Osiedle Tyniec - Wzgórza Kalisza

Czyli to, co jest budowane aktualnie w Kaliszu.
ZKalisza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 3 kwie 2015, o 14:24

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: ZKalisza » 13 wrz 2016, o 13:30

Czy ktoś z Was piszących przeszedł się do Urzędu Miejskiego i zapoznał się z projektem planu, czy zapoznał się z prognozą oddziaływania na środowisko? Czy poznaliście zasady prawdziwego planowania przestrzennego? Czy słyszeliście o ładzie przestrzennym? Czy słyszeliście o zasadach zrównoważonego rozwoju w planowaniu przestrzennym? Czy zapoznaliście się z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym? Czy ktokolwiek z Was wgłębił się w temat? Mam nadzieję, że to zrobiliście i dowiedzieliście się, że tereny te są terenami o gruntach słabonośnych, tereny na których są ziemie o najlepszej klasie bonitacyjnej,(wszystkie te dane znajdziecie w dokumentach o których pisałem wcześniej i wiele innych). Czy jak Was dotknie taki sam problem to dopiero zrozumiecie perspektywę innych ludzi? To co napisałem przed chwilą nazywa się empatią? Czy piszecie, że jest to miejsce na takie budownictwo, bo mam wrażenie, że wiedzę swą opieracie na Google Maps? Wybaczcie złośliwość Zauważyliście może, że wypowiadam się na tym forum opierając się na faktach. Nie obrażam nikogo jak to robią niektórzy forumowicze na tym forum, na tym temacie. Drobna złośliwość nie jest obrażaniem wg mnie. Hejtować jest bardzo łatwo, natomiast zrozumieć problem jest trudne, bo trzeba chęci. Wyrażam swoją opinię mając na uwadze, że dyskutujemy merytorycznie, nie obrażamy mieszkańców Kalisza.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 wrz 2016, o 14:17

Gdyby patrzeć na ład przestrzeny i prawidłowie planowanie, to chyba ponad połowa osiedli wybudowana po 1989r. byłaby do wyburzenia. W samym Kaliszu takich pewnie też kilka by się znalazło. Pewnie RDOS w Poznaniu ma zastrzeżenia, ale jak idzie o regulacje rzek, czy budowe tam to już takich zastrzeżeń nie ma. Dlatego RDOS nie ma dla mnie większego znaczenia. Na ilucy Południowej i nie tylko są wille, a tuż obok bloki i jakoś ludzie żyją. Mieszkańcy tych domków jednorodzinnych chcieliby, aty tam było osiedle kolejnych domków jednorodinnych, które są jednym z głownych źródeł zanieczysczeń niskoemisyjnych. Gdyby palono węglem to pół biedy, ale w wielu domkach pali się czym popadnie. Byle zaoszczędzić. Od jesienie do wiosny w Kaliszu ciężko się oddycha, w nocy to lepiej w ogólę ne wychodzić bo mozna się udusić. Głównie palą mieszkańcy willi i staych kamienić, a nie bloków. A woda zużywana do podlewania mnóstwa ogródków w domach jednorodzinnych? Przy kurczących się zapasach wody, to istne marnotrastwo.
Rzeczywiście szkoda tak dobrej ziemi, ale najlepszą wierzchnią warstwe można zebrać i sprzedać. Przecież domki jednorodzinne też by ją zajęły i to wiele więcej. A nie widzi pan ekonomicznego plusa gęstej zabudowy, gdzie wyda się mniej na drogi, czy media. Bo jeśli na tym osiedlu miałoby zamieszkać 10 tyś. ludzi w blokach do chyba nie będzie trzeba ciągnać tyle rur z wodą, gazem, czy drutów z prądem.Bo powierzchnia będzie mniejsza, niż do osielda 10 tyś złożonego z domków jednorodzinnych. Na takie rzeczy też trzeba patrzeć. Ja mieszkam na Częstochowskiej i z wielką radością przyjąłbym budowę takiego osiedla na Rypinku. Wprost o tym marzę.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 13 wrz 2016, o 19:40

Mam nadzieję, że wszystko się uda i zaczną budować :D

Jedyną kwestią pozostaje problem kto tam zamieszka skoro ludzi ubywa? ale miejsce jest super i przynajmniej jakieś osiedle z wizją.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: jp » 27 wrz 2016, o 15:53

Bardzo się cieszę, ze wreszcie powstał projekt planu dla tej części Tyńca . Mam nadzieje, ze zostanie uchwalony i oby jak najszybciej zaczęto realizować jego założenia.

A teraz odniosę się do komentarzy przeciwników urbanizowania Tyńca wg projektu mpzp, który niedawno był wyłożony do publicznego wglądu. Przypominam, że chodzi o tę cześć Tyńca położoną najbliżej śródmieścia i ul. Warszawskiej.
http://www.przyjaznytyniec.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Fajna strona;) ale trzeba(do wyboru) złej woli, ignorancji, kompletnej niewiedzy w temacie urbanistyki żeby torpedować plany rozwoju Kalisza w kierunku północno wschodnim. Chyba, że chodzi o interes niewielkiej grupki mieszkańców (ul. Moniuszki)- to rozumiem. Przeciwnikom budowy wielorodzinnych domów na Tyńcu przypominam jednak, ze tworzący plany zagospodarowania przestrzennego muszą, a przynajmniej powinni kierować się dobrem ogółu, dobrem większości mieszkańców Kalisza.

Stare centrum Kalisza powinno być otoczone wianuszkiem wielkomiejskich dzielnic, a część Tyńca (ta najbliższa śródmieściu) już dawno powinna być jedną z nich. To jest jakieś kuriozum żeby w 100 tys. mieście, w odległości zaledwie 1,5 km w prostej linii od ratusza rosło zboże i nie można było budować wielorodzinnych domów! czy jak mawiają niektórzy kaliszanie „wieżowców”. Zabawne jest nazywanie kilkupiętrowych bloków wieżowcami, niespotykane chyba w żadnym innym mieście tej wielkości co Kalisz.

Osiedla na Tyńcu np. pokroju „Nowego Korczaka” przynajmniej częściowo zrównoważyłyby asymetryczny rozwój Kalisza. Ten plan stwarza szanse na odwrócenie dotychczasowej tendencji spychania starego śródmieścia na peryferie miasta i aglomeracji.
Narzekamy ostatnio na brak inwestycji, ucieczkę firm i odpływ mieszkańców poza granice miasta. Plan dla Tyńca jest jednym ze sposobów odwrócenia tej niekorzystnej tendencji.

Wiele kontrowersji budzi także planowana droga zbiorcza/główna biegnąca po śladzie ul. Moniuszki. Wystarczy rzut oka na plan Kalisza żeby zauważyć brak głównej ulicy przebiegającej przez Tyniec, Chmielnik i Majków, która łączyłaby w prostej linii wspomniane dzielnice bez konieczności „zaglądania” po drodze do śródmieścia lub kluczenia zygzakami, osiedlowymi i polnymi drogami. Po prostu brakuje od północnego wschodu domknięcia śródmiejskiej ramy komunikacyjnej, czyli połączenia Trasy Bursztynowej ze Stanczukowskiego.

Jeśli nie przez Moniuszki to którędy?
Planowany przebieg drogi głównej przez ul. Moniuszki WYMUSZA już istniejący układ dróg a konkretnie ul. SIKORSKIEGO. Droga łącząca TB z TS powinna w jakiś sposób zostać wpięta w ul. Sikorskiego, a przecież nie ma możliwości przesunięcia ul. Sikorskiego na północ!
Z kolei próba zaplanowania drogi zbiorczej równoległej do ul. Sikorskiego napotkałaby na jeszcze większe komplikacje i niezadowolenie innych mieszkańców. Podejrzewam, ze nawet nie ma w pobliżu takiego korytarza, który umożliwiałby poprowadzenie takiej drogi. Chyba, że dopiero poza granicami miasta, ale tam to już potrzebna jest obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 12, a nie brakująca część śródmiejskiej ramy. Śródmiejska rama żeby mogła spełniać swoje funkcje musi biec w pobliżu śródmieścia.

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 27 wrz 2016, o 18:04

A ja mam bardzo duże wątpliwości (wątpliwości nie oznacza pewności)- tzn jeśli chodzi o kierunek rozbudowy to tak niedorozwój tych dzielnic jest widoczny a niektóre to wręcz przypominają dziewiętnastowieczne przedmieścia (oczwiscie w złym tego sowa znaczeniu). Z tego co wiem projektu nie poparła rada urbanistyczna przy prezydencie (jest tam Ania Tabaka stąd tam moja wiedza) i było to jej ostatnie zebranie. Przyczyn nie znam. Developera nie interesuje dobro miasta, mieszkańców ale czysty zarobek więc musimy się takim inwestycjom wyjątkowo podejrzliwie. Moje zastrzeżenia budzi wysokość budynków wiem 9 pięter to fetysz wielkomiejskości ale gdzie tu architektoniczna i urbanistyczna logika, że obok jednopiętrowych willi nagle wyrastają takie molochy. Przecież jak sądzę obiekty tez powinny być wpasowane w otoczenie. Wyobraźmy sobie, że nagle gdzieś na Zagorzynku miedzy jednopiętrowymi budynkami wyrastają takie dziewięciopiętrowe budynki. W PRL kiedy bloki wyrastały między drewnianymi chatami to wiedziano, że te chaty znikną co stało sie w istocie. Proszę zwrócić uwagę, że już ten wysoki budynek na rondzie Westerplatte wygląda obco stosunku do wcześniejszej architektury - tu szok architektoniczny będzie jeszcze większy.

Z tego co wiem (ale powtarzam informacje) to z racji położenia Kalisza w kotlinie w dół Łódzkiej idą oczyszczające miasto prądy powietrza. Czy takie budynki nie będą zaporą dla tych prądów. Developera, który zapewne mieszka pod Kaliszem raczej mało będzie interesować, czy kaliszanie będą się dusić w smrodzie czy nie. Ostatni alarm związany z przekroczeniem pyłów w powietrzu powinien być dla nas poważna przestrogą.

Oczywiście to rzucam tu tylko do przemyślenia rozwagi z założeniem, że mogę się mylić. Co do pierwszego patrząc na PolkSi krajobraz blokowy to widać, ze zatracono kompletnie umiejętność myślenia architektonicznego, wpasowywania w przestrzeń itp (oczywiście jedną z przyczyn jest chęć maksymalnego zarobku przez developerów) co do drugiego jeśli to prawda to widać jak interes prywatny z różnych przyczyn może przeważać nad dobrem publicznym.

Co do drogi nie mam zdania.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: milo » 27 wrz 2016, o 18:33

Wg założeń planu nie ma mowy o budynkach 9 piętrowych.
Najwyższe budynki mają mieć 7 kondygnacji czyli 6 pięter jak rozumiem to pojęcie, kolejne to 5 i 3 kondygnacji.
Budynki od strony obecnej zabudowy jednorodzinnej mają być niższe tj. 5 kondygnacji, dodatkowo oddzielone drogą.
To są zresztą maksymalne wysokosci.
Wiatry północne mają marginalne znaczenie.
https://www.windfinder.com/windstatistics/kalisz" onclick="window.open(this.href);return false;
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: jp » 27 wrz 2016, o 19:25

M.B. pisze:Z tego co wiem projektu nie poparła rada urbanistyczna przy prezydencie (jest tam Ania Tabaka stąd tam moja wiedza) i było to jej ostatnie zebranie. Przyczyn nie znam.
Tez nie znam przyczyn

milo mnie już uprzedził, ale dodam tylko (odnośnie łączenia willi z kilkupiętrowymi blokami) ze w Kaliszu podobnie jak w większości miast istnieje taki bałagan urbanistyczny, ze trudno byłoby znalezć miejsce/ osiedle wolne od architektonicznych mezaliansów, łączenia wielorodzinnych bloków z enklawami domków jednorodzinnych itd. Wyjątkiem jest Dobrzec, ale osiedla na Dobrzecu powstawały w szczerym polu. Podobnie w szczerym polu mają być budowane osiedla na Tyńcu, a więc istnieje duża szansa (przynajmniej teoretycznie) na architektoniczną spójność.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 27 wrz 2016, o 19:37

M.B. pisze:.... Moje zastrzeżenia budzi wysokość budynków wiem 9 pięter to fetysz wielkomiejskości ale gdzie tu architektoniczna i urbanistyczna logika, że obok jednopiętrowych willi nagle wyrastają takie molochy. Przecież jak sądzę obiekty tez powinny być wpasowane w otoczenie. Wyobraźmy sobie, że nagle gdzieś na Zagorzynku miedzy jednopiętrowymi budynkami wyrastają takie dziewięciopiętrowe budynki. W PRL kiedy bloki wyrastały między drewnianymi chatami to wiedziano, że te chaty znikną co stało sie w istocie. Proszę zwrócić uwagę, że już ten wysoki budynek na rondzie Westerplatte wygląda obco stosunku do wcześniejszej architektury - tu szok architektoniczny będzie jeszcze większy.

....
Może od końca.Nie przesadzaj.W promieniu kilkudziesięciu metrów stoją wieżowce osiedla Widok.Zresztą za chwilę będą dwa a docelowo trzy więc perspektywa też się zmieni.

Na Zagorzynku również znalazło się miejsce na kilkupiętrowe bloki więc to nie jest tylko "willowa" dzielnica. Nikt też nie planuje budować jak to nazwałeś molochów "pomiędzy jednopiętrowymi budynkami" tylko na obrzeżach stopniując wysokość budynków.W rejonie Tatrzańskiej też zdaje się planowano osiedle i również były protesty.
Czy to będą molochy to też wszystko zależy od architektury.Ludzie wyobrażają sobie drugi Dobrzec za płotem więc się nie dziwię że się boją.Tyle że dzisiaj nikt już tak nie buduje.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: milo » 27 wrz 2016, o 19:50

Dobrzec też nie jest wyjątkiem.
Po jednej stronie armii krajowej mamy domki a po drugiej bloki, tak samo domki na słonecznej lub mini osiedle domków w rejonie granicznej a obok kilku piętrowe bloki.
Planowana droga wraz z szerokimi chodnikami i ścieżką rowerową po obu stronach, dodatkowo pas zieleni od strony bloków i umiejscowienie parkingów od strony ulicy ( tak jak na WP pomiędzy rondem a Tesco ) będzie wystarczająca barierą dla obawiajacych się, że ktoś im będzie zaglądał w ich ogródek.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Robin Hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2016, o 12:39

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Robin Hood » 28 wrz 2016, o 12:49

Niektórzy forumowicze piszą, że w innych częściach miasta są bloki, to tutaj także powinny być. Zapytam hipotetycznie; gdy 100 osób tłucze bez sensu w ścianę, to 101 osoba także będzie to robiła, czy się zastanowi? Ład przestrzenny, wszyscy mówią, ze w budownictwie z ładem przestrzennym jest wielki bałagan. Brak ustawy, to budowanie jest chaotyczne.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: jp » 28 wrz 2016, o 14:02

Robin Hood pisze:Niektórzy forumowicze piszą, że w innych częściach miasta są bloki, to tutaj także powinny być. Zapytam hipotetycznie; gdy 100 osób tłucze bez sensu w ścianę, to 101 osoba także będzie to robiła, czy się zastanowi

Teren objęty projektem planu leży zaledwie 1,5 km w prostej linii od ratusza 100 tys. miasta, podkreślam MIASTA. Gdyby ktoś miał wątpliwości co to jest miasto wyjaśniam, jest to jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy i małą ilością terenów rolniczych :)
Jeśli chcesz możesz oczywiście być tą 101 osobą i się zastanawiać nad sensem budowy w mieście ulic i domów wyższych niż jednopiętrowe ;)
Ład przestrzenny, wszyscy mówią, ze w budownictwie z ładem przestrzennym jest wielki bałagan. Brak ustawy, to budowanie jest chaotyczne.
Po to właśnie sporządza się plany zagospodarowania takie jak dla omawianego terenu Tyńca żeby tego bałaganu uniknąć w przyszłości.

Maciek62800
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 579
Rejestracja: 28 maja 2011, o 13:07
Lokalizacja: Zagorzynek

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Maciek62800 » 28 wrz 2016, o 14:51

No przecież tutaj budownictwo wielorodzinne będzie wyraźnie oddzielone od domów jednorodzinnych, w dodatku najbliżej istniejącej zabudowy mają być te najniższe bloki, tak więc nie za bardzo rozumiem komentarze odnośnie bałaganu przestrzennego. Jak ktoś chce takowy zobaczyć to niech się wybierze na osiedle Asnyka albo Czaszki.
Polak sam zeżre, a drugiemu nie da. Tak było, jest i będzie.
Marian Janusz Paździoch

Robin Hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2016, o 12:39

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Robin Hood » 29 wrz 2016, o 12:36

Zestawienie domów jednorodzinnych i bloków to prawdziwie piękny widok, co? Zabudujmy wszystko co się da blokami, ale później będziemy narzekać na zanieczyszczenia powietrza jak w Krakowie. Niech mi nikt nie mówi, że zanieczyszczenia są od domków jednorodzinnych. To łatwe tak stwierdzić, zamiast wgłębić się w problem. To wymaga wysiłku, a przed komputerem jest łatwiej pisać niż się wgłębiać w temat. :wink:

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: milo » 29 wrz 2016, o 12:40

Robin Hood pisze:Zabudujmy wszystko co się da blokami, ale później będziemy narzekać na zanieczyszczenia powietrza jak w Krakowie. Niech mi nikt nie mówi, że zanieczyszczenia są od domków jednorodzinnych.
W bloku jedyne co się pali to papierosy na balkonie.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 29 wrz 2016, o 13:26

Jeżeli wszystko jest zaplanowane, a następnie realizowane z głową, a przede wszystkim zgodnie z założoną koncepcją, to nie widzę problemu, aby domki jednorodzinne mogły się komponować z nowoczesnym osiedlem bloków.

Ja, przyznaję, jestem laikiem w kwestiach emisji zanieczyszczeń, daleko mi więc do wygłaszania jednoznacznych osądów, ale jeżeli kolega bardziej się w ten temat "zagłębił" to może przedstawi dane, na podstawie których zakłada, że do większego zanieczyszczenia przyczyniają się właśnie bloki, a nie domki. Mi osobiście jako niewtajemniczonej osobie wydaje się, że jest raczej na odwrót, ale z chęcią poznam kontrargumenty :)

Poza tym było już wiele razy na ten temat pisane, że ta nieszczęsna nieproporcjonalność kierunków (geograficznych) rozwoju miasta musi wreszcie zostać powstrzymana. Słusznie i trafnie jak zawsze podkreślał też jp, że żyjemy w MIEŚCIE i każdy musi to mieć na uwadze, nawet jeżeli mieszka na słabo rozwiniętych obrzeżach czy przedmieściach.

Robin Hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2016, o 12:39

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Robin Hood » 29 wrz 2016, o 13:38

Skąd bierze się w Was ta nienawiść do domków jednorodzinnych?

ZKalisza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 3 kwie 2015, o 14:24

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: ZKalisza » 29 wrz 2016, o 13:48

Klinynapowietrzające, słyszeliście o nich. Nie. To znajdźcie w internecie, o Warszawie.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 29 wrz 2016, o 13:55

Ale o jaką nienawiść tutaj chodzi? Ja tylko przedstawiłem swoje zdanie na ten temat, nikogo przy tym nie obrażając. Wydaje mi się, że nikt tutaj też nie jest jakoś nienawistnie nastawiony do domków jednorodzinnych. Tu po prostu chodzi o koncepcję prawidłowego rozwoju przestrzennego miasta, a mówiąc jeszcze ogólniej, o dobro całego miasta, całej wspólnoty. Ja po prostu uważam, że w pewnych sprawach zasadniczych, pewne wartości (czyt. wspomniany przeze mnie prawidłowy rozwój miasta) są ważniejsze od interesów partykularnych.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: milo » 29 wrz 2016, o 14:27

Robin Hood pisze:Skąd bierze się w Was ta nienawiść do domków jednorodzinnych?
Bo jestesmy jak roobin hood ;-)
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: jp » 29 wrz 2016, o 16:46

ZKalisza pisze:Klinynapowietrzające, słyszeliście o nich. Nie. To znajdźcie w internecie, o Warszawie.
Pokaż rzetelne i obiektywne (w tym przypadku wolne od interesów np. mieszkańców ul. Moniuszki) opracowanie, które wskazuje, że planowane bloki na Tyńcu znajdują się akurat dokładnie w miejscu jednego z klinów/korytarzy napowietrzających miasto. Gdybym podobnie jak Ty, chciał używać wyimaginowanych argumentów, napisałbym, że takim korytarzem będzie szeroki pas drogowy pozostawiony w ciągu ul. Moniuszki. Trzeba tylko wyburzyć dwa lub trzy domki jednorodzinne które stoją w tym pasie i zakłócają przepływ powietrza ;)

ODPOWIEDZ