Klaster spożywczy.

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Klaster spożywczy.

Post autor: K-man » 2 gru 2009, o 09:55

Ziemia Kaliska.
Klaster spożywczy, czyli stowarzyszenie ściśle współpracujących ze sobą firm produkcyjnych, handlowych i usługowych z tej branży powstaje w Kaliszu.
Spotkanie organizacyjne, w którym uczestniczyło 20 firm z branży spożywczej -produkcyjnych, handlowych, usługowych odbyło się w siedzibie Koncernu Jutrzenka Colian w Opatówku.I nic dziwnego bowiem inicjatorem działań integrujących tę branżę w regionie był prezes Kolański.
Wszystko zaczeło się jednak podczas walnego zgromadzenie Regionalnej izby gospodarczej, kiedy to właśnie Kolański stwierdził, że firmy spożywcze z Wielkopolski płd. nie mają odpowiedniej wspólnej reprezentacji, choć ich udział nie tylko w regionalnej gospodarce jest znaczący.Dyrektor RIG Andrzej Spychalski wymyśąlił wieć korzystając zresztą z dobrych wzorców, klaster spożywczy,
Klaster ma skupić firmy branży spożywczej dla kreowania wspólnych działań, tak aby podnosić i poprawiać pozycję konkurencyjną m.in. poprzez innowacyjnewdrażanie nowych produktów, innowacyjnych technologii oraz rozwiązań marketingowych i informacyjnych.Chodzi o trwałe podnoszenie sprawności i skuteczności działania w tym poziomu intelektualnego pracowników i kadry.To wszystko służyć ma wzmocnieniu pozycji rynkowej w stosunku do globaqlnych marek, dostępowi wiedzy o konsumentach i trendach na rynku, a także ułatwiać wpływ na politykę rozwoju przemysłu przez władze lokalne i krajowe - Będziemy namawiać do stworzenia wizji z " klastra przyszłością", na kilka lat(kilka lat, trochę krótka na przyszłość), w tym uruchomienia Centrum Badawczo-Rozwojowego( mam nadzieję, że powstanie w Kaliszu, bądż Opatówku), które mogłoby być miejscem powstawania szeroko rozumianych innowacji..Chcielibyśmy wykorzystać naszą dotychczasową współpracę z ośrodkami naukowo-badawczymi z regionu Poznania, Kalisza,Łodzi - tłumaczy Krzysztof Koszela, członek zarządu Jutrzenki Colian. W gronie założycieli klastra znalazły się tak znane firmy wspomniana wcześniej Jutrzenka, kaliska Paula, hurtownia Eljon, ostrzeszowski Drop, Spomasz z Pleszewaczy Edal z Liskowa.Ppodczas spotkania postanowiono rozszerzyć skład klastra o inne firmy.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Post autor: RoyBatty » 3 gru 2009, o 23:29

Ja bym proponował, żeby to Centrum Badawczo-Rozwojowe przybrało postać Instytutu Technologii Żywności w ramach PWSZ. Firm spożywczych faktycznie w regionie jest sporo i absolwenci mieliby szansę na pracę (chyba większą niż kolejni specjaliści od zarządzania).

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 26 gru 2005, o 17:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec
Kontakt:

Post autor: LUK » 3 gru 2009, o 23:55

RoyBatty pisze:Ja bym proponował, żeby to Centrum Badawczo-Rozwojowe przybrało postać Instytutu Technologii Żywności w ramach PWSZ. Firm spożywczych faktycznie w regionie jest sporo i absolwenci mieliby szansę na pracę (chyba większą niż kolejni specjaliści od zarządzania).
Pewnie wielu absolwętów ze szkoły z Wodnej było by zainteresowanych takim rozwiązaniem.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 4 gru 2009, o 09:23

RoyBatty dobry pomysł z tą uczelnią.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6814
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 14 kwie 2011, o 23:18

Dobra (ale na ile) wiadomość.

Obrazek
Przedsięwzięcie PARP "Polskie klastry i polityka klastrowa" ma się koncentrować m.in. na promocji klastrów, ich oferty rynkowej i możliwości współpracy w kraju i za granicą, dotyczącej m.in. badań i rozwoju.

- Chcemy zaprosić do debaty przedsiębiorców, którzy mają już doświadczenie w prowadzeniu klastrów i ich rozwijaniu. Abyśmy wiedzieli, z jakimi problemami się borykają, co jest im potrzebne, aby rozwijali swoją działalność, nie tylko w Polsce, ale też na rynkach zagranicznych - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej zastępca prezesa PARP Aneta Wilmańska.

Z badania przeprowadzonego przez PARP w 2010 roku "Benchmarking klastrów w Polsce - 2010" wynika, że klastry mają problemy i potrzeby m.in. natury prawnej, niewystarczające zaplecze finansowe, brakuje im odpowiedniej kadry.

- Chcemy stworzyć płaszczyznę dialogu pomiędzy instytucjami publicznymi i podmiotami żywo zainteresowanymi rozwojem klastrów w Polsce. Klastry z założenia opierają się na współpracy między uczestnikami. Aby je stworzyć, interesariusze muszą współdziałać także z resortami, m.in. gospodarki, nauki i rozwoju regionalnego oraz samorządami. Zależy nam na wypracowaniu konkretnych rozwiązań sprzyjających rozwojowi klastrów - podkreśliła Wilmańska.

Klaster to geograficzna koncentracja wzajemnie powiązanych firm, działających w pokrewnych sektorach, i związanych z nimi instytucji - np. uniwersytetów, instytucji finansowych, naukowo-badawczych. Dzięki współpracy osiągają lepsze wyniki w działalności innowacyjnej. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce Dolina Lotnicza działająca na Podkarpaciu.

- Klastry funkcjonują w bardzo różnych branżach: w wysoko innowacyjnych i tych mniej innowacyjnych. W Polsce najwięcej klastrów jest z branży informatyki, lotnictwa, telekomunikacji. Ich wsparcie jest jednym z naszych kluczowych celów - powiedziała prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak.

Przedstawiciele PARP mówili w czwartek, że w ostatnich latach dynamicznie rośnie zainteresowanie klastrami. Powstają różne inicjatywy, których celem jest rozwój silnych i konkurencyjnych specjalizacji gospodarczych.

Dzięki powiązaniom w ramach klastra łatwiejszy staje się transfer nowoczesnych rozwiązań, w tym technologicznych. - Kiedy 8 lat temu tworzyliśmy klaster Dolina Lotnicza, uczestniczyło w nim 18 firm zatrudniających niespełna 9 tys. pracowników. Wartość eksportu elementów konstrukcyjnych, samolotowych części, sięgała 250 mln dolarów. Dziś nasz klaster liczy 85 spółek, w których pracuje ponad 22 tys. specjalistów, sprzedaż podzespołów przyniosła w 2010 r. około miliarda dolarów przychodów - powiedział dyrektor Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza Andrzej Rybka.

Przedsięwzięcie PARP będzie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 2.1.3. Z kolei z programu "Innowacyjna gospodarka" na lata 2007-2013 PARP ma na rozwój klastrów ponad 400 mln zł. Agencja podpisała już 7 umów na około 100 mln zł. Jak poinformowała PAPR, na inwestycje, m.in. szkolenia i doradztwo, klaster może otrzymać z UE prawie 20 mln zł.

http://www.portalsamorzadowy.pl/praca/4 ... 15926.html
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 6111
Rejestracja: 4 lis 2009, o 18:24
Lokalizacja: CALISIA

Post autor: gawronik13kalisz » 18 kwie 2011, o 19:26

Obrazek
Już nawet Trębacz płacze z herbu, bo na to co się dzieje z miastem nie starcza mu nerwów!®

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 18 kwie 2011, o 19:51

Działać panowie. Działać
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 958
Rejestracja: 10 lis 2007, o 20:10
Lokalizacja: Kaliniec

Post autor: MirekDB » 18 kwie 2011, o 21:48

Andrzej Spychalski czy to nie tak się nazywał Prezydent Kalisza w latach 80-tych?

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 26 gru 2005, o 17:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec
Kontakt:

Post autor: LUK » 18 kwie 2011, o 21:54

MirekDB pisze:Andrzej Spychalski czy to nie tak się nazywał Prezydent Kalisza w latach 80-tych?
Taaa, taa to ten sam... ale chybe na początku lat dziewięćdziesiątych rządził w ratuszu.

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 958
Rejestracja: 10 lis 2007, o 20:10
Lokalizacja: Kaliniec

Post autor: MirekDB » 18 kwie 2011, o 22:13

"W latach 1979–1987 był prezydentem miasta Kalisza".
Cytat z Wiki

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 26 gru 2005, o 17:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec
Kontakt:

Post autor: LUK » 18 kwie 2011, o 23:18

MirekDB dzięki za wyjaśnienie.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 21 kwie 2011, o 11:09

Do klastra dołączyły nowe firmy.
aleksandrzak@rc.fm

*** Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski - afiliowany przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Kaliszu istnieje w postaci stowarzyszenia od pażdziernika 2009 roku a jego rdzeń stanowi produkcja żywności, oraz maszyn i urządzeń do przetwórstwa spożywczego. Celem jest kreowanie wspólnych działań na rzecz podnoszenia konkurencyjności kaliskich firm branży spożywczej, wdrażanie nowych produktów, innowacyjnych technologii i rozwiązań. Prezesem Zarządu Klastra jest Jan Kolański, właściciel Jutrzenki Colian. Założycielami Klastra Spożywczego zostało 17 osób reprezentujących firmy, które jako pierwsze zgłosiły gotowość przynależności.
Członkami wspierającymi zostały: Jutrzenka Colian, Paula, JAM Inox Produkt, Eljon, Spomasz Pleszew, Edal Lisków oraz Izby Gospodarcze Kalisza i Ostrowa Wlkp.
W okresie funkcjonowania do Klastra dołączyły nowe podmioty gospodarcze i ich przedstawiciele z takich firm jak: Transvet, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Elena, Arjago, Ceko, Lazur i Hortimex.
Zasięg terytorialny sieci obejmuje powiaty południowej Wielkopolski ze szczególnym znaczeniem Kalisza. Liczba podmiotów w Klastrze wynosi aktualnie 21 przedsiębiorstw i zakładów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

cheetah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 21:44
Lokalizacja: Czaszki/Mokotów

Post autor: cheetah » 2 maja 2011, o 17:52

Obrazek

Express Kaliski

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 4 maja 2011, o 08:29

Dość cierkawy artykuł ŻK z ubiegłego tygodnia. Podam tylko fragment.
Niedawno natomiast rozpoczęo się realizacja internetowej Giełdy Towarowej. Inne pomysły to włączenia Kaliskiej Giełdy Owocowo - Warzywnej, co jednak jest uzależnione jest od uchwalenia przez sejm nowej ustawy regulującej rynki hurtowe w Polsce. Klaster wkrótce rozpocznie też wdrażanie swojej promocji i marketingu. - Chcemy aplikować o kolejne środki unijne z WRPO bądż PARP. Celecm jest pozyskanie wsparcia finansowego tak, by zbudować trwałe struktury kierowania i zarządzania wytworzonym majątkiem. W ogłoszonym przez PARP konkursie 5.1 spełniamy wszystkie kryteria na aplikację 2 mln zł. Jednak nie stac nas na wkład własny w wysokości 650 tyś zł. Nie ukrywam, że szansy na to upatrujemy ze strony marszałka Wojtasiaka - przyznaje A.Spychalski. Środki te potrzebne są na realizację kolejnych przedsięwzięć. Przed wszystkim chodzi o uruchomienie laboratorium technologicznego dla firm produkujących maszyny i urządzenia dla przemsyłu spożywczego(teraz pytanko, gdzie to miałoby powstać.widać minusy braku Inkubatora Technologicznego, w którym miały działac klastry lotniczy, automatyki, kotlarstwa. Teraz mogłby dołaczyć klaster spożywczy. A tak serwuje nam się jakies centrym śrubek i kapsli). Kolejne zadanie to rozbudowa Giełdy Towarowej, zbudowanie podklastra kupieckiego gupujacego hurtownie spożywcze i 600 sklepów(plany mają dość ciekawe), które znimi współpracują i udział w międzynarodowych targach żywności. Wkrótce dojdzie do nawiązania współpracy z poznańskim Klastrem Teleinformatycznym, a pózniej być może z klastrem z Brandenburgii. Jeśli już mowa o innych, podobnych do spożywczego i lotniczego sowarzyszeń firm i instytucji wspomnieć warto, że w Kaliszu właśnie powstaje informatyczny :) , a wkrótce powstać ma klaster logistyczny w transporcie(prawdziwy wysyp, kolejny fimy które idealnie pasowałby do IT w Kaliszu. Może jednak władze powinny wrócić to pierowtnego planu, zmiast do tego centrum śrubek i kapsli)
Sprawy idą w dobra strone uważa prof. dr hab. Bogdan Sojkin z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, kaliszanie powinni zdecydowanie zwiększyć zasięg działania swojego klastra spożywczego i nie ograniczać go tylko do regionu wielkopolskiego( o dziwo popieram tego poznaniaka :) ) Realizacja tego celu dałaby szansę dlaszego rozwoju i ekspansji. Warunkiem jest jednak pozyskanie pieniędzy i stworzenie włsnego laboratorium.
Mam nadzieję, że plany zostana zrealizowane w 100%. Chiałbym, aby klaster lotniczy, oraz nowe powstające infomatyczny i logistyczny też miały tak ambitne plany. Powtórze jeszcze raz, nie powinnismy rezygnowac z Inkubatora Technologicznego, a wręcz zrobic wszystko, aby powstał jak najszybciej. Oraz aby mieścił się w nim jak najwięcej różnych gałęzi przemysłu i nowoczesnych technologii. Centrum Doskonałości Kół Zębatych ogranicza sie tylko do lotnictwa i to małej jego części. To cnetrum to porażka, a nie sznsa na rozwój przemysłu nowych technologii w Kaliszu i regionie. Przynajmnie ja tak myślę.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 23 cze 2011, o 14:46

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 15 paź 2011, o 13:58

Chcą wydać 35 tyś. zł. ma monografię ?
To widzę, że inwestyja jak trzeba :(
http://www.rc.fm/polityczne/grant-na-monografie.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2027
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Post autor: kaliszanin2 » 15 paź 2011, o 19:24

A gdzie Nestle? Reszta to dla nich za małe pętaki? Inwestycje w Kaliszu to tylko etap przed przeniesieniem do Trzeciego Świata?

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 6111
Rejestracja: 4 lis 2009, o 18:24
Lokalizacja: CALISIA

Post autor: gawronik13kalisz » 13 lis 2011, o 18:22

Obrazek
Już nawet Trębacz płacze z herbu, bo na to co się dzieje z miastem nie starcza mu nerwów!®

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 24 gru 2011, o 16:24

Trochę dużo, ale ciekawe. Mam jednak nadzieję, że to kaliskie uczelnie będą w niedalekiej przyszłości głównym zapleczem myśli technicznej, że tak to ujmę. A nie jak teraz uczelnie z Poznania.
http://www.klaster.kalisz.pl/komunikat.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 19 kwie 2012, o 10:20

Nie wiem dlaczego ten temat jest w planowanych. Przecież ten klaster działa. http://www.klaster.kalisz.pl/blog/2012/ ... y-polskie/
Interesuje mnie zwłaszcza ten fragment: "W tych dniach na spotkanie z Wicemarszałkiem Leszkiem Wojtasiakiem w oparciu o doświadczenia województwa pomorskiego podejmiemy wspólnie z Instytutem Logistyki i Magazynowania w Poznaniu przygotowanie projektu utworzenia Wielkopolskiej Grupy Kompetencji Klastrowych(czy to coś ma posiadać siedzibę, a jesli tak, to gdzie). Grupa ta podobnie jak w Kaliszu Regionalna Izba Gospodarcza będzie animatorem rozwoju klastrów, źródłem upowszechniania wiedzy i wymiany dobrych praktyk"
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ