Śródmieście musi ożyć!

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
klocek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 19:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: klocek » 1 gru 2014, o 14:21

Tylko aniołki, krasnale itp to już gdzieś jest. Należy pomyśleć o czymś unikatowym. Co może się kojarzyć z odbudową Kalisza? Jakie postacie/rzeczy fantastyczne?
Unikatowość spowoduje coś co zachęci do zwiedzania. Po co jechać do XX jeśli w YY widziałem to samo tylko w innym położeniu.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3267
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 1 gru 2014, o 14:26

klocek pisze:Tylko aniołki, krasnale itp to już gdzieś jest. Należy pomyśleć o czymś unikatowym. Co może się kojarzyć z odbudową Kalisza? Jakie postacie/rzeczy fantastyczne?
Unikatowość spowoduje coś co zachęci do zwiedzania. Po co jechać do XX jeśli w YY widziałem to samo tylko w innym położeniu.
Unikatowy to mamy Skwer Rozmarek który jest sztuką dla samej sztuki.

klocek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 19:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: klocek » 1 gru 2014, o 16:47

Tak jak i fontanne Nas-troje?

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3267
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 1 gru 2014, o 21:57

Może nawiązać do powieści Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie" która jest dobrze znana w naszym kraju, i rozmieścić odlane z brązu postacie głównych bohaterów w różnych charakterystycznych częściach miasta. Do tego mogła by lecieć rozpoznawalna melodia z filmu.
Przypomnieć że Maria Konopnicka mieszkała w Kaliszu wykorzystać postacie z jej bajki "O krasnoludkach i sierotce Marysi" co by było atrakcją dla szkolnych wycieczek.
Tak na marginesie , co się stało z wozem z wyprawy po bursztyn bo go dawno nie widziałem.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 2 gru 2014, o 00:14

Mysle, ze nowa wladza bedzie miala teraz okazje wykazac sie pomyslami na promocje miasta. Mam nadzieje, ze bedzie przy tym otwarta na glos ludzi, w tym i nasz glos, tak jak zapowiadano przed wyborami. Swoja droga Cristof zacna idea. Trzeba wykorzystac wlasne atuty i wlasna historie.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 2 gru 2014, o 23:58

Jest jakaś nowa władza ?Ja widzę od lat te same nazwiska :D

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 3 gru 2014, o 00:18

Pawel pisze:Jest jakaś nowa władza ?Ja widzę od lat te same nazwiska :D
No dobrze, bądźmy więc dokładni - nowa koalicja rządząca :)

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3267
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 4 gru 2014, o 10:46

30-procentowa obniżka czynszu za wynajem miejskich lokali użytkowych będzie obowiązywać także w 2015 roku. Ustępujący prezydent Janusz Pęcherz, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami, podpisał zarządzenie przedłużające ulgi na kolejny rok. Bardzo się z tej informacji cieszymy, ale to za mało, by z powodzeniem prowadzić swój biznes – mówią przedstawiciele kaliskich kupców i od razu zapowiadają, że od nowych władz oczekują konkretnych i szybkich działań, które polepszą byt rodzimych biznesów w centrum miasta.
http://www.faktykaliskie.pl/ulgi-dla-kupcow-utrzymane" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 4 gru 2014, o 23:18

http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkanc ... rcheologow

Kolejne odkrycia archeologów - ratusz i stare pozostałości poprzedniego ratusza pod obecnym

Obrazek
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 5 gru 2014, o 08:39

Ten teren nigdy nie był badany i może kryć wiele skarbów dla historii. Mój znajomy opowiadał jak przy rozbudowie poczty na Zamkowej, robotnicy znaleźli coś cennego, chyba jakieś stare fundamenty. Jednak szybko je zalali betonem, żeby archeolodzy nie opóźniali prac. :evil:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 5 gru 2014, o 22:27

K-man pisze:Ten teren nigdy nie był badany i może kryć wiele skarbów dla historii. Mój znajomy opowiadał jak przy rozbudowie poczty na Zamkowej, robotnicy znaleźli coś cennego, chyba jakieś stare fundamenty. Jednak szybko je zalali betonem, żeby archeolodzy nie opóźniali prac. :evil:
ja słyszałem inną wersję, własnie tą która jest w poniższym artykule:

http://kalisz.naszemiasto.pl/archiwum/s ... id,tm.html
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 6 gru 2014, o 10:00

A czy moja wersja wyklucza twoją? Jak pisałem słyszałem to od znajomego, który zna te tereny, może zmyślał. Jednak jak wspomniałem, że można wykluczyć, że to prawda. Robotnicy często nie zgłaszają, takich rzeczy, żeby nie było opóźnień w budowie. Tu też mogli coś znaleźć nie informując archeologów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 6 gru 2014, o 10:14

W takim razie przy okazji ''rewitalizacji'', w tym tez wymiany nawierzchni ulic i placow, ktos powinien zlecic badania archeologiczne, bo pewnie ciekawe rzeczy by sie tu znalazly :)

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 6 gru 2014, o 15:06

K-man pisze:A czy moja wersja wyklucza twoją? Jak pisałem słyszałem to od znajomego, który zna te tereny, może zmyślał. Jednak jak wspomniałem, że można wykluczyć, że to prawda. Robotnicy często nie zgłaszają, takich rzeczy, żeby nie było opóźnień w budowie. Tu też mogli coś znaleźć nie informując archeologów.
nie neguje bo tak mogło być, jednak mogło być tak że po etapie badawczym archeolodzy wykonali fotografie i wtedy sami zlecili zalanie betonem, jednak znając firmy budowlana i ich mało elastyczne terminy mogli własnie tak zrobić jak piszesz wyżej

<Przemek> pisze:W takim razie przy okazji ''rewitalizacji'', w tym tez wymiany nawierzchni ulic i placow, ktos powinien zlecic badania archeologiczne, bo pewnie ciekawe rzeczy by sie tu znalazly :)
jestem jak najbardziej za, nawet jeśli miało by się to znacząco przeciągnąć :)
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 6 gru 2014, o 15:25

Dość ciekawy artykuł i zdanie klucz
"Oczywiście, należy pamiętać, że to nie rządzący miastem czy województwem odpowiadają za stan budynków prywatnych. Jednak mają oni odpowiednie instrumenty mogące przyspieszyć procesy decyzyjne właścicieli, których rzecz jasna na remont stać, bowiem zasada jest jasna – na każdą wyłożoną na stół złotówkę z kieszeni podatnika beneficjent powinien odpowiedzieć złotówką z groszami"

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/bez-ni ... _7536.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 7 gru 2014, o 10:09

http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,170 ... #BoxBizTxt" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 7 gru 2014, o 10:35

Ta mała duża inwestycja i remont jaką jest rewitalizacja śródmieść miast w Polsce ma swój nieubłagany koniec 2020 roku, oby tak jak piszą w artykule - dołączą się i zaangażują lokalne społeczności udał się omówić opracować i zdążyć z realizacją przed 2020 i wyczerpać dofinansowanie które było Nam dane...
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3267
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 7 gru 2014, o 11:45

Obawiam się aby kaliska rewitalizacja nie zakończyła się na remoncie frontowych elewacji i powstaniu deptaka. Duże miasta jak Poznań, Wrocław też z tym jak widać mają problemy. A ich potencjał ekonomiczny nie ma porównania z Kaliszem. Dziś nie nie widzę żadnych argumentów aby skłonić młodych ludzi do zamieszkania na starówce. A tylko młode pokolenie może ożywić wymarłe śródmieście. Oferta handlowa w centrum jest mizerna porównując do obszernych galerii z darmowymi parkingami. Co do lokali gastronomicznych też nie ma potencjału na ich rozwój, przy stale biedniejącym społeczeństwie. Jak większość kaliskiej młodzieży pracuje za najniższą pensję lub umowę śmieciową, to ile razy będzie ich stać na wyskok do pab-u , gdzie ceny są jakie są.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3267
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 12 gru 2014, o 16:02

Kaliszanie zalegają miliony złotych komornego
Na koniec listopada bieżącego roku zadłużenie mieszkańców Kalisza względem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych wynosiło około 26 milionów 100 tysięcy złotych.
http://www.ziemiakaliska.com.pl/wydanie ... e=1#p-2978" onclick="window.open(this.href);return false;

To może być jednym z problemów przy rewitalizacji. Bo nawet jak zostanie wyremontowana kamienica, a część lokatorów nie będzie płacić, to szybko będzie ulegać dewastacji i podupadać.

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: faust » 12 gru 2014, o 16:18

Ciekawe ile z tych osób naprawdę nie może płacić. Niestety PRL znacznie zmienił przekrój społeczny w ścisłym centrum, teraz mamy tego efekty, że w najbardziej reprezentacyjnych kamienicach mieszkają ludzie ubodzy, a bogacze budują się na wsi.

ODPOWIEDZ