100 lat dzielnicy Czaszki w Kaliszu

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

100 lat dzielnicy Czaszki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: mlody » 30 wrz 2006, o 12:11

W tym roku przypada 100 lat od kiedy dzielnica Czaszki znalazła się w granicach Kalisza :wink:

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 lip 2011, o 18:03

W tym roku to już chyba 105 lat. Tylko na podstawie jakiego dokumentu to ustanowiono? Mlody, masz jakieś foty?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
INSULTER OF JESUS CHRIST
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1626
Rejestracja: 8 lut 2010, o 21:56
Lokalizacja: AUTONOMIA KALISKA

Nieprzeczytany post autor: INSULTER OF JESUS CHRIST » 23 lip 2011, o 21:43

Czaszki zawsze z KKSem
Obrazek

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 24 lip 2011, o 14:48

sobieray-3 pisze:W tym roku to już chyba 105 lat. Tylko na podstawie jakiego dokumentu to ustanowiono? Mlody, masz jakieś foty?
Włączenie wsi w granice miasta niekoniecznie oznacza stworzenie osiedla o tej nazwie.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 lip 2011, o 16:38

Bez przesady. Zdaję sobie sprawę, że to jest kwestia umowna, tworzenie jakiegoś zwyczaju lokalnego, a nie decyzja administracyjna. Jednak takie zmiany nieraz były zapisywane np. w ksiegach czy kronikach kościelnych.
Natrafiłem na Dz.Urzędowy Ministra Spraw Wewnętrznych z 1934 , do którego link dawałem w innym miejscu, gdzie były podane włączenia całych albo części wsi podkaliskich, gdzie natrafilem na nazwy części wsi , o których nigdy by mi sie nie przyśniło np. Tyniec Redlicha, czy Tyniec Kamelaryjny. Taraz trzeba dociekać skąd te nazwy się wzięły. Jak się okazuje , to nie nadawano z ,,gwiazd''. Tak było np. z Tyńcem Poduchownym- czyli roli, którą biskup czy król kiedyś podarował zakonowi szpitalników - Duchakom de Saxia. Ziemia ta potem została wymieniona na równoważnik w okolicy dzis.OO.Jezuitów.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 25 lip 2011, o 08:02

sobieray-3 pisze:Bez przesady. Zdaję sobie sprawę, że to jest kwestia umowna, tworzenie jakiegoś zwyczaju lokalnego, a nie decyzja administracyjna.
Sam pytałeś o dokument dotyczący utworzenia osiedla. :)

Skoro piszemy o osiedlu Czaszki. Zastanawiam się, kiedy powstała ul. Staszica (zapewne w II RP) i co znajdowało się przy Staszica na wprost ul. Zgodnej. Na początku lat 80. podczas budowy bloku nr 37 wyciągano z ziemi wiele ciekawych rzeczy. :)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 paź 2011, o 16:07

Sorry Mirza, przegapiłem Twoją odpowiedż, notabene b.ciekawą. Orientujesz suię może , co wtedy tam wydobyto?
A propos ul.Staszica. Kiedyś googlając natrafiłem na fragment spisu hipotek kaliskich w AP. I co się okazuje? Kiedyś miano ulicy Staszica ( nie wiem kiedy zapoczątkowano i jak długo to trwało) nosił początkowy fragment dzisiejszej ulicy Fabrycznej i napewno w okresie kiedy jeszcze nie była przebita do ul.Czaszkowskiej Istniała już wtedy uliczka prowadząca do koszar pułku dragonow, czyli dzisiejszy wjazd do PWiKan. .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 18 paź 2011, o 16:44

sobieray-3 pisze:Sorry Mirza, przegapiłem Twoją odpowiedż, notabene b.ciekawą. Orientujesz suię może , co wtedy tam wydobyto?
Słysząłem cos o kamiennej chrzcielnicy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 paź 2011, o 20:49

... z Zawodzia? czy może od św.Trójcy i czy przechowywana jest w MOZK??? Jednak to tylko domysły.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 19 paź 2011, o 07:22

sobieray-3 pisze:... z Zawodzia? czy może od św.Trójcy i czy przechowywana jest w MOZK??? Jednak to tylko domysły.
Niestety, nie wiem skąd. To jest właśnie zagadka. A przechowywana jest raczej w jakimś ogródku. :)

ODPOWIEDZ