Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 24 lut 2011, o 21:16

sobieray-3 pisze:Napisałem, że ,,usiłuje'', bo przecież w koszarowcu po-OTK-kowskim przy dworcu PKP te z parę mieszkań miasto zrobiło.
Tak sobie myślę o tym adresie - Harcerska 10 - ta posesja chyba mi gdzieś ,,mignęła'' jako wpisana do RZ. Czy to nie były zabudowania podkaliskiej wsi Podgórze?
Raczej nie. O ile dobrze pamiętam, to przy Harcerskiej 10 mieści się Bank Chleba - kamienica typu niezabytkowa rudera, chociaż mogę się mylić. Lata poza Kaliszem lecą szybko...
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 lut 2011, o 10:14

To był Dobrzec Mały - wieś należąca do Miasta. Co tam się kiedyś mieściło, że miasto dzierży tę posesję do dzisiaj?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 25 lut 2011, o 14:51

Nie ośmielę się skrytykować projektu żeby nie obrażać uczuć fernira i innych troli ratuszowych. :?

Chcę jedynie zwrócić uwagę, że deptak i ulica zamknięta to nie to samo. Wiele osób na tym forum pisząc o deptaku ma namyśli urocze uliczki z knajpkami np. z Krakowa - to nie są deptaki!!! Deptak jako taki jest w naszym kraju niezbyt popularny i (moim zdaniem) nie pasuje do wąskiej i ścisłej zabudowy centrum. Najwięcej deptaków spotkałem w Anglii ale to wynika z tego, że zazwyczaj angielskie miasta nie mają rynku charakterystycznego dla europy kontynentalnej a jego funkcje przejmuje high street zamienione w deptak. Zresztą nie trzeba daleko szukać, deptak ostrowski wygląda o wiele gorzej niż uliczki wokół rynku które zachowały pierwotny kształt i funkcje.

Czym innym jest deptak a czym innym jest ulica zamknięta dla ruchu samochodowego i przystosowana dla ruchu pieszego. Różnice widać przede wszystkim w ilości i umiejscowieniu mebli miejskich.
Na deptaku ławki, zieleń i latarnie są rozmieszczone po środku ulicy.
Ulica zamknięta dla ruchu samochodowego i przystosowana dla ruchu pieszego zachowuje swój pierwotny charakter i podstawową użyteczność dla służb komunalnych. a jednocześnie umożliwia swobodne poruszanie się pieszym.

w skrócie :
deptak ławki, latarnie, zieleń i inne badziewie - środek ulicy ruch pieszy po bokach. Brak podziału na jezdnie i chodnik
ulica przystosowana dla ruchu pieszego - ogródki letnie, latarnie i ewentualnie ławki po bokach w obrębie pierwotnego chodnika, ruch pieszy przeniesiony na środek ulicy (jezdnie), zachowany zostaje pierwotny podział na jezdnie i chodnik (zazwyczaj symboliczny: inna nawierzchnia czy tylko jej kolor)

Awatar użytkownika
fernir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:49
Lokalizacja: Piwna..

Nieprzeczytany post autor: fernir » 25 lut 2011, o 15:58

Józef pisze:Nie ośmielę się skrytykować projektu żeby nie obrażać uczuć fernira i innych troli ratuszowych. :?
....
Ja akurat mam dystans do swojej osoby...A poza tym nie lubię się tłumaczyć ;)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 lut 2011, o 17:15

Wystarczy wysłać delegację samorządowo-rządową do zaprzyjażnionego miasteczka madziarskiego Szentendre - po naukę. Tam jest wszystko, jak na dłoni. Jest gastronomia fantastyczna , są kafejki, winiarnie i puby, kilka galerii malarskich, muzea. Jest muzyka i jest klimat. Mozna załatwić nawet sadzonki winnejlatorośli i popróbować upraw na winiarskich pagórach.
Problem w tym, kogo tam posłać. Chodzi mi o to ,żeby nie było takich efektów jak po wyprawie do Turcji :winik:!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
fernir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:49
Lokalizacja: Piwna..

Nieprzeczytany post autor: fernir » 25 lut 2011, o 17:32

:sobieray-3, wszystko fajnie, wszystko ładnie...się czyta - niestety.
Pytanie zasadnicze jest takie? Czy społeczeństwo Kalisza wykorzysta to co można mu zaoferować? Klimatu wrocławskiego raczej u nas nie będzie, ludzie w Kaliszu są zamknięci i niestety małomiasteczkowi...
Niech ktoś jeszcze wpadnie na pomysł sprzedawania alkoholu na rynku do 21-22 i "dupa zbita".

andre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 651
Rejestracja: 7 sie 2006, o 19:08
Lokalizacja: majkow

Nieprzeczytany post autor: andre » 25 lut 2011, o 17:35

Józef- dlaczego ławki i latarnie na deptaku są badziewiem, a być może te same ławki i te same latarnie, ale już na ulicy przystosowanej do ruchu pieszego, tym badziewiem nie są???

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 25 lut 2011, o 17:49

fernir pisze: Pytanie zasadnicze jest takie? Czy społeczeństwo Kalisza wykorzysta to co można mu zaoferować? Klimatu wrocławskiego raczej u nas nie będzie, ludzie w Kaliszu są zamknięci i niestety małomiasteczkowi...
.
I kto tu jest malkontentem...
A sprawe alkoholu to już trzeba z biskupem obgadać , pani A. pomoże w tak zbożnej sprawie.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
fernir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:49
Lokalizacja: Piwna..

Nieprzeczytany post autor: fernir » 25 lut 2011, o 17:54

Nie "pitul" milo i nie chwytaj mnie za słówka...Sam dobrze wiesz jak jest...;)

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 25 lut 2011, o 17:55

Wracając jeszcze do tematu klombu czy powinien pozostać czy zniknąć, to moim zdaniem powinien zniknąć. Zobaczcie ile miejsca na rynku zajmują m.in klomb, betonka i "klomb z ławeczkami"
Obrazek

Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 25 lut 2011, o 18:15

fernir pisze:Nie "pitul" milo i nie chwytaj mnie za słówka...Sam dobrze wiesz jak jest...;)
Jak bedzie to się okaże bo na razie deptak nie istnieje , nie ma co się bawic w forumowe malkontenctwo fernir ;-)
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 25 lut 2011, o 18:27

Zgadzam się z tobą jasiek20, tak brzydko mówiąc nasr*ne jest na GR tu drzewka, tu klomby i betonka, tu budki z kwiatkami. Rozumiem gdyby to było jakoś "poukładane" (oczywiście nie katafalk bo on nie może być "dobry") to by przeszło bez większej przebudowy.
g13k

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 lut 2011, o 18:53

Rzeczywiście sporo miejsca zabierają te zieleńce i betonka. Pamiętam pomysł pana Macieja Błachowicza(dla mnie rewelka) Chodzi, aby w miarę możliwości, zaznaczyć za pomocą kostki o innej barwie, zarysy nieistniejącyh już budowli. Takich jak Stary ratusz, kaliskie sukiennice, zamek, bramy Wrocławską i Toruńską. Gdyż większość kaliszan kompletnie nie wie, gdzie ów budowle się znajdowały.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 25 lut 2011, o 19:05

Józef- dlaczego ławki i latarnie na deptaku są badziewiem, a być może te same ławki i te same latarnie, ale już na ulicy przystosowanej do ruchu pieszego, tym badziewiem nie są???
ok żle sformułowałem zdanie badziewie=inne rzeczy :wink:

A badziewiem (w złym tego słowa znaczeniu) może być wszystko nawet najładniejsze jeżeli będzie tego za dużo albo w nieodpowiednich miejscach. Na jednej z wizualizacji widać coś co przypomina piaskownice z trawnikiem to akurat jest badziew nad badziewie i typowa "zasrajprzestrzeń"
Klimatu wrocławskiego raczej u nas nie będzie, ludzie w Kaliszu są zamknięci i niestety małomiasteczkowi...
Ludzie są wszędzie tacy sami tyko kwestia czasu i wyrobienia odpowiednich nawyków. Parę lat temu ludzie się podniecali blaszanym tesco teraz forumowicze spierają się o klomb na GR i nie ważne kto ma racje, ważne że kogoś w końcu to obchodzi!

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 25 lut 2011, o 19:12

fernir pisze:Klimatu wrocławskiego raczej u nas nie będzie, ludzie w Kaliszu są zamknięci i niestety małomiasteczkowi...
Po co klimat wrocławski? Czy nie można zrobić jedynego na świecie klimatu kaliskiego? Może byłby lepszy od wrocławskiego. Byłby nasz jedyny w swoim rodzaju, może by przyciągał ludzi. Czemu mamy powtarzać po innych miastach, chyba stać nas na kreatywność.
g13k

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 lut 2011, o 20:53

fernir pisze::sobieray-3, wszystko fajnie, wszystko ładnie...się czyta - niestety.
Pytanie zasadnicze jest takie? Czy społeczeństwo Kalisza wykorzysta to co można mu zaoferować? Klimatu wrocławskiego raczej u nas nie będzie, ludzie w Kaliszu są zamknięci i niestety małomiasteczkowi...
Niech ktoś jeszcze wpadnie na pomysł sprzedawania alkoholu na rynku do 21-22 i "dupa zbita".
Do proponowanego przez p.Wiekierę SALONU inteligencja przyjdzie , lecz w zależności od tego co salon zaoferuje i czy zaoferuje zaaferowanemu i zabieganemu społeczeństwu z właściwym wyprzedzeniem. Napewno tej części postrobotniczej może i jakiś saloon raczej by się przydał, bo jak się ma mało na ,,wrzucenie do gara'', to najlepiej ,,zalać dziób''! Może nie w scenerii Głównego Rynku, a raczej w okolicach zrewaloryzowanego Nowego Rynku czy pl.św. Stanisława, dlatego proponowałem Szentendre a nie Wrocław.

Awatar użytkownika
fernir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:49
Lokalizacja: Piwna..

Nieprzeczytany post autor: fernir » 26 lut 2011, o 01:48

:sobieray-3, przeczytaj co napisałeś...sam się zgubisz.... ;)
Ostatnio zmieniony 26 lut 2011, o 10:35 przez fernir, łącznie zmieniany 1 raz.

LOOK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: 2 lut 2009, o 09:41
Lokalizacja: centrum

Nieprzeczytany post autor: LOOK » 26 lut 2011, o 07:51

fernir - weż poprawkę, że tekst sobieraja -3 pisany był w piątek wieczór,
i pewnie sam zastosował metodę polcaną przez siebie :
"to najlepiej ,,zalać dziób''

Awatar użytkownika
Koperek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 30 maja 2007, o 00:02
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Koperek » 26 lut 2011, o 11:06

Cokolwiek ratusz by nie zaproponowal to jakby na to nie spojrzec i tak zle i tak niedobrze. Za duzy klomb. za duzo drzew, za duzo samochodow, badziewne lawki, badziewna kostka. Wszystko badziewne, wszystko do dupy...
Wyjdzcie z szafy i przedstawcie autorski projekt zamiast emanowac wiecznym malkontenstwem. Pole do popisu macie ogromne. Krytykujecie projekt wiec zapewne znacie sie swietnie na urbanistyce, architekturze i budownictwie. Do dziela! Czekamy!

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 lut 2011, o 11:42

Powtórzę jeszcze raz. Ja osobiście(zresztą nie tylko ja) oczekuje konkursu ogólnopolskiego, który będą oceniać FACHOWCY(architekci urbaniści), najlepsi w kraju. Zamiast ludzi z ratusza. Kapisz :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ