Czy Jesteś Za utworzeniem województwa Środkowopolskiego?

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.

Czy Jesteś Za Utworzeniem Województwa Środkowopolskiego?

Tak
51
80%
Nie
13
20%
 
Liczba głosów: 64

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 22 lip 2010, o 14:21

Po co nam województwo kaliskie, żeby znowu wojewoda był z Ostrowa , Krotoszyna itp ?;) To już było przerabiane.
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 22 lip 2010, o 15:07

Jak dla mnie nielogiczne. Czy wojewoda musi być z miasta wojewódzkiego? Marszałek Wożniak jest z Kalisza, a nie szkodzi Poznaniowi, co więcej do naszego miasta miłością nie promieniuje.

Z resztą co robi wojewoda? Jest tylko i wyłącznie przedstawicielem rządu w regionie. Obecnie prawie wszystko zależy od Urzędu Marszałkowskiego, a Marszałek wybierany jest spośród jego członków.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 lip 2010, o 15:13

Ja byłbym za ściągnięciem ... Toma S :)!

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 22 lip 2010, o 21:19

Marszałka wybiera sejmik, a konkretnie ten kto ma większość w sejmiku lub jakaś koalicja. W tym przypadku też widzę tradycyjną koalicję ostrowsko-pleszewsko -jakąśtam, przeciw Kaliszowi, dogadają się i marszałka wybiorą spoza Kalisza, bo stare animozje nadal są żywe :)
A tak już bardziej serio, w najbliższych latach takie województwo to mrzonka, poza tym jakiś komitet na rzecz tego województwa, to skansen ludzi z PRL, oni już raz województwo nam budowali, więc ja im dziękuję bardzo. Obecnie trzeba budować najpierw silny Kalisz, współpracę z powiatem kaliskim i stopniowo rozszerzać to dalej. Sny o potędze wojewódzkiej zostawmy na razie literatom i Dyziom marzycielom.
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 lip 2010, o 07:43

Szymkowi wschód kojarzy się z biedą. Mnie z wielkimi starożytnymi cywylizacjami i kulturami, kiedy w Europie ludy był jeszcze dośc prymitywne. Prawda jest taka, chyba tylko głuiec jest nie dostrzega, że XXI wiek należeć będzie właśnie do wschodu. Chiny, Indie, Indonezja kraje ogromna liczba ludnosci, na dodatek bardzo pracowitą. Wiec nazwa Wielkopolska Wschodnia jest okey.
Województwo na chwile obecna może i jest mrzonka, ale to wcale nie znaczy, że nie mamy całkiem o takiej mozliwości zapomnieć. Tak jak napisał Artur, Kalisz musi się bogacić i zwiekszać role w regionie, wtedy szanse na woj. wzrosną. Dodatkowo juz dziś powinno sie w Kaliszu, a z czasem i w regionie uczyć prawdziwej Histrorii Wielkopolski, a nie tej poznańskiej, gdzie nie ma miejsca dla innych miast. Pisałem, piszę, i będę pisał, ze ta reforma była kiepska, więcej strat, niz zysków.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 lip 2010, o 08:55

W tym miejscu musze Cię K-man pochwalić (ale sobie kadzą :)). Trzeba trzymać cały czas rękę na ,,pulsie'' i bronić spraw WW. Zastanawiam się często dlaczego w Kaliskiem prowadzi się tak mało prac archeologicznych przez naukowcow z ośrodków łódzkiego czy wielkopolskiego? Czy nie potrzeba czasem nowego spojrzenia na nasze tereny. Czy nie potrzeba nowszych technik badawczych? Zdaję sobie sprawę, że archeologia jest kosztowna, ale nie można już poprzestawać wyłącznie na badaniach przemęczonej trójcy kaliskiej i ,,niewolniczej'' pracy nastolatków. Wspólczuję tej młodej grupce ,,zapaleńców''. ale tegoroczne lata dało im ,,popalić''. Bo nie wierze, że na tereniach ,,kaliskiego'' osadnictwa nie bylo NIC, a potem Kalisz nagle ,,wyskoczyl'' jak Afrodsyta z piany. Trzeba szukać nowych dowodow w ziemi i nie zmuszać panie profesorki z Poznania do mileczenia w kwestiach kaliskich. Domagam sie poprostu równomiernego zadbania o nasze tereny, traktoewane obecnie po macoszemu.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 23 lip 2010, o 14:34

K-man pisze:Szymkowi wschód kojarzy się z biedą. (...)
Tutaj raczej miałem na myśli wschód Europy, ścianę wschodnią itp. Przecież dla Hiszpanii wschodem jest Francja, są Niemcy, a te państwa są lepiej rozwinięte. Może to polityka rządu p. Kaczyńskiego utwierdziła mnie w takim przekonaniu? Nie wiem.

XXI wiek będzie rzeczywiście należał będzie do wschodu. Choć zawsze możemy skonfrontować Japonię z Mongolią, i ten wschód już tak mniej wydaje się majestatyczny i potężny. Do nazwy Wschodniowielkopolskie przekonałem się całkiem niedawno, analizując nazwę Środkowopolskie. Trudno mi było zrozumieć dlaczego środkowo, jeżeli geograficzny środek kraju wychodzi w pow. łęczyckim). Do nazwy Wschodniowielkopolskie przekonał mnie również argument, ż mieszkańcy Kępna chcą nadal być Wielkopolanami, a nie jakimiś Środkowopolanami. Tu się z nimi zgodziłem.

A województwo nie jest mrzonką. Moim znaniem od tego projektu zależałoby utrzymanie się AKO. Jeżeli OsW oficjalnie i w uchwale poparł nasze starania -można by było współpracę kontynuować, inaczej nie ma sensu. A jeśli OsW zgodziłby się na to, to inaczej spojrzałby Krotoszyn, Jarocin, Ostrzeszów i Pleszew. My po swojej stronie mamy Sieradz i Wieruszów. Turek i Koło to kwestia czasu.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5002
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 2 gru 2010, o 13:15

ak napisała dzisiejsza Gazeta Poznańska - do końca roku do Sejmu ma trafić projekt ustawy w sprawie utworzenia województwa środkowopolskiego.
Projekt jest dziełem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Środkowopolskiego w Kaliszu. Członkami Stowarzyszenia są działacze samorządowi i gospodarczy z Wielkopolski Południowej i Wschodniej oraz z Sieradzkiego. "Myśląc o utworzeniu nowego województwa mamy na uwadze uzdrowienie demokratycznie działającego państwa i interes mieszkańców regionu" - zapewnia prezes stowarzyszenia Stanisław Zalejski.
Pomysłodawcy chcą połączyć w jeden organizm administracyjny powiaty: kaliski, pleszewski, jarociński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński, kolski, koniński, turecki i słupecki z Wielkopolski oraz sieradzki i część wieluńskiego z województwa łódzkiego. Nowe województwo miałoby porównywalny potencjał demograficzny i gospodarczy ze świętokrzyskim, a byłoby większe od lubuskiego i opolskiego - informuje dziennik. Działacze Stowarzyszenia zapewniają, że mają poparcie zarówno władz samorządowych, jak i mieszkańców. "Nie sprzyjają nam tylko władze Konina i Krotoszyna ciążące do Poznania, ale wśród mieszkańców opinie są już podzielone" - twierdzi.
http://www.spedycje.pl/wiadomosci/3861/ ... lskie.html
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 2 gru 2010, o 13:49

Ej, no to przecież jest sprzed 4 lat!
Data: poniedziałek, 06. listopad 2006 , 06:24.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 gru 2010, o 14:58

To jest dopiero wiadomość :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ