Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jp » 1 lip 2017, o 00:03

gawronik13kalisz pisze:Czyli odnośnie studnio-klombu itp. nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji.
http://faktykaliskie.pl/wiadomosci/samo ... a,699.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jestem przeciwny eksponowaniu „studni”, w jakiejkolwiek formie. Nad wartość historyczną znaleziska przedkładam wartości estetyczne. Główny Rynek powinien być przede wszystkim piękny, estetycznie zagospodarowany. Wątpliwej urody zbiornik na wodę trudno będzie wkomponować w płytę Rynku. Ucierpi na tym estetyka placu. Poza tym „dziura” pod szkłem lub za kratami to też żadna atrakcja.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 6 lip 2017, o 09:07

To już pewne – zapewniają władze Kalisza. Odkryta niedawno studnia na kaliskim rynku nie zostanie zakopana. Studnia pozostanie widoczna i będzie stanowić ważny element przyszłego, zrewitalizowanego Śródmieścia. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie sposób, w jaki to znalezisko zostanie wyeksponowane i zabezpieczone.

Prace archeologiczne na rynku przyniosły nieoczekiwanie pozytywne rezultaty. Badacze natrafili na dobrze zachowaną studnię z początku XVII wieku. Znalezisko ma dużą wartość historyczną i może mieć znaczenie turystyczne. - Prezydent Miasta Kalisza przy udziale konserwatora zabytków podjął decyzję o pozostawieniu studni i ujęciu jej w projekcie Rewitalizacji Głównego Rynku. – zapewnia Elżbieta Zmarzła, rzecznik Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - W obecnej chwili rozpatrywane są koncepcje wyeksponowania studni i wpisania jej w obszar placu. W tym celu proponowane rozwiązania zostały przesłane na posiedzenie Komisji do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Po uzyskaniu opinii, Miasto Kalisz przystąpi do dalszego etapu realizacji prac projektowych. – dodaje rzecznik Ratusza.

Studnię można przykryć przeźroczystym sklepieniem, można też zabezpieczyć je kratą, która rozwiąże jednocześnie problem wentylacji tej konstrukcji. Istnieje też koncepcja, która zakłada, że studnia zostanie wydobyta na powierzchnię i zrównana z poziomem płyty rynku. Konkretny projekt będzie znany prawdopodobnie we wrześniu.

Na razie plan minimum

Otoczenie studni na razie pozostawia wiele do życzenia. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Archeolodzy zapewniają, że wkrótce uprzątną teren. W najbliższy wtorek na rynek wrócą archeolodzy i budowlańcy. – Na pewno pobudujemy wyższy szalunek. Dzięki temu ogrodzenie będzie bliżej znaleziska, tak by umożliwić spojrzenie w głąb studni. Ogrodzenie będzie o połowę niższe, a wokół na nowo posiejemy trawę. – zapowiada Leszek Ziąbka, archeolog Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

21 lipca archeolodzy oddadzą uprzątnięty teren Miasto i od tej pory, to od urzędników Ratusza będą zależeć dalsze losy znaleziska.



Boje się jak będzie wyglądał ten nasz rynek..
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 6 lip 2017, o 13:59

Walną kratę, żeby nie było glonów jestem tego pewny... jak nie urok to sraczka :evil: :cry:
g13k

Awatar użytkownika
glootech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 31 sie 2006, o 14:44
Lokalizacja: już nie Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: glootech » 7 lip 2017, o 08:15

jasiek20 pisze:Znalezisko ma dużą wartość historyczną i może mieć znaczenie turystyczne. - Prezydent Miasta Kalisza przy udziale konserwatora zabytków podjął decyzję o pozostawieniu studni i ujęciu jej w projekcie Rewitalizacji Głównego Rynku.
Powiem wam, że w Poznaniu wielkie wzburzenie, wszyscy szeptają, że już nie mogą się doczekać aż przyjadą na rynek do Kalisza zobaczyć studnię. Spodziewam się wzrostu liczby turystów o co najmniej kilkadziesiąt procent.
Gabinet Logopedyczny Logo Ruda https://logoruda.pl.

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Calif » 7 lip 2017, o 08:40

Jestem wogóle ciekaw czy ta cała przebudowa ruszy, może coś przeoczyłem ale ile można czekać na wymianę płyty i całej tej otoczki naszego rynku. Mam nadzieję, że to będzie na jesieni bo jeśli nie to będzie to niekończąca się wieczna przygoda. Mniejsze miasteczka jakoś remontują i wszyscy są zadowoleni, u nas będzie to odkładane aż do usra... śmierci....

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1886
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: tomash » 8 lip 2017, o 00:18

osobiście jestem zdania że studnie należy zakopać,

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Calif » 8 lip 2017, o 11:53

Obawiam się , że aby odpowiednio wyeksponować ową studnie potrzeba będzie kolejnych kilka miesięcy na wszystkie pozwolenia itd itd, czyli rewitalizacja przeniesie się na wiosnę kolejnego roku co za tym idzie, trzeba będzie wkalkulować pewne opóźnienia czyli nigdy nie będzie tej rewitalizacji!!! Studnie zasypać, postawić klomb , pośrodku piękną fontannę z ławeczkami, piękne stylizowane latarnie i będzie miód malina. Pełno zieleni, drzew itd itd no i płyta koniecznie i wystarczy. W kazdym innym razie nie doczekamy się pięknego nowego rynku. W przeciwienstwie do innych malych miasteczek typu pleszew, jarocin, ostrzeszow, ostrow etc etc gdzie juz zdążyli się z ową kwestią zmierzyć. Pozdrawiam...

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 8 lip 2017, o 15:22

Zrobiłem sondę na Facebooku i:
-23 osoby są za przykryciem studni szybą
-5 za zakopaniem
-3 za podniesieniem do poziomu płyty Rynku
Nikt nie wybrał opcji by przykryć studnię kratą.

Tak to widzą mieszkańcy
g13k

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Calif » 8 lip 2017, o 16:22

Mam nadzieję, że na następną wiosnę będzie już wszystko zrobione na cacy :lol: fontanna na kilińskiego, plac Św.Józefa, troche podmalować planty i będzie fajnie. Mam taką nadzieję. :D

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jp » 8 lip 2017, o 18:16

Calif pisze:Obawiam się , że aby odpowiednio wyeksponować ową studnie potrzeba będzie kolejnych kilka miesięcy na wszystkie pozwolenia itd itd, czyli rewitalizacja przeniesie się na wiosnę kolejnego roku co za tym idzie, trzeba będzie wkalkulować pewne opóźnienia czyli nigdy nie będzie tej rewitalizacji!!!
Jakiej rewitalizacji? Rewitalizacja to ostatnio bardzo modne i nadużywane słowo. W przypadku przebudowy nawierzchni płyty Gł. Rynku możemy mówić jedynie o modernizacji i estetyzacji - o ile efekt zmian będzie pozytywny, bo po decyzji o wyeksponowaniu znaleziska nie jestem już tego taki pewien. Sama dziura, przepraszam studnia :wink: to pryszcz. Przykryta kratą czy szkłem, z poziomu przechodnia i z daleka nie będzie widoczna. Najgorsze jest to, że teraz koncepcję przebudowy nawierzchni trzeba będzie dostosować do znaleziska! i obawiam się, że ze szkodą dla estetyki placu.
W najlepszym przypadku, Gł. Rynek po przebudowie nie będzie tak piękny jak mógłby być bez studni…

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 11 lip 2017, o 11:10

Też nie bardzo rozumiem jaką atrakcją miałaby być studnia. Ok, gdyby była ona na Zawodziu czy w innym punkcie miasta to spoko, ale w najbardziej centralnym miejscu???
Jeszcze zaakceptowałbym tę decyzję gdyby nasz rynek był wielkości tego w Krakowie.
Klomb wielkości tego obecnego też odpada...
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: milo » 11 lip 2017, o 12:03

jasiek20 pisze:Też nie bardzo rozumiem jaką atrakcją miałaby być studnia. Ok, gdyby była ona na Zawodziu
I to jest pomysł wart zastanowienia...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 11 lip 2017, o 23:42

:evil: :evil: :evil: :evil:

błagam niech oni jest tam nie zostawiają!

Tak, przenieśmy ją na Zawodzie i wyeksponujmy! no ale nie TUUUUUUUUUUUUUUUUUU :evil: :evil: :evil:

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: milo » 12 lip 2017, o 00:02

Jp ( słusznie ) zauważył że studnia to wiek XVII a Zawodzie jest starsze.
Z drugiej strony skoro elementem Zawodzia jest XVIII wieczny kościół sw Wojciecha, a także XXI wieczne chatki udające wczesnośredniowieczne domostwa, to i ta studnia skomponowala by się z resztą ekspozycji. :lol:
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 12 lip 2017, o 23:00

jak nie na Zawodzie, to gdzieś indziej, gdziekolwiek byle nie na rynku!

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 lip 2017, o 05:32

Z tym Zawodziem to rozumiem, że to głupi żart. Bo ja sobie tego zupełnie nie wyobrażam.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 lip 2017, o 09:00

K-man pisze:Z tym Zawodziem to rozumiem, że to głupi żart. Bo ja sobie tego zupełnie nie wyobrażam.
K-Man, Zawodzie rzuciłem ot tak. Dla mnie ta studia może stanąć i u Ciebie na podwórku... w każdym razie jestem przerażony wizją tego obiektu w sercu miasta.
Jeśli przykryją to szybą - ta szyba za jakiś czas zaparuje i jak to będzie wyglądało?
Jeśli położą tam kratę to za kilka miesięcy pojawią się tam chwasty.
Jeśli podniosą ją do poziomu płyty to jaką atrakcję będzie niosła studnia przed wejściem do ratusza?

Patrząc na to jak w tym mieście traktuje się zabytki i jak one są niszczone to jestem przekonany, że ten obiekt spotkałoby to samo. Studnia - o ile stanowi jakikolwiek zabytek i wartość historyczną, powinna być przeniesiona gdziekolwiek, byleby nie stała na rynku.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 lip 2017, o 09:03

Wiem, że rzuciłeś to dla żartu. Ale nie zdziwiłbym się gdyby ktoś to wziął na poważnie. A to podobno nie jest studnia, tylko zb na wodę. Czyli jeszcze słabsze znalezisko. To zróbcie protest przeciw planom władzy, ale znając życie nic to nie da.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 lip 2017, o 09:08

K-man pisze:Wiem, że rzuciłeś to dla żartu. Ale nie zdziwiłbym się gdyby ktoś to wziął na poważnie. A to podobno nie jest studnia, tylko zb na wodę. Czyli jeszcze słabsze znalezisko. To zróbcie protest przeciw planom władzy, ale znając życie nic to nie da.
To nic nie da bo sądząc po opiniach kaliszan pisanych na różnych forach internetowych, są oni zachwyceni tym odkryciem. Niestety, ale to co odzyskaliśmy po wojnie tj. pięknie odbudowane miasto, jest sukcesywnie niszczone :(
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: milo » 13 lip 2017, o 09:53

K-man pisze:Z tym Zawodziem to rozumiem, że to głupi żart. Bo ja sobie tego zupełnie nie wyobrażam.
Ale dlaczego żart ? :lol:
Skoro do muzeów przenosi się całe duże kamienne budowle np. brama Ishtar z Iraku do muzeum w Berlinie, to tym bardziej można przenieść to COŚ na Zawodzie.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ODPOWIEDZ