Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jp » 31 sie 2017, o 21:34

Kudlaty pisze:
31 sie 2017, o 17:00
po co te krawezniki ? to ma byc jeden wielki deptak bez kraweznikow ? jak maja robic rewitalizacje rynku to wokol rynku rowniez powinny byc deptaki bez zadnych chodnikow. ma byc przedewszytskim wygodnie i prosto
Odwzorowanie jezdni i chodników zalecił KZ, ale zezwolił też wykonać nawierzchnię w jednym poziomie i takie są założenia. Wizualizacje przedstawiają tylko ogólny zarys. Projektant nie był przygotowany na prezentację. Powiedział, że przyjechał przysłuchiwać się dyskusji.

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 31 sie 2017, o 21:41

Boże... jezdnia???????????? na rynku??????????? oni naprawdę zeszpecą do ostatniego cala starówkę :(


taka ogromna i ważna inwestycja i projektant nieprzygotowany? widać jak się do tego zabierają... :shock: :? :evil:


Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 661
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Kudlaty » 31 sie 2017, o 21:57

tak sobie mysle ze projekt rewitalizacji kaliskiego rynku powinien byc kompleksowy. wiec projekt powinien rowniez byc kompleksowy lacznie z uliczkami ktore tez w przyszlosci maja byc remontowane bo pozniej sie okaze ze projekty bocznych ulic beda odbiegac od architektury glownego rynku. Na calej dlugosci rynku jak i bocznych uliczek powinien byc deptak z zakazem wjazdu dla samochodow

Maciek B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 7 lip 2016, o 00:12

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Maciek B » 1 wrz 2017, o 04:34

zobowiązany wytłumaczyć pewne jej elementy. Uważam, że przestrzeń miejska (budynki publiczne, place, mała architektura) powinny być projektowane poprzez organizację konkursów np. SARP – oczywiście dobrze zorganizowane). Oczywiście konkurs nie powinien dotyczyć tylko Głównego Rynku ale całej starówki z powiązanymi z nią przestrzeniami (aleja wolności, okolice Nowego Rynku) Niestety wbrew obietnicom samorząd nie chce tych konkursów organizować. Jedyny konkurs, który zorganizowano czyli na park dał naprawdę dobre wyniki architektoniczne i niestety skończył się jak zwykle. Długa historia. Konkursowym budynkiem jest nowa część UAM i chyba nikt nie powie, że jest to architektoniczna żenada. Wiem jak źle projektuje się naszą przestrzeń i chyba Wszyscy Państwo zdajecie sobie z tego sprawę. W tej sytuacji promowałem i promuję nawiązanie do przeszłości (okresu międzywojennego) z dostosowaniem do współczesności (płaska nawierzchnia). Tę optykę przyjęła również pani konserwator, nakazując nawiazanie i tak by było gdyby nie pojawiła się studnia. Abstrahując więc od problemów ze środkiem reszta jest nawiązaniem do stanu sprzed 1939 r. Nawiązaniem niestety z licznymi błędami w stosunku do stanu pierwotnego, choć będzie to w całości nawierzchnia płaska, odznaczająca się tylko kolorystyką i rodzajem zastosowanych płyt, kostek. Osobiście uważam, że mogłoby być więcej zieleni w postaci drzew (cień jest wartością) , więcej ławek (przypominam, że obecne ławki są z mojej inicjatywy) i krzesła mobilne. Za to nie odpowiadam za szczegóły i za naprawdę niską jakość wizualizacji, która też wpływa na odbiór całości Za, to że najważniejsze są tu parasole, które zasłonią widok na ratusz No i nie odpowiadam za środek z ekspozycją archeologiczną. Tak więc jeśli mówicie, że za nawiązanie do stanu przedwojennego odpowiada p. konserwator, to ja również odpowiadam w znacznym stopniu. Ale z drugiej strony zapraszam na Rozmarek i zadam Państwu pytanie czy w takim lub podobnym stylu byście Państwo chcieli Główny Rynek? Dodam, że w pierwotnych rozmowach była próba rozprawienia się nie tylko z klombem ale z drzewami – był plan zastąpieniem ich drzewami w doniczkach wpuszczanych w ziemię. Chociaż te pierwsze wizualizacje (wtedy jeszcze byłem zapraszany do ratusza) były dobrze zrobione. Jest naprawdę trudno i ciężko, ludzie którzy się angażują, nie wytrzymują tego klimatu. Mam nadzieję, że po tych doświadczeniach z ostatnią debatą forumowicze będą promować idee konkursów.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 1 wrz 2017, o 13:06

Same te pseudo projekty to obraza dla miasta. Jak można w XXI wieku projektować takie gówno i jeszcze brać za to gruby hajs???
Sama koncepcja jest tragiczna i uwłacza Kaliszowi.

Jako rodowici kaliszanie powinniśmy to zbojkotować i nie dopuścić do realizacji tego szajsu. Projekt powinien być kompleksowy i poprzez ogłoszony konkurs. Koniec.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Maciek B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 7 lip 2016, o 00:12

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Maciek B » 2 wrz 2017, o 13:52

Popieram i takie pismo powstaje. Chociaż szkoda, że Prezydent nie został od razu dopilnowany z realizacji obietnic wyborczych.

andre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 651
Rejestracja: 7 sie 2006, o 19:08
Lokalizacja: majkow

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: andre » 3 wrz 2017, o 18:15

Mam trzy pytania do Pana M. Błachowicza :
1.Gdyby się tak złożyło, że konkurs organizowałby SARP, to kto oceniałby jego pracę i wybrał projekt do realizacji ?
2.Czy autorzy mieliby pełną swobodę i dowolność w projektowaniu ?
3.Jaką mamy gwarancję że autor zwycięskiego projektu , pozbawionego np. klombu, zyska Pana przychylność ?
Szkoda by było, żeby wydać podatników pieniądze , i nadal się spierać !!!

Maciek B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 7 lip 2016, o 00:12

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Maciek B » 4 wrz 2017, o 16:22

Odpowiadam - konkursy Sarpowskie mają swoją procedurę tu są wszystkie informacje http://sarp.warszawa.pl/konkursy/standardy-konkursu/ prace oceniane są przez niezależne jury złożone z architektów autorytetów w swojej dziedzinie wybierają oni trzy najlepsze prace - I, II i III nagrodą. Tak więc nie ma możliwości manipulacji bo prezydent to a widział w Ciechocinku tamto. Myślę, że z I, II, III nagrody można by spróbować wybrać tę odpowiadająca mieszkańcom ale trzeba by dokładnie sprawdzić zapisy o negocjacjach.
2 To zależy od programu i możliwości finansowych miasta ja uważam, że konkurs powinien być na koncepcję zagospodarowanie starówki ze szczególnym uwzględnieniem "Głównego Rynku". Tu nie powinno być moim zdaniem warunków np zachowania klombu czy plac ma służyć dużym imprezom (co znów oznacza likwidację klombu).
3. Hahah zabrzmiało jakbym był mafiozem rozdającym karty w tym mieście. Raczej zakładam, że wyniku konkursu klomb zniknie, bo byłoby bez sensu tworzyć nawiązanie do przeszłości. Z racji rangi konkursu bardzo bym się ośmieszył gdybym oprotestwoywał konkurs SARP. Nie znaczy, że konkurs daje nam pełna gwarancję sukcesu, raczej daje nam gwarancję, że nie będzie projektowania na poziomie małej mieścinki a i tak ostateczny werdykt dają mieszkańcy - albo czują się dobrze w danej przestrzeni albo źle. Ale powtórzę byłbym śmieszny gdybym próbował podważyć ocenę jury.

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: faust » 4 wrz 2017, o 17:13

Osobiście uważam, że takie konkursy w przypadku miast historycznych powinny być obligatoryjne, a nie to dziadostwo, z którym mamy do czynienia obecnie.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 8 paź 2017, o 09:09

Zakończyły się prace projektowe pt. Rewitalizacja Rynku Głównego w Kaliszu
Roboty budowlane polegające na przebudowie utwardzeń, przebudowie i budowie przyłączy instalacji sanitarnych i instalacji elektrycznych wraz z montażem elementów prefabrykowanych: poidełek, latarni, punktów oświetleniowych, naświetlaczy posadzkowych, budowie fontanny posadzkowej z podziemnym pomieszczeniem technicznym i przyłączami, przebudowie kiosków handlowych, montażu elementów małej architektury: ławek, koszy na śmieci, siedzisk, tablic informacyjnych, rzeźb itp. pn. „Rewitalizacja zabytkowego Rynku w Kaliszu”

(...)

Architekci i projektanci:
inż. Mateusz Małecki
mgr inż. Arch. Marlena Plackowska
mgr inż. Arch. Elżbieta Ziomek
mgr inż. Arch. Radosław Żubrycki
Projekt: 2017r.
Realizacja 2017r. - 2018r.

Główny rynek jest najstarszym placem Kalisza. Przyjmuje się, że wytyczony został około 1257 roku podczas lokacji miasta na prawie średzkim, jako plac targowy. Posiada on kształt prostokąta o wymiarach około 91x113m, z którego odchodziło z każdego narożnika po dwie ulice (łącznie osiem), dzięki czemu przestrzeń przyrynkowa posiadała układ krzyżowy.
Dokonano analizy urbanistycznej terenów przeznaczonych do zagospodarowania. Celem działań jest rewaloryzacja przestrzeni o charakterze miejskim z integracją poszczególnych terenów celem stworzenia spójnego zagospodarowania zabytkowego Rynku w Kaliszu. Projektowane prace budowlane mają przywrócić użytkowy charakter posadzki przestrzeni publicznej, udostępnić odkryte elementy zabytkowe, ujednolicić charakter małej architektury i układu kompozycyjnego.
Wg. mnie rynek ma kształt trapezu... ale mniejsza ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zwróćcie uwagę na her na ratuszu :lol: nowy herb, który jeszcze nie jest w użytku ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

AARZ - Atelier Architektury Radosław Żubrycki/Facebook

W jednym miejscu napchane wszystko co się da (środek placu, plac przed ratuszem) a reszta pusta, taka jakby zapomniana "chodniki" przy kamienicach - bez żadnych ławek koszy itp.
No i nieszczęsna studnia i trawnik...
g13k

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 8 paź 2017, o 09:22

SŁABIZNA TOTALNA :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 8 paź 2017, o 09:52

Wypaliło mi oczy....
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

jerraz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 160
Rejestracja: 20 paź 2013, o 11:02

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jerraz » 8 paź 2017, o 10:12

Po co zmieniac ta piekna kostke?

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 8 paź 2017, o 12:30

Nie wiem szczerze powiedziawszy co mam myslec na ten temat. W zaden sposob mnie ten projekt nie powala. Dziwi mnie tylko odtworzenie dawnego ukladu drogowego wokol ratusza. Nie za bardzo widze w tym sens skoro sam Prezydent ostatnio raczej optuje za stworzeniem w scislym centrum deptaka.

Poza tym, jak slusznie zauwazyl gawronik, plac wydaje sie taki jakis... pusty? Wszystko znajdowac sie bedzie w centralnej jego, a na krancach? Wiem, ze to inna kwestia ale uwazam, ze dobrym rozwiazaniem byloby stworzenie oddzielonych od reszty placu, wyniesionych na lekkich podestach, ogrodzonych eleganckimi barierkami i ladnie zadaszonych ogrodkow, umiejscowionych przy samych budynkach a nie jak to ma miejsce obecnie - w oderwaniu od nich. Nie lubie takiego przenikania, choc akurat to moje wlasne zdanie.

Nie wiem. Czegos mi brakuje jak patrze na te wizualizacje... Moze nie budzi ona u mnie pozytywnych emocji takze ze wzgledu na kolory elewacji budynkow.

Ogolnie, super przekonany nie jestem. I tez uwazam, ze ze wzgledu na to, ze starowka jest naszym kaliskim najwiekszym chyba dziedzictwem, do jej rewitalizacji powinno korzystac sie z prac wylonionych w konkursach, np. SARP.

Zycze nam wszystkim abysmy sie milo zaskoczyli efektem koncowym...

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 8 paź 2017, o 14:47

nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!

to jest ohydne! i te ciągi samochodowe są kompletnie bez sensu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
FATUM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1454
Rejestracja: 25 lis 2005, o 18:43
Lokalizacja: Kalisz/Zduńska Wola

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: FATUM » 8 paź 2017, o 23:09

W tym mieście ludzie którzy zajmują się takimi tematami nie mają kompletnie wyobraźni
I COULD HAVE EVERYTHING BY DISEASES I HAVE NOTHING

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 9 paź 2017, o 09:17

Abstrahując już od braku konkursu, zrobienia tandetnych pseudo projektów traktujących Kalisz jak dziurę bez tradycji i historii zacząłem zastanawiać się nad czymś innym.

Mimo tego, że jestem fanem fontann posadzkowych,to ta mi w ogóle jednak nie pasuje przed samym ratuszem. Jeśli miałaby powstać taka forma fontanny to wolałbym aby powstała w miejscu "betonki", a nie w centralnym punkcie rynku.
Fontanny posadzkowe ma bardzo dużo miast i nie są one charakterystyczne tylko w zasadzie takie same. Taka fontanna pozbawiona jest jakichkolwiek elementów tożsamości danego miasta, a ta ma stać się jego nieodłącznym elementem.

Widziałbym jednak małą fontannę z kaliskim trębaczem lub innym akcentem Kalisza. Fontannę nieckową.

Ciągi samochodowe to kompletna porażka. Podobnie jak ta pseudo studnia.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: milo » 9 paź 2017, o 09:47

Ciągi samochodowe są wyróżnione wyłącznie innym kolorem płyt ?
Z tej wizualizacji można odnieść wrażenie, że ciągi te są lekko niżej niż reszta powierzchni płyty GR.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 9 paź 2017, o 10:13

milo pisze:
9 paź 2017, o 09:47
Ciągi samochodowe są wyróżnione wyłącznie innym kolorem płyt ?
Z tej wizualizacji można odnieść wrażenie, że ciągi te są lekko niżej niż reszta powierzchni płyty GR.
Wizualizacje są tak tragicznie wykonane, że ciężko to rozpoznać. Trzeba zgadywać.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ODPOWIEDZ