Rozbudowa Książnicy Pedagogicznej

To co już wybudowano.
Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Rozbudowa Książnicy Pedagogicznej

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 3 lut 2007, o 13:35

Rozbudowa Książnicy Pedagogicznej
03-02 12:03 Kalisz | Życie społeczne



Kaliska Książnica Pedagogiczna dostanie w tym roku pieniądze na wykonanie projektu rozbudowy i remontu budynku przy Nowym Świecie.
Rozbudowa jest konieczna , ponieważ od dawna już brakuje miejsca na zbiory. Te znajdują się w różnych odległych od biblioteki magazynach. Obecnie w placówce znajduje się około 200 tysięcy jednostek. "Chcemy by była to placówka na miarę XXI wieku" - mówi Krzysztof Walczak, dyrektor Książnicy Pedagogicznej.



Przede wszystkim chodzi o dostęp do internetu, a także o skanery i kserokopiarki - urządzenia niezbędne do digitalizacji bibliotecznych zbiorów.
Remont i rozbudowa pochłonie kilka milionów złotych. W tym roku zostanie wykonany projekt, a najprawdopodobniej w przyszłym ruszą prace budowlane.

radio centrum

W ktorym miejscu to jest na Nowym Swiecie :?:
Andrzej

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 3 lut 2007, o 13:38

na przeciwko plastyka :D
Naprawdę przyda się tam rozbudowa. Ostatni gdy odwiedzaliśmy Książnice widać było że brakuje im miejsca.

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 7 kwie 2007, o 14:33

Tylko moge powiedziec , że tam za wiele miejsca nie ma na rozbudowe, więc jestem ciekaw tego projektu i mam nadziej że bedzie to jedna z ładniejszych budowli w Kaliszu 8)

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: Sob, 07.04.2007, 13:32 ]
Konieczna rozbudowa książnicy
07-04 14:09 Kalisz | Z życia samorządów


Rozbudowa i remont to konieczność. Książnica Pedagogiczna w Kaliszu pęka w szwach. Przyznali to również członkowie komisji oświaty wielkopolskiego sejmiku wojewódzkiego. "Właśnie ostatnie posiedzenie komisji odbyło się w kaliskiej bibliotece i dotyczyło m.in. sytuacji bibliotek pedagogicznych" - mówi dr Krzysztof Walczak, dyrektor Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego.

"Kształt lokalowy naszej biblioteki zrobił na członkach komisji wielkie wrażenie - przecież nie jest żadną tajemnicą, że od kilku już lat pracujemy w bardzo trudnych warunkach. Zaczynamy poszukiwać kolejnych miejsc na magazyny, gdzie będziemy mogli przechowywać nasze cenne i i interesujące zbiory. Mamy nadzieję, że posiedzenie komisji w naszej bibliotece będzie dla nas owocne."

W tym roku najprawdopodobniej powstanie projekt na rozbudowę i remont budynku. Natomiast w kolejnych dwóch latach powstanie nowe skrzydło biblioteki. Obecna siedziba zostanie gruntownie wyremontowana. Pieniądze na remont będą pochodzić m.in. z Unii Europejskiej
Andrzej

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 13 kwie 2007, o 18:04

Ciekawe co z tego wyjdzie? Dzisiaj jest tam tak ciasno, że palca nie można wcisnąć.

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 29 paź 2007, o 15:22

OBWIESZCZENIE Kalisz, dnia 16.10.2007r.

WBUA 73312 – 0087/07


Prezydenta Miasta Kalisza

Stosownie do art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 z pó?niejszymi zmianami)

zawiadamiam,

że wszczęto postępowanie administracyjne dotycz?ce ustalenia warunków realizacji inwestycji polegaj?cej na rozbudowie i modernizacji budynku Ksi?żnicy Pedagogicznej im. A.Parczewskiego na terenie położonym w Kaliszu przy ul. Nowy ?wiat 13 (dz. nr 91/5, 91/4, 91/3 - obręb 44).

No to jednak będzie rozbudowa i to jest bardzo dobra wiadomośc oby tak dalej :wink: :)
Andrzej

Michal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 1 lis 2007, o 12:12
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Michal » 6 lis 2007, o 18:14

Cale szczescie, jest to jedna z lepszych jak nie najlepsza biblioteka w Kaliszu! Mozna dostac wiele cennych ksiazek! Bardzo dobra inwestycja
Michal

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 9 kwie 2009, o 09:18

Zlikwidują książnicę?
8 kwietnia, 2009 - 14:19 — arc.fm


Krzysztof Walczak Czy budowana z wielkim trudem przez 60 lat kaliska Książnica Pedagogiczna przestanie istnieć? Najlepsza z polskich bibliotek pedagogicznych pęka w szwach. Niestety, mimo licznych starań, wciąż nie ma poparcia dla rozbudowy placówki. Odrzucono też wniosek o przyznanie placówce uprawnień naukowych. Biblioteka to nie tylko cenny i wielki księgozbiór (w tym liczny zbiór calisianów), ale również zespół ludzi z kwalifikacjami uniwersyteckimi oraz wydawnictwo naukowe, które ma na swoim koncie ponad 100 pozycji. Chce się jej zabrać także funkcjonującą od 9 lat nazwę. "Najgorsze jest jednak co innego" - mówi dyrektor placówki, dr Krzysztof Walczak: "Przygotowywane są dzisiaj plany połączenia Biblioteki z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, z tą myślą, że do Ośrodka przeszłaby tylko niewielka część księgozbioru. Reszta miałaby być po prostu rozdana innym instytucjom. I to mnie boli najbardziej, bowiem ja tę Bibliotekę 35 lat budowałem i trudno mi sobie wyobrazić, żebym własnymi rękami teraz ją zniszczył."

W związku z tym dyrektor złożył wczoraj na ręce Marszałka Województwa Wielkopolskiego rezygnację ze swego stanowiska. Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

RC

Teraz to jest wielkie przegięcie , komu się nie podoba książnica , z tej książnicy to prawie każdy korzystał lub korzysta nadal. To już podchodzi pod szczyt bezczelności jakiś urzędasów
:evil: :evil: :roll:
Andrzej

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 9 kwie 2009, o 10:49

To już jest naprawdę przegięcie i bezczelność. Ta instytucja musi istnieć a miasto powinno dołożyć jak najwięcej starań aby znależć albo większy budynek albo rozbudować obecny.

Sam często pożyczam tam książki i wpłacam co roku kasę na to żeby Książnica mogła się utrzymać i pozyskiwać nowe tytuły.
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 9 kwie 2009, o 12:14

Bo kto finansuje ODN-y? Urzędy Marszałkowskie...

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 9 kwie 2009, o 13:11

Biblioteka Pedagogiczna też podlega pod Urząd Marszałkowski. Jak widać Poznań nie ma ochoty finansowac placówki tego typu na prowincji. Najważniejsze są księgozbiory i gdzie one pójdą - żeby się nie okazało , że ciężarówki je wywiozą do stolycy. Włądze miasta powinny podjąć rozmowy z marszałkiem na temat przejęcia jej i włączenia np. w struktury BM.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 kwie 2009, o 13:17

I pomyśleć, że marszałek jest z Kalisza.Jesteśmy 2 co do wielkości miastem w woj. A także w promieniu 120 km.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 9 kwie 2009, o 17:55

Książnica naprawdę ma wielkie zbiory. Znalazłem w niej parę książek, których znależć nie mogłem nawet w Poznaniu. Wg mnie księgozbiór można by "przekazać" Regionalnej bibliotece publicznej, która mam nadzieje powstanie niebawem.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 kwie 2009, o 18:00

W teletopie kaliskim mówili, że jest szansa przekazania zbiorów Bibliotece Uniwersyteckiej przy UAM w Kaliszu.Aby stworzyć w przyszłości Książnice Naukową.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 9 kwie 2009, o 18:17

Też to słyszałem ale nie wiem czy nie lepiej byłoby przekazać je właśnie BM , a w przyszłości regionalnej BP. Posiadanie tak wielkiego księgozbioru byłoby dodatkowym argumentem na uzyskanie dofinansowania. Wydział UAM to nadal rączki Poznania , wprawdzie dziś sporo tu inwestują ale...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 kwie 2009, o 18:20

Pamietajmy, że pieniądze na rozbudowę UAM idą z Warszawy.Oczywiście trafiaja do Poznania, a pózniej do Kalisza.Ale to nie jest tak, że Poznań buduje UAM w Kaliszu za swoje.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 9 kwie 2009, o 18:26

Zgadza się dlatego lepiej nie robic im pochopnie prezentów. Jezeli regionalna nie będzie budowana to można myśleć o przekazaniu UAM - może oni wykażą się wieksza inicjatywą w wybudowaniu nowej biblioteki.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 10 kwie 2009, o 00:18

Dyrektor w proteście zrezygnował ze stanowiska

Prof. Krzysztof Walczak złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Chce w ten sposób zaprotestować przeciwko zamiarowi podzielenia księgozbioru. Podległa marszałkowi Wielkopolski placówka ma zostać włączona w struktury Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Kaliska Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego powstała równo sześćdziesiąt lat temu jako placówka powiatowa. Obecnie podlega Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu. Księgozbiór liczy 200 tysięcy woluminów. Około pięć procent księgozbioru stanowią kalisiana: książki, mapy, plany miasta i inne wydawnictwa dokumentujące dzieje Kalisza.
Ze zbiorów korzysta obecnie pięć tysięcy czytelników. Rocznie wypożyczanych i udostępnianych jest 100 tysięcy woluminów. Od 2004 roku biblioteka jest w pełni skomputeryzowana. Księgozbiór można przeszukiwać za pośrednictwem internetu i tą samą drogą zamawiać książki.
- Uważam, że nasza Książnica jest jedną z najlepszych w Polsce. Nie tylko ze względu na bogate zbiory – mamy tutaj jeden z największych księgozbiorów podręczników szkolnych - ale i na kwalifikacje personelu. W naszej placówce pracuje dwóch profesorów uniwersyteckich, dwóch doktorów o specjalności bibliologia. Chcę podkreślić, że pozostali pracownicy to bibliotekarze-nauczyciele. Wyróżnia nas to, że cały czas w bibliotece prowadzona jest praca naukowa, powstają znakomite publikacje. Na bazie tego księgozbioru pisano prace doktorskie, habilitacyjne – podkreśla profesor Krzysztof Walczak, dyrektor Książnicy, który pracy w tej placówce poświęcił blisko trzydzieści lat. Przed dwoma dniami prof. K. Walczak złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Książnicy.
Powody tej decyzji – na niespełna półtora roku przed emeryturą – przedstawił na konferencji prasowej.
Pierwszym był fakt, iż mimo wieloletnich zabiegów nie udało mu się pozyskać dla Książnicy nowej siedziby. Drugim - odmowa wsparcia starań dyrekcji o nadanie placówce statusu książnicy naukowej.
- List w tej sprawie skierowałem do marszałka województwa. Prosiłem o wsparcie naszych starań w ministerstwie. Bezskutecznie. A przecież funkcjonują naukowe biblioteki pedagogiczne, np. w Krakowie. Status placówki naukowej to nie tylko sprawa prestiżu, ale i szansa na pozyskanie dodatkowych funduszy, dostęp do dubletów innych bibliotek naukowych, a także dostęp do wyszukiwarek placówek naukowych – argumentuje prof. Krzysztof Walczak. – Kolejny powód to decyzja o zmianie nazwy. Po dziewięciu latach nazwa Książnicy ma być zmieniona na „Publiczna Biblioteka Pedagogiczna”. A wreszcie powód czwarty, najistotniejszy: zamiar likwidacji naszej Książnicy. Wiem, iż istnieje w zarządzie województwa pogląd, by Książnicę połączyć z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Wrocławskiej. Cześć księgozbioru ma zostać rozdana.
Profesor Krzysztof Walczak nie zgadza się na takie rozwiązanie. W jego opinii przeniesienie księgozbioru do ODN zmniejszy dostępność dla czytelników – obecnie średnio siedemdziesiąt procent korzystających ze zbiorów stanowią studenci.
Szczególnie profesora K. Walczaka, prezesa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, autora licznych publikacji o dziejach regionu, organizatora wielu sesji naukowych o konferencji niepokoją losy kalisianów. Jak podkreśla dyrektor Książnicy w zbiorach są nie tylko publikacje wydawane w ostatnich latach, ale i unikatowe wydawnictwa kupowane na aukcjach, podarowane przez osoby prywatne.
- Byłbym spokojny, gdyby księgozbiór został przeniesiony w całości, na przykład do biblioteki UAM. Zależy nam na tym, by czytelnicy mieli jak najlepsze warunki. Jednak do dzielenia i rozdawania księgozbioru ja nie przyłożę ręki – zapowiada prof. Krzysztof Walczak. Źródło: U.M. w Kaliszu

portal kaliski

Mam nadziej ze włodarze naszego miasta wystąpią w obronie książnicy , bo to może być ich największą porażką jeżeli te księgozbiory rozjadą się po Polsce, a to może być już nie wybaczalne i od razu mogą się podać do dymisji
:evil:
Andrzej

Awatar użytkownika
~Kefas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 321
Rejestracja: 1 lut 2009, o 12:22
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: ~Kefas » 10 kwie 2009, o 07:45

szkoda gadać. Ja tez byłbym za tym aby w przyszłości te zbiory przekazać nowej bibliotece regionalnej w kaliszu.

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 11 kwie 2009, o 13:52

Dobrze, że nie postanowili odkopać Babinki żeby powiększyć tamtejsze zbiory książek

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 11 kwie 2009, o 18:20

Dla tej (już tylko żółtej sterty papieru) - nie warto, zaś dla estetyki miasta - warto!

ODPOWIEDZ