Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
Awatar użytkownika
fernir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:49
Lokalizacja: Piwna..

Nieprzeczytany post autor: fernir » 22 lut 2011, o 14:55

99% malkontentów...Jakie to kaliskie...

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 lut 2011, o 16:59

Fernir twoja siła argumentów wprost powala. No i ci malkontenci. Wystarczy skrytykowac kiepski projekt, a już sięma ładkę malkontenta :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 22 lut 2011, o 17:56

Sprawa jest, prosta, należy upublicznić wyniki konkursu, jaki był przeprowadzony. Wybrać najlepszy projekt, chyba, że reszta też była badziewiasta.

Rynek powinien nawiązywać do okresu międzywojennego, kiedy został odbudowany, tu zgadzam się z M.Błachowiczem.

Do tego można ewentualnie dodać, jakieś neutralne elementy. To nie jest supermarket, gdzie jest wszędzie wszystkiego pełno.

Należałoby także coś zrobić z kamienicą przy sarkofagu, najlepiej rozczłonkować ją wizualnie, żeby tak nie przytłaczała.

Awatar użytkownika
fernir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:49
Lokalizacja: Piwna..

Nieprzeczytany post autor: fernir » 22 lut 2011, o 19:58

K-man pisze:Fernir twoja siła argumentów wprost powala. No i ci malkontenci. Wystarczy skrytykowac kiepski projekt, a już sięma ładkę malkontenta :)
Czy ja użyłem choć jednego argumentu? Czytaj ze zrozumieniem i nie bierz wszystkiego do siebie ;)
Ja nie piszę, że to jest dobry projekt ale o tym, że forum schodzi na psy...narzekacie na wszystkich i na wszystko...
Btw. To jest koncepcja a nie projekt...

LOOK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: 2 lut 2009, o 09:41
Lokalizacja: centrum

Nieprzeczytany post autor: LOOK » 22 lut 2011, o 20:45

to forum już dawno straciło swoją merytoryczność, jest miejscem, gdzie kilka osób próbuje dowartościować się wydając opinie, oceniając , czując się choć tu ważnym. Słabe, nieprofesjonalne podejście, pełne kompleksów , prawdziwie kaliskie. I dla jasności, wcale mnie to nie cieszy.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 lut 2011, o 21:04

LOOK znowu się zabawia w psychiatre. I biedaczek znowu sie pomylił. Chyba to temu służy forum, aby wydawac opinię. LOOK ty jesteś bardzo merytoryczny. Ostatnio pojawiasz się na forum z tekstami, w których obrażasz mających własne zdanie. Pytanie kto tu ma problem z dowarościowaniem.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

LOOK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: 2 lut 2009, o 09:41
Lokalizacja: centrum

Nieprzeczytany post autor: LOOK » 22 lut 2011, o 21:09

Uderz w stół a nożyce się same odezwą :)
Moje posty w większości są bezosobowe, ale zawsze wzbudzają reakcję kilku osób, to mechanizm prostszy niż budowa cepa :)

Michal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 1 lis 2007, o 12:12
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Michal » 22 lut 2011, o 22:19

No Panie Fernir co Pan tu zaczyna jak się Pan nie znasz!
Michal

designer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2008, o 15:22
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Nieprzeczytany post autor: designer » 23 lut 2011, o 13:35

A propos ujawnienia projektów konkursowych to myślę, że to nie nastąpi ponieważ okazałoby się, że wiele pomysłów z zaprezentowanej koncepcji jest zaczerpniętych właśnie z tych projektów...

imigas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 26 lis 2005, o 19:38
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: imigas » 23 lut 2011, o 13:50

Co prawda nie zapoznałem się jeszcze z całym tematem, ale przeczytałem fragmenty oraz pare linkowanych przez Was artykułów.

Wystosowany jakiś czas temu anonimowy apel (http://www.calisia.pl/articles/4464-ape ... j-starowki) o prawdziwy konkurs związany z zagospodarowaniem Głównego Rynku - rewelacja, szkoda że nie poszło to drogą bardziej oficjalną. Ja osobiście bym się pod takim czymś podpisał i myślę że wiele innych osób także.


Chciałbym natomiast odwołać się do tekstu M. Błachowicza.
http://www.calisia.pl/articles/9651-wie ... u-glownego

Autor wspomina o zbyt dużym uatrakcyjnieniu przestrzeni w projekcie T.Wiekiery. Jest również za pozostawieniem klombu w rozbudowanej formie oraz, ogólnie rzecz biorąc, nawiązaniu do historii Głownego Rynku. Myślę, że nadszedł jednak najwyższy czas i okazja, by w końcu pójść trochę naprzód. Wizerunek miasta, które tak niesamowicie szczyci się swoim wiekiem (najstarszym), gotowy powracać jedynie do korzeni, nigdy nie stanie się atrakcyjnym miejscem w ówczesnym świecie, a jedynie lokalizacją dla turystów, którzy po zrobieniu paru zdjęć i przejściu się wśród licznych banków zamiast kawiarni, pomyślą tylko o Kaliszu jako bardzo ciekawym zabytku. Nie możemy bać się współczesnej architektury, tylko umiejętnie ją wkomponować w realia obecnej zabudowy. A to jest możliwe! Problem w tym że dla architekta, nie dla urzędnika.

Warto też sobie zadać pytanie czy rozbudowanie klombu w formie jednego, wielkiego płatu zieleni jest rzeczywiście trafionym pomysłem, czy kolejnym niefunkcjonalnym elementem, który będzie posiadał jedynie efekt wizualny dla turysty i pilotów awionetek. Nie jestem przeciwnikiem zieleni na Rynku, jestem zwolennikiem! Uważam tylko że należy wykorzystać okazje i rozbić zieleń na fragmenty, przeplatając ją z funkcjonalnie umiejscowionymi ławkami i oświetleniem.

"1. [Klomb] Jest on częścią przemyślanej koncepcji międzywojennej odbudowy miasta i z tej racji posiada wartość historyczną. Pamiętajmy że odbudowa była dziełem znakomitych urbanistów i architektów. Ten klomb był ich pomysłem."
I co w związku z tym? Jak długo jeszcze mało istotne aspekty historyczne mają uniemożliwiać rozbudowę miasta w nowych kierunkach? Jesteśmy wdzięczni każdemu twórcy, który miał wpływ na odbudowę i budowę Kalisza, ale musimy pojść na ustępstwa, jeżeli chcemy coś zmienić. Pomyślmy nie tylko o ważnej wartości historycznej, ale dzisiejszej estetyce miasta, w którym spędzamy jako mieszkańcy tyle czasu.
Powinniśmy wyrażnie odnowić i podkreślić fasady kamienic, z tym się całkowicie zgadzam. Być może nawet niektóre dodatkowo podświetlić.. generalnie najbardziej zwrócić na nie uwagę. Ale powinniśmy też wykorzystać trochę szkła, aluminum, kamienia i wkomponować w plac by uatrakcyjnić go i ufunkcjonalnić dla zwykłego przechodnia.

Mówimy że miasto zamiera, szczególnie wieczorami. Same akcenty historyczne niestety nie pomogą by to zmienić. Budowa pawilonu dla rzymskiego wozu jest jednym z przykładów - zobowiązujący do swojej dłuższej obecności obiekt, który nie zyskał aprobaty nawet autora tekstu do którego się odwołuję.
Podziemna ekspozycja byłaby o wiele lepszym pomysłem. Nie wiem jaką by miała zajmować powierzchnie, ale kto wie.. może udałoby się umiejscowić tam nie tylko elementy historyczne Kalisza, ale również małą galerię, podobną do tej która nie raz pojawiała się już przed ratuszem, o okresowej tematyce: rysunki wspołczesnego miasta, propozycje rozbudowy, zdjęcia, sztuka wspołczesna, street art - naprawdę, studenci i artyści w Kaliszu przecież nie śpią i efektownie by to zapełnili. Zauważyłem wielu Kaliszan, którzy spacerując Rynkiem z zaciekawieniem spoglądali na poprzednie wystawy zdjęć mówiąc 'ciekawe co tam nowego'.
Ogródki restauracyjne muszą się pojawić, co do tego nikt z nas nie ma wątpliwości, w określonym, wyznaczonym w projekcie miejscu. Razem z rozmieszczonymi ławkami i odpowiednim oświetleniem stworzyłoby do to doskonały cel na wieczorne spacery, nie tylko dla chcących się zabawić w lokalnych klubach.
Fontanna... zgadzam się, że tło dla niej w obecnej postaci jest mało atrakcyjne, ale tło o ile się nie myle również jest obiektem rewitalizacji. Wydaje mi się też, że i tak spowodowałaby ona mniejsze "nasycenie przestrzeni Rynku" niż inne artystyczne formy. Na pewno ciężko zepsuć taką fontannę (to a propos pl. Kilińskiego), a do tego byłaby atrakcją dla dzieci i może nawet lekkim orzeżwieniem latem, gdy przejść obok niej.

Nie bójmy się nowego mówiąć futurystyczność, tylko myślmy o rozsądnej, w stosunku do naszej historycznej architektury, pomysłowej nowoczesności.

A na koniec powiem, że może być niewiadomo jak zrewitalizowane, ale nigdy nie będzie ładnie, dopóki będzie brudno.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 lut 2011, o 14:11

Czy byłby pan uprzejmy podpowiedzieć choć jedną lokalizację dla podziemnej ekspozycji wozu rzymskiego? Inną , tą przy ul.Łaziennej - jaka była kiedyś możliwa do wykorzystania(po odbudowie), nie kto inny tylko p.Wiekiera na wniosek inwestora ,,zalał betonem'' i przyozdobił kamyszkami ze sredniowiecznych murów miejskich.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
fernir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:49
Lokalizacja: Piwna..

Nieprzeczytany post autor: fernir » 23 lut 2011, o 19:58

Michal pisze:No Panie Fernir co Pan tu zaczyna jak się Pan nie znasz!
Sorry Batory! ;)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 lut 2011, o 10:12

Koniec z ,,katafalkiem''? czy tutaj głównie o to chodzi??? Wszyscy milcza nt. badań archeologicznych!
Koniec z katafalkiem

23 lutego, 2011 - 18:53 — [email protected]
Jeszcze nie projekt - ale koncepcja zagospodarowania kaliskiego Rynku Głównego i okolicznych uliczek. W piątek radni oraz wszyscy chętni kaliszanie mogli zapoznać się z pomysłem na renowację starówki.
"To nie rewolucja, ale ewolucja" - powiedział Radiu Centrum autor koncepcji, Tadeusz Wiekiera: "Zmiany polegają głównie na udrożnieniu głównych ciągów komunikacyjnych i udostępnieniu ich przede wszystkim dla ruchu pieszego. To również uczynienie z Rynku Głównego swego rodzaju "salonu" miasta - czyli udostępnienie go dla imprez, uatrakcyjnienie pod kątem małej architektury, pomysłów plastycznych, przestrzennych".

Z Rynku zniknie betonowy postument, a z centrum Kalisza - samochody. I wprowadzenia tej zmiany obawia się prezydent Kalisza Janusz Pęcherz: "Z mieszkańcami prawdopodobnie będzie ciężko - czasami się śmieję, że w Kaliszu ludzie są tak przyzwyczajeni do jazdy samochodem i podjeżdżania tuż pod punkt docelowy, że najchętniej wjeżdżaliby po schodach do kościoła".

Przy okazji prezentacji radni głowili się, jak przyciągnąć do Kalisza turystów, którzy mogliby podziwiać odmienioną starówkę. "Chciałbym, aby zmiany były wprowadzane dla wszystkich - i dla turystów i dla naszych mieszkańców" - przekonywał radny Artur Dembny: "Nieprzypadkowo powiedziałem, że dyskusja zaczyna iść w takim kierunku, jakbyśmy chcieli odmalować przedpokój bo przyjdą goście. A zapominamy w tym wszystkim o sobie samych. Mieszkańców mamy 107 000 i to oni głównie zwracają uwagę, że centrum jest nieciekawe, brudne, nie ma gdzie usiąść. To o mieszkańcach przede wszystkim musimy pomyśleć."

Ile będzie kosztowała modernizacja starówki - tego nie wiadomo. Dopiero po zatwierdzeniu koncepcji może powstać projekt, który określi zarówno wygląd poszczególnych elementów jak i materiały z jakich będą wykonane. A to zdecyduje o kosztach. Wiadomo, że przedsięwzięcie będzie kosztowne i realizować je będzie trzeba etapami przez kilka lat.
http://www.rc.fm/polityczne/bez-katafal ... hodow.html

Już sam nie wiem , czy autorowi koncepcji chodzi o Kraków czy o Kalisz :wink: ? Bo w Kaliszu mamy jedyny w kraju Główny Rynek . a Kraków ma jedyny w kraju Rynek Główny. Poza tym kaliszanom chodzi nie o s a l o n y , bo naród jest zbyt mocno spauperyzowany. Kaliszanom chodzi o zwykle , pozbawione smrodu spalin i olejów miejsca nawiązywania i podtrzymywania kontaktów międzyludzkich w scenerii ułatwiającej te kontakty, w scenerii , która ma ich tam przyciągać. Czy Głównjy Rynek ma być jedynym miejscem na imprezy masowe? Czy władze i samorząd Miasta zapytały mieszkańców tej części miasta o akceptację? Z drugiej strony nie fetyszyzujmy tak mocno naszego GR, twórzmy takie miejsca, może bardziej kameralne w innych częściach Miasta tak, by na Głównym Rynku było więcej miejsca dla turystów, dla przyjezdnych. Kiedyś przygotowywano Nowy Rynek do tej ,,imprezowej'' roli! Nowy Rynek i Park Przyjażni oraz pola ,,nibymarsowe'' w zupełności zaspokoiły by te potrzeby. Przebudowę rozpocznie JPIII, a czy JPIV ją zakończy :)???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 661
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Nieprzeczytany post autor: Kudlaty » 24 lut 2011, o 11:58

Ja zauwazylem jeszcze jeden element w Kaliszu. Mianowicie w Centrum mieszka bardzo duza czesc Patologi, w tym dzieci biegajace po bramach bluzniace i plujace

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 24 lut 2011, o 12:06

Przecież to spuścizna po PRL-u. "Wielka płyta" była przeznaczona dla ludu pracującego miast i wsi, a "jakiś tam margines" zamieszkiwał nienowoczesne budownictwo starej technologii. Zniszczone centrum w Kaliszu jak i w każdym więszym mieście to efekt takiego myślenia.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 lut 2011, o 12:23

Miłościwie nam panujący JPIII właśnie usiłuję trochę ,,rozczłonkować te pato-getta'' i przeznacza nowy obiekt przy ul.Harcerskiej 10. Wiem, że to kropla w morzu potrzeb, ale lepszy rydz... . Chodzi o to by nie tworzyć ,,pato-centrów, tylko je rozpraszać, ale to już temat na oddzielny wątek. Tym nie mniej patologię należy wyplenić z Głównego Rynku i okolic. JPII straszył kiedyś nas ,,100-ma kamerami-oczami'' :wink:!

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 24 lut 2011, o 13:50

sobieray-3 pisze:Miłościwie nam panujący JPIII właśnie usiłuję trochę ,,rozczłonkować te pato-getta'' i przeznacza nowy obiekt przy ul.Harcerskiej 10. Wiem, że to kropla w morzu potrzeb, ale lepszy rydz... . Chodzi o to by nie tworzyć ,,pato-centrów, tylko je rozpraszać, ale to już temat na oddzielny wątek. Tym nie mniej patologię należy wyplenić z Głównego Rynku i okolic. JPII straszył kiedyś nas ,,100-ma kamerami-oczami'' :wink:!
Przecież Harcerska (i Poznańska, ze skrzyżowaniem z AWP włącznie) to patologia przecież.
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 lut 2011, o 17:07

Napisałem, że ,,usiłuje'', bo przecież w koszarowcu po-OTK-kowskim przy dworcu PKP te z parę mieszkań miasto zrobiło.
Tak sobie myślę o tym adresie - Harcerska 10 - ta posesja chyba mi gdzieś ,,mignęła'' jako wpisana do RZ. Czy to nie były zabudowania podkaliskiej wsi Podgórze?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Urbs1257
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2011, o 12:27
Lokalizacja: Kalisz/Warszawa

Nieprzeczytany post autor: Urbs1257 » 24 lut 2011, o 17:44

Dzisiaj zauważyłem, że na stronie urzędu miasta zamieszczono odnośnik do omawianych tu koncepcji, a w nim wskazano adres, na który można słać swoje uwagi odnośnie do rozważanego zamierzenia inwestycyjnego. Może nasze cenne uwagi, skierowane do projektanta, wpłyną na zmianę kilku nieprzemyślanych rozwiązań... Mam taką nadzieję.

Awatar użytkownika
fernir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:49
Lokalizacja: Piwna..

Nieprzeczytany post autor: fernir » 24 lut 2011, o 17:57

Urbs1257 pisze:... Może nasze cenne uwagi, skierowane do projektanta, wpłyną na zmianę kilku nieprzemyślanych rozwiązań... Mam taką nadzieję.
Troszkę skromności nie zawadzi... ;)

ODPOWIEDZ