Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 23 mar 2017, o 22:37

W tej chwili już nie jestem - bo jestem konsekwentnie odsuwany. Wiem np. , że dziś w ratuszu odbyło się spotkanie w tej sprawie ale mimo moich próśb zostałem pominięty. To oczywiście bardzo przykre.

Tak istnieje wizualizacja nie jest jednak ona skończona. Wygląd Głównego Rynku na niej nawiązuje do przeszłości czyli do stanu sprzed 1939 roku ale jakość samej wizualizacji jest bardzo słaba. Myślę, z żalem że kaliszanom się nie spodoba.
Chciałbym mieć lepsze wiadomości ale mam takie jakie mam.

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Calif » 23 mar 2017, o 22:46

I tak bardzo dziękuję ... przede wszystkim za determinację, chęci i dobrą wolę w działaniu na rzecz miasta i jego mieszkańców.Pozdrawiam...

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jp » 23 mar 2017, o 23:25

Przed 39 r. głównym elementem nawierzchni Gł. Rynku był pokaźny klomb, który wraz z jezdniami i chodnikami wokół, zajmował większość przestrzeni przed ratuszem. Na nic więcej nie było już miejsca ;)

Z jednej strony marzy mi się odrestaurowany obszar miasta lokacyjnego wg stanu sprzed II wojny, najlepiej wg projektów (także tych niezrealizowanych) elewacji z okresu odbudowy miasta, a z drugiej próbuję wyobrazić sobie nawierzchnię Gł. Rynku nawiązującą wyglądem do stanu sprzed wojny i… hmm… Mam mieszane uczucia, gdyż widzę plac z jezdniami, chodnikami oraz krawężnikami, gdzie klomb pełni funkcję porządkującą m.in. ruch kołowy…

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 24 mar 2017, o 00:26

Niestety nie umiem chyba mówić precyzyjnie albo jestem opacznie rozumiany. Jeśli mówię o nawiązaniu do przeszłości to mówię o nawiązaniu do przeszłości a nie rekonstrukcji, jeśli mówię o rekonstrukcji z dostosowaniem do współczesności to mówię o "dostosowaniu do współczesności" a nie "dostosowaniu do przeszłości" tak więc nikt nie przewiduje ani wypukłego bruku, ani przeszkadzających krawężników. Mają one być zaznaczone odmiennym kolorem i kształtem ale niczym innym. Co do klombu to był on dłuższy ale węższy więc powierzchniowo nikła różnica. co do opinii, że organizował przestrzeń to i dzisiaj może ją organizować. Naszym przodkom powinien bardziej przeszkadzać bo przecież z racji tego,że na rynku był ruch samochodowy więc było mniej miejsca dla pieszych. Tym bardziej nie powinni robić klombu zajmującego przestrzeń tylko zostawić w tym miejscu pustą przestrzeń choćby dla licznych uroczystości wojskowych. Co do opinii, że klomb zabiera przestrzeń pod imprezy to przecież wręcz z istoty rewitalizacji wynika, że powinny być organizowane w różnych miejscach - imprezy wielkie na Nowym Rynku, imprezy średnie na placu (ulicy) św. Stanisława imprezy kameralne na Rynku. A klomb może być dodatkowym elementem scenografii przedstawienia.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jp » 24 mar 2017, o 01:06

M.B. doskonale Cię zrozumiałem, dostrzegam różnicę między rekonstrukcją a nawiązaniem. To chyba ja zostałem opacznie zrozumiany ;) Moje wątpliwości dotyczą sensu nawiązywania w ogóle

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3271
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 25 mar 2017, o 09:57

Gołębi problem ratusza. Ściany wymazane ptasimi odchodami ZDJĘCIA
...Urzędnicy tłumaczą, że podczas remontu elewacji projektant nie przewidział zabezpieczeń przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez gołębie i chyba byłoby to niemożliwe, bo takich zabezpieczeń nie można wprowadzić nawet teraz. - Ze względu na dużą ilość gzymsów, parapetów i różnego rodzaju wystających elementów elewacji nie możliwe jest założenie kolców odstraszających ptactwo. – wyjaśnia Magdalena Bartnik z Biura Komunikacji Społecznej UM w Kaliszu.
Urzędnicy wpadli na pomysł, by cały wlot na patio zabezpieczyć siatką. Niestety, na takie rozwiązanie nie zgodził się konserwator zabytków. Jak na razie można jedynie doraźnie usuwać zabrudzenia a nie im zapobiegać. Miasto chce wynająć specjalistyczną firmę, która poradzi sobie z czyszczeniem skomplikowanej struktury patio. I należy liczyć, że gołębie uszanują efekty ich ciężkiej pracy.
http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/ ... a,632.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Nie rozumiem decyzji konserwatora. Lepiej niech srają na zabytek niż na dachu założyć prawie niewidoczną z dołu siatkę na całość dziedzińca. Przy odnowie elewacji też dano ciała zapominając o gołębim problemie w centrum.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 29 mar 2017, o 18:11

http://www.calisia.pl/articles/archeolo ... sie-odkryc" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Obrazek

Ciekawie, ciekawie :D może znajdą się legendarne lochy i podziemne tunele? :P
g13k

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 10 kwie 2017, o 07:45

Pozwolę odnieść się do uwagi co do sensu nawiązywania do stanu sprzed 1939 roku. Popieram to również z bardzo prostej przyczyny - bardzo niska jakość przestrzeni publicznej w Kaliszu. Dotychczas bardzo skutecznie udawało nam się oszpecać miasto i niestety proces oszpecania miasta będzie trwał dalej póki władze nie odstąpią od strasznie szkodliwej zasady, że głównym kryterium wyboru projektanta jest cena. Tzn. wybieramy najtańszego projektanta a potem wykonawcy. To tak jak byśmy szli do państwowego dentysty i oczekiwali wysokiej jakości usług lub baru mlecznego i oczekiwali poziomu luksusowej restauracji. Niestety w rozmowie ze mną p. Prezydent powiedział, że on się cytuję "przejechał" na konkursie na park i konkursy nie będą urządzane. Co do projektowania Rynku Głównego urzędnik wskazał bodajże 8 architektów (ciekawe co decydowało o takim wyborze) z czego dwóch zdecydowało się brać udział po czym najtańszą cenę (80 000 zł) zaproponował p. Zubrzycki z Atelier Architektury ze Zgorzelca. W tej sytuacji popieram działania zmierzające do nawiązania sprzed 1939 r.

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 10 kwie 2017, o 07:45

”- W pracy w rewitalizacji bardzo ważna jest
pokora prowadzących proces zmiany.
- Należy zawsze zadać sobie pytanie:
czy jesteśmy na tyle mądrzejsi od twórców
miejsca, abyśmy mieli prawo do ingerencji
w jego urbanistykę, architekturę, funkcję
czy klimat?”
Arkadiusz Bogusławski (specjalista ds rewitalizacji)

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 10 kwie 2017, o 07:48

Maciej Błachowicz 3. III 2017 r.
Przewodniczący Komitetu Rewitalizacji
Miasta Kalisza. Historyk. Adres
do korespondencji Biuro
Rewitalizacji UM Kalisz
Sz. P. Barbara Gmerek
Wiceprezydent Miasta Kalisza
Od wielu lat obserwujemy w Kaliszu niską jakość architektury i przestrzeni publicznej. Przykładem jest osławiona, popsuta fontanna nastroje. Jedną z przyczyn jest kierowanie się przy wyborze architekta kryterium najniższej ceny. Przy wielomilionowych projektach wybieramy osobę, która swoje usługi oferuje za najniższą cenę. Również przypadku najważniejszej przestrzeni w mieście - Głównego Rynku kierowano się najniższą ceną. Jeśli więc miasto nie zdecydowało się ani na rozpisanie konkursu, ani na zastosowanie kryterium innego niż cena jedynym rozwiązaniem jest rekonstrukcja (nawiązanie do) stanu międzywojennego z dostosowaniem do potrzeb życia współczesnego miasta. Jest to stanowisko nie tylko zgodne ze stanowiskiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Kaliszu ale również z opiniami specjalistów - Krzysztofa Zientala oraz historyka sztuki znawcy architektury międzywojennej p. Piotra Błaszczyka. Ja jako osoba od wielu lat zajmująca się historią architektury Głównego Rynku pod tymi opiniami się również podpisuje. Taka postawa uchroni nas od zepsucia Głównego Rynku nieodpowiedzialnymi pomysłami, którymi po wielokroć zniszczono nasze miasto. Jako specjalista dopuszczam za to możliwość zabiegania w WUOZ Delegatura w Kaliszu zwiększenie ilości zieleni a przy zachowaniu dużej ostrożności niewielkiej fontanny posadzkowej w okolicach tyłu ratusza. Muszę tu nadmienić, że potrzeba zieleni wychodzi z każdej możliwej konsultacji społecznej i jest tym ważniejsza przy okazji walki ze smogiem. Proszę Panią Prezydent o pilotowanie aby działania UM w Kaliszu w szczególności WRMI były zgodne z poglądami w/w specjalistów ułatwiając w ten sposób pracę WUOZ.
Jednocześnie szkoda, że na spotkania z architektem Zubrzyckim nie jest zapraszana p. kierownik WUOZ Delegatura w Kaliszu Beata Matusiak lub jej przedstawiciel. Wydłuża to proces projektowy. Z tej racji proszę bardzo aby na spotkania z architektem zapraszano ją lub jej przedstawiciela. W trakcie rozmowy ze mną p. kierownik wyraziła chęć uczestnictwa w takich spotkaniach.
Proszę o ustosunkowanie się do moich sugestii

Z poważaniem

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 10 kwie 2017, o 07:49

Maciej Błachowicz Kalisz, 5 IV 2017 r.
Nowy Świat 28 – 30
62 – 800 Kalisz

Szanowna Pani Barbara Gmerek
Prezydent Miasta Kalisza

Jako osoba interesująca się rewitalizacją centrum Kalisza zwracam się z uprzejmą prośbą aby kwestie urządzenia wewnętrznego nowo projektowanych budek kwiatowych na Główny Rynku zostały przekonsultowane z najbardziej zainteresowanymi tą sprawą czyli najemcami – kaliskimi kwieciarkami. W świetle wszystkich znanych mi podręczników rewitalizacji takie działanie może się przyczynić do lepszego funkcjonowania takich kwieciarni, gdyż nikt nawet najlepszy architekt nie jest w stanie uwzględnić wszystkich potrzeb użytkowników. Taka konsultacja z pokazaniem im planów obiektów handlowych i rozważaniem ich uwag przyczyni się do polepszenia warunków pracy kwieciarek i stworzenia zaufania społecznego.

Pragnę jednocześnie zauważyć, że popieram ideę pozostawienia tych pawilonów handlowych w dotychczasowym miejscu, czemu daję wyraz w piśmie do miejscowego konserwatora zabytków (w załączniku)

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 10 kwie 2017, o 07:50

Maciej Błachowicz Kalisz, 5 IV 2017 r.


Szanowna Pani Barbara Gmerek
Prezydent Miasta Kalisza


Zwracam się do Pani Prezydent z uprzejmym zapytaniem, jak to możliwe, że rozważano przeniesienie całego targowisko z Nowego Rynku a jednocześnie nie można przenieść o kilka metrów ogródka restauracyjnego na Głównym Rynku, tak aby nie zasłaniać od ulicy Śródmiejskiej widoku na zabytkowy ratusz i zieleń? Nie powinno być tak, że idąc ulicą Śródmiejską widzimy wieżę ratuszową wyłaniającą się z parasoli. Muszę tu dodać, że absolutnie nie jestem przeciwnikiem ogródków (sam z nich korzystam) ale na tym aby uzgodniono ich ustawienie z wymogami estetyki. Dlatego też zwracam się z prośbą o takie przesunięcie parasoli aby nie zasłaniały widoku na zabytkowy ratusz z perspektywy tego traktu i umożliwiono fotografowanie tego atrakcyjnego widoku.
UZASADNIENIE
Jestem pewien że potencjalni turyści nie przyjadą do Kalisza aby oglądać widoki na parasole ale widoki na piękne zabytkowe miasto z zielenią. Jeśli więc zależy Państwu na estetyce Nowego Rynku, tak samo powinno Państwu zależeć na estetyce Głównego Rynku
Nie jest prawdą, że nie da się inaczej rozmieścić parasoli. A już na pewno niemądre są tłumaczenia, że co prawda będzie pięknie ale na Główny Rynek nikt nie przyjdzie. Z powodu tego, że przesuniemy trochę parasole nastąpi kompletne opustoszenie placu? Trudno mi w to uwierzyć!
Dodam, że w notatce ze spotkania z projektantem (10.02. 2017) zapisano, że „rozważono możliwość lekkiego przesunięcia ogródków, by w ten sposób odsłonić widok na ratusz i umożliwić tym samym np. wykonywanie latem fotografii budynku bez wchodzących w kadr parasoli” Innymi słowy nie jest to tylko moje zdanie ale również innych uczestników tego spotkania. W innym przypadku byłoby wyraźnie zaznaczone, że jest to moje zdanie.
Jeśli uważacie Państwo, że jest to taki problem dla restauratorów można też zastosować obniżenie opłaty w zamian za inne ustawienie stolików i parasoli. Można też w tym jednym miejscu stawiać stoliki bez parasoli – goście będą mogli sami decydować, czy wola usiąść w cieniu parasola, czy w pełnym słońcu. Myślę, że potrzebna jest tylko dobra wola.

Z poważaniem

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 10 kwie 2017, o 07:51

Maciej Błachowicz Kalisz, 5 IV 2017 r.

62 – 800 Kalisz


Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu
Szanowna Pani Beata Matusiak
Kierownik Delegatury w Kaliszu

W świetle udostępnionych mi przez panią wiceprezydent Barbarę Gmerek informacji o projekcie przebudowy nawierzchni Głównego Rynku pragnę jako historyk i osoba zajmująca się od wielu lat problematyką zabytków m. Kalisza, podzielić się z Panią Konserwator przemyśleniami na ten temat. Na wstępie muszę powiedzieć, że bardzo żałuję, że przestrzeń ta powstaje nie w wyniku ogólnopolskiego konkursu architektonicznego a za pomocą kryterium najniższej ceny. W tej sytuacji stwierdzam, że najlepiej jest mądrze nawiązać do stanu sprzed 1939 r. - w szczególności zachowując przedwojenne proporcje wielkości klombu, tzw. platform i ulic. Niestety my obrońcy zabytków, jesteśmy narażeni na liczne ataki o niezrozumienie realiów współczesnego życia, chęć „muzealizacji przestrzeni” dlatego mam nadzieję, że moje propozycje (w kilku wypadkach kompromisowe) będą dla Pani inspiracją przy podejmowaniu decyzji co do wyglądu Głównego Rynku.

1.Sądzę, że im na Głównym Rynku będzie więcej stałej zieleni tym chętniej będą tu przebywać mieszkańcy. Myślę, że nawiązując do stanu sprzed 1939 r. można się jednak pokusić o wprowadzenie większej ilości drzew, np. między latarniami.

O ile uważam, że architekt powinien mocno nawiązać do stanu sprzed 1939 r. to również uważam, że chroniąc w ten sposób rynek przed nieprzemyślanymi pomysłami należy też uczynić go jak najbardziej wygodnym dla użytkowników. Wg mojej wiedzy mieszkańcy bardzo narzekają na niewygodne bruki. Z tej racji po długim namyśle pozwalam sobie zasugerować aby zrezygnować z zachowania in situ oryginalnej kostki brukowej i zastąpić ją płaską o podobnym kształcie i wymiarach. Oryginalna międzywojenna kostka powinna być oczywiście zachowana i wykorzystana w tych miejscach Kalisza, gdzie nie jest przewidziany ruch pieszy.


Problemem jest położenie pawilonów handlowych z kwiatami. Choć symetryczne rozmieszczenie ma swoje uzasadnienie estetyczne to jednak ulice Śródmiejska – Główny Rynek - Zamkowa stanowią jak na razie ciągle główny ciąg komunikacyjny na starówce. Nie można tego powiedzieć o pustym ciągu ul. Św. Stanisława – Główny Rynek –Mariańska. Myślę, że trzeba też już uwzględnić wieloletnią ponad 30 lenią tradycję handlowania w tym miejscu kwiatami. Z tej racji uważam, że lepiej nowe pawilony kwiatowe pozostawić na starym miejscu.

Moim skromnym zdaniem większym problemem niż wspomniane pawiloniki jest to, że parasole dwóch ogródków restauracyjne zasłaniają widok na ratusz z perspektywy ulicy Śródmiejskiej. Jestem pewien, że potencjalni turyści nie przyjeżdżają do Kalisza aby oglądać parasole ale zabytki. Dlatego też myślę, że warto troszkę inaczej rozmieścić te dwa ogródki (np. równolegle do klombu i głównej elewacji ratusza) tak aby widz mógł oglądać ratusz. W załączniku przesyłam protokół ze spotkania w ratuszu którego uczestnicy poparli przesunięcie parasoli. Niezrozumiałe jest dla mnie stanowisko władz miasta, które chcą zmniejszyć klomb celem wygospodarowania „lepszego miejsca” dla ogródków.


Z poważaniem

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3271
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 11 kwie 2017, o 13:54

Głęboka studzienka
Cenna odkrywka archeologów w Kaliszu. Podczas prac badawczo-poszukiwawczych prowadzonych pod płytą Rynku Głównego odkopano relikty nowożytnej studni. To cenne znalezisko może wpłynąć na ostateczny wygląd rewitalizowanego placu - powiedział radiuCENTRUM Leszek Ziąbka, archeolog z kaliskiego muzeum.
"Cembrowina jest ceglana, licowana kamieniami, które są na zaprawie glinianej. Ukazała się na głębokości około 2-ch metrów pod powierzchnią. Jest uchwycona w 1/4 wielkości. Teraz jest nakaz konserwatorski, żeby odkopać całą studnię. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to będziemy tak rozszerzać wykop, żeby całą studnię odtworzyć, ponieważ pojawiła się propozycja, żeby była ona jednym z elementów rewitalizacji."
http://www.rc.fm//news/kalisz-studnia-na-rynku.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 11 kwie 2017, o 22:00

Podziwiam determinację niektórych osób (?) celem zlikwidowania klombu pod ratuszem. Tym razem miłośnicy brukowania prawdopodobnie znaleźli kolejny powód. Resztki studni z XVII lub XVIII wieku, która podobno jest tak „cenna”, że warto ją wyeksponować lub nawet „zrekonstruować”. Nic że pod całym rynkiem ba całym miastem jest mnóstwo takich murów, studni, zapomnianych piwnic a dookoła znajdują się fundamenty średniowiecznych obwarowań. Nienawidzę jak zabytkami załatwia się zupełnie inne sprawy. Jaka jest wartość tej studni, jakie historyczne znaczenie, żeby eksponować jej pozostałości lub co gorsza rekonstruować? Jak będzie miała się ta ekspozycja studni do tego co mamy najcenniejsze – wytwornej międzywojennej architektury Kalisza?

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jp » 11 kwie 2017, o 23:38

Maćku, jeśli chodzi o studnię zgadzam się z tobą w 100%.

Natomiast co do koncepcji zagospodarowania przestrzeni to jestem rozdarty, pomiędzy wizją płyty Gł. Rynku, która jest integralną częścią miasta – pomnika historii, odbudowanego po zniszczeniach w 1914, a wizją nawierzchni maksymalnie funkcjonalnej z elementami architektury współczesnej.

W pierwszym przypadku, do przestrzeni Gł. Rynku, w tym także jego nawierzchni, należałoby podejść jak do zabytku i ją po prostu zrekonstruować. Oczywiście używając najlepszych współczesnych technologii i materiałów. Ze względów funkcjonalnych zrezygnowałbym jedynie z wypukłego bruku i krawężników, ale już klomb powinien być prawdziwy, w rozmiarach i kształcie pierwowzoru. Jestem przeciwnikiem nawiązywania do przeszłości poprzez tworzenie quasi zabytków np. w postaci jakiejś namiastki klombu, czy pseudo klombu poprzez wyróżnienie miejsca innym kolorem bruku.

W przypadku wizji współczesnej, pozwalamy architektom puścić wodze fantazji…;) Podzielam jednak Twoje obawy, że bez konkursu i wg zasady, ze głównym kryterium wyboru jest cena, narażamy się na oszpecenie miasta, co dotychczas było niemal regułą.

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 12 kwie 2017, o 00:36

Gdybym wiedział, że jest to porządnie zorganizowany konkurs o ogólnopolskim charakterze, równy rangą temu I i II konkursowi na odbudowę Kalisza też bym się zdecydował zaryzykować z nadzieją, że stworzymy coś bardzo niezwykłego. Rekonstrukcje są bezpieczne ale mało twórcze. Z drugiej strony w międzywojennej odbudowie widzę najcenniejszy zabytek miasta i coś co chciałbym pokazać całej Polsce. Bo gdzie jest takie drugie miasto II Rzeczpospolitej?

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: jp » 12 kwie 2017, o 10:03

M.B. pisze:w międzywojennej odbudowie widzę najcenniejszy zabytek miasta
Też tak uważam.

Jednak co do samej nawierzchni mam pewne wątpliwości.
Nie mam pewności, ale podejrzewam, że podczas odbudowy miasta trochę po macoszemu potraktowano nawierzchnię Rynku. Przeczy temu wprawdzie piękny klomb, niemniej jednak uważam, że przedwojenny Gł. Rynek swój wygląd „zawdzięczał” w większym stopniu ówczesnym potrzebom komunikacyjnym niż względom estetycznym.

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1945
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 12 kwie 2017, o 19:58

studnia naprawdę reprezentacyjna będzie... żenada. Ja chcę klomb!

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu ??

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 14 kwie 2017, o 12:31

Może to i pierdoła, ale jakoś kłuje mnie w oczy. Pojawiła się studzienka na płycie GR. Mam nadzieję, że podczas przebudowy zostanie przyzwoicie zakamuflowana:
Obrazek
g13k

ODPOWIEDZ