Schron Miejski pod Górnośląską!?

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
holek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 22:13
GG: 3979899
Lokalizacja: Midleton-Ireland/ /Kalisz-Poland

Schron Miejski pod Górnośląską!?

Nieprzeczytany post autor: holek » 6 paź 2006, o 20:18

Doszły mnie słuchy że pod ulicą Górnośląską jest gigantyczny schron ciągnący się od byłego supermarketu Albert aż do ratusza!!! Nie wiem ile w tym prawdy, ale powiedziała mi to moja dziewczyna której powiedział to facet od PO w Kościuchu... wiecie może coś na ten temat?
Ostatnio zmieniony 7 paź 2006, o 20:43 przez holek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
bover
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 21 gru 2005, o 23:15
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: bover » 7 paź 2006, o 19:18

w kaliszu jest wiele SCHRONÓW.

służą one obronie cywilnej. w dobrym stanie ujest 1 zachowany z czasów PRL schron przy ulicy kieleckiej(przeznaczony dla vipów i władz miasta).

w gorszym stanie nie konserwowanyh od lat schronów jest wiele

o połączeniu między schronami słyszałem ale wątpie by było to prawdą bo takie prace wymagały by rozkopania połowy miasta lub jeśli były by drążone pod pow. ziemi wymagało by to wywozu ogromnej jej ilości - to zostało by na pewno gdzieś odnotowane

co do bunkrów są to obiekty obronne jest ich w kaliszu 17(2 zniszczono) i do tego na granicy miasta lub poza nimi

holek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 22:13
GG: 3979899
Lokalizacja: Midleton-Ireland/ /Kalisz-Poland

Nieprzeczytany post autor: holek » 7 paź 2006, o 20:48

no ok, jest wiele schronów, ale jeżeli one mają służyć obronie cywilnej to czy nie powinniśmy wiedzieć gdzie (w razie wypadku) się one znajdują? Ja, osobiście nie mam pojęcia o żadnym schronie w naszym mieście. Mówisz że jest na ul. Kieleckiej, ale gdzie dokładnie? czy można tam wejść? zobaczyć? przynajmniej gdzie jest jego wejście? Jeżeli wiemy że przy ul. Kieleckiej gdzieś tam jest schron to gdzie są inne? Załóżmy że nagle wybuch alarm, zaatakowali nas Rosjanie bombą atomową i trzeba uciekać (najpierw kobiety i dzieci) do schronów... to gdzie (przypomnijmy że na Kieleckiej jest dla "ważnych" ludzi - choć nie mam pojęcia gdzie on się znajduje)!? Tak jak już wspomniałem (podobno) jest pod Górnośląską ogromny schron, ale ile w tym prawdy? Gdzie są inne schrony w Kaliszu?

Awatar użytkownika
bover
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 21 gru 2005, o 23:15
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: bover » 8 paź 2006, o 01:37

ten dla "vipów" jest na rogu ulicy kieleckiej i granicznej. widać wielką antene i spory zielony hangar. kiedyś nieoficjalnie byłem tam.

inne schrony

ponoć 1 jest gdzieś na korczaku, inny przy ulicy wodnej, z niepotwierdzonych zródeł słyszałem o schronach gdzieś niedaloko kalińca i gdzieś koło dworca pkp/pks. kiedyś usłyszałem od nauczyciela PO w 4 lo że przy kazdej szkole średniej są schrony pod ziemią. po roku 89 i w latach pużniejszych wejścia do nich zostały zabetonowane.


tyle wiem

dad

Nieprzeczytany post autor: dad » 8 paź 2006, o 02:15

w którym miejscu :?: :?: :shock: :shock: przy ulicy gdzieś, on jest podziemny rozumiem a na zew. sąjest tylklo hangar z wejściem? a da się tam wejść i duży on jest czy jakaś taka mała "chatka" pod ziemią?

dad

Nieprzeczytany post autor: dad » 8 paź 2006, o 02:16

czy ktoś tego pilnuje?

Gość

Nieprzeczytany post autor: Gość » 8 paź 2006, o 02:20

zapomnailem dopisac a nie moge edytowac wiec jeszcze jedno pytanie, czy jest to schron przeciwatomowy? kto zna jeszcze jakies?

Awatar użytkownika
bover
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 21 gru 2005, o 23:15
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: bover » 8 paź 2006, o 15:10

wiem tylko to co napisałem. ten przy kieleckiej raczej jest przeciwatomowym (byłem tam pare lat temu widziałem stroje przeciwradjacyjne-takie jakie widac na filmach)o innych znam "mniej więcej" tylko położenie.

pare lat temu jak kończyłem gimnazjum tego przy kieleckiej pilnowano(przechodziłęm kolo schrony wracając do domu).. mieszkał tam w budynku naziemnym jakiś koleś i co jakiś czas przyjażdzała grupa ludzi którzy cośtam majsrowali.

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 8 paź 2006, o 19:07

No prosze czego się tu dowiedziałem... jakieś schrony w Kaliszu i w dodatku ulica Kielecka :wink:

Awatar użytkownika
bover
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 21 gru 2005, o 23:15
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: bover » 7 cze 2007, o 23:47

pozwole sobie odświerzyć temat

może nie konkretnie w kierunku schronu ale jakiś czas temu ze znajomymi mieliśmy okazje zbadac tunele pod starym miastem konkretnie okolica placu św. Józefa. możliwe że były to kiedyś klatakumby i taką przybrały teraz nazwe ale wydaje mi się ze są to tunele służące do komunikacji gdyż można sie do nich dostać z kilku kamienic i kościoła (konkretnie którego nie podam) są one jadnak pozaślepiane co tłumaczy chyba ze mogła to być ewentualna ukryta droga ucieczki bądz miejsce gdzie można sie schować przed niebezpieczeństwem. brak jakichkolwiek nowych ingerencji w "obiekcie" wskazuje ze małokto o tym wiedział gdyż wiekrzosć cegieł jest bardzo stara(wskazuje na to kolor i rozmiary całkiem inne od dzisiejszych cegieł)

podaje to jako cikawostke tym co interesują sie tajemnicami miasta xD

możliwe ze miedługo podam kilka nowych informacji na temat obiektów w kaliszu okolicy

Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 661
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Nieprzeczytany post autor: Kudlaty » 14 gru 2007, o 21:50

schrony miasto powinno wynajmowac pod Puby, wtedy puby by utrzymywaly schrony w stanie dobrym, na czas konflikyu zbrojnego w sam raz. Ale miasto nie mysli - Jest tylko jeden warunek by miec pub w podziemiach, trzeba sie usunac w ciagu 48 godzin jesli bedzie taka potrzeba. Zreszta nie myslcie ze sie dostaniecie do schronow bo POlskich schrony moga pomiescic tylko 20% swoich obywateli a w szwajacrii przypada 106% schronow czyli pomieszcza wszytkich i nadwyzke, byla by kasa z wynajmu schronow. Z schronow od cmentarza komunalnego tam gdzies jest wejscie mozna dojsc do centrum miasta i sa polaczone z podziemiami sw. Jozefa....

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Schron Miejski pod Górnośląską!?

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 20 lis 2016, o 23:03

Schrony doby PRL w Kaliszu ZDJĘCIA
Oficjalnie wiadomo o 76 tego typu obiektach. Miały zapewnić bezpieczeństwo kaliszanom na wypadek wybuchu III wojny światowej. Co pozostało po nich dzisiaj? Sprawdziliśmy stan schronów z czasów PRL w Kaliszu.
http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/ ... a,404.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ