Geotermia w Kaliszu?

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 21 kwie 2009, o 16:41

Niestety również to zauwazyłem.
Czasami mam wrażenie ze jestem na czacie a nie na forum :?

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 26 kwie 2009, o 16:44

LOOK pisze:coraz częściej wpisy na forum przypominają rozmowę głuchych przekupek na targu , "może mi pani poda.. , nie poda świeci słońce ". Co ma geotermia do wiatraka ,...... mistrzostwo świata w pisaniu nie na temat .

Pawel pisze:Niestety również to zauwazyłem.
Czasami mam wrażenie ze jestem na czacie a nie na forum :?
He he panowie święci,w temacie kolei też pisaliście na temat co??
A może tak Wam nie przyszło na myśl że nie potrzebne jest zakładanie drugiego wątku tylko łączenie jednego z drugim???Przecież temat i tak dotyczy energi odnawialnej.Także nie wytykajmy sobie,to nie ma sensu.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Nieprzeczytany post autor: satori » 30 kwie 2009, o 10:13

plecy Panowie, plecy... czytać...

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10947
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 kwie 2009, o 10:43

Tylko, że Kalisz lezy na ZNACZNIE cieplejszych wodach.
http://www.mos.gov.pl/2materialy_inform ... talpia.pdf

[ Dodano: Czw, 30.04.2009, 10:44 ]
http://pga.org.pl/index.php?option=com_ ... &Itemid=57
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

LOOK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: 2 lut 2009, o 09:41
Lokalizacja: centrum

Nieprzeczytany post autor: LOOK » 30 kwie 2009, o 12:30

K-man , skąd Twoje stwierdzenie, że Kalisz leży na znacznie cieplejszych wodach ? i w odniesieniu do jakiego miejsca odnosi się to stwierdzenie? Przytoczony przez Ciebie link w żaden sposób nie upoważnia do takich wniosków a w/g mojej wiedzy żadnych badań w tym zakresie w rejonie Kalisza nie prowadzono.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 kwie 2009, o 12:58

Uniejów zaryzykował , zainwestował i juz korzysta :

http://www.lodr-bratoszewice.pl/rada/20 ... ologia.htm
Na terenie Polski, wody geotermalne posiadają stosunkowo niską temperaturę do 800C, tak wiec ich wykorzystanie nie może być uważane za w pełni odnawialne. Dotychczas w Polsce wykorzystuje się bardzo znikomą część potencjału geotermalnego. Zakłady geotermalne istnieją m.in. w Pyrzycach k. Szczecina, Bańskiej Niżnej k. Zakopanego, Mszczonowie k. Warszawy, Uniejowie, Słomnikach k. Krakowa, Lasku, Klikuszowie oraz w Stargardzie Szczecińskim.
żródło : http://www.cieplodlatrojmiasta.pl/text_ ... a,129.html


Jak mawiają - ,,kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi''. Kaliskie władze robią oszczędności na inwestycjach tworząc ,,nibynadwyżkę budżetową''/ Dogrzewanie wody w ciepłociągu od +14 st.C i od powiedzmy nie 80 tylko 60st.C to zasadnicza różnica w kosztach ,,uzdatniania termicznego'' wody grzewczej. Ta władza wykorzystała już swoje ,,5 minut'' ! Może odważy się na ten krok kolejna ekipa, po nastepnych wyborach ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 30 kwie 2009, o 16:46

LOOK pisze:K-man , skąd Twoje stwierdzenie, że Kalisz leży na znacznie cieplejszych wodach ? i w odniesieniu do jakiego miejsca odnosi się to stwierdzenie? Przytoczony przez Ciebie link w żaden sposób nie upoważnia do takich wniosków a w/g mojej wiedzy żadnych badań w tym zakresie w rejonie Kalisza nie prowadzono.
Wystarczy porównać sobie temperaturę wód w poszczególnych regionach kraju.
Obrazek

I jeszcze jeden link;
http://www.pgi.gov.pl/index.php?option= ... 9&Itemid=1

A jakby tego było mało proponuję prześledzić cały temat od początku,nie pobieżnie tylko dogłębnie.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10947
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 kwie 2009, o 18:40

Mapka Gumisia świetnie pokazuje różnice tem., między Kaliszem a Lidzbarkiem Warmińskim.Kalisz to jedno z najlepszych miejscw Polsce pod tą inwestycje.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

LOOK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: 2 lut 2009, o 09:41
Lokalizacja: centrum

Nieprzeczytany post autor: LOOK » 30 kwie 2009, o 18:46

Oj Gumiś, widać, że geofizyka to dla ciebie czarna magia i czytasz to co chcesz z opracowań naukowych. Wklejona przez ciebie mapka niestety nie jest mapą rozkładu wód geotermalnych a mapą rozkładu strumienia cieplnego, który szczególnie wzrasta w pokładach bazaltowych, gdyż mają one dobre przewodnictwo cieplne. Niestety to nie jest warunek jedyny, bywa, że wysoki wskażnik strumienia cieplnego występuje na obszarach na których nawet odwierty nie przynoszą efektu. A dlaczego ?, bo ważniejszym wskażnikiem jest występowanie odpowiednich formacji wodonośnych.

Najlepsze możliwości rozwoju energetyki geotermalnej występują zazwyczaj na obszarach wysokich wartości strumienia cieplnego, przy jednoczesnej obecności formacji wodonośnych o dobrych warunków hydrogeologicznych. Praktyka wskazuje, że ten drugi warunek ma w większości przypadków bardziej istotne znaczenie.

Polska, na tle innych państw europejskich, ma umiarkowanie korzystne warunki występowania głębokich wód termalnych. Kalisz pod tym względem jest poniżej przeciętnej. Dlatego napisałem, że w/g mojej wiedzy nie stwierdzono występowania znaczących żródeł w rejonie Kalisza
Ale masz prawo się na tym nie znać, wiedza na temat geotermii nie jest zbyt rozpowszechniona, dlatego wtopę zaliczył Rydzyk .

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 30 kwie 2009, o 19:23

LOOK pisze:Oj Gumiś, widać, że geofizyka to dla ciebie czarna magia.


A kto powiedział że jestem ekspertem???Czytam i snuję wnioski.
Zresztą w wywiadach i reportażach znane osobistości w tej materii wypowiedziały się dość klarownie.
Jedyną wadą są tylko i wyłącznie KOSZTY.

Tak na marginesie LOOK z zawodu lub wykształcenia jesteś geofizykiem???
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

LOOK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: 2 lut 2009, o 09:41
Lokalizacja: centrum

Nieprzeczytany post autor: LOOK » 30 kwie 2009, o 20:20

Gumiś, odpowiem Ci tylko tyle, że geologia była jednym z zagadnień które studiowałem .

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 30 kwie 2009, o 21:20

LOOK pisze:Gumiś, odpowiem Ci tylko tyle, że geologia była jednym z zagadnień które studiowałem .
No to fajnie się składa,że geologia była jednym z zagadnień Twojej edukacji,może jako bardziej obeznany w tym temacie podsuniesz jakiś pomysł,swoje przemyślenia dotyczące czy to jest w ogóle opłacalne.....
Mam nadzieję że dowiem się czegoś więcej i że nie będzie to dla Mnie aż taką czarną magią,ludzie uczą się całe życie a Ja chciałbym coś z tego wyciągnąć.Także czekam niecierpliwie na jakiś temat z Twojej strony.Pozdrawiam. :wink:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 30 kwie 2009, o 21:27

To niech mi ktoś wytłumaczy ten wykres. Czy z niego wynika że w Kaliszu-Szulcu (bo tam jest najbliższy odwiert czy coś w tym stylu) woda na głębokości 3km ma ok.110st.C?
Obrazek

LOOK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: 2 lut 2009, o 09:41
Lokalizacja: centrum

Nieprzeczytany post autor: LOOK » 30 kwie 2009, o 22:15

Rozkład temperatur w skorupie ziemskiej, od którego między innymi zależy temperatura wód termalnych, jest bardzo zróżnicowany. Podstawowym parametrem, który charakteryzuje pole temperaturowe Ziemi, jest gradient geotermiczny. Określa on przyrost temperatury na jednostkę przyrostu głębokości wewnątrz Ziemi, poniżej strefy termicznie neutralnej. Jego odwrotnością jest stopień geotermiczny, mówiący, co ile metrów w głąb Ziemi, temperatura przyrasta o 1o C. Waha się on w szerokich granicach. Skrajne wartości zanotowano w Budapeszcie: 15 m/1o C i w Dregfontein w Republice Południowej Afryki: 144 m/1o. Stąd tak licznie występujące zródła geotermalne w Budapeszcie, za co bardzo lubię to miasto i regularnie odwiedzam.

Wartość stopnia geotermicznego zależy od głębokości zalegania ciał magmowych, przewodnictwa cieplnego skał, tektoniki, ukształtowania powierzchni ziemi, lokalizacji procesów wulkanicznych, promieniotwórczych i geochemicznych, a także od pewnych zjawisk hydrogeologicznych. Jako średnią wartość stopnia geotermicznego w skali globalnej przyjmuje się wielkość 33 m/1oC. Jego wartość zmienia się nie tylko w poziomie, ale również w przekroju pionowym.

W Polsce stopień geotermiczny wykazuje duże zróżnicowanie, zależne od budowy geologicznej, a w szczególności od struktur halokinetycznych, odznaczających się wysoką przewodnością cieplną . W przedziale głębokości 200 – 2500 m zmienia się on od 10 do 110 m/1oC. W północno – wschodniej części kraju wartość stopnia rośnie do około 100 m/1oC, co jest związane ze stosunkowo płytkim występowaniem krystalicznego podłoża. Najniższe wartości, rzędu 20 m/1oC, obserwowane są w Sudetach (Cieplice Śl., Lądek – Zdrój).
Przekładając to na jeszcze prostszy język : w podłożu twardym o pochodzeniu magmowym ( bazalt, granit ) stopień geotermiczny, czyli przyrost temperatury wraz z głebokością jest większy, niż w rejonach gdzie znaczne warstwy stanowią pozostałości polodowcowe, czyli piaski , iły itp. Stąd w Sudetach będących starymi górami o pochodzeniu magmowym występuje większy przyrost temperatury wraz z głebokością, dla przykładu może być tak , że po przekroczeniu pewnej głebokości tzw, neutralej, gdy zaczyna się przyrost temperatury w jednym rejonie na 100m wyniesie tylko 1 stopień a w innym może to być 5 stopni.
To jednak nie wszystko by korzystać z geotermi , potrzebna jest jeszcze odpowiednia ilość wody, co często nie idzie w parze z rozkładem stopnia geotermicznego. Szczerze Polska nie jest zbyt chojnie obdzielona w naturalne warunki do geotermi , co nie znaczy by z tego rezygnować, po prostu wymaga to znacznie większych nakładów . A wracając do Kalisza, kilka lat temu robiłem rozeznanie , wówczas wyglądało to nieciekawie. Możliwe, że są nowsze odwierty. Co do załaczonego przekroju , na głebokości 3000m temperatura powyżej 100 stopni to nic nadzwyczajnego , ale jeśli brakuje wystarczającej ilości wody nic z tym się nie zrobi .
Oczywiście technologie się rozwijają, może kiedyś zaczniemy tłoczyć wodę do odwiertu by ją ogrzać. Ale to chyba jeszcze etap marzeń .

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 30 kwie 2009, o 22:52

No tak....ale jak sobie przypominam z tego wykładu tego profesora z AGH z Krakowa to On właśnie wspominał,że eksploatacja byłaby opłacalna z głębokości właśnie 2500-3000 metrów.Ale gdyby nie dało to satysfakcjonujących rezultatów to można ten proces odwrócić,czyli tłoczyć wodę do odwiertów,uzyskać parę wodną do napędu turbin,no ale to nie to samo co gorąca woda którą można wykorzystać bardziej efektywnie.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5397
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 13 maja 2009, o 17:46

A atomówki w Wielkopolsce coraz bliżej...
http://finanse.wp.pl/kat,104122,title,W ... caid=18051
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 13 maja 2009, o 18:01

milo pisze:A atomówki w Wielkopolsce coraz bliżej...
Taaaa tak blisko jak te autostrady ze wschodu na zachód,pomysła może mają ale jak zwykle bedzie gorzej z realizacją,oby to nie wypaliło.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5397
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 13 maja 2009, o 18:12

Atomówka w Koninie załatwi nas na cacy.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Crossmen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 589
Rejestracja: 3 paź 2008, o 10:40
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Crossmen » 13 maja 2009, o 18:16

Ale zawsze jakieś będą plusy, np. jedna świnia będzie miała 10 golonek póżniej i będzie świeciła w ciemności jak by poszło coś nie tak :-)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5397
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 13 maja 2009, o 18:37

Nie do końca mi o to chodzi. To jest gigantyczna inwestycja generującą dużą ilość dobrze płatnych miejsc pracy. Specjaliści będą ściągani z całej Polski.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ODPOWIEDZ