiększać miasto.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 sty 2018, o 10:45

Swoją drogą to od znajomych z Zielonej Góry, dowiedziałem się, że głównym czynnikiem, który zadecydował o powiększeniu, była chęć żeby miasto było większe od Gorzowa i stało się liderem województwa.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 26 sty 2018, o 10:58

Tylko musimy pamiętać, że w Zielonej Górze gmina miejska i wiejska porozumiały się co do połączenia. To jest poważna różnica, również finansowa.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 26 sty 2018, o 11:32

milo pisze:
26 sty 2018, o 10:58
Tylko musimy pamiętać, że w Zielonej Górze gmina miejska i wiejska porozumiały się co do połączenia. To jest poważna różnica, również finansowa.
Pytanie czy gdyby istniało obecnie Podgrodzie Kaliskie to również nie było by teraz takich samych problemów z dogadaniem się. Inna kwestia to dlaczego do koncepcji podgrodzia nigdy nie powrócono? Zamiast tego mamy fatalny układ odrębnych gmin i powiatów.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 26 sty 2018, o 12:17

<Przemek> pisze:
26 sty 2018, o 11:32
milo pisze:
26 sty 2018, o 10:58
Tylko musimy pamiętać, że w Zielonej Górze gmina miejska i wiejska porozumiały się co do połączenia. To jest poważna różnica, również finansowa.
Pytanie czy gdyby istniało obecnie Podgrodzie Kaliskie to również nie było by teraz takich samych problemów z dogadaniem się. Inna kwestia to dlaczego do koncepcji podgrodzia nigdy nie powrócono? Zamiast tego mamy fatalny układ odrębnych gmin i powiatów.
Gdyby istniała gmina Podgrodzie (Kalisz), prawdopodobnie teraz dyskusja o włączeniu jej do miasta toczyłaby się w innej atmosferze, bez oskarżeń o sięganie po nie swoje... Pozostawałaby tylko kwestia kalkulacji, jakie rozwiązanie byłoby najlepsze dla kaliskiego zespołu miejskiego.

ODPOWIEDZ