Strona 1 z 1

Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 6 lut 2017, o 22:08
autor: kaliszanin2
Okazuje się, że wśród posłów okręgu kaliskiego znaleźli się specjaliści od ustroju metropolii. Pan poseł Kaleta zajął się np. reformą (a raczej rewolucją) ustroju Warszawy i okolic. Po nabyciu przez niego tak cennych doświadczeń nic już zatem nie stoi na przeszkodzie, żeby powrócił teraz na własne śmieci i zajął się ich świetlaną przyszłością, tym bardziej, że oprócz rewolucji warszawskiej przygotowywana jest także poznańska - połączenie Poznania i powiatu poznańskiego w Metropolię Poznańską. Podsuńmy więc panu posłowi parę pomysłów.

1. Miasto Kalisz, powiat kaliski, powiat ostrowski oraz gminę Gołuchów łączy się w Metropolię Kalisko-Ostrowską.

2. Do Miasta Kalisza włącza się okoliczne miejscowości tworzące niegdyś gminę Podgrodzie Kaliskie (później Dobrzec).

3. Do Miasta Ostrowa Wielkopolskiego włącza się okoliczne miejscowości z gmin Ostrów Wielkopolski, Raszków, Przygodzice i Sieroszewice (roboczo: Przedmieście Ostrowskie).

4. Miasto Nowe Skalmierzyce, Skalmierzyce, Boczków, Gniazdów, Mączniki, Śliwniki, Biskupice Ołoboczne, Ociąż i Fabianów łączy się jako Miasto Skalmierzyce.

5. Gminę i Miasto Nowe Skalmierzyce przekształca się w Miasto i Gminę Skalmierzyce (zmiana proporcji).

6. W związku z powyższymi zmianami dokonuje się także racjonalnych zmian granic niektórych innych gmin.

7. Najbardziej zurbanizowanym siedzibom gmin i niektórym innym miejscowościom nadaje się prawa miejskie.

8. Miasto Kalisz, Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Miasto i Gmina Skalmierzyce realizują swoją samorządność wspólnie, powiązane w Zespół Miejski Kalisz-Ostrów funkcjonujący na zasadzie gminy miejskiej.

9. W Kaliszu-Ostrowie obowiązkowo tworzy się dzielnice: Kalisia (obecny obszar Miasta Kalisza), Ostrów (obecny obszar Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Czekanowa), Skalmierzyce (obszar Miasta i Gminy Skalmierzyce), Podgrodzie (obszar włączony do Miasta Kalisza) i Przedmieście (obszar włączony do Miasta Ostrowa Wielkopolskiego z wyjątkiem Czekanowa).

10. Organem stanowiącym Metropolii Kalisko-Ostrowskiej jest Rada Metropolii, a organem wykonawczym Prezydent Metropolii.

11. Organy Metropolii wybiera się w głosowaniu bezpośrednim.

12. Prezydent Metropolii jest jednocześnie Burmistrzem Zespołu Miejskiego Kalisz-Ostrów, z tego powodu może być odwołany nie tylko w głosowaniu przeprowadzonym na terenie całej Metropolii, ale także zarządzonym na terenie Kalisza-Ostrowa.

13. Radni Metropolii wybrani z terenu Kalisza-Ostrowa tworzą jednocześnie Radę Zespołu Miejskiego Kalisz-Ostrów.

14. Prezydent zarządza Metropolią oraz Kaliszem-Ostrowem przy pomocy Urzędu Metropolii pełniącego równolegle funkcję Urzędu Zespołu Miejskiego Kalisz-Ostrów.

15. Metropolia wypełnia zadania powiatowe oraz wybrane (wskazane w ustawie) zadania wojewódzkie dotyczące jej obszaru, obowiązkowo powierzane przez województwo wielkopolskie.

16. Miasta i gminy Metropolii wykonują swoje zadania na dotychczasowych zasadach, z tym że wybrane (wskazane w ustawie) zadania mogą na zasadzie porozumienia przekazać Metropolii.

17. W dzielnicach Zespołu Kalisz-Ostrów wybiera się w głosowaniu powszechnym rady dzielnic i burmistrzów dzielnic oraz tworzy urzędy dzielnic.

18. Do kompetencji dzielnic należy wykonywanie wybranych (wskazanych w ustawie) zadań gminnych oraz uchwalanie przez ich rady dzielnicowych załączników do budżetu Zespołu Kalisz-Ostrów.

19. Urzędom dzielnic Kalisia i Ostrów powierza się prowadzenie filii Urzędu Metropolii do obsługi mieszkańców (także w zakresie zadań Urzędu Zespołu Kalisz-Ostrów).

20. Metropolię Kalisko-Ostrowską tworzy się w celu lepszego zrównoważenia rozwoju kraju, zmniejszenia dysproporcji i dolegliwości związanych z drastyczną dominacją dotychczasowych ośrodków metropolitalnych. Realizacja tego celu uzyskuje ustawową pomoc poprzez nałożenie na rząd obowiązku przeznaczenia środków (sensownie rozłożonych w czasie) na:
a) dofinansowanie budowy dróg S25 (Zawada-Antonin i Ostrów Wielkopolski-Konin z dodatkową równoległą jezdnią Kalisz-Ostrów Wielkopolski do ruchu miejskiego i zachodnią obwodnicą Kalisza), S12 (Sieradz-Sobótka z południową obwodnicą Kalisza oraz dojazdem do niej od ul. Poznańskiej w Kaliszu) i S11 (połączenie obwodnic na trasie Sobótka-Poznań);
b) zmianę położenia przyszłej stacji KDP na okolicę wiaduktu Kalisz-Ostrów Wielkopolski;
c) dofinansowanie budowy dwusystemowej szybkiej linii tramwajowej pomiędzy dzielnicami Kalisia i Ostrów z budową odjazdów z Czekanowa przez Słowackiego do centrum oraz z kaliskiego dworca przez ul. Podmiejską i Wojska Polskiego też do centrum, a także z budową mijanek do uniknięcia kolizji z ruchem kolejowym i związanych z tym spóźnień;
d) pełną urbanizację pasa przyległego do S25 Kalisz-Ostrów Wielkopolski (szerokość do ustalenia) poprzez wykup i odpowiednie przeznaczenie gruntów albo wsparcie właścicieli w działaniach urbanizacyjnych;
e) połączenie wszystkich placówek państwowych uczelni wyższych z terenu Metropolii (w tym PWSZ Kalisz i WPA UAM) i PWSZ Konin oraz odpowiednie ich wsparcie organizacyjne i materialne w celu utworzenia najpierw Akademii Wielkopolskiej, a następnie Uniwersytetu Wielkopolskiego w Kaliszu-Ostrowie (z filią w Koninie, być może też w Sieradzu i/lub Jarocinie). Dla potrzeb tej uczelni przekazuje się budynek starostwa powiatowego w Kaliszu (z przeznaczeniem na rektorat), a w zamian za to buduje Urząd Metropolii zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie wiaduktu nad linią kolejową Kalisz-Ostrów Wielkopolski. Uniwersytetowi przekazuje się też wszystkie obiekty Delegatury Urzędu Wojewódzkiego, WKU Kalisz (tym wydziela się miejsce w gmachu Urzędu Metropolii), CKiS (jako instytucję), Szpital w Ostrowie Wielkopolskim (z przeznaczeniem na wielooddziałową klinikę Wydziału Medycznego), a w porozumieniu z Kościołem także kościół garnizonowy w Kaliszu (z przeznaczeniem na Wydział Teologiczny i z działalnością w nim duszpasterstwa akademickiego).

21. W celach promocyjnych wszystkie nazwy stacji kolejowych na terenie Metropolii zmienia się na "Kalisz-Ostrów _nazwa_lokalna_" (np. Kalisz-Ostrów Skalmierzyce/Wschodni/Zachodni/Odolanów/Opatówek, a dla KDP i towarzyszącej nowej stacji starej linii po prostu Kalisz-Ostrów)

Myślę, że mój pomysł spotka się z równie entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców co niedawno podpisany przez pana posła projekt warszawski. Dlatego, szanowny panie pośle, do dzieła!

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 6 lut 2017, o 22:13
autor: ochotnik
Tak samo surrealistyczny pomysł, jak z tym warszawskim. :o Dawaj więcej. :mrgreen:

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 6 lut 2017, o 22:32
autor: kaliszanin2
Sądzę, że poza ewentualnym powiększeniem obszaru już nic więcej nie trzeba. Teraz do pracy powinien przystąpić pan poseł Kaleta. Może koledzy z okręgu wyborczego wesprą go w tak poważnym i szlachetnym dziele.

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 7 lut 2017, o 00:32
autor: <Przemek>
Kaliszanin, podziwiam, że chciało Ci się rozpisać całe to założenie. :D Może warto podesłać pomysł komu trzeba? :D

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 7 lut 2017, o 13:00
autor: kaliszanin2
<Przemek> pisze:Kaliszanin, podziwiam, że chciało Ci się rozpisać całe to założenie.
To ze starego sentymentu do 21 postulatów. One też były nie z tej ziemi, a ile zmieniły. :)
Panu posłowi Kalecie podesłałem link do tego wątku.

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 8 lut 2017, o 18:12
autor: damianfarba
Hehe może przeczyta i może odpisze ale czy weźmie to "do siebie" ? ;D

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 8 lut 2017, o 20:54
autor: dybek
Czyli Kalisz będzie graniczył z Warszawą już niedługo :lol:

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 8 lut 2017, o 23:15
autor: jp
dybek pisze:Czyli Kalisz będzie graniczył z Warszawą już niedługo :lol:
Tak, a chwilowo musimy zadowolić się granicą z Warszówką :lol:

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 9 lut 2017, o 12:01
autor: kaliszanin2
Wystarczy, że rewolucja warszawska ogarnie także Żyrardów, potem posuwając się na zachód powoła do życia Metropolię Łódzką (od Skierniewic do Sieradza), a na koniec doda Metropolii Kalisko-Ostrowskiej sił do odzyskania Błaszek, Goszczanowa, Pleszewa, Krotoszyna i Jarocina, żeby nasz piękny kraj został ubogacony wspaniałą Trójmetropolią. Potem przystąpimy wreszcie do budowy obwodnicy, tj. 1000 km obwodnicy Trójmetropolii. :roll:

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 9 lut 2017, o 12:09
autor: gawronik13kalisz
Mi jedynie nie podoba się ta dwuczłonowa nazwa :twisted: zbyt często jest ona powtarzana w ramach aglomeracji i myślę że obeszło by się bez części na "O" :twisted:

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 9 lut 2017, o 17:17
autor: kaliszanin2
gawronik13kalisz pisze:ta dwuczłonowa nazwa :twisted: zbyt często jest ona powtarzana w ramach aglomeracji i myślę że obeszło by się bez części na "O" :twisted:
Chodziło o projekt mający, w świetle aktualnej praktyki legislacyjnej, niezerowe szanse na skierowanie do laski marszałkowskiej. :wink:

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 12 gru 2020, o 21:30
autor: K-man
A myślałem ze nasz BO jest Żałosny. Ale przy Ostrowskim, to wygląda np dobrze. https://wlkp24.info/ostrowski-budzet-ob ... zEFhDYX6cc

Re: Metropolia Kalisko-Ostrowska

: 12 gru 2020, o 23:21
autor: kaliszanin2
K-man pisze:
12 gru 2020, o 21:30
A myślałem ze nasz BO jest Żałosny. Ale przy Ostrowskim, to wygląda np dobrze. https://wlkp24.info/ostrowski-budzet-ob ... zEFhDYX6cc
Po prostu nie czekali na posła Kaletę, tylko samodzielnie posunęli się o krok dalej od nas w rozwoju metropolii kalisko-ostrowskiej. A co tam z osławionym podziałem woj. mazowieckiego? Podobno po usunięciu z niego Warszawy stolicą Mazowsza ma zostać Radom, czyli miasto małopolskie (niegdyś stolica woj. sandomierskiego). Jak widać, projekty w rodzaju przedstawionego powyżej przeze mnie mają dzisiaj, dzięki panu Kalecie i jego kolegom, niemałe szanse realizacji.