Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
klocek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 19:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: klocek » 3 cze 2015, o 22:41

lardalg62 pisze:I ja odnoszę podobne wrażenie. Jestem ciekaw z czego to wynika. Lenistwa, braku pomysłów, braku funduszy, czy może ktoś "z góry" nakazuje robić tak, a nie inaczej.
Po prostu - wystartowali w wyborach, że w tym mieście się nic nie dzieje itp. po wyborach zderzyli się z twardą rzeczywistościa: kasa, prawo itp. No i pewnie założenia były w stylu: ...należy przeprowadzić rewitalizację... a jak co do czego to nie wiedzą jak się za to zabrać. Brak im fachowców w ekipie - większość karierowicze bez wiedzy i doświadczenia.
Ktoś wpadł na pomysł przebudowy GR i posypała się "fala" pomysłów. No to rzucili ten jeden - leżaki, plaża, boisko. Wyśmiano ich; no to podejście 2 - likwidacja klombu; potem 3 - fontanna; no a teraz klomb zostaje a usuwamy podest i drugi klomb. Ale po co? Nie można tego globalnie przy remoncie nawierzchni na GR?

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Józef » 4 cze 2015, o 19:23

Ok, pobawię się w rzecznika bo tu widzę całą masę nieporozumień i niedomówień. Sam ratusz jest sobie winny takiej sytuacji bo wysyła niejasne i nieprecyzyjne komunikaty.

Już pisałem, że należy odróżnić działania doraźne od przebudowy rynku
. Większość ludzików krytykuje doraźne działania mające na celu ożywienie rynku myląc je z faktyczną przebudową i remontem nawierzchni. Klomb, betonka, kwiaty, jakieś występy, plaże i co tam jeszcze planują są jak najbardziej wskazane bo tylko to można zrobić w krótkiej perspektywie.
Obśmiewana przez wszystkich rewitalizacja podwórka też nie jest taka głupia, bo jest projektem pilotażowym i przy niewielkich nakładach pozwoli w przyszłości ściągnąć nieporównanie większa kasę unijną.
To znaczy, wszystkie te działania są jak najbardziej potrzebne w perspektywie krótkoterminowej i są niesłusznie krytykowane.

Zatem co należy krytykować i czego się osobiście obawiam?

Moim zdaniem plan jest taki, że przez trzy lata robimy plany i badania archeologiczne czekając na finansowanie z zewnątrz a sam remont rynku i okolicy startuje na wybory.
Nie mam pojęcia czy jest to wymuszone sytuacją budżetową czy kalkulacją polityczną ale to poważny błąd!

Zgadzam się, że przebudowę powinien poprzedzać dobry plan oparty o jak najpełniejszych badaniach archeologicznych i zgadzam się, że do rewitalizacji należy podchodzić kompleksowo.
Cały problem polega na tym, że nie mamy czasu!
Nastąpiło tyle zaniedbań i stracono tak wiele czasu, że tu już nawet nie chodzi o estetyzacje otoczenia bo tam już się chodzić nie da po tych dziurach. Główny Rynek i ciąg ulic Śródmiejska i Zamkowa są do zrobienia od zaraz i to niestety ze środków własnych miasta. Nie ma na co czekać!Po sezonie powinny się rozpocząć badania i planowanie, a na wiosnę przebudowa. Cała reszta może poczekać i okoliczne ulice czy całe kwartały można rewitalizować w dłuższej perspektywie ze środków pozyskanych z zewnątrz.

klocek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 19:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: klocek » 4 cze 2015, o 19:39

Józef pisze:
Już pisałem, że należy odróżnić działania doraźne od przebudowy rynku
. Większość ludzików krytykuje doraźne działania mające na celu ożywienie rynku myląc je z faktyczną przebudową i remontem nawierzchni. Klomb, betonka, kwiaty, jakieś występy, plaże i co tam jeszcze planują są jak najbardziej wskazane bo tylko to można zrobić w krótkiej perspektywie.
Działaniem doraźnym rozumiem:
- naprawę części nawierzchni na głównym rynku
- wprowadzenie ciekawej promocji w centrum
- wprowadzenie działań aktywizujących w centrum (dla wszystkich od dzieci po emerytów)
- coś co przyciągnie ludzi, bez ryzyka wydania pieniędzy na dodatkowe eksperymenty
Józef pisze: Obśmiewana przez wszystkich rewitalizacja podwórka też nie jest taka głupia, bo jest projektem pilotażowym i przy niewielkich nakładach pozwoli w przyszłości ściągnąć nieporównanie większa kasę unijną.
To znaczy, wszystkie te działania są jak najbardziej potrzebne w perspektywie krótkoterminowej i są niesłusznie krytykowane.
Podwórko które zostanie przywrócone do "życia" - podwórko które jako priorytet stawia sobie zamknięcie domofonem. Podwórko do którego "walić będą tłumy". Jako projekt pilotażowy można zrobić - większe nakłady np na Niecałą. Jeśli już ją remontujemy zróbmy od A do Z. Tak by wszyscy widzieli.
Józef pisze: Zatem co należy krytykować i czego się osobiście obawiam?...
Wybacz - nie będę cytował całości. Zgadzam się. Jednakże nadal uważam, że nie mają pomysłu. Potem będzie przed wyborami - na szybko (tak jak remonty dróg).

Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie. Uznaję twoje i nie będę się wykłócał czy moja racja jest mojsza.

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 4 cze 2015, o 19:45

Pamiętajcie o tym, że ten budżet został uchwalony przez poprzednią ekipę. Dajmy im 2 lata i dopiero dokonajmy oceny całokształtu. ;) Ja widzę poprawę stanu zieleni i czystości w mieście. :) Nie wszystko da się zrobić od razu....
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Józef » 4 cze 2015, o 21:02

Podwórko które zostanie przywrócone do "życia" - podwórko które jako priorytet stawia sobie zamknięcie domofonem. Podwórko do którego "walić będą tłumy". Jako projekt pilotażowy można zrobić - większe nakłady np na Niecałą. Jeśli już ją remontujemy zróbmy od A do Z. Tak by wszyscy widzieli.
To tak nie działa. Teraz nie mam za dużo czasu żeby się tym interesować, ale jak ktoś chce to tu jest Projekt założeń projektu ustawy o rewitalizacji :
http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/1/projekt/259882" onclick="window.open(this.href);return false;

dalej
Informacje o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie

Projekt ma na celu stworzenie ram prawnych dla skutecznego prowadzenia kompleksowych procesów rewitalizacji, która pozwala na odwrócenie postępującej degradacji terenów miejskich, przejawiającej się erozją stosunków społecznych, pogłębieniem zapaści gospodarczej oraz pogorszeniem stanu technicznego zabudowy. Badania wskazują, że aż 20% obszarów miejskich, zamieszkanych przez ok. 2,4 miliona mieszkańców (dane szacunkowe Instytutu Rozwoju Miast oraz Związku Miast Polskich), wymaga skoordynowanych działań w celu przeciwdziałania temu zjawisku. Bogate doświadczenia państw Europy Zachodniej wskazują, że prowadzenie zintegrowanych działań rewitalizacyjnych pozwala na osiągnięcie pozytywnych skutków w sferze społecznej, ekonomicznej, a także w zakresie jakości tkanki miejskiej. Rewitalizacja w rozumieniu ustawy, będzie wyprowadzaniem ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez przedsięwzięcia całościowe, integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki, skoncentrowane terytorialnie i prowadzone we współpracy z lokalną społecznością, w sposób zaplanowany oraz zintegrowany przez określenie i realizację programów rewitalizacji.
To podwórko to „podkładka” pod kasę. Jak ktoś nie rozumie jak to działa to niech sobie przypomni „misia” - „to jest miś społeczny w oparciu o sześć instytucji” itd
To jest rewitalizacja w oparciu o konsultacje społeczne, pomoc wykluczonym i najbiedniejszym rodzinom z zapuszczonych podwórek itp. każda taka pierdoła to dodatkowe punkty w walce o kasę. Nikt nam nie da kasy żeby było tak po prostu ładniej.

klocek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 19:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: klocek » 4 cze 2015, o 22:07

Dzięki, może w weekend się zagłębie w ten tekst.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5006
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 6 cze 2015, o 11:08

Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 6 cze 2015, o 23:41

to boisko jest naprawdę żałosnym pomysłem :evil:

Awatar użytkownika
glootech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 31 sie 2006, o 14:44
Lokalizacja: już nie Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: glootech » 7 cze 2015, o 10:50

ANewDay pisze:to boisko jest naprawdę żałosnym pomysłem :evil:
Niestety centrum miasta jest na tyle wymarłe, że na tę chwilę wolę boisko pod ratuszem i latające po nim dzieciaki niż nawet odnowiony przy pomocy marmurowych płyt plac, na którym można się ułożyć jak na katafalku i spokojnie dokonać żywota. Kiedy już sprowadzimy z powrotem ludzi do centrum, to będzie można zastanowić się nad tym jakie funkcje centrum ma pełnić, na tę chwilę każdy pomysł jest dobry.
Gabinet Logopedyczny Logo Ruda https://logoruda.pl.

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 7 cze 2015, o 17:29

glootech pisze:
ANewDay pisze:to boisko jest naprawdę żałosnym pomysłem :evil:
Niestety centrum miasta jest na tyle wymarłe, że na tę chwilę wolę boisko pod ratuszem i latające po nim dzieciaki niż nawet odnowiony przy pomocy marmurowych płyt plac, na którym można się ułożyć jak na katafalku i spokojnie dokonać żywota. Kiedy już sprowadzimy z powrotem ludzi do centrum, to będzie można zastanowić się nad tym jakie funkcje centrum ma pełnić, na tę chwilę każdy pomysł jest dobry.

hmmm a widzisz jakieś tam tłumy? bo widzę parę latających dzieciaków i pewnie ich opiekunów, nikogo ta "atrakcja" nie przyciągnęła. Przyciągać ludzi do centrum trzeba z głową, a nie w ramach kaprysu i pomysłu nie wiadomo skąd. Poza tym jeżeli nawet by było na takim meczu więcej ludzi, to hałas i oprawa takiego meczu na pewno nie sprzyjałoby siedzeniu w ogródku, jeśli ktoś chce porozmawiać.

Nadal uważam też, że te ogródki na środku rynku trochę gryzą. Jest to fajny pomysł, ale wykonanie słabe, ostatnio chociażby będąc w Texasie nie czułem się komfortowo. Siedzi się tak na środku i nie jest to przyjemne, bo wszystko jest odkryte, jak ogródki były przy knajpach były na tych podestach, z płotami i roślinami, które osłaniały od wiatru, a teraz siedzi się, żeby tyle zjeść i się ucieka...

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 18 cze 2015, o 16:55

"W dyskusji aktywny udział wziął m.in. Artur Kijewski, wiceprezydent miasta Kalisza, który wyjaśnił zgromadzonym, że pewne działania dążące do wprowadzenia określonego modelu transportowego w naszym mieście są możliwe, ale wymagają czasu. Władze przymierzają się do zamknięcia ciągu ulic Śródmiejska – Zamkowa i skupieniu się na rewitalizacji tej części miasta. Zanim to jednak to nastąpi, prawdopodobnie jesienią trakt ten będzie rozkopany pod wymianę starych rur. "
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9016
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 23 cze 2015, o 14:07

A jeszcze wczoraj byłem pod ratuszem i płotek też był. Nie zdążyłem się z nim pożegnać :twisted:

Powinni teraz na tym klombie chociaż tymczasowo jakieś ławeczki postawić, tym bardziej że chcą rozebrać wszystko betonowe, na czym ludzie siadali.
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/gl ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;
g13k

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 23 cze 2015, o 14:12

Pewnie będą leżaki :D
Obrazek

Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 23 cze 2015, o 14:22

Nagle jakos tak... pusto? Na pewno inaczej. Pytanie teraz. Czy rzeczywiscie beda chcieli rozdzielic klomb i przeciac go alejkami a na srodku postawic fontanne? Ja bym tylko chcial aby za raz kwiaty nie poginely jak to czesto bywa przy latwym i otwartym dostepie do kwietnikow. A dobrze mowi gawronik, czas najwyzszy postawic lawki, duzo lawek, bo teraz miejsca do siedzenia za duzo nie bedzie.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 23 cze 2015, o 15:15

Jeszcze takie zdjęcie...
Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 23 cze 2015, o 16:00

mi się nie podoba, nie wiadomo co to, takie pasmo trawy z kwiatami nagle na środku rynku, z płotem wyglądało to całkiem całkiem, a teraz pusto i nie wiadomo, czy omijać, czy chodzić po tym... stał się jeszcze mniej reprezentacyjny niż był. przecinać to alejkami? to szalony pomysł, takie małe coś jeszcze przecinać? masakra jak to będzie wyglądało... mało to miejsca, żeby chodzić po rynku? a to nie park ani nic dużego, gdzie musiałyby być alejki...

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 23 cze 2015, o 16:15

Są gusta i guściki...
Wg mnie bardzo dobrze, że ten płot zniknął.
Brakuje ławek/leżaków i wtedy będzie OK.

We Wro wygląda to tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 cze 2015, o 20:10

Ładniej bez płotka jest, ale do czego ja przypnę mój rower. :lol:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 23 cze 2015, o 20:55

Zwykły płotek ale jaka odmiana :)
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 23 cze 2015, o 20:56

Ja się boję, że za chwilę trawa stanie się okolicznym rajem dla piesków i ich właścicieli, którzy nie zawsze są chętni do sprzątania po swoim pupilu, a kwiaty posłużą za darmowe sadzonki do własnego ogródka...

ODPOWIEDZ