Św.Wojciech na Zawodziu - konserwacji cd ...

To co już wybudowano.
sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6832
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Św.Wojciech na Zawodziu - konserwacji cd ...

Post autor: sobieray-3 » 26 sie 2010, o 22:14

Z tego miejsca kaliskie Koło TOnZ serdecznie dziękuje Pani Barbarze Wołosz za trud i serce jakie wkłada w kaliską perełkę :
Drewniany klejnocik

26 sierpnia, 2010 - 14:56 — figiel@rc.fm
Trwa kolejny etap prac renowacyjnych we wnętrzu kościoła św. Wojciecha na kaliskim Zawodziu. Ich wykonanie powierzono znakomitej konserwatorce zabytków, Barbarze Wołosz. Jak sama mówi, jest pełna zachwytu dla tej niewielkiej drewnianej świątyni.

"To jest takie cudowne maleństwo, klejnocik kaliski z takim pełnym wystrojem XIX-wiecznym. Mówi się, że to taki wystrój naśladujący barokowe malarstwo, ale to ma jeszcze jakiś taki posmak może ludowości, może takich gustów tamtej epoki, ale gustów tutejszych mieszkańców, dzięki którym ten kościół został odbudowany. Ktoś nad tym myślał, ale ktoś z takim naprawdę dużym sercem."

W tym roku Barbara Wołosz kontynuuje prace w prezbiterium kościoła. Złożą się na nie: odnowienie polichromii ścian, a także drewnianych stalli i ambony. Na ten cel z kasy miejskiej wyasygnowano 60 000 złotych. Przynajmniej drugie tyle wyłoży parafia św. Gotarda, która jest prawnym opiekunem zawodziańskiego zabytku.

delura@rc.fm
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ