Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 9 wrz 2016, o 17:01

Projekt przebudowy ulic, "łącznika" GR z Parkiem już jest, szkoda, ze go nie wrzucili do sieci...
http://www.kalisz.pl/pl/q/aktualnosci/b ... przebudowy" onclick="window.open(this.href);return false;
g13k

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 9 wrz 2016, o 20:34

ciekawe co z tego będzie

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3274
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 12 wrz 2016, o 13:50

Cristof pisze:Rewitalizacja od podwórka
Kończy się modernizacja elewacji czterech kamienic przy ulicy Grodzkiej. Kolejnym etapem będzie remont podwórka. To według samorządu początek rewitalizacji kaliskiego śródmieścia, która kontynuowana ma być w przyszłym roku. W najbliższych tygodniach z urzędnikami kaliskiego magistratu współpracować będzie ekspert z Urzędu Miasta Łodzi, który pomoże przygotować wniosek o dofinansowanie tych działań.
http://www.faktykaliskie.pl/rewitalizacja-od-podworka#" onclick="window.open(this.href);return false;

Jestem ciekaw czy będą też prowadzone jakieś prace modernizacyjne wewnątrz tych budynków. Aby wchodząc na zaniedbaną klatkę schodową nie doznać szoku. Jako że to są budynki Miasta to powinno się też likwidować tradycyjne piece na rzecz ekologicznych źródeł ciepła. Sadze z palenisk mogą szybko zniweczyć nawet najlepsze efekty renowacji.
Modelowe podwórko w Kaliszu nie takie modelowe?
....To miał być wzór do naśladowania. Tymczasem modelowe podwórko na rogu ulic Grodzkiej i Chodyńskiego, preludium do dalszej rewitalizacji centrum miasta jest kością niezgody i symbolem - jak twierdzi historyk Maciej Błachowicz - słabej komunikacji na linii mieszkańcy i władze miasta. Lokatorzy okalającej podwórko kamienicy wytykają błędy popełnione przez ekipę budowlaną. Powstają konflikty. ...
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/mo ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: milo » 12 wrz 2016, o 13:56

Koszt przebudowy 144 tys zł ? To trzeba to obejrzeć...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 wrz 2016, o 14:24

To wygląda wręcz TRAGICZNIE. Kto to zaprojketował, kto to odebrał. A ta suma? Mam nadzieję, że będzie podany kosztorys. Bo tu ktoś oskubal miasto na ładny grosz. :evil:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 15 wrz 2016, o 14:30

224.586,00 dla Kalisza na opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji!
Dotacja pochodzić będzie z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Na 82 samorządy aplikujące mamy 10 miejsce i 100% wnioskowanej kwoty.
Cieszę się bardzo - powstanie materiał, który na lata ukształtuje działania władz miasta na sporym terenie Kalisza.
Gratuluję także "piszącym" wniosek! To Wasz sukces.
z profilu P. Kościelnego/Facebook
g13k

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 15 wrz 2016, o 19:23

kwota nie imponuje, do realizacji daleko

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 24 wrz 2016, o 11:51

http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/ ... /,456.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Znikną lipy pojawią się choinki! Bardzo dobrze, bo puste badyle nie byłyby piękną wizytówką...
g13k

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 24 wrz 2016, o 23:52

Moim skromnym zdaniem to nie po to burzono betonkę, aby upamiętniać ją teraz donicami i choinkami. Czy naprawdę ten biedny rynek musi być graciarnią?

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 25 wrz 2016, o 00:17

Ważna informacja z Biura Rewitalizacji 28.09.2016 godz. 17:00 - aula I LO im. A.Asnyka w Kaliszu (najbliższą środę) odbędzie się spotkanie konsultacja społeczna http://www.calisia.pl/articles/debata-n ... ji-kalisza" onclick="window.open(this.href);return false;

Sądzę, że powinno się przyjść i zażądać odpowiedzi na fundamentalne pytania - jak samorząd zamierza rozwiązać kwestię ogrzewania starówki i kiedy ruszy wymiana Płyt na Głównym Rynku. Ustawa o rewitalizacji mówi jasno o przejrzystości i transparentności działań. Tyle chyba na początek możemy wymagać.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 wrz 2016, o 09:10

Witam panie Macieju. Moim zdaniem jest kilka palących problemów naszego śródmieścia> Bardzo ważne zagadnienie to ogrzewanie. Władze są oderwanie od rzeczywistości z pomysłami typu ogrzewanie gazem, czy prądem, czy oni nie wiedzą jakie to sa wielkie koszty. Mam kolegę, który ma meszkanie około 50 m2 ogrzewane gazem i on co roku modlił się o ciepłą zimę. A on z pewnością zarabiał więcej od ludzi mieszkających w okolicach GR. Prad to też ogromne koszty. Chyba, że miasto będzie chciało dopłacać do tych metod ogrzewania. Na co nie ma mojej zgody. Tu jest sporo win poprzednich ekip, a zwłaszcza JPIII i SK, który przez 12 lat nie pozyskał funduszy na poprawę zanieczyszczenia powietrze.
Kolejna rzecz to te parkingi. Powinno też się utrudniac, tak utrudniać ja wielu państwach zachodnich jazdę przez zabytkowe centrum samoch. osobowym, a stawiaćna komunikację zbiorową, czy rowery. A i jest jeszcze inny najzdrowszy typ przemieszczania to "chodzenie" wiem ze ostatnio mocno traci na popularności. Ale szlak mnie trafia, jak niektórzy muszą, zwyczajnie muszą przejechać 100 metrów. Bo on ma samochów i nie będzie chodził. W Kalisuz mamy istna plagę samochodów, gdyby to były jeszcze samochody elektryczne. Ale nie to stare graty emitujace ogrom zanieczyszczeń, które szkodzą każdemu. Także tym, którzy samochodów nie posiadają.
Trzecia sprawa to ludzie, którzy mieszkają. Nie oszukujmy wielu z nich zwyczajnie nie zasługuje aby tam mieszkać. Nie chodzi absolutnie, aby tam zrobić wysoki czynsz. Ale muszą tam mieszkac ludzie, którzy będą płacić, co miesiąc czynsz. Nie będa niszczyć budyków ani otoczenia. Ani stanowić zagrożenia dla sąsiadów, czy przechodniów. Póki tam będzie brudno i niebezpiecznie nic nie wskuramy. Ale walczyć trzeba o zmiany, bo Kalisz wygląda fatalnie w centrum. A ostatnio odnowione koscioły, czy pojedyńcze budynki, tylko pokazują szpetote nieodnowionej większosci. :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 25 wrz 2016, o 12:42

Co do odnowień - nie ma latarni na jednej stronie Kanonickiej i Zamkowej. Zapewne zostaną wyczyszczone i pomalowane jak te na Śródmiejskiej
g13k

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 26 wrz 2016, o 09:16

Zacznę od końca - myślę, że władze powinny przedstawić jakiś choćby przybliżony plan - harmonogram bo inaczej nie można mówić o przejrzystości działań wynikających z ustawy rewitalizacyjnej. Sądzę, że tego właśnie powinniśmy się domagać na spotkaniach konsultacyjnych zanim będziemy pytani o cokolwiek.
Podane przez Pana problemy ogrzewanie (ogólnie dostosowanie infrastruktury do poziomu przynajmniej końca XX wieku), problemy komunikacyjne (parkowanie dla odwiedzających, pracujących oddzielnie dla mieszkańców - wbrew moim zacnym kolegom ze Stowarzyszenia Rowerem do Nowoczesności sądzę, że mieszkańcy muszą mieć standard podobny jak w innych dzielnicach). Wreszcie infrastruktura naziemna czyli chodniki, ulice i estetyka.
Mam wątpliwości co do ostatniego punktu - rewitalizacja z definicji powinna wyciągać ludzi z biedy, doprowadzać do sytuacji w której będą sami dbali o najbliższe otoczenie, będą zainteresowani miejscem zamieszkania i współdziałać. Jak sądzę różnorodność majątkowa (ale nie patologia) powinna być cechą starówki. Ludzie o podobnym statusie materialnym mają podobny tryb życia, zachowań co powoduje że np o pewnych godzinach wszyscy są w pracy. W interesie starówki jest zresztą, żeby mieszkała tam jak najbardziej duża liczba ludzi nie posiadających samochodu a więc skromniej żyjących. Na starówce powinno być miejsce na luksusowe apartamenty ale też skromne mieszkanka studenckie, robotnicze, emerytów itp. No i praca z ludnością spatologizowaną nie oznacza zawsze pomocy ale np współdziałanie z policją. Przymusowe przesiedlenie jest zawsze ostatecznością i w jakiś sposób porażką rewitalizacji jeśli jest masowe to jest tylko maskowaniem problemów społecznych - Tworzeniem pięknych ("zrewitalizowanych") dzielnic obok skupisk biedy i przestępczości. Dlatego prawdziwa rewitalizacja jest tak trudna chociaż nie niemożliwa.

Dowodem, że tak być powinno jest właśnie "zrewitalizowane" podwórko - nie dość, że powstał konflikt, to już zaczyna się dewastowanie tej przestrzeni, przez tajemniczego kogoś. Wczoraj pokazywałem to podwórko i już widać podeptane kwiaty i niewielką stertę śmieci pod oknami. Czyli o czym zresztą mówiłem p. prezydent Pawliczak nikt nie pracuje z mieszkańcami dano im podwórko i koniec "rewitalizacji"

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 wrz 2016, o 10:35

Zgadzam się. Sam bym chciał aby ludzie się zmieniali tak łatwo jak można zmienic oblicze kamienicy, dzielnicy, czy miasta. Nie jestem ekspertem, ale wiem z pewnością, że spory % ludzi z tzw. marginesu. Nigdy się nie zmieni. Bo nie chcą, bo im pasuje takie życie. I żadne wspaniałe inicjatywy tego nie zmienią. Takich ludzi trzeba przenieść. Bo inaczej te miejsca zawsze będą dewastowane. A znam ludzi, którzy z chęcią zamieszkaliby w kamienicach, ale brak ogrzewania i sasiedztwo ich odstraszają.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 26 wrz 2016, o 17:45

Oczywiście nie da się wszystkich zmienić to niemożliwe chodzi jednak o to, aby na dzień dobry nie przekreślać ludzi nie można tworzyć nowych jeszcze gorszych ognisk biedy. Poza tym policja, straż miejska tez powinny być włączone w działania rewitalizacyjne.

Mam myślę interesujące informacje - zapewne wkrótce pojawi się zapytanie ofertowe na wykonanie projektu przebudowy Głównego Rynku. W październiku badania archeologiczne ale nie liczyłbym na jakieś potężne badania (raczej pro forma) Ich wynik ma być wykorzystany w projekcie, do zimy mało czasu. Badania mają się skupić na poszukiwaniu średniowiecznej studni (zaznaczona na planie Politalskiego) i ma być wyznaczone miejsce na jakiś niewielki wykop w okolicach klombu (ale będzie się szukać raczej średniowiecznych rzeczy niż badać fundamenty Zabudowy śródrynkowej z XIX wieku) Tu mała bomba przy okazji wymiany nawierzchni nie ma w ogóle obowiązku badań a tyle się mówiło o konieczności. W tym czasie sporządzany jest projekt który powinien być gotowy przed kwietniem 2017 r. Zatwierdzenie przez konserwatora. Przetarg na realizację projektu i zaraz błyskawicznie po końcu sezonu ogródkowego mają się rozpocząć prace. Wygląda na to, że Główny Rynek albo spora jego część zostanie zrobiona do końca jesieni 2017 r. Ambitnie. Informacje niniejsze uzyskałem na podstawie Ustawy z dnia 6 IX 2001 r. O dostępie do informacji publicznej w Wydziale Rozbudowy i Inwestycji UM Kalisz. Ponieważ informacja była udzielana ustnie zastrzegam sobie możliwość pomyłki czekam na pisemne potwierdzenie. A poniżej plan Politalskiego ze wspomnianymi studniamiObrazek

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 28 wrz 2016, o 14:30

Właśnie tego się obawiałem, że będzie jak z grodziskiem na Zawodziu. Nadarza się wielka szansa na porządne badania archelogiczne, a to będzie malutki wycinek terenu. Jak dali ciała na Zawodziu, przez co dziś nie wiem, czy gdzie są pozostałości palatiucm książęcego. Jeśli było oczywiście, a jeśli było to z którego wieku. Trudno mi uwierzyć, że w Kaliszu mielibyśmy palatium dopiero za Mieszka Starego.To by tylko oznaczalo, że ranga Kalisza za Mieszka I Chrobrego była dość niska.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 29 wrz 2016, o 22:41

Przechodząc dziś tyłem ratusza zauważyłem jakieś prace. Panowie się ogrodzili i grzebią coś przy tylnym wejściu. Pewnie ruszyli z inwestycją którą zapowiadał jeszcze Prezydent Kościelny - a mianowicie montaż windy i remont podjazdu, który dziś wygląda jak wybrzuszenie w chodniku po okazałym korzeniu drzewa :twisted:
g13k

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 29 wrz 2016, o 23:39

Potwierdzam to o to chodzi - oglądałem projekt - nie jest idealny (nie zakłada rekonstrukcji stanu pierwotnego) ale nie jest chyba potworkiem. Przede wszystkim jest dużo mniejszy (bardziej dyskretny) niż podjazd z lat 90 XX wieku.

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 2 paź 2016, o 22:11

powinni kategorycznie wywalić te donice i lipy... niepotrzebny graty... i brzydkie!

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 3 paź 2016, o 22:25

Też mam taką nadzieję, że wyrzucą a zostawią ławki marzą mi się za to prawdziwe drzewa między latarniami.

ODPOWIEDZ