Osiedle Tyniec - Wzgórza Kalisza

Czyli to, co jest budowane aktualnie w Kaliszu.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: K-man » 29 wrz 2016, o 19:15

Zgłaszam jako pierwszy, który otwarcie mówi "nienawidzę" domków jednorodzinnych. :lol:
Robin wypisujesz bzdury i dobrze o tym wiesz, a brak argumentów zastęujesz obrażaniem ludzi.
ZKalisza wiem co to są te "kliny" chyba najsłynieszje były i są choć w trochę zmienionym stanie w Poznaniu. Tu w Kaliszu kliny ideane byłby w doliny rzeczny od zachodu Piwoni i Krępicy a od południa Prosny, to dwa kierunki skąd najczęsciej wieją wiatry. Już Milo pisał trochę wyżej, że wiatry od wschdonu stanowia mały ułamek.
Panie Robin głupoty tak pan piszesz o zanieczyszceniu powietrza w Krakowie, że głowa boli. Problem Krakowa to sporo kamienic ogrzewanych węglem i śmieciami, to samo dotyczy domków jednorodzinnych. No i ukształtowanie terenu w Krakowie ma niebagatelny wpływ. Niech mi pan pokaze bloki ogrzewane węglem? Lub innymi śmieciami, które sa palone w piecach w kamienicach i domkach jednorodzinnych. Bo ile domków jest podłączonych do miejskiego ciepła? Ile domków ma np. pompy cieplne, czy ogrzewana jest wodami teramalnymi w Polsce? O Kaliszu nie wspomnę. Znikomy procent, a nawet bardzo znikomy procent. To zimą na tych osiedlach nie da się oddychać bo z każdego domku leci dym. Niestety ten dym szybko opada i truje wszystkich. Bo raczej filtrów na tych swoich kominach nie macie, jak elektrociepłownie? Chyba, że się mylę. :lol:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: jp » 30 wrz 2016, o 09:56

Nie mam nic przeciwko domkom jednorodzinnym, tylko wkurza mnie gdy ktoś kwestionuje sens budowy domów większych niż jednopiętrowe w MIEŚCIE! Wkurza mnie także kwestionowanie sensu budowy w mieście dróg przekraczających rozmiary osiedlowych.
Wyższe budynki to nie tylko fetysz wielkomiejskości. Chodzi też o optymalizacje kosztów budowy miejskiej infrastruktury technicznej i racjonalne wykorzystanie przestrzeni. Uważam, ze szkoda terenu w tak bliskim sąsiedztwie centrum miasta marnować pod zabudowę willową. Z planowanego osiedla na Tyńcu do śródmieścia można by docierać pieszo (a propos troski o zanieczyszczenie środowiska). To przecież zaledwie 1,5 km w prostej linii od Gł. Rynku.

Po wyczerpaniu miejsca na Dobrzecu brakuje w Kaliszu terenów przygotowanych planistycznie pod budownictwo wielorodzinne. „Nowy Dobrzec” zaczyna wyrastać w gminie N.Skalmierzyce. Skalmierzyce bardzo chętnie przyjmą tysiące kaliszan. Jeśli pójdziemy w tym kierunku przyszłość może wyglądać tak: Rozległa aglomeracja z coraz mniejszym słabszym Kaliszem i zapuszczoną peryferyjnie położoną „starówką” w której nikt nie chce mieszkać i przebywać. Przesadzam? Od polityki przestrzennej bardzo dużo zależy.
Powyższe odnosi się nie tylko do Tyńca. Warto też myśleć o zagęszczaniu szeroko rozumianego śródmieścia. Jest w mieście sporo terenów, gdzie dobrze byłoby zwiększyć intensywność zabudowy np. poprzez plomby, a jeszcze lepiej poprzez oczyszczenie całych kwartałów i przygotowanie pod nową zabudowę.
Dobrym przykładem jest np. pomysł budowy kompleksu mieszkaniowo-usługowego na terenie po Wistilu przy Majkowskiej.

ZKalisza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 3 kwie 2015, o 14:24

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: ZKalisza » 30 wrz 2016, o 14:21

Mnie wkurza to, że wszystko zabudować blokami, bo optymalizacja. Wkurza mnie mentalność osób z bloków, którzy wszystko mają dane na tacy np. ciepło podczas zimy. Zobaczcie Konin jak wygląda ze swoimi blokami, już słyszałem, ze to bardzo brzydkie miasto.

Robin Hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2016, o 12:39

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Robin Hood » 30 wrz 2016, o 14:26

Ja obrażam, to wy nas, z domków obrażacie, nie wiecie jak wygląda palenie w domach jednorodzinnych, bo nigdy bloki tego nie musiały robić. Powtarzacie stereotypy usłyszane w telewizji lub napisane w gazetach. Pali się ekogroszkiem, przy rozpalaniu oczywiście jest dym, który znika po paru minutach. Zauważyłem, jak pali się w ciepłowni, widzę ten dym z komina, raczej nie jest on biały, ale czarny i widzę ten dym cały dzień w dni zimowe. Domy palą kiedy chcą.

Robin Hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2016, o 12:39

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Robin Hood » 30 wrz 2016, o 14:26

Przepraszam, nie domków, ale z bloków. :)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 wrz 2016, o 14:31

Bzdury wypisujesz. Dziewczyna mojego kumla pochodziła z Wrocławia i była w szoku ze tu tyle domków jednorodzinnych mamy. A Tekstu z Koninem nawet nie skomentuje. Jak można porównywać te dwa miasta? Wkurza cię mentalność ludzi z bloku? hahah A kto ci zabrania mieszkać w bloku.
A mnie wkurza ze od jesieni do zimy nie da się dłużej wietrzyć mieszkań, czy wyjść z dzieckiem na spacer. Bo powietrze jest tak zanieczyszczone, że nie ma co ryzykować. A kto truje powietrze, panśtwo z domków jednorodzinnych i sporej części kamienić. To mnie wkurza i to mocno. A nie mieszkańcy bloków, którzy m nie zatruwają powietrza.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Robin Hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2016, o 12:39

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Robin Hood » 30 wrz 2016, o 15:08

Mam znajomych, którzy mieszkali w blokach a teraz mieszkają w domach jednorodzinnych. Tak samo powtarzali o domkach jednorodzinnych jak Wy, ale gdy zamieszkali w domku perspektywa im się zmieniła.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 wrz 2016, o 16:13

Ale jaka perspektywa? To, że palicie w piecach i zatruwaćie środowisko? Ze do dzielnic domków jednorodzinnych nie opłaca się prakycznie wproadzać komuikacji zbiorowej, gdyż wszyscy mają tam własne pojazdy. Koszty podłączenia różnych mediów też jest wyższy dla dzielnic domków jednorodzinnych, niż do dzielnic z domami jednorodzinnymi.
To są argumenty ekonomiczne i przyrodnicze też by się znalazły. A wy dalej swoje. Nie widzicie dalej niż czubek własnego nosa. Moja wygoda jest najważniejsza, nic mnie nie obchodzą argumenty innych. Nawet jeśli mają rację. To jest przykre, ale takie polskie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 30 wrz 2016, o 16:29

Nie ma co się kłócić o to kto bardziej czy mniej zatruwa środowisko bo nie o to chodzi.Jedni lubią mieszkać w bloku,inni w domu jednorodzinnym.Wolny wybór.Jedna i druga zabudowa może istnieć obok siebie tym bardziej w mieście.Może kolega Robin Hood czy ZKalisza napiszą dlaczego uważają że nowe osiedle w tym rejonie to zły pomysł.Ale prawdziwe a nie wydumane o klinach itd.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3649
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 30 wrz 2016, o 17:12

Niektóre regiony Polski wyglądają jak jedno potwornie wielkie rozlazłe przedmieście. Miasta wylewają się agresywnie na pola, łąki i lasy. Pracujący w tych miastach osiedlają się w wioskach, które tracą charakter niewielkich rolniczych osad żyjących w zgodzie z przyrodą rozrastając się do rozmiarów miejskich eksklaw wymagających miejskiej infrastruktury. Wszytko to wymaga wytężonej obsługi komunikacyjnej. Miasta często nie są w stanie takim zadaniom podołać, więc mieszkańcy tych suburbii chcąc nie chcąc zaopatrują się w samochody po kilka na rodzinę, a nieraz i więcej niż po jednym na osobę. To jakiś najzupełniej monstrualny kierunek, któremu powinno się przeciwdziałać silnymi bodźcami ekonomicznymi skłaniającymi do osiedlania się w typowo miejskiej zwartej i wysokiej zabudowie, także w rewitalizowanych strefach starej zabudowy. Urbanizacja Polski zatrzymała się, następuje wtórna rustykalizacja. To niebezpieczne zjawisko skutkujące nie tylko szkodami dla środowiska, ale także nawrotem ciemnoty i zacofania społecznego. Temu trzeba położyć kres.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 wrz 2016, o 21:26

Pięknie napisane, a najważniejsze, że sama prawda.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 paź 2016, o 15:40

Argumety za gęstą zabudową, o których wiele razy pisałem.
"Rozproszona zabudowa (.) powoduje nieracjonalne wysokie koszty budowy i funkcjonowania infrastruktury. Niekontrolowana suburbanizacja, eliminowanie terenów zieleni, niska jakość urządzeń i paliw do zaopatrywania budynków w ciepło prowadzi do zanieczyszczenia powietrza w miastach i negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne, pogarszając tym samym jakość życia mieszkańców" - wymieniają przyczyny zanieczyszczenia środowiska autorzy raportu.
http://wyborcza.biz/biznes/1,147751,208 ... BoxBizLink" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 12 paź 2016, o 17:07

Argumenty za gęstą zabudową są oczywiście słuszne tylko nie wyobrażam sobie sposobu "zmuszenia" kogoś do mieszkania w bloku bo to jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 12 paź 2016, o 18:41

Wiem, że jest tu mowa głównie o budowie nowych bloków ale wrzucę też to info.
Na fanapge "Zdania, których kaliszanie nigdy nie mówią" wrzucono dziś zestawienie 12 największych inwestycji obecnie realizowanych w Kaliszu, jednym z nich jest os. Amelia. Ale wyczytujemy tam coś jeszcze:
Osiedle Amelia. Osiedle zlokalizowane w okolicach ulicy Częstochowskiej. Amelia to 88 mieszkań na kameralnie zamkniętym osiedlu. Inwestorem jest Sando-developer, który jeszcze w tym roku rusza z podobną inwestycją na osiedlu Tyniec.
Wysyp kolejnej niskiej zabudowy nam się szykuje :P :twisted: :lol:
g13k

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Calif » 12 paź 2016, o 20:09

Świetna wiadomość, obojętnie czy będzie to zabudowa niska czy wysoka to najwazniejsze że coś w tym mieście się dzieje. Ważne że buduje się w Kaliszu a nie w sąsiednich powiatach. A czy kogoś na to będzie stać to już sprawa inwestora, to on w końcu będzie inwestował swoje pieniądze :)

Maciek62800
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 579
Rejestracja: 28 maja 2011, o 13:07
Lokalizacja: Zagorzynek

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Maciek62800 » 14 paź 2016, o 14:34

Nieprzyjazny Tyniec nie odpuszcza:
http://www.calisia.pl/articles/mieszkan ... 2-na-tyncu
700 osób wobec 4200 mieszkańców osiedla i 100 tysięcy całego miasta to rzeczywiście jakiś wyznacznik... Mam nadzieję, że MPZP zostanie uchwalony bez żadnych zmian na najbliższej sesji. No i 7-kondygnacyjne budynki nazywają wieżowcami :lol: Żenada.
Polak sam zeżre, a drugiemu nie da. Tak było, jest i będzie.
Marian Janusz Paździoch

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 14 paź 2016, o 16:37

Ciekawie skomentowali artykuł Tomasz N. (nie kopiuję nazwiska specjalnie, choć on sam je napisał na portalu Calisii):
Jestem mieszkańcem Tyńca i mówię TAK.
Niech Ci ludzie, którzy tak krzyczą albo podpisują się swoim imieniem i naziwskiem, albo niech wypie… w Bieszczady. Miasto musi się rozwijać i Tyniec musi pozostać miastem a nie wyglądać jak wieś.
Poproszę o nazwisko tego mądrali, który wypowiada się w imieniu mieszkańców osiedla Tyniec w tym moim i mojej rodziny. Całkowicie się nie zgadzam z tymi bzdurami.
oraz ania:
Panie Tomaszu, też mieszkam na osiedlu Tyniec i też śmieszy mnie ten protest. To grupka ludzi z ulicy Moniuszki. Mnie nikt o zdanie nie pytał, a wypowiadają się za wszystkich mieszkańców osiedla. Ja jako mieszkanka chciałabym żeby osiedle się rozwijało, a budownictwo bloków to też cała infrastruktura bo ma tam być plac zabaw, drogi, chodniki i pętla autobusowa więc osiedle dostanie w końcu autobus. Droga przez Moniuszki była planowana x lat temu jak tam szczere pola były. Ludzie o tym wiedzieli ale kupowali działki bo były tańsze. Sami sobie są winni.
Więcej ciekawych można znaleźć w artykule :roll:

No a ode mnie: mowa jest o terenie, który znajduje się tuż obok centrum. Autor pisze że są to tereny nadal uprawiane rolniczo. Widział ktoś pole uprawne 2 km od Rynku w Poznaniu czy od PKiN w Wa-wie? :lol:

Ja jestem na tak, niech budują! :)
g13k

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 paź 2016, o 20:17

Maciek ta mam być 4.200 mieszkań. Nie sądzę, aby w każdym mieszkał jeden człowiek. To będzie osiedle na jakies 10 tyś. ale przy spadajacej liczbie mieszkańców nie wierzy, a by powstało całe.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Maciek62800
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 579
Rejestracja: 28 maja 2011, o 13:07
Lokalizacja: Zagorzynek

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: Maciek62800 » 14 paź 2016, o 20:25

Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem, bo miałem na myśli obecną liczbę mieszkańców Tyńca :) A co do spadającej liczby mieszkańców Kalisza to może to osiedle będzie receptą na to zjawisko.
Polak sam zeżre, a drugiemu nie da. Tak było, jest i będzie.
Marian Janusz Paździoch

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Nowe wielkie osiedle

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 19 paź 2016, o 17:40

http://www.calisia.pl/articles/osiedlow ... t-na-tyncu" onclick="window.open(this.href);return false;

Ciekawe co teraz gdy go odwołali?
Druga sprawa...:
Czy tamci ludzie pogłupieli? Nawet boisko im będzie przeszkadzało? Ciekawe czy nowym nasadzeniom drzew też by się sprzeciwili - wszak drzewa szumią gdy wiatr wieje :evil:
g13k

ODPOWIEDZ