Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
target
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 420
Rejestracja: 25 lis 2005, o 21:16

Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?

Post autor: target » 22 lis 2007, o 14:36

Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
22-11 12:06 Kalisz | Ciekawostki

Ośrodek rozwoju przemysłu lotniczego ma powstać w Kaliszu. Tak ustalono na wspólnym spotkaniu władz Urzędu Marszałkowskiego, Kalisza, powiatu kaliskiego i przedstawiciela firmy Pratt&Whitney.


W realizacji pomysłu pomogą eksperci z Frankfurtu. "To plany realne" - wyjaśnia Lech Wojtasiak, wicemarszałek Wielkopolski.


W Kaliszu powstałby park technologiczny, który pomógłby Kaliszowi w rozwoju przemysłu lotniczego. "Byłyby tam nowoczesne laboratoria, z których korzystałyby nawet uczelnie" - dodaje Wojtasiak:


"Mamy informację, że PWSZ zainteresowana jest poszerzeniem kształcenia w tych dziedzinach. To będzie taką osią rozwoju klastra lotniczego w aglomeracji kalisko- ostrowskiej. Przeznaczyliśmy kilkaset tysięcy złotych na wszelkiego rodzaju ekspertyzy i opracowania".


Władze województwa podchodzą do sprawy bardzo poważnie, w opracowaniu dokumentacji będą im pomagać eksperci z zagranicy, po to, by inwestycja mogła powstać na najwyższym europejskim poziomie. Żeby zrealizować park technologiczny potrzeba kilku milionów euro.


Jest szansa na pozyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej na innowacyjną gospodarkę. Na początku przyszłego roku w Kaliszu odbędzie się konferencja z udziałem zainteresowanych przedsięwzięciem osób, nakreślone zostaną wtedy dokładne plany.

rc.fm

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8925
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 22 lis 2007, o 19:17

Mam nadzieje,ze coś z tego wyjdzie.To jedna z tych gałęzi przemysłu,która będzie się ciągle rozwijać wykorzystyjąc coraz to nowsze technologie.Może to przyspieszy powstanie,nowych kierunków technicznych,na kaliskiej uczelni.A wiadomo,ze szkoły politechniczne(na dobrym poziomie,co gwarantuje wysoko wykwalifikowana kadra,której w Kaliszu niestety brakuje i dlatego władze muszą zrobić wszysko zeby sciągnąc,doskonałą kadre)przyciągają inwestorów,wykorzystujących w produjcji nowoczesne technologie.

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4738
Rejestracja: 5 lis 2006, o 14:12
Lokalizacja: Widok/Majków
Kontakt:

Post autor: Adi » 11 sty 2008, o 19:56

Rozwój branży lotniczej
11-01 17:42 Kalisz | Gospodarka

Powiększ zdjęcie
W Kaliszu ma powstać centrum nowych technologii związane z przemysłem lotniczym. Na razie nad wspólnym projektem pracują samorządowcy, właściciele kaliskich firm z branży lotniczej, a także kaliska PWSZ.

Chodzi o to, by powstało coś w rodzaju instytutu, który ma poprawić konkurencyjność kaliskich firm z branży lotniczej, kształcić kadry, robić specjalistyczne badania i opracowywać nowoczesne technologie.

Choć, póki co nie ma konkretów dotyczących miejsca i czasu powstania przedsięwzięcia, to już dziś zgodnie zainteresowane strony tłumaczą, że takie centrum jest potrzebne.

Jak mówi Bogdan Zmyślony prezes Pratt& Whitney w Kaliszu, trzeba patrzeć w przyszłość, a takie centrum jest przyszłością:

"Ja liczę, że będzie wspierało nasze działania, jeśli nie będziemy mieli takiej szansy robienia na miejscu i jednocześnie nie będziemy mogli rozwijać naszych pracowników, którzy będą mogli zdobywać nowe doświadczanie, to wcześniej czy póżniej zostaniemy z tyłu

W dzisiejszym spotkaniu brał udział wicemarszałek wielkopolski Lech Wojtasiak, który podkreślał, że projekt jest we wstępnej fazie. W tym roku samorządowcy i przedsiębiorcy będę rozmawiać o tym, co chcą wspólnie stworzyć i jakie są potrzeby:

"Musimy poszukać takich dróg by działanie centrum zaawansowanych technologii skoncentrować na jak najlepszym przygotowaniu kadrowym środowiska przez kapitał ludzki, by wzmocnić siłę tych przedsiębiorstw"

Senator Mariusz Sebastian Witczak, który wspiera inicjatywę, podkreślał, że trzeba stworzyć coś co wpłynęłoby na rozwój konkurencyjności kaliskich firm z branży lotniczej. A unijne pieniądze na takie innowacje ma urząd marszałkowski:

"Marszałek ma narzędzia, które pozwalają sfinansować postanie takiej jednostki naukowo- badawczej"

Prezydent Kalisza, Janusz Pęcherz, jest również przekonany o zasadności utworzenia w Kaliszu instytutu nowych technologii.

"To jest poważna i trudna sprawa. To co dziś tutaj jest, to dopiero drugi krok i wcale nie kończący, a rozpoczynający, walkę o środki unijne w zakresie innowacji"

Według planów powstanie przedsięwzięcia miałoby być finansowane ze środków unijnych. Po utworzeniu musiałoby już utrzymać się samodzielnie.

www.rc.fm
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 10 gru 2008, o 11:08

Lotniczy Kalisz – reaktywacja
Czy Kalisz stanie się krajowym centrum przemysłu lotniczego?

Kalisz ma szansę pozyskać 50 mln zł lub więcej na stworzenie Centrum Zaawansowanych Technologii. Jest już decyzja władz województwa, że pomysł ten będzie traktowany priorytetowo. Gdyby doczekał się realizacji, w naszym mieście powstałby pierwszy tego typu ośrodek w Polsce

O idei powołania CZT mówimy od wielu miesięcy, jednak dopiero od niedawna zaczyna ona obrastać w konkrety. W budżecie województwa wielkopolskiego zarezerwowane jest ok. 100 mln zł na działania innowacyjne. Zdaniem senatora Mariusza S. Witczaka, jednego z pomysłodawców Centrum, mamy dużą szansę pozyskać z tej puli przynajmniej połowę. Urząd Marszałkowski w Poznaniu już zlecił opracowanie ekspertyzy szans i zagrożeń dla budowy centrum innowacyjności dla przemysłu lotniczego w Kaliszu. Opracowanie to będzie gotowe jeszcze przed końcem grudnia. W ubiegłym tygodniu w kaliskiej siedzibie firmy Pratt & Whitney odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano główne założenia stworzenia i działania tego ośrodka w naszym mieście. Uczynił to dr Christian Garbe, prezes Frankfurckiego Centrum Innowacji (FIZ). Niemieckie doświadczenia są tu dla nas wzorem już choćby z tego powodu, że polskich doświadczeń w tej dziedzinie po prostu nie ma. Z kolei specjaliści z Urzędu Marszałkowskiego pokusili się o analizę prawną zaproponowanej przez Niemców formuły organizacyjnej i możliwości jej przeniesienia w ramy prawne obowiązujące w naszym kraju. – Wszyscy zgadzamy się co do tego, że mamy w Kaliszu przemysł lotniczy z tradycjami. Poprzez innowacyjność można go rozwinąć. Dla mnie istotne było, aby znależć coś, co wyróżnia nas spośród innych miast w Wielkopolsce. Nieprzypadkowo kierownictwo Pratt & Whitney na siedzibę tej firmy w Polsce wybrało właśnie Kalisz. Ale obok Pratta mamy nowe podmioty, które z nim współpracują i dzierżawią hale przy ul. Częstochowskiej i Elektrycznej. To nie są spółki-córki Pratta. One powstawały samoistnie, ale my nie chcemy, żeby to się działo przypadkowo. My chcemy pracować, żeby to się działo. To prawda, że tego typu instytucji nie buduje się w tydzień ani nawet w pół roku, bo to nie jest garaż ani kawałek chodnika. W Niemczech takie instytuty buduje się przez 10 lat. Ale my zamierzamy zrobić to dużo szybciej – mówi senator M.S. Witczak. (kord)

Więcej w Życiu Kalisza


Nareszcie coś się ruszyło w temacie.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4319
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 28 kwie 2009, o 21:57

Awans technologiczny
28 kwietnia, 2009 - 16:13 —rc.fm


Senator Mariusz Sebastian Witczak (PO)Centrum Zaawansowanych Technologii w Kaliszu coraz bliżej. Właśnie powołano klaster lotniczy, który jest w trakcie rejestracji sądowej. "Prace nad budową Centrum posuwają się w bardzo dobrym kierunku" - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej senator Platformy Obywatelskiej, Mariusz Sebastian Witczak.

"Zgromadzenie założycielskie wybrało Bogdana Zmyślonego na szefa Kaliskiego Klastra Lotniczego, w skład którego wchodzą 4 najważniejsze firmy przemysłu lotniczego, funkcjonujące na naszym rynku. Klaster to taka organizacja, która pozwoli na pozyskiwanie środków na szereg działań z budżetu Województwa Wielkopolskiego. W przyszłości będzie to baza, swoisty fundament do stworzenia Centrum Zaawansowanych Technologii".

Południowa Wielkopolska może liczyć w tym względzie na dofinansowanie z wojewódzkiego budżetu w kwocie 30 milionów złotych. "A tymczasem przed nami bardzo istotne forum gospodarcze, które odbędzie się w lipcu" - dodaje senator Witczak. Na spotkanie zaproszone zostaną kanadyjskie firmy, z którymi Kalisz może współpracować w przyszłości.

poczekamy zobaczymy , na razie to wszystko na papierze czkamy na faktyczne realizacje tego projektu jak wielu innych
Andrzej

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1568
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Post autor: kaczorkalisz » 28 kwie 2009, o 22:38

jak na razie w sektorze lotnictwa to sa zwolnienia, co tu marzyc o jakis instytutach

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8925
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 28 kwie 2009, o 22:45

No własnie są zwolnienia, ale jednym z powodów jest zacofanie technologiczne, mam tu na myśli kaliskie WSK.Co reszty, kryzys się kiedys skończy.Chodzi o to, że jesli w Kaliszu nie powstanie uczelnia technicza na wysokim poziomie, klaster lotnczy mozne będzie wsadzić między bajki.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 28 kwie 2009, o 22:55

Branża lotnicza ogólnie przeżywa kryzys w całym kontekście tego znaczenia.Kryzys dosięgnął wszystkich.Służę przykładem;na terenie lotniska w Shannon działa potężna firma jedna z niewielu w europie która zajmuje się remontami i servisem samolotów pasażerskich,w ostatnim roku Shannon Aeorspace odnotowała 80%-wy spadek zamówień na przeglądy i remonty.Niewiele lepiej jest w firmie Lufthansa Technik Turbine która działaw specjalnej strefie ekonomicznej,kryzys dosięgnął i ją.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6892
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 28 kwie 2009, o 22:56

kaczorkalisz pisze:jak na razie w sektorze lotnictwa to sa zwolnienia, co tu marzyc o jakis instytutach


Był nawet jeden pogrzeb w ub środę . Zwolniony z Pratta 54-roletni facet popełnił samobójstwo. :(.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8925
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 28 kwie 2009, o 23:08

Ja słyszałem, że już dówch popełniło samobójstwó z powodu zwolnienia.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 28 kwie 2009, o 23:11

Smutna sprawa.....
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4319
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 28 kwie 2009, o 23:12

Kalisz: inwestuje w technologie


Ma pomóc w rozwoju firm z branży lotniczej a region ma zyskać dzięki niemu siłę napędową. W Kaliszu powstaje Centrum Zaawansowanych Technologii. Na początek skupi się wokół przemysłu lotniczego, który w mieście rozwija się na bardzo wysokim poziomie.
"Pierwszym krokiem do jego powstania jest utworzenie klastra lotniczego" - mówi jeden z pomysłodawców centrum, senator Mariusz Witczak.


Uruchomienie Centrum Zaawansowanych Technologii sprawi, że istniejące w Kaliszu firmy lotnicze będą bardziej konkurencyjne na rynku europejskim. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z budżetu województwa, a także Unii Europejskiej.

Podobne centrum powstało we Frankfurcie nad Menem. Jak podkreślają jego założyciele instytucja ciągle się rozwija i przynosi ogromne zyski.

Radio Merkury
Andrzej

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8925
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 28 kwie 2009, o 23:25

Ciągle to samo od miesięcy, a gdzie jakieś efekty.Same słowa.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 29 kwie 2009, o 00:04

K-man pisze:Ciągle to samo od miesięcy, a gdzie jakieś efekty.Same słowa.
To coś jak za kampanii Tuska,BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ słowa,słowa,słowa,nic więcej.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1568
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Post autor: kaczorkalisz » 30 kwie 2009, o 15:55

Nie zostal zwolniony ten co popelnil samobojstwo, tylko zostal przeniesiony z biura na maszyny i nie dawal sobie rady i bal sie zwolnienia, taka jest prawda

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4738
Rejestracja: 5 lis 2006, o 14:12
Lokalizacja: Widok/Majków
Kontakt:

Post autor: Adi » 30 kwie 2009, o 16:01

kaczor jeden niestety popełnił samobójstwo przez zwolnienie a drugi może ze strachu
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 3923
Rejestracja: 24 lis 2008, o 03:30
Lokalizacja: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym :-)
Kontakt:

Post autor: milo » 5 maja 2009, o 19:55

Kolejne zwolnienia w Kaliszu.

Kolejne grupowe zwolnienia w kaliskiej spółce Pratt&Whitney. W kwietniu zostały zwolnione 103 osoby. Okazuje się, że to nie koniec. O kontynuacji procesu restrukturyzacji mówi Bogdan Zmyślony, prezes Zarządu, dyrektor generalny PWK.

"Niestety sytuacja dalej się pogarsza, a to będzie skutkować dalszą redukcją zatrudnienia. Podaliśmy do Urzędu Pracy w Kaliszu, że druga faza zwolnień obejmie 170 pracowników spółki. To się stanie w najbliższych tygodniach - tak jak zezwala na to prawo. Druga faza dostosowania poziomu zatrudnienia rozpocznie się po zakończeniu statutowych uzgodnień i rozmów z reprezentantami załogi w firmie."

W sumie zostanie zwolnionych 273 pracowników z różnych działów: bezpośrednio z produkcji, ale także pracownicy biurowi. Niestety na dzień dzisiejszy nie można powiedzieć, że to koniec zwolnień w Pratt&Whitney Kalisz. "Cały czas monitorujemy sytuację ekonomiczną, jeśli ta się się będzie pogarszać, to niestety kolejna restrukturyzacja jest nieunikniona" - powiedział Bogdan Zmyślony, dyrektor generalny spółki.
http://www.rc.fm/polityczne/prattwhitney-zwalnia.html
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8925
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 5 maja 2009, o 22:52

Załamka.A nowych inwestycji w Kaliszu, trudno się spodziewać.Niech wreście radni zaczną kombinować.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 957
Rejestracja: 11 gru 2007, o 12:30
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: wollny » 5 maja 2009, o 23:02

Kryzys.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 5 maja 2009, o 23:25

wollny pisze:Kryzys.
Może i kryzys,ale gdyby dawne WSK podlegało bezpośrednio pod Sikorsy Aircraft to może w Kaliszu takie cudeńka by robili??

http://www.sikorsky.com/vgn-ext-templat ... 82000aRCRD
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

ODPOWIEDZ