Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 14 kwie 2017, o 22:34

Nie tyle się pojawiła co ujawniła - wpadł w nią wóz i trzeba było ją naprawić.

Słyszałem od Ani Tabaki, że wg informacji Leszka Ziąbki ratusz nie będzie eksponować studni i nie ma potrzeby niepokoić się o klomb. Bardzo chciałbym w to wierzyć tym bardziej, że mam nadzieję, że władze uda się namówić na ekspozycję pozostałości bramy Wrocławskiej, bramy Piskorzewskiej i być może innych pozostałości średniowiecznych fortyfikacji.

Byłem u Pani konserwator i miałem okazję oglądać koncepcję - niestety wizualizacje są moim skromnym zdaniem wykonane słabo co może wpływać negatywnie na ocenę samej koncepcji. Ludzie myślą, że jak na wizualizacjach jest dużo ludzi to tak będzie w rzeczywistości tymczasem architekt stworzył bardzo schematyczną wizualizację.

Koncepcja nawiązuje do stanu sprzed 1939 roku a więc przywrócony jest wielki klomb (na wizualizacji w postaci trawnika), przedwojenny układ drzew, które nie będą wycinane. Przy tylnej elewacji ratusza będzie można zobaczyć nakryty szybą pierwotny poziom rynku z dawnymi brukami (pomysł interesujący). Będą przywrócone dawne przedwojenne pompy żeliwne. Nie podoba mi się pomysł, aby przed ratuszem równolegle do klombu umieścić fontannę posadzkową w postaci kilku strumieni wody. Moim zdaniem lepiej wyglądałaby taka fontanna gdzieś na tyłach tam gdzie blisko Kanonickiej lub Mariańskiej gdzie uatrakcyjniałaby widoki na kościół. Poza tym nie rozumiem tej tendencji, żeby wszystko pchać w jednym miejscu. W planowanym miejscu trochę zaczyna mi to przypominać tort weselny. Ogólnie jestem jednak zadowolony, bo jeśli będą użyte dobrej jakości materiały i bez kardynalnych błędów to uzyskamy czysta przestrzeń, dająca dalsze możliwości kształtowania tej przestrzeni. Martwi mnie to, że Pani konserwator chce wykorzystać dawną kostkę granitową sprzed 1939 r. zeszlifowując ją jedynie tak aby stała się płaska. Osobiście odstąpiłbym od tego na rzecz innego rozwiązania. Wprowadziłbym też większą ilość zieleni. Mam nadzieję, że ratusz wkrótce pokaże wizualizację. Muszę przypomnieć, że odstąpiłbym od nawiązania do przeszłości gdyby był zorganizowany porządny konkurs architektoniczny.

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 15 kwie 2017, o 00:10

Obrazek

Chcąc nie chcąc pozostaje nam wyobraźnia czyli teren całkowicie wypłaszczony, granity w dwóch odcieniach, ławki (stylizowane), stylowe latarnie i ten element, który mi się nie podoba czyli jeden rząd fontann posadzkowych. Osobiście oprócz przeniesienia fontanny dodałbym więcej stałej zieleni. Mam nadzieję, że w lepszych czasach uda się wprowadzić artystyczne elementy na rynek powstałe w wyniku konkursu np rzeźbiarskiego.

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 15 kwie 2017, o 11:58

a ja mam w ogóle mieszane podejście do fontanny na rynku, niby pomysł fajny, ale po 1. tak jak mówicie nie warto wszystko upychać na siłę w jednym miejscu, a po drugie niekoniecznie każdy typ fontanny będzie pasował do estetyki jednak zabytkowego centrum...

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 15 kwie 2017, o 12:36

Fontanna fajnie prezentowała by się na pl. Św. Stanisława, gdyby wcześniej ten plac doprowadzić do porządku. Oczywiście wcześniej miasto musiało by wybudować parking by tamte miejsca postojowe można było spokojnie usunąć, także jest to pieśń przyszłości. Ale chodzi mi tu o ogólny zarys by te 2 place - Główny Rynek i plac przy kościele tworzył harmonię. Coś na kształt Rynku i pl. Solnego we Wrocławiu - 2 place w tak bliskim sąsiedztwie.
Na rynku ogródki, życie a obok na placu fontanna i nieco wolniejszy styl będzie :D
Nie wiem czy wyraziłem się jasno i czy przekazałem swoją myśl w 100 procentach :roll:
g13k

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 15 kwie 2017, o 17:58

Fontanna fajnie prezentowała by się na pl. Św. Stanisława, gdyby wcześniej ten plac doprowadzić do porządku

W pełni się zgadzam z obojgiem przedmówców! Też dostrzegam podobieństwo do Rynku Solnego. Fontanny posadzkowe dobrze pasują do architektury gotyckiej będę starał się przekonać do rezygnacji z tej fontanny przed frontem ratusza na rzecz fontanny na tyłach a z czasem do uporządkowania placu - ulicy św. Stanisława. Jeśli chcecie pomóc napiszcie pismo w tej sprawie zanieście do gabinetu prezydent Gmerek dla siebie zatrzymajcie kopię.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3274
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 14 maja 2017, o 22:22

Kalisz otrzymał 3,5 mln zł dofinansowania z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego na adaptację pomieszczeń ratusza, które będą wykorzystane na ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu miasta i regionu.
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ka ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 17 maja 2017, o 15:14

Główny Rynek w Kaliszu. Odkryta studnia będzie wyeksponowana

Główny Rynek w Kaliszu zyska nową atrakcję turystyczną. Studnia odkryta przez archeologów ma zostać wyeksponowana. Takie ustalenia zapadły w środę po spotkaniu z konserwatorem zabytków.

Prace archeologiczne na kaliskiej starówce poprzedzają planowaną rewitalizację tej części miasta. Główny Rynek w Kaliszu nigdy wcześniej nie był aż tak dokładnie badany przez naukowców, a jak się okazuje, pod jego powierzchnią kryją się cenne zabytki.

Jednym z nich jest odkryta niedawno studnia. W środę uznano, że powinna ona zostać wyeksponowana, aby była atrakcją turystyczną. Jak podkreśla Beata Matusiak, szefowa kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, takie są wytyczne, a sposób w jaki studnia zostanie zaprezentowana, zależeć będzie od projektanta.

Studnia sprzed kilku wieków została odkryta w miejscu dotychczasowego klombu, który przez dziesięciolecia wpisał się w krajobraz Głównego Rynku w Kaliszu.

- Idealnie byłoby oba elementy połączyć - uważa Beata Matusiak.

Decyzją pani konserwator, z ogrodzenia wokół prowadzonych wykopalisk na starówce mają zniknąć plandeki. Wszystko po to, aby każdy mógł zobaczyć co już zostało odkryte i jak wyglądają prace archeologiczne.

Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 17 maja 2017, o 22:05

bez sensu, można to wykorzystać GDZIEŚ, ale to kompletnie nie pasuje w tym miejscu, tworzenie zabytku na siłę

dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: dybek » 18 maja 2017, o 20:42

A ja jestem za pokazaniem tego w jakiś sposób. Mam nadzieję, że będzie to ładnie współgrać z zabudową rynku Ratusza.

Marzeniem byłoby aby powstało coś w rodzaju muzeum jakie jest w Krakowie pod płytą rynku głównego. Ale nie mamy takiej przestrzeni :?

Awatar użytkownika
Anto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 422
Rejestracja: 1 cze 2011, o 23:08
Lokalizacja: Rypinek/Piwonice

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Anto » 30 maja 2017, o 17:45


ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 30 maja 2017, o 22:08

widziałem w weekend, że obudowują to dechami.... ja nie mówię, żeby tego nie wykorzystać czy nie wyeksponować, ale taka dziura przed ratuszem, w najbardziej reprezentatywnym miejscu miasta naprawdę wygląda słabo :roll:

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: milo » 1 cze 2017, o 16:37

Jak długo jeszcze te kopidoły będą wiercić tę studnię obok ratusza ?
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 1 cze 2017, o 18:30

Zakopują juz :wink:
g13k

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 27 cze 2017, o 22:24

Jednym z nowych elementów po wymianie płyty GR będzie regał książkowy:
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/w- ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;
g13k

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 27 cze 2017, o 23:40

czy WSZYSTKO musi znajdować się na rynku? ratusz, ogródki restauracyjne, klomb, scena, fontanna, boisko, studnia, regał...? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 28 cze 2017, o 08:59

ANewDay pisze:czy WSZYSTKO musi znajdować się na rynku? ratusz, ogródki restauracyjne, klomb, scena, fontanna, boisko, studnia, regał...? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Nie. Ratusz można przenieść. Np. do Ociąża 8)
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jp » 28 cze 2017, o 09:20

ANewDay pisze:czy WSZYSTKO musi znajdować się na rynku? ratusz, ogródki restauracyjne, klomb, scena, fontanna, boisko, studnia, regał...? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Co za dużo, to i świnia nie zeżre, ale ratusz bym zostawił :lol: , ogródki też. Klomb ? - w zależności od koncepcji. Podobnie z fontanną, klomb albo fontanna, bo co za dużo…
Zbiornik zwany studnią zasypać i w żaden sposób NIE eksponować!

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 28 cze 2017, o 17:45

a wiadomo co z tą studnią w końcu? powinien wrócić piękny i reprezentacyjny klomb...


a studnię jak tak chcą, to mogą wyeksponować w jakimś innym miejscu, ale NIE TAM :roll:

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: K-man » 28 cze 2017, o 19:32

Ten klomb jest małomiasteczkowy, a nie reprezentacyjny. Widziałeś w jakimś większym mieście klomb pod ratuszem. Nie tylko w miasteczkach.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 30 cze 2017, o 22:43

Czyli odnośnie studnio-klombu itp. nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji.
http://faktykaliskie.pl/wiadomosci/samo ... a,699.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Co do stanu obecnego - władza przechodzi tamtędy codziennie. Czy ich nie razi taki bałagan, nieogar na głównym placu?
Podobnie jest z ławkami, stoją jak chcą, gdzie chcą, tak jakby ktoś je zgubił. Bez ładu i składu. Tak jakby miasto szykowało się do przeprowadzki... tak mi się to kojarzy.
g13k

ODPOWIEDZ