Zbiornik Wielowieś Klasztorna

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 4130
Rejestracja: 24 lis 2008, o 03:30
Lokalizacja: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym :-)
Kontakt:

Zbiornik Wielowieś Klasztorna

Post autor: milo » 22 gru 2009, o 16:15

Nigdzie nie zauważyłem takiego tematu.
Jak wynika z poniższej informacji jest to inwestycja nadal planowana i w perspektywie kilku lat może będzie realizowana.

http://www.rc.fm/polityczne/miliony-na-zbiornik.html

Kolejne pieniądze zostaną przekazane na budowę zbiornika Wielowieś Klasztorna, który powstaje na pograniczu trzech powiatów: kaliskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Z budżetu państwa obiecanych jest 5,5 miliona złotych.
Są to kolejne pieniądze, które w tym roku zostały przekazane na budowę zbiornika. Wcześniej na ten cel Urząd Marszałkowski przekazał około 4 milinów złotych. Dzięki temu udało się wykupić część terenu pod zbiornik. "Powiat kaliski i powiat ostrzeszowski podpisują już umowy na kupno gruntów" - wyjaśnia starosta kaliski Krzysztof Nosal. Jak na razie wykupionych zostało ok. 60 % gruntów od gospodarzy. Łącznie z terenami skarbu państwa pod inwestycję zabezpieczonych jest ok. 80 % gruntów. "Do wykupu zostały przede wszystkim te gospodarstwa, które mają nieuregulowany stan prawny" - wyjaśnia poseł Józef Racki. W przyszłym roku z budżetu państwa obiecano przekazać kolejne pieniądze na zbiornik „Wielowieś". Tym razem ma to być 5,5 mln złotych z „Programu dla Odry". Jest to wieloletni program modernizacji Odrzańskiego Systemu Wodnego, który ma na celu m.in. realizację inwestycji przeciwpowodziowych.

[ Dodano: Wto, 22.12.2009, 15:27 ]
Pod tym linkiem można znaleść mapę planowanego zbiornika.

http://wbpp.poznan.pl/opracowania/Wielo ... owies.html
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6832
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 22 gru 2009, o 17:10

Dzięki milo za linkę.
Resztę pewnie wykupi powiat Ostrów (gm.Sieroszewice) i będzie można zadzierzgnąć nowa aglomerację :(.
A jeszcze całkiem niedawno obrzucano geodetów jajamy.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 22 gru 2009, o 18:33

Nieeeeeeeeeee dla zbiornika w Wielowsi Klasztornej.
Kto naprawdę chce tego zbiornika.
1.Lokalni politycy, żeby błysnąć ze zrobili coś dla regionu.A ja bym wolał jakąś ważną drogę. Czy tez KDP.No, ale cóż nasi parlamentarzyści chyba chcą, aby ten region na zawsze był utożsamiany z rolnictwem.Czyli bez urazy z biedą i zacofaniem cywilizacyjnym.Wiem, wiem, ze są nowoczesne gospodarstwa rolne.Zresztą do których podatnicy i tak dopłacają
2.Firmy zarabiające krocie na budowie(które mają gdzieś środowisko naturalne)
3.Wmawia nam się bajki typu, ze to dla rolnictwa.Tylko, ża dotąd kupiono chyba 67% terenów pod przyszły zalew.A i to z problemami.A sami rolnicy tego nie chcą.A więc teoria ze to dla dobra rolnictw legła w gruzach.
Przeciez powinnismy postawić na nowoczesna technologie dla rolnictw(przykładowo na PWSZ w Kaliszu jakis kierunek)Są przecieztechnologię oszczędzjące wodę, jak kropelkowe, czy uprawy hydroponiczne(zwłaszcza ta technologia ma przyszłość)
4.Turystyka zwiazana z wodą.Histori będzie podobna jak z Szałe.Kto zainwestuje w to pieniądze.Sami wiemy, ze na Szałe można się kąpć tylko w letnich miesiącach, i tylko kiedy jest ciepło.Tylko, ze kiedy jest ciepło zakwitają sinice, lub zbiornik jest stuty odchodami.Tak naprawdę dni w których w tym roku mozna było się kapac na Szłe było naprawdę niewiele.Kolejny problem to dojazd.I po co budwoać aquapark skoro częśc ludzi może sobie pojechać, gdzie indziej.Zbiornki zaporowe niżinne są znacznie gorsze pod względem turystycznym od zb. górskich.Głównie z przyczyn o których napisałem wyżej.Powiedzymy sobie szczerze jak ktoś będzie iał trochę kasy pojedzie na jeziora w okolice Konina, ajak bedzie miał trochę więcej kasy na Mazyry.Naturalne jeziora się znacznie lepsze dla uprawiania sportów wodnych.
5.Prawdopodobnie pogłębi stepowienie na płn. od zbiornika w strone Kalisza i dalej.Tak sie składa, że to właśnie centralna Wielkopolska ma największe kłopoty z deficytem wody, a nie płd.
Jeśli dziś kaliszanie narzekają, że rzeka zarasta, to zobaczycie co będzie po wybudowaniu zb. zapomnijcie o rzece jaka dzis widzicie.Bardziej bedzie przypominac Swędrnie, czy Pokrzywnice, niż 15 co do dł. rzekę w Polsce.Zwyczajnie dla rzeki to śmierć.
Oczywiście odezwą się głosy, że w jeziorsko stało sie ostoja wielkiej ilości zwierzyny.Tak to prawda.Tylko, że jest to fauna i flora związan ze zbirnikami wodnymi typu jeziora, stawy.A przeciez jezior w Polsce nie brakuje.Dzis najszybciej ginie flora i fauna związana z dzikimi i naturalnymi rzekami.Jezior w Polsce mamy tysiaće naturalnych rzek, kilkanascie, góra kilkadziesiąt.Więcej nie bedę pisał.Przepraszam, że aż tyle, ale zwyczajnie, ten zbiornik to pic na wodę.
6.Straty ekologiczne
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6832
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 22 gru 2009, o 19:02

Jeziora konińskie szybko się wypłycaja :). Wielkopolska stepowieję... Ja zaś polecam zbiornik Świnna Poręba na południu Polski ( w budowie od 1987 roku. Powodzenia.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4310
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 4 sty 2010, o 13:08

KALISZ - Ich domostwa znikną pod wodami zalewu


W minionym roku budżet państwa przekazał 5,3 miliona złotych na budowę największego w Wielkopolsce zbiornika retencyjnego Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie. Zbiornik ma powstać na granicy trzech powiatów: kaliskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Pieniądze te są przeznaczane na wykup gruntów pod inwestycję.

Większość właścicieli działek, które ma zalać woda, już dobiło targu z inwestorem .
Po powodzi w 1997 roku budowa zbiornika została wpisana do rządowego „Programu dla Odry 2006”, którego celem jest modernizacja odrzańskiego systemu wodnego oraz budowa zbiorników i urządzeń zapobiegających powodziom oraz chroniącym nas przed suszą.

Od 2002 roku trwa wykup gruntów pod budowę zapory w Wielowsi Klasztornej, o powierzchni 19,99 km kw. Większość obszarów, na których inwestycja ma być realizowana, to prywatne grunty rolników. Ich wykupem zajmuje się Urząd Marszałkowski w Poznaniu, który wydał na ten cel 4 miliony złotych, oraz Skarb Państwa. W imieniu Skarbu Państwa wykup ziemi prowadzi Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Ostrowie Wielkopolskim, a akty notarialne podpisują starostowie.

– W roku 2009 zakończyliśmy już wykupy w powiatach ostrowskim i kaliskim – mówi Irena Sójka z WZMiUW w Ostrowie. – Do zrealizowania ubiegłorocznego planu pozostało już tylko podpisanie dwóch aktów notarialnych w powiecie ostrzeszowskim. Gdy to nastąpi, 55 proc. gruntów prywatnych pod budowę zalewu będzie wykupionych.

Nadal do wykupienia pozostanie jeszcze 45 procent gruntów pozostających w rękach prywatnych. Są to gospodarstwa o nieuregulowanym stanie prawnym. Do wyjaśnienia pozostają sprawy spadkowe oraz związane z zasiedzeniem. Postępowania toczą się przed sądami.

– Właściciele tych gruntów domagają się ich zamiany na ziemię znajdującą się na terenach ich gmin i powiatów – mówi Irena Sójka. – Do zamiany jest około 350 hektarów. Samorządy nie dysponują takimi obszarami, trzeba więc sięgać do zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. To wszystko wymaga jednak czasu.
Według przedstawicielki WZMiUW w Ostrowie wykup ziemi trwa tak długo, ponieważ rolnicy raczej niechętnie pozbywają się gospodarstw i swoich domostw, z którymi są związani z dziada pradziada. O problemach mówi także starosta kaliski.

– W naszym powiecie pod budowę zbiornika skupiono kilkadziesiąt hektarów. Średnia cena wykupu hektara gruntu niezabudowanego wynosiła 40 tysięcy złotych. Od prywatnych właścicieli wykupiono już 60 proc. gruntów. Jednakże wykup pozostałej części ziem może przysporzyć sporo problemów. Są to bowiem głównie gospodarstwa zabudowane o nieuregulowanym stanie prawnym.

Po rozwiązaniu tych wszystkich problemów będzie można przystąpić do realizacji pierwszego etapu inwestycji, czyli budowy tamy. Realizacja całej inwestycji będzie jednak rozłożona na co najmniej kilkanaście lat. Tempo budowy zbiornika w Wielowsi Klasztornej będzie zależało od funduszy, jakie na ten cel wygospodaruje budżet państwa.


Głos Wielkopolski
Andrzej

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 4130
Rejestracja: 24 lis 2008, o 03:30
Lokalizacja: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym :-)
Kontakt:

Post autor: milo » 2 kwie 2010, o 12:50

Budowa zbiornika coraz bliżej.

Jest szansa na to, że właściciele gospodarstw, którzy sprzedają grunty pod budowę zbiornika Wielowieś Klasztorna - otrzymają zastępcze tereny z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nad taką decyzją zastanawia się Agencja Nieruchomości Rolnych, która do tej pory niezbyt chętnie godziła się na to. Miejscowi rolnicy chcą oddać swoje grunty, ale pod warunkiem otrzymania terenów zamiennych, położonych niedaleko ich gospodarstw.
Ponadto, w czasie spotkania posła Rackiego z wicemarszałakiem i prezesem Agencji, rozmawiano również o obszarach pod inne zbiorniki dla województwa wielkopolskiego, m.in. zbiornik Dobrzyca-Kotlin, gdzie także będą niezbędne grunty Skarbu

Państwa.http://www.rc.fm/polityczne/agencja-roz ... miany.html

Na dzień dzisiejszy na zbiornik Wielowieś Klasztorna, który zajmować będzie powierzchnię ok. 2.000 hektarów, wydano już ponad 60.000.000 złotych.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6814
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 7 kwie 2010, o 17:54

Realny zalew w Wielowsi


Jest szansa, by za dwa lata ruszyła budowa zbiornika Wielowieś Klasztorna. To oczywiście wariant optymistyczny, ale jak zapewnia poseł Józef Racki – realny

O przyszłej inwestycji poseł Józef Racki poinformował na konferencji prasowej w kaliskim starostwie. Optymistyczne prognozy mogą się spełnić, pod warunkiem, że rolnicy, na których terenach ma powstać zbiornik, zgodzą się na zamianę gruntów. – Jest szansa na pozyskanie 300 ha gruntów z Agencji Nieruchomości Rolnych z przeznaczeniem na zamianę z zainteresowanymi rolnikami – przyznał poseł PSL-u.
Zbiornik Wielowieś Klasztorna na Prośnie jest inwestycją priorytetową dla Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Podczas spotkania wicemarszałka Arkadiusza Błochowiaka, posła Józefa Rackiego i Tomasza Nawrockiego prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych padła deklaracja, że agencja przekaże grunty na zamianę z rolnikami. Wielu rolników podczas prowadzonych negocjacji przyznało, że wydanie swojej własności pod zbiornik może się odbyć wyłącznie w drodze zabezpieczenia im gruntów zamiennych położonych w najbliższej odległości od ich dotychczasowych gospodarstw. Jako grunty zamienne wskazują te położone na terenie gmin Sieroszewice, Nowe Skalmierzyce, Pleszew i Ostrów Wielkopolski. Prezes Nawrocki wraz ze swoimi pracownikami przyznał, że podda analizie zasoby gruntów Skarbu Państwa i podejmie decyzję satysfakcjonującą Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a także rolników.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6832
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 7 kwie 2010, o 19:13

A jescze tak niedawno rzucano ,,jajamy w geodetow'' :)
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6832
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 19 maja 2010, o 17:14

To pewnie takze _ podobnie jak KDP - inwestycja XXII wieku, bo pan Racky domaga się ,,specustawy'' :
Po raz kolejny o Wielowsi


Ma zabezpieczać Wielkopolskę przed falami powodziowymi Warty i Prosny – w Brzezinach mówiono o budowie zbiornika retencyjno-rekreacyjnego „Wielowieś Klasztorna”

Kolejną rozmowę na ten temat podjęli w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach pełnomocnik rządu ds. „Programu dla Odry 2006” Rafał Jurkowlaniec, wicemarszałek wielkopolski Arkadiusz Błochowiak, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, starosta kaliski Krzysztof Nosal, wójt gminy Brzeziny Krzysztof Niedżwiedzki oraz poseł Józef Racki i Zofia Tymczuk z Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.
O planowych kosztach i terminie oddania zbiornika mówił wicemarszałek Arkadiusz Błochowiak. – Ponad 50 proc. gruntów jest wykupionych. Wydano na to już ponad 71 mln zł. Potrzeba jeszcze około 20 milionów zł na dokończenie spraw wykupowo - dokumentacyjnych i około 550 mln zł na budowę zbiornika – informował wicemarszałek.
Sama budowa trwać ma 4 lata, rozpocznie się zaraz po zamknięciu procedur wykupu gruntów, dlatego też jak przekonywał Józef Racki, zasadne jest przeforsowanie specustawy, która pozwoli przyspieszyć inwestycje podobne do projektu w Wielowsi Klasztornej. – Chodzi o to, by w tego typu inwestycjach grunt i to, co jest w środku, stawało się własnością inwestora. Inwestor ma wtedy problem związany z ustaleniem odszkodowania za grunty, ale nie ma już problemu żmudnych negocjacji z rolnikami. Rolnik wówczas szukałby zabudowań sam dla siebie. Jeśli nie będzie specustawy, to doprowadzę do tego, że będzie zapis w ustawie, iż starosta będzie musiał, a nie jak jest do tej pory może, wszczynać postępowanie wywłaszczeniowe – wyjaśniał poseł.
Najwięcej gruntów wykupiono na terenie gminy Brzeziny i to właśnie ona zainteresowana jest budową zbiornika. – Przygotowujemy już plany zagospodarowania terenu wokół zbiornika – zapewniał wójt Krzysztof Niedżwiedzki.
(a)
http://www.zyciekalisza.pl/?str=157&id=66112
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6814
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 29 maja 2010, o 18:43

Apel wielkopolskich samorządowców
Samorządowcy z Wielkopolski wystąpili do pełnomocnika rządu ds. programu dla Odry Rafała Jurkowlańca z petycją o szybszą budowę zbiornika retencyjnego na Prośnie w miejscowości Wielowieś Klasztorna.

Autorzy petycji - starostowie trzech powiatów, wójtowie i burmistrzowie pięciu gmin z południowej oraz prezydent Kalisza - proszą o "podjęcie pilnych działań na rzecz uregulowań prawnych", które wpłyną na szybszą realizację tej inwestycji. "Tegoroczna powódż pokazała, że powstanie zbiornika jest konieczne, ponieważ uratowałby on wiele gospodarstw przed podtopieniem lub całkowitym zalaniem" - napisano w przesłanym dokumencie.

Podkreślono w nim, że zbiornik ma zredukować maksymalne przepływy powodziowe, w tym ochraniać Kalisz i pośrednio Poznań. Ma także retencjonować wody zlewni Prosny. "Szybka realizacja budowy uzależniona jest od wprowadzenia specjalnej ustawy, podobnej do tej, która umożliwia szybszą budowę dróg i autostrad" - napisali samorządowcy.

Podkreślili, że gdyby zbiornik istniał, prawdopodobnie udałoby się uniknąć powodzi w Kaliszu i w miejscowościach położonych w dolnym biegu Prosny.

Inwestycja miałaby powstać na terenie trzech powiatów. Od ośmiu lat realizowany jest pierwszy etap budowy zbiornika. Do przejęcia pozostało jednak prawie 2 tys. hektarów gruntów od prywatnych właścicieli, Lasów Państwowych, Agencji Nieruchomości Rolnych i samorządów. Do dziś zdołano wykupić 52 proc. potrzebnych gruntów.

"Nieuregulowane stany prawne nieruchomości, a także zdecydowana odmowa sprzedaży uniemożliwiają (powiatom - PAP) dalsze pozyskanie gruntów dla potrzeb budowy zbiornika" - ubolewają samorządowcy.

Koncepcje budowy zbiornika w Wielowsi Klasztornej pojawiły się już w okresie międzywojennym. Jego pojemność ma wynosić 67 mln m3 wody.

Budowa ma trwać cztery lata; rozpoczęcie prac zależy tylko od wykupu potrzebnych gruntów. Cały zbiornik ma kosztować około 550 mln zł.

Dokończenie lub poważne zaawansowanie budowy czterech zbiorników retencyjnych, w tym Wielowsi Klasztornej, zapowiadała w 2002 r. Rada Ministrów w przyjętej wówczas "Polityce ekologicznej na lata 2003-2006, z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007-2010".

Dwa lata temu, Jurkowlaniec przekazał wojewodom promesy na kwotę prawie 100 mln zł na modernizację wałów przeciwpowodziowych oraz m.in. na kontynuację budowy zbiornika w Wielowsi Klasztornej. O potrzebie szybkiej budowy tego zbiornika mówił ostatnio m.in. kandydat na prezydenta RP, Grzegorz Napieralski.


http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i ... ,4998.html
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Dominator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 29 maja 2009, o 14:11
Lokalizacja: KALISZ/Dobrzec

Post autor: Dominator » 29 maja 2010, o 20:21

Ale głupoty wypisują. Zamiast zbiorników retencyjnych mokrych lepiej budować zbiorniki suche, bądż też poldery zalewowe i działać na rzecz małej retencji! Wszystkie opcje oprócz zbiorników mokrych nie zagrażają degradacji naturalnych ekosystemów występujących w rzece. Ponadto doskonale widać na przykładzie zbiornika w Szałem, że utrzymanie takiego zbiornika w należytym stanie jest bardzo kosztowne i spada na barki samorządów. Należy zmienić zasady wydawania pozwoleń na budowę i przywrócić naturalne tereny zalewowe. Ot cały problem.
KALISZ - MIASTO UPADŁYCH ANIOŁÓW

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 29 maja 2010, o 22:47

Widzisz Dominator Ty to wiesz. Ja to wiem, a ci panowie nie wiedzą , albo nie chcą wiedzieć ;) Chodzi o dużą kasę. Więcej nie powiem.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Dominator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 29 maja 2009, o 14:11
Lokalizacja: KALISZ/Dobrzec

Post autor: Dominator » 29 maja 2010, o 23:58

Inne państwa rezygnują z budowy zbiorników mokrych, gdyż nie spełniają one swojej funkcji i szkodzą środowisku. Kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju powinniśmy retardować środowisko.
KALISZ - MIASTO UPADŁYCH ANIOŁÓW

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6814
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 23 sty 2011, o 14:26

Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4310
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 10 lut 2011, o 09:31

Wykup gruntu pod zbiornik w Wielowsi

Jeśli uda się go wybudować, będzie największym zbiornikiem na naszym terenie. Jego powstanie planowane i zapowiadane od wielu lat, zaczyna powoli przybierać realne kształty. Na razie dobiegają końca trwające od 10 lat wykupy gruntów w okolicy Wielowsi Klasztornej, gdzie ma powstać zbiornik wodny.

"Rolnicy na spotkaniach powiedzieli twardo - najpierw kupicie grunt, póżniej będziecie budować" - powiedział Radiu Centrum Cezary Siniecki, dyrektor wojewódzkiego zarządu melioracji i urządzeń wodnych: "Jak dotąd wykupiliśmy 1100 hektarów, czyli 80 gospodarstw. Zostało jeszcze 600 hektarów od rolników indywidualnych. I tu jest problem, bo część z nich nie chce sprzedaży, ale gruntów zamiennych. Jesteśmy więc zaangażowani, z panem marszałkiem Grabowskim, by takie tereny pozyskać z Agencji Nieruchomości Rolnych. Jeśli to się uda zrobić -przebrniemy tym samym przez etap wykupu."

Jednak zamiana nie powinna być już tak trudna jak kiedyś, bo jak wyjaśnia poseł Piotr Walkowski, została zdjęta tak zwana klauzula roszczeniowa odnośnie gruntów będących w posiadaniu agencji: "Mieliśmy kolejne posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji do spraw ustawy o Agencji Nieruchomości Skarbu Państwa. Ta klauzula roszczeniowa sprawiła, że Agencja uruchomiła procedurę przygotowawczą i w tym roku ma być zwiększona sprzedaż gruntów. Pojawią się więc w zasobie ziemie w naszej okolicy, które do tej pory nie mogły być sprzedane. To powinno się stać w drugiej połowie roku."

Prace formalno własnościowe potrwają jeszcze dwa lata. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2013 rok.

rc.fm
Andrzej

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4310
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 6 kwie 2011, o 13:38

Zbiornik Wielowieś Klasztorna - wykupy

8 mln zł przeznaczono w tym roku na wykup gruntów pod zbiornik Wielowieś Klasztorna w południowej Wielkopolsce. Budowa zbiornika ma duże znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej Kalisza. Do wykupienia pozostało ok. 300 ha od rolników - mówi poseł PSL Józef Racki.

- Właściciele nie są zainteresowani sprzedażą gruntów, w związku z czym nie przystępują do regulacji stanów prawnych. Samorząd wojewódzki może w tym pomóc, ale nie może wyręczać właścicieli - tłumaczy poseł. Do tej pory udało się wykupić ponad 60% gruntów. Poseł Racki ma nadzieję, że teren uda się przygotować pod budowę w ciągu trzech lat. Na rozpoczęcie budowy zbiornika potrzeba ok. 200 mln zł


Radio Merkury
Andrzej

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6832
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 6 kwie 2011, o 15:08

W tym planie 6-cioletnim się nie wyrobia. . Pan poseł może tym sposobem nie wejść na Wiejską ?

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6814
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 4 lis 2011, o 20:31

Prędzej o Obrazek będę śmigał jak się tego zbiornika doczekam.

Obrazek

http://www.zyciekalisza.pl/?str=128&id=118379
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6832
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 4 lis 2011, o 23:29

... a pan Racki znowu u ... koryta stoi :)!

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6832
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 26 sty 2012, o 16:36

O nie, nie nie u koryta Prosny! Pan poseł zakończył udzielać się w Wielowsi. Teraz zajmuje się ,,wydłubywaniem'' Kalisza z 1957 roku z Rejestru Zabytków oraz przyspieszaniem pociągów Inter Regio i TLK do Stolicy . Widać, że PSL zmienił swoje priorytety , tylko panu Rackiemu powiaty się pomieszały . Rolnictwo to specjalność powiatu ziemskiego kaliskiego, panie pośle! My mieszkańcy Miasta Królewskiego tez potrafimy zaśpiewać ,,Nie rzucim ziemi skąd nasz ród''.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ