Inwestycje w regionie

Czyli to, co jest budowane aktualnie w Kaliszu.
Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 20 sty 2010, o 19:32

Może dlatego , że "konserwują" kościółki drewniane ; kaliski na Zawodziu w jakim jest stanie ?
Oby i na murowane nadszedł czas...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 20 sty 2010, o 19:37

Aa tego nie doczytałem :)
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 20 sty 2010, o 19:42

Z konserwacją jest może dostatecznie, ale już znacznie gorzej jest z zabezpieczeniem zabytkowych drewnianych kościołów w Diecezji Kaliskiej. W 2005 roku takie zabezpieczenie uzyskał kościół odpustowy p.w.Narodz.NMP ,,Na Pólku'' w Bralinie pow.kępiński.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

szycha-ns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 20 sie 2009, o 20:32
Lokalizacja: brak

Nieprzeczytany post autor: szycha-ns » 20 sty 2010, o 21:53

Nie jest dostatecznie... jest gorzej. Zresztą, to wszystko nie takie proste jak się wydaje. Pieniądze owszem, przyznano, ale najpierw potrzeba wcale nie małego wkładu własnego i zabezpieczenia takiej inwestycji. Zastawianie ziemi parafialnej to ryzykowne podejście. Niektóre parafie miały duże problemy, aby chociaż zapłacić za kosztorysy. Samo zlecenie takiego planu to kilkanaście tysięcy złotych... Chyba najlepiej na funduszach wyszła parafia w Golinie, gdzie wszystkim zajęło się Stowarzyszenie „Nasza Wspólnota”. I to jest ten klucz do sukcesu! Prężne stowarzyszenia, które mają w swoich szeregach osoby chcące, posiadające wiedzę i co ważniejsze, zabierające się do pracy, zamiast tylko gadać. I proszę, pieniążki pozyskano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz od Gminy Jarocin (znaczący wkład). Reszta, ponad 100 tyś., to wkład własny. Wykonywano nawet okolicznościowe medaliony, sam taki dostałem. Wszystko, aby zebrać grosz do grosza. A było co zbierac... Mam przed sobą kosztorys planowanych prac konserwatorskich- polichromia pseudosklepienia, ścian, ołtarz główny z wyposażeniem, obraz Zdjęcie z Krzyża oraz Chrystus Król opiewający na kwotę... prawie 850 000 zł. Takie to są niestety ogromne pieniądze. Mówimy tylko i wyłącznie o wnętrzu, a gdzie reszta? Byłem tam jakiś czas temu, po rozebraniu szalunku można było zobaczyć kilkusetletnią konstrukcję. Wymienione w artykule kościoły znajdują się różnym stanie. Kościół w Mikstacie od bodajże 2006 roku posiada nowy szalunek i dach, także tutaj potrzeby nie są takie wielkie. Pólko pod Bralinem największe prace ma już za sobą. Szczury potrzebują dużego nakładu finansowego, drewno nie jest w dobrej kondycji, przechyla się. Nie mówiąc o wnętrzu, gdzie czeka na odkrycie... secesyjna polichromia. Wiem, że znajduje się ona pod póżniejszymi warstwami. Chyba w najtrudniejszej sytuacji jest cenny kościół w Borkowie Starym, gdzie prezbiterium jest dla odmiany pokryte barokową polichromią. Niewielka parafia, stawiająca ponadto nową kaplicę, właściwie sama nie jest wstanie uzbierać na tego typu remont. Coś się powoli rusza do przodu, ale bez dalszej pomocy będzie ciężko. Brakuje mi tutaj jakiegokolwiek zainteresowania tą sprawą... a szkoda. Zresztą, o czym pisać, pewnie większość tutejszych miłośników zabytków nawet nie zna skarbów najbliższej okolicy, nie mówiąc nawet o ich kondycji. Stan reszty obiektów jest mi dobrze znany, ale rozpisywanie się tutaj nie ma sensu. Chodziło jedynie o nakreślenie, że remonty bardzo często przekraczają możliwości danej parafii, a fundusze unijne nie zawsze są wyjściem z takiej sytuacji. Jest to jakiś tam powód do zadowolenia, ale to ciągle mało. Według mnie jedyny ratunek we współczesnej trudnej rzeczywistości to pozyskiwanie funduszy poprzez stowarzyszenia. O zabezpieczeniach to już bym się bał pisać... więc lepiej milczec. Sytuacja parafii ewangelickiej, co wiąże się w oczywisty sposób z zabytkami sakralnymi, to już w ogóle tragedia. Ciekawe czy dach nad kościołem w Stawiszynie jeszcze wisi?

--
Zapraszam na wiosne na objazdy po zabytkach regionu, składamy się na benzynę i można tą wiedzą samemu zweryfikowac.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 20 sty 2010, o 22:57

Powiatowe inwestycje ,,ciasnotorowe'' od Opatówka do Smaszewa, bo do Turku chyba nie...
Starostwo przejmuje kolejkę wąskotorową

Czy na renesansie kolei zyska kaliska kolejka wąskotorowa?

W najbliższych miesiącach powiat kaliski stanie się właścicielem kolejki wąskotorowej Opatówek – Turek. Starosta wierzy, że wąskotorówka odciąży powiatowe drogi, a z czasem może stać się ważnym elementem regionalnej infrastruktury

Powiat kaliski stanie się właścicielem kolejki, bo chęć jej przekazania wyraziły Polskie Koleje Państwowe. Akt notarialny ma zostać podpisany do końca czerwca br. Jeśli tak się stanie, powiat zainwestuje w wąskotorówkę i można liczyć na jej rozkwit.

100-letnia historia
Kaliska Kolej Dojazdowa łącząca Opatówek, Turek i Russów z Kaliszem ma blisko 100-letnią historię. Została wybudowana w latach 1914-1917. Po odzyskaniu niepodległości władze powiatu kaliskiego przekazały ją PKP i przez wiele lat była ważnym środkiem transportu lokalnego. PKP zamknęły kaliską wąskotorówkę w 2001 roku, ale już rok póżniej za sprawą Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych została ponownie otwarta. Dawnej świetności nigdy jednak nie odzyskała. Obecnie tory biegną od Opatówka do Turku. Stowarzyszenie chciało uczynić z niej element infrastruktury turystycznej, ale obecnie wykorzystuje ją przede wszystkim do przewozu towarów i – jak zapewniają jego członkowie – odkąd przejęło kolejkę, po wąskich torach przejechało milion ton ładunków towarowych. A to oznacza, że kilkaset tysięcy ciężarówek zostało w garażach.
PKP zdają sobie jednak sprawę z tego, że możliwości kolejki nie są jeszcze do końca wykorzystywane – żeby tak się stało, trzeba ją doinwestować, a na to przewożnik pieniędzy nie ma. Stowarzyszenie mogłoby zostać jednak dofinansowane przez samorząd, pod warunkiem, że to właśnie powiat stanie się formalnym właścicielem. Sytuacja się zmieni, gdy zostanie podpisany akt notarialny. – Kaliska kolej chce zakupić dwa parowozy, wyremontować wagony i tabor, jednak brak środków hamuje realizację tych zamierzeń – przyznaje Jacek Bartczak z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym. (q)

Więcej w Życiu Kalisza

Wasze komentarze (3):
» ano juz tak bywa jak zadza pomocnicy pana Torzynskiego w innych maistach ekspresowki , szybka kolej, obwodnice a w Kaliszu waskotorowka suuuuuuupppppppeeeerrrrr
~rez 2010-01-20 15:40:43
» Może pan Starosta zrobi z ciuchci szybki powiatowy ekspres tylko w Kaliszu stacja ciuchci juz nie istnieje nowe kosmiczne pomysły starosty który ściga w tych beznadziejnych pomysłach pana Pęcherza .Może starosta zajął by się konkretem zalewem w Szałem czemu upada i nie nadaje się kazdego lata do kąpieli.
~rednas 2010-01-20 15:20:40
» ten pan to starosta kaliski czy ostrowski ? bo w poczatkowych planach serwis kdp miał byc w powiecie kaliskim a ten pan na społe z władzami Kalisza przenisli ta inwestycje do śliwnik. wiec sam nie wiem. a co do kosmicznych palnow połaczenie z kdp to ciekae jak to uzyskaja gdy stacja kdp bedzie w sliwnikach ? jakby była tak jak były plany na polnoc od kalisza byłoby to realne ale władze kalisza i powiatu wywalczyły przesuniecie inwestycji w okolice Ostrowa wiec niech pan starosta daruje sobie .
~redman 2010-01-20 12:14:53
Nie wiem tylko, dlaszego red.J.Bonusiak profanuje ten zabytek ilustrując swój materiał normalnotorową ,,stonką'' - lokomotywą SM30 i na dodatek z Ostrowa.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2010, o 14:22 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 21 sty 2010, o 02:49

O możliwej inwestycji, ale kapitałowej, usłyszałem właśnie w TVP Info: po przejęciu Cadbury przez Krafta, Kraft musi sprzedać Wedla, a zakupem Wedla może być zainteresowana nasza Jutrzenka. To tylko takie dziennikarskie dywagacje, ale... po przejęciu Goplany fajnie by było, gdyby także Wedel zawędrował do naszego Opatówka. :)

Wedel z Opatówka... o jeeeny! ;)

Parkiet.com: "Jutrzenka: Rosnący apetyt na czekolady z Wedla" http://www.parkiet.com/artykul/23,885411.html

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 sty 2010, o 09:51

Mam nadzieje, że do tego dojdzie.Mielibyśmy wtedy w Kaliszu naprawdę znaczącą firmę.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3648
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 sty 2010, o 23:03

K-man pisze:Mam nadzieje, że do tego dojdzie.Mielibyśmy wtedy w Kaliszu naprawdę znaczącą firmę.
Jutrzenka już jest znacząca, więc przejęcie Wedla wymagałoby zgody UOKiK.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 sty 2010, o 23:33

Wiem, że Jutrzenka ma silna pozycję, ale Wedel zapewne by ja podniósł.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 21 sty 2010, o 23:37

K-man pisze:Mam nadzieje, że do tego dojdzie.Mielibyśmy wtedy w Kaliszu naprawdę znaczącą firmę.
Szkoda tylko , że niezbyt zainteresowaną inwestowaniem w Kaliszu.

1/Jutrzenka S.A. posiada na sprzedaż całkowicie ogrodzoną nieruchomość w atrakcyjnym pod względem przemysłowym miejscu z pełnym uzbrojeniem terenu do prowadzenia działalności o powierzchni 27.711 m² zlokalizowaną w Kaliszu. ( d. hellena na Obozowej )
2/Nieruchomość gruntowa
12.365m2 Kalisz, ul. 29 Pułku Piechoty

Juz nie wspomnę , ze zakład produkcji przypraw wybudowała w Kamiennogórskiej SSE ( Wykroty ).

Ale może bedzie przenosić produkcję do Opatówka z Poznania i W-wy , kto wie...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 22 sty 2010, o 00:46

Ale to nie jest wina Jutrzenki, że nie jest zainteresowana inwestowaniem w Kaliszu, tylko władz Kalisza, że nie są w stanie zainteresować Jutrzenki (i innych podmiotów) inwestowaniem w Kaliszu.

No a jeśli w Ratuszu od ściągania inwestycji są tacy ludzie jak od stawiania fontann, no to się nie dziwcie. :|

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 22 sty 2010, o 14:12

ww pisze:Ale to nie jest wina Jutrzenki, że nie jest zainteresowana inwestowaniem w Kaliszu, tylko władz Kalisza, że nie są w stanie zainteresować Jutrzenki (i innych podmiotów) inwestowaniem w Kaliszu.
No a jeśli w Ratuszu od ściągania inwestycji są tacy ludzie jak od stawiania fontann, no to się nie dziwcie. :|
Ww - mnie nie musisz tego tłumaczyć...
Mimo wszystko liczę , ze Jutrzenka zainwestuje w Opatówku , gdzie zresztą jest obecnie siedziba całej tej giełdowej spółki.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 22 sty 2010, o 20:08

Jutrzenka ma w Kaliszu fabrykę Kaliszanka a w Opatówku była Hellenę.Fakt że ma obecnie siedzibę w Opatówku nie oznacza że holding przeniesie cała produkcje do Kalisza.To by wygenerowało nie potrzebne koszty bo czemu miałoby to służyć ?

Co innego nowe produkty.Tutaj można nakłaniać spółkę do inwestycji w regionie.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 22 sty 2010, o 22:19

Wiadomo , że nie przeniesie całej produkcji holdingu.
Kilka lat temu było głośno o zamykaniu fabryki Goplany w Poznaniu i przenoszeniu produkcji do Bydgoszczy.
Poznańska Goplana to bardzo atrakcyjny teren , 800 m od Mostu Teatralnego a i wynagrodzenia trzeba płacić znacznie większe niż pod Kaliszem.
Obecne hale po Hellenie w Opatówku i Kaliszu są niewykorzystane , a maszyny do napojów są do sprzedania po nieudanej reaktywacji marki Hellena.
My sobie możemy gdybać , zobaczymy co Kolański z tym zrobi.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 23 sty 2010, o 13:32

Jeżeli nawet p. Kolański nie zainwestuje w Kaliszu z zostawi nam tylko Kaliszankę, to nie mamy się czym przejmować, bo jak mówi klasyk: „Kiedyś Kalisz na pewno i w Opatówek będzie włączony” .

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 lut 2010, o 11:55

Mieszkańcy Ostrowa naprawdę wam współczuje http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/30 ... ,id,t.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 1 lut 2010, o 12:22

Miałem ostatnio o tym napisać ale wtedy nie było jeszcze pewności czy to Mazek był tym inwestorem ;)
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

Lukas_OSW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 15 lis 2009, o 13:20
Lokalizacja: Ostrów

Nieprzeczytany post autor: Lukas_OSW » 1 lut 2010, o 13:40

A co z tym Mazkiem nie tak, że K-man piszesz, że nam współczujesz?

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3648
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 1 lut 2010, o 14:17

Lukas_OSW pisze:A co z tym Mazkiem nie tak, że K-man piszesz, że nam współczujesz?
Będzie stawiał koszmarki, znany jest z zamiłowania do architektury w złym guście.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 lut 2010, o 15:47

Tak jak napisał kaliszanin2.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ