Geotermia w Kaliszu?

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Geotermia w Kaliszu?

Post autor: Józef » 7 sie 2008, o 15:46

Witam na wp.pl znalazłem artykuł o geotermii z dosyć ciekawym stwierdzeniem:

Dr Jan Szewczyk: Na pewno koszty wierceń w przypadku energii geotermalnej są bardzo wysokie, także w tym przypadku. Jest to główny powód ograniczonego rozwoju geotermii nie tylko w Polsce. Np. o. Tadeusz Rydzyk – jak czytamy w prasie - potrzebuje co najmniej 27 mln zł na inwestycję. To jest kwestia wywiercenia dwóch otworów o głębokości około 3200 metrów. Toruń to nie jest wyjątkowym obszarem jeśli chodzi o pozyskiwanie wód termalnych – strumień cieplny płynący z wnętrza Ziemi nie jest tu zbyt wysoki i w związku z tym temperatura wód podziemnych nie jest tu zbyt wysoka. Są to typowe warunki dla Polski nizinnej, lepsze są w zachodniej części kraju, np. w rejonie Kalisza, Poznania, Zielonej Górze czy Pyrzyc. Tam są znacznie wyższe temperatury. Trzeba jednak powiedzieć, że samo przedsięwzięcie nie jest pozbawione sensu. Natomiast na pewno na tych na ogół niemerytorycznych, emocjonalnych dyskusjach traci sama idea wykorzystania energii geotermalnej. Takie przerzucanie się argumentami, bądż epitetami, no cóż, to ma zawsze negatywne skutki. Tak np. katastrofa w Czarnobylu na wiele lat zamroziła merytoryczną dyskusję na temat wykorzystania w Polsce energii jądrowej i wpłynęła na zaniechanie budowy elektrowni w Żarnowcu, wzbudzając nieufność społeczeństwa wobec energetyki jądrowej.

Czy ktoś o tym wiedział? Może to jest jakiś pomysł np. taki park wodny zasilany z gorących żródeł?

http://wiadomosci.wp.pl/kat,28434,title ... caid=16627

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9124
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 7 sie 2008, o 16:00

Nasze władze dobrze o tym widzą.Dostały nawet opracowanie na ten temat,gdzie była mowa o wykorzystaniu takich żródeł do ogrzewania wody w kaliskim aquaparku,co znacznie zmniejszyłoby koszty utrzymania.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Post autor: Józef » 7 sie 2008, o 19:49

No to jestem mile zaskoczony, jeszcze się okaże, że siedzimy na żyle złota :shock:

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9124
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 7 sie 2008, o 21:46

Może Kalisz leży na żyle,niestety tylko na wodnej :lol:

dyskutant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 11 lut 2006, o 21:40

Post autor: dyskutant » 7 sie 2008, o 22:13

Tujest geotermalna mapa Polski:

http://www.pgi.gov.pl/images/stories/ar ... /fig_4.jpg

Na porównywalnych głębokościach mamy dużo wyższe temperatury niż Uniejów.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6814
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 7 sie 2008, o 22:15

Ma się rozumieć że kolor czerwony przedstawia najwyrzszą temperature tych żródeł???
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

dyskutant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 11 lut 2006, o 21:40

Post autor: dyskutant » 7 sie 2008, o 22:20

Gumiś pisze:Ma się rozumieć że kolor czerwony przedstawia najwyrzszą temperature tych żródeł???
Tak, mogłyby się kaliskie elektrociepłownie tym zainteresować jako jednym ze żródeł energii, tym bardziej, że zapylenie jest jednym z najpoważniejszych kaliskich problemów środowiskowych. Tutaj jest więcej informacji:

http://www.pgi.gov.pl/index.php?option= ... 9&Itemid=1

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4712
Rejestracja: 5 lis 2006, o 14:12
Lokalizacja: Widok/Majków
Kontakt:

Post autor: Adi » 7 sie 2008, o 23:28

Oto artykuł o Uniejowie z Życia Kalisza:

Gorące termy 60 km od Kalisza...
Gorące termy 60 km od Kalisza...
Dwa tygodnie temu w Uniejowie otwarto termalne baseny. Od tamtej pory do miasta przyjeżdżają tłumy turystów. Najwięcej chętnych do kąpieli w solankowej, leczniczej wodzie jest w weekendy. Niestety wówczas trzeba czekać w kolejce na wejście do obiektu...

Miasto położone 60 km od Kalisza u podnóża XIV - wiecznego zamku otoczonego XIX - wiecznym parkiem zachęca przyjezdnych nie tylko zabytkami. Tego lata, największą atrakcją Uniejowa (woj. łódzkie) jest odkryty kompleks basenowy z gorącymi nieckami wypełnionymi wodami termalnymi. Z kąpieli w leczniczych solankach dziennie korzysta około tysiąca osób. W weekendy jest tu tak dużo ludzi, że na wejście do kompleksu trzeba czekać około godziny.

– Tłoku nie ma przed południem. Przyjeżdżający póżniej turyści, mogą poczuć się zawiedzeni. Z pewnością poczekają w kolejce na wejście do budynku od kilkudziesięciu minut do półtorej godziny – informuje pracownik kompleksu, pilnujący porządku przed wejściem.

Przed budynkiem w weekend rzeczywiście zbiera się grupa ludzi. Muszą czekać. Jest upał, lecz nikt ze stojących w kolejce nie zamierza skorzystać z chłodzącego spaceru w pobliskim parku, należącym do kompleksu zamkowego. Na terenie centrum rekreacyjnego ,,Termy Uniejów” jest ponad 200 osób. Wewnątrz budynku, przed kasą na zakup biletu w sobotę i niedzielę oczekuje następnych kilkadziesiąt chętnychdo kąpieli w ciepłej solance.

– Jesteśmy ze Strzelna. Przyjechaliśmy tutaj specjalnie na życzenie mojej mamy. Poczekamy w kolejce. Najważniejsze jest zdrowie – mówi młoda kobieta.

Za pierwsze 60 min. kąpieli, w okresie wakacji od poniedziałku do piątku trzeba zapłacić 9 zł za bilet normalny. 7,20 zł zapłacą uczacy się w wieku do 26 lat. W weekend wejście kosztuje 12 zł. Powyżej godziny do biletów należy doliczyć 0,12 zł/min (bilet normalny), 0,10 zł/min (bilet ulgowy) w weekend 0,15 zł/min. Dzieci do 7 lat mają wejście bezpłatne pod opieką dorosłych.

Baseny na chłodne dni

Ta gminna inwestycja jest czynna również wtedy, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 10 kreski. Baseny znajdujące się na zewnątrz, ogrzewane wodami geotermalnymi robią furorę. Można będzie kąpać się w nich przez cały rok. W kompleksie do dyspozycji odwiedzających oddano trzy niecki basenowe. Największa tzw. pływacka ma ponad 200 mkw, o długości 25 m i szerokości 8,3 m. Woda w niej osiąga temperaturę 25-27°C w okresie letnim i 28-30°C w okresie zimowym. Mniejsza, solankowa o pow. 133,2 mkw z temperaturą wody 33°C w okresie letnim i 36°C w okresie zimowym, przeznaczona jest do kąpieli rehabilitacyjnych. Najmniejszy basen dla dzieci o pow. 50,3 mkw zawiera wodę z temperaturą 30°C w okresie letnim. Zimą będzie nieczynny.

– Jest to dla nas bardzo duże wyzwanie. Inwestycja z pewnością się zwróci, dlatego chcemy ją rozbudować o część zawierającą szeroką ofertę tzw. zabiegów spa. Od połowy sierpnia zostanie uruchomiony jeszcze zespół z saunami: parową, chińską i aromaterapią - mówi Marcin Pamfil, prezes Zarządu ,,Termy Uniejów”.

Woda z gorących głębin

Woda termalna wydobywana do basenów pochodzi ze żródeł znajdujących się pod miastem. Wydobywana jest z głębokości ponad 2 tys. m. Wypływające z trzech odwiertów żródło ma wydajność 120 m3/h, temperaturę 68°C i niską mineralizację na poziomie 7g/l. Woda z niego z uwagi na swoje właściwości mają szerokie zastosowanie w gospodarce, lecznictwie, ale wykorzystywana jest również do ogrzewania budynków mieszkalnych, przedszkoli, podgrzewania murawy boiska czy w balneologii.

Uniejowska solanka termalna jest najbardziej popularna ze względu na swoje zastosowanie. Pomocna jest głównie przy leczeniu zwyrodnień stawów, urazów ortopedycznych, rehabilitacji stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu. Dobrze wpływa na skórę, pomaga także w eliminacji schorzeń nosa, ucha, gardła i krtani. Z kąpieli w solankach korzysta również wiele osób cierpiących na nerwobóle oraz dyskopatię i nerwicę.

Kompleks kosztował ponad 16 mln zł. Urząd Marszałkowski przeznaczył na nią 5,9 mln zł z EFRR. Kwota 2,7 mln zł - z funduszu rozwoju kultury fizycznej i sportu.1,5 mln zł z nadwyżki budżetowej powiatu. Do budowy dołożył pieniądze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gmina.
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1827
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: jp » 8 sie 2008, o 00:36

K-man pisze:Nasze władze dobrze o tym widzą.Dostały nawet opracowanie na ten temat,gdzie była mowa o wykorzystaniu takich żródeł do ogrzewania wody w kaliskim aquaparku,co znacznie zmniejszyłoby koszty utrzymania.
To dlaczego aktualna koncepcja wodnego parku nie zaklada wykorzystania "gorących zródeł"? Zbyt duży koszt inwestycji w stosunku do oszczedności uzyskanych na ogrzewaniu? A może koncepcja pojawila się, gdy projek aquaparku był juz gotowy?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9124
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 8 sie 2008, o 07:17

Sam jestem ciekaw,dlaczego nasze władzę na ten temat milczą.Może warto się dowiedzieć w ratuszu,czy miasto sobie odpuściło geoterme.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Post autor: Józef » 8 sie 2008, o 10:34

Jeżeli chodzi o geologiczne i techniczne możliwości wykorzystania to zielonego pojęcia o tym nie mam.
Ale jeżeli chodzi o marketing to otwiera wielkie pole do popisu dla władz lokalnych:
Wystarczy wymyślić dobrą markę:
Kierunek pierwszy: staropolskie, prasłowiańskie gorące żródła z prastarego Kalisza;
Kierunek drugi: gorące żródła św. Józefa (tak na marginesie wczorajszego zjazdu RM – a pieniądz nie śmierdzi);
Do tego jakaś naukowa nadbudowa: że dobre na trądzik, celulit i prostatę.
I mamy gotowy produkt.
Kierunek trzeci: „Kalisz zielone miasto” – ( wymaga największych nakładów), ale w przypadku przejścia kaliskiego ciepłownictwa na energie ze żródeł odnawialnych + Orli Staw i mamy wzorowy przykład miasta „proekologicznego”- tutaj można powalczyć o jakieś dotacje unijne.
Oczywiście żadna z tych trzech możliwości się nie wyklucza ale mogą się bardzo dobrze uzupełniać.
Takie moje lużne dywagacje
:idea:

dyskutant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 11 lut 2006, o 21:40

Post autor: dyskutant » 8 sie 2008, o 11:17

Skoro nie chcą albo nie potrafią władze Kalisza, to może niech się za to zabierze Opatówek. W tym mieście liczą każdy grosz do tego stopnia, że UDAJĄ WIEŚ (zrezygnowali z odzyskania praw miejskich!), byle tylko jeszcze te kilkaset tysięcy załapać. Jakoś można tę zapobiegliwość zrozumieć, ale gdyby Opatówek wziął się za wody geotermalne, to może udałoby się mu zdobyć status uzdrowiska (Opatówek Zdrój), co daje na tyle duże korzyści, że można by już więcej nie ukrywać swojego miejskiego statusu dla obciachowych oszczędności.
To samo dotyczy Kożminka.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9124
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 8 sie 2008, o 12:30

Patrząc na mapkę wyrażnie widać,że tepr.wzrasta w kierunku zach.,a wieć jeśli Dobrzeć będzie się rozrastał w w takim tempie,to może w przyszłości będzie sznsa na wykorzystanie tej energii do ogrznia tego osiedla.Choć biorąc opieszałość naszych władz na tego typu inwestycje,raczej nie ma szans.Przypomnę,że UE ma bardzo ambitny plan ograniczenia emisji dwutlenku węgla,a ta inwestycja mimo,że kosztowna z pewnością szybko by się zwróciła,a zysk dla środowiska byłby ogromny.A więc przekonajmy do tego Bruksele,widzę spore szanse.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1877
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: KL

Post autor: szymkalisz » 8 sie 2008, o 13:18

Jestem ciekaw ile takich odwiertów potrzeba w Kaliszu aby 50% Energetyki Cieplnej było z wód geotermalnych. Z 10? 15?

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6814
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 8 sie 2008, o 22:07

Dziwi mnie że nikt za bardzo sie nie garnie do wykorzystania tego bogactwa naturalnego,to jest czysta energia i za darmo!!Tylko nakłady inwestycyjne są być może barierą.Nie wiem,podsuńcie jakieś pomysły.

[ Dodano: Sob, 22.11.2008, 21:23 ]
Kalisz na złożach geotermalnych
– Kalisz ma również dobre zasoby geotermalne – powiedział podczas specjalnego wykładu prof. dr. hab. Ryszard Kozłowski z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej. Profesor gościł w Kaliszu
na zaproszenie europosła Witolda Tomczaka

Kilka dni temu usłyszeliśmy, nie we wszystkich mediach, suchy komunikat, że dokopaliśmy się do wód geotermalnych, które mają 70 st. C i że jesteśmy w stanie wydobywać 300 metrów sześciennych na godzinę. Jest to wynik, który poruszył ludzi myślących. Natychmiast otrzymałem liczne telefony z zagranicy, od kolegów – fachowców w tej dziedzinie, którzy szczerze mi gratulowali. Badania nad tym zagadnieniem rozpoczął w połowie lat 80. profesor Sokołowski, który przekonał nas, że przyszłość energetyczna Polski leży w zasobach geotermalnych. Dzisiaj uzupełniamy tę wiedzę o olbrzymie zasoby energii geotermicznej, które również są w Polsce. Najpierw trzeba wyjaśnić, że energia geotermalna to energia wód gorących i par tych wód. Energia geotermiczna jest z kolei energią gorących skał, do których musimy doprowadzić wodę, aby otrzymać parę, którą można zamieniać na energię elektryczną.

O wyższości energii geotermalnej nad jądrową
Po ostatnich sukcesach toruńskich jesteśmy przerażeni informacjami, które docierają do nas z kręgów rządowych z bezpośredniego otoczenia premiera Tuska, który straszy nas, że tylko energetyka jądrowa jest panaceum na wszystkie nasze energetyczne problemy. Zrobiliśmy dokładne rozeznanie – Niemcy wydały na energetykę jądrową 6 bilionów euro, dzisiaj się z tego wycofują. Likwidacja elektrowni jądrowej na terenach byłego NRD, tam, gdzie ma być końcówka rurociągu Rosja – Niemcy, trwa już 6 lat i kosztuje 6 mld euro. I końca nie widać. Zapytano kiedyś głównego inżyniera w Niemczech, na ile lat jest obliczona wytrzymałość kapsuł, w których będzie się przechowywało materiały napromieniowane. Odpowiedział, że wytrzymają one 30 lat. Gdy zainteresowani tematem ludzie pytali, co póżniej, po tym 30-letnim okresie, odpowiedział, że póżniej jego już nie będzie na świecie... Pamiętajmy, że elektrownie jądrowe były budowane dla celów wojennych, dla produkcji plutonu. Poza tym głównym powodem wycofywania się Niemiec z tej opcji energetycznej jest fakt potwierdzony danymi studialnymi: na świecie kończy się uran. Za 30 lat będzie to bardzo drogie paliwo, które znów właścicieli elektrowni jądrowych uzależni od dostawców uranu. Pozostają jeszcze koszty – budowa jednej elektrowni jądrowej o mocy 3 tys. megawatów, która nie rozwiąże naszych problemów energetycznych, kosztuje około 9 mld euro. Do tego, po 30 latach, trzeba jeszcze dodać 50 proc. tej kwoty na likwidację tej elektrowni... Tymczasem za 9 mld euro możemy zbudować według polskich technologii urządzenia do czystego spalania węgla, dzięki czemu osiągniemy energię o mocy 10-krotnie wyższej niż w przypadku elektrowni jądrowej. I pytam, czy nas stać na kolejne uzależnienia od innych krajów? Bo przecież za wybudowaniem elektrowni jądrowej będą stać inwestorzy, którzy na tym zarobią. A wystarczy skorzystać z rozwiązań zaproponowanych przez nas – to nie Unia Europejska może utrzymać Polskę, ale Polska może utrzymać Unię Europejską.
Na mapie Europy 40-50 proc. powierzchni Europy posiada zasoby geotermalne. Polska ma takie zasoby na powierzchni 80 proc. terytorium. Na mapie pozostaje tylko biała plama na północnym wschodzie. Ale gminy na północnym wschodzie są bogatsze w inne zasoby od większości Europy! Pod ziemią w okolicach Suwałk są zasoby rud żelaza jakościowo lepsze od rud szwedzkich. Zwróćmy uwagę, co robią Niemcy, którzy mają trzykrotnie mniejsze zasoby geotermalne, niż Polska. Niemcy tę energię obliczyli na poziomie 198 tys. petadżuli – jedna jednostka petadżula odpowiada mniej więcej energii zawartej w 24 tys. ton ropy. I proszę zwrócić uwagę, że na dzisiaj buduje się w Niemczech elektrociepłownie i tam pracują polskie firmy wiertnicze. Polska ma tych zasobów trzykrotnie więcej niż Niemcy, bo zostały one obliczone na 625 tys. petadżuli. Tyle petadżuli, to 99 proc. wszystkich zasobów odnawialnych w Polsce – to jest więc nasz skarb, który otrzymaliśmy od Boga Stwórcy. I dlaczego ktoś na siłę próbuje nam wmówić, że panaceum na nasze kłopoty stanowi energetyka jądrowa... A przecież gmina, na terenie której powstanie elektrownia jądrowa, nie będzie miała z tego tytułu żadnych zysków. Tymczasem w 80 proc. polskich gmin jest możliwe utworzenie centrów geotermalnych, dzięki którym będą one mogły zarabiać.

Kochają Polskę, nienawidzą Polaków
Proszę zwrócić uwagę, że na świecie nienawidzi się Polaków, ale kocha się Polskę. Bo Polska jest krajem bogatym. Dlaczego więc nie możemy wykorzystać naszych bogactw, tylko w ramach programu ,,Natura 2000” przykrywa się powierzchnię Polski kolejnymi parkami narodowymi? 18,5 proc. obszaru Polski zostało przykryte parkami narodowymi. Po co? Po to, żeby nie korzystać z tych bogactw, by ich nie wydobywać. Nasze położenie jest gwarantem bogactw wszelakich. Polskę można podzielić na 9 głównych basenów geotermalnych – gdyby rząd rząd chciał rozwijać energię geotermalną, to wystarczyłoby wydać polecenie i stworzyć mechanizm opracowania dla 9 basenów geotermalnych projektów koncesyjnych. Myśmy kilka lat czekali na koncesję... Przeszliśmy tę cierniową drogę, ale udało się. Autorem głównym i animatorem był twórca polskiej szkoły geotermalnej, uznany w świecie autorytet, prof. Sokołowski. Pytam więc, jakim prawem dzisiaj jakiś historyk próbuje wstrzymać te prace?
Kalisz ma również bardzo dobre zasoby geotermalne – naszym życzeniem jest, abyśmy kolejne spotkanie w Kaliszu mieli w wodach geotermalnych. Bo inwestycja toruńska nie jest inwestycją dla redemptorystów, jak się to próbuje pokazać. To inwestycja dla Torunia, to inwestycja dla Polski, którą chcemy przełamać krąg niemocy. Uważamy, że może w tym momencie nastąpi jakiś przełom w narodzie polskim, który bez przerwy jest atakowany socjotechniką. I może nadejdzie czas, kiedy będziemy mieli polski parlament, kiedy prezydent i premier będą Polakami. Jesteśmy przekonani, że nastąpi taki czas, że do korony orła wróci znak Krzyża Chrystusowego, bo tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem. Tak wiele mówi się dzisiaj o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. W tej dziedzinie Polska jest w skali świata krasnoludkiem. Biorąc pod uwagę cały świat, Polska procentowo emituje ileś tam miejsc po przecinku całego dwutlenku węgla. Chiny, Indie i Japonia emitują z kolei 85 proc. tlenku węgla w świecie. I im nikt nie narzuca limitów. Po co są więc te limity? Po to, by politycznie Polskę zniszczyć. Z tym również jesteśmy w stanie sobie poradzić, ponieważ polski zespół naukowców opracował technologię produkcji energii elektrycznej z węgli w tzw. procesowaniu podziemnym, gdzie następuje całkowita redukcja dwutlenku węgla. Dlaczego polski rząd nie uznaje tej technologii? Cóż, moi studenci znależli odpowiedż na to pytanie. Powiedzieli – widocznie rząd jest prowadzony na smyczy. A przecież my możemy być zupełnie niezależni energetycznie; obliczyliśmy, że na terytorium Polski objętość wód geotermalnych do głębokości 3 km kształtuje się na poziomie 6 tys. km sześciennych. To tak, jakbyśmy chodzili po 2,5 objętościach Bałtyku. Te zasoby geotermalne obliczyliśmy na poziomie 34 mln ton. paliwa umownego – to tak, jakbyśmy mieli 34 mld ton ropy, z tym że przewaga zasobów geotermalnych nad ropą polega na tym, że są to zasoby niezniszczalne. Czyli stałe. Dla porównania – zawartość gazu na Morzu Północnym kształtuje się na poziomie 14 mld ton paliwa umownego.
Węgiel brunatny – do niedawna wykazywano – ma w Polsce 14 mld ton. Ale przecież mamy technologię wykorzystywania węgla bez tradycyjnego fedrowania, więc okazuje się, że mamy go 10 razy więcej – 140 mld ton. Gdybyśmy sami użytkowali węgiel w technologii czystej, to wystarczyłoby nam energii na 1000 lat! Czy jest drugi taki kraj, bogatszy od naszego? Nie ma. Dlatego zastanawiające jest, co robi premier Buzek – zamyka 28 kopalń na Górnym Śląsku, mimo że wysyłaliśmy petycje o wykorzystaniu kopalń do produkcji energii elektrycznej. Proszę mi uwierzyć, to wyjątkowo proste rozwiązanie – wystarczy w chodnikach nieczynnych kopalń postawić turbiny, aby wykorzystywać parę wód geotermalnych. Temperatura wód kształtuje się tam na poziomie 100-150 st. C. Ale nie wykorzystuje się wiedzy polskich naukowców i rząd robi swoje. Mamy w Polsce technologię spalania czystego węgla. Możemy rozkruszyć złoże węgla jeszcze pod ziemią i po rozkruszeniu możemy go zapalić przy pomocy specjalnych środków. Przy odpowiedniej temperaturze możemy za pomocą specjalnych rur wprowadzić pod ziemię wodór i następuje procesowanie węgla w złożu. W efekcie otrzymujemy mieszaninę tlenku węgla z wodorem i parę wodną, która w turbinie gazowo-parowej osiąga niesamowitą spalarność w granicach 90 proc. Jeżeli mamy nadmiar mocy, to ów gaz może być produktem do produkcji paliw płynnych lub gazu. I my, mając tyle węgla, możemy uruchomić produkcję paliw płynnych na eksport, bo Europa wydaje na import nośników energetycznych 350 mld euro rocznie. My możemy przecież z tej kwoty skorzystać, uruchamiając produkcję. Możemy wreszcie uruchomić produkcję elektrowni termicznej dużej mocy. Możemy sprzedawać więc sąsiadom energię elektryczną. Gdybyśmy mieli tanią energię, a możemy mieć wielokrotnie tańszą energię niż Europa, moglibyśmy uruchomić przemysł wydobywczy. Mamy potężne zasoby pierwiastków, które moglibyśmy wydobywać i przerabiać. Mamy rudy żelaza, nikiel, kobalt, srebro itd. A co się robi w Polsce na przestrzeni ostatnich 18-19 lat? Sprzedaje się np. 4 cementownie, które produkowały 6 mln ton cementu. Sprzedano je za bezcen w perspektywie programu budowy dróg i autostrad, i przede wszystkim przy wycenie nie uwzględniono wartości wapieni i margli, które są podstawą do produkcji cementu.

Więcej w Życiu Kalisza
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9124
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 4 gru 2008, o 13:27

Kalisz jak wiemy ma bardzo dobre warunki geotermalne.Uważam, że powinnismy w Kaliszu postawić na rozwój technologii przyjaznych środowiski.Przecież mogłaby się tym zająć PWSZ, tworząc odpowiednie kierunki.Sam Kalisz mógłby starać tworząc odpowiedni klimat dla tych inwestycji.Powinnismy działać szybko, tak aby to właśnie nasze miasto w Polsce wiodło prym w tej dziedzinie gospodarki, a jaki potencjał w tym tkwi poczytajcie http://biznes.onet.pl/0,1871521,wiadomosci.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 956
Rejestracja: 11 gru 2007, o 12:30
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: wollny » 4 gru 2008, o 13:38

To jest oczywiście szansa, ale potrzebne są ogromne wkłady początkowe. x.Rydzyk mógł sobie na to pozwolić, bo słuchacze radia Maryja mu to sponsorowali, a kto za to zapłaci w Kaliszu?

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6814
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 4 gru 2008, o 13:44

Wkłady początkowe są rzeczywiście duże,ale energia jest za darmo....czego chcieć więcej???Tylko dobrej woli i chęci o dofinansowanie,przecież jak wszystkim wiadomo jest to czysta energia.Piszecie o kosztach a pomyślał ktoś ile za kilka lat będziemy płacić za limity CO2???Te pieniądze można spożytkować na te właśnie inwestycje.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9124
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 4 gru 2008, o 13:52

Tylko, że Rydzyk chce ogrzewać tylko swoją szkołę, a nie cały Toruń.Na dodatek mnie bardziej interesuje możliwośc stworzenia w Kaliszu centrum dające prace wysokokwalifikowanej kadrze, a także płacące podatki w Kaliszu.Chodzi o centrum w którym działałoby kilka firm z tej samej branży.Można powiedzieć, że posiadmy klaster lotniczy, spożywczy, czy też włókienniczy, można by stworzyć klaster technologii odnawialnej.Jest Duża sznasa, tylko czy ją wykorzystamy http://www.rc.fm/polityczne/bedzie-cent ... -technolog
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6814
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 4 gru 2008, o 14:01

Jak na razie cały eksperyment jest w fazie prób,mimo tego Rydzykowi cofnięto dofinansowanie z powodów prozaicznych a mianowicie...że to się nie opłaca,tylko dziwne że na zachodzie się opłaca???
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

ODPOWIEDZ