Hanko Sawicka znikaj...

To co już wybudowano.
jola7799
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 19:22
Lokalizacja: tychy

Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulice ?

Nieprzeczytany post autor: jola7799 » 18 kwie 2009, o 19:38

Nie podoba mi się to mało powiedziane - jestem zbulwersowana i jest mi wstyd ,że najstarsze i tak piękne miasto jak Kalisz posiada ulicę imienia takiego czegoś jak Hanka Sawicka!!!!!!! Czy w Kaliszu funkcjonuje wersja historii rodem z ciemnych dni PRL-u ???? Mam nadzieję ,że zniknęła nazwa ulicy którą z dziecięcych pobytów u babci pamiętam ulica Bohaterów Stalingradu ! Ci co o to miasto walczyli napewno byli bohaterami ale ciarki wychodzą na całym ciele z tą nazwą od gangstera ( mordercy i kanalii) Stalina.Liczę ,że radni się podciągną z historii i nie będę się wstydzić za ich znajomość historii. :oops: :oops:

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2496
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 18 kwie 2009, o 20:10

Jolu, uspokoję Cię, placu. Boh.Stalingradu, bo tak nazywał się za PRL-u Gł.Rynek a nie ulica, na szczescie juz nie ma. Rynek ponownie jest Rynkiem. Co do ul.Hanki Sawickiej to była propozycja zmiany nazwy, ale nie wiem na jakim etapie ta sprawa utknęła. Bedzie to trudne, poniewaz jest to długa a raczej kręta ulica, przy której mieszka wiele tysięcy ludzi.
Też jestem za zmianą jej nazwy, mam nawet propozycję: ul.Alternatywy :), ponieważ osiedle na którym się znajduje przypomina nieco to z serialu:)

jola7799
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 19:22
Lokalizacja: tychy

Hanka Sawicka ...

Nieprzeczytany post autor: jola7799 » 18 kwie 2009, o 20:21

jp-dziękuję pocieszyłeś mnie troszkę . Długość ulicy długością ale nie zmienię zdania bo to HANBA to tak jakby nazwać ulicę imienia Adolfa Hitlera, Stalina, Berii i innych potworów a Sawicka wśród nich ma dobrą pozycję

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 18 kwie 2009, o 20:23

A mnie nie przeszkadza nazwa Hanki Sawickiej. Dla mnie mogłaby zostać, choć ul. Alternatywy to też ciekawy pomysł, ponieważ moja babcia mieszkałaby (prawie) przy ul. Alternatywy 4 - konkretnie 4a

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 18 kwie 2009, o 20:35

Tak poszperałem w internecie troszkę o życiu Hanki Sawickiej i wydaje mi się, iż porównanie jej do Hitlera i Stalina jest mocno przesadzone. W zasadzie wszystkie życiorysy przedstawiają ją raczej w pozytywnym świetle. Jolu7799, proszę przedstaw nam czarne strony tej postaci.

jola7799
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 19:22
Lokalizacja: tychy

Nieprzeczytany post autor: jola7799 » 18 kwie 2009, o 20:41

szymkalisz -zalamałeś mnie ! brak mi słów i jest mi przykro , Nazwa ulicy jeżeli chodzi o ludzi jest hołdem dla kogoś kto na pamięć zasługuje a to nazwisko i tej osoby lepiej żeby poszło w niebyt i zostało zapomniane lub prawidłowo interpretowane!!!

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 18 kwie 2009, o 20:46

Jolu7799, czyli co złego zrobiła?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10947
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 18 kwie 2009, o 20:52

LUK, a co dobrego zrobiła.Wielu zasłuzonych kaliszan nie ma swoich ulic, lub ma je tak malutkie, że szkoda słów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 18 kwie 2009, o 20:55

Dla rozwiania wątpliwości......tyle i tylko tyle.

Hanna Szapiro, pseudonim Hanka Sawicka (ur. 19 grudnia 1917 w Krakowie, zm. 18 marca 1943 w Warszawie) - działaczka komunistyczna, organizatorka i przewodnicząca Związku Walki Młodych.

Jej rodzicami byli Maria i Bernard Szapirowie. Była kuzynką Stefana Kisielewskiego (jego matka Salomea z d. Szapiro była siostrą Bernarda). Od 1925 uczęszczała do szkoły podstawowej, a potem do gimnazjum. W 1931 rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Tam zdała maturę i wstąpiła na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1936 zmarła jej matka. Rok póżniej rozpoczęła naukę w Studium Pracy Społeczno-Oświatowej przy Wolnej Wszechnicy Polski, jednocześnie kontynuowała studia prawnicze. Od pierwszych dni okupacji Hanka organizowała pomoc dla więżniów politycznych. Wraz z rówieśnikami wydała w okupowanej stolicy pierwsze podziemne pismo "Wolność".

3 lutego 1943 roku powstał Związek Walki Młodych, organizacja, która połączyła kilka kół młodzieżowych. Przewodniczącym Zarządu głównego ZWM została Hanna Szapiro. Organem prasowym ZWM było pismo "Walka Młodych". Jego zespół redakcyjny tworzyli Hanka Sawicka, Janek Krasicki, Aleksander Kowalski, Zofia Jaroszewicz, Zofia Jaworska, Helena Kozłowska. W pierwszym numerze "Walki Młodych" ukazał się artykuł programowy ZWM Dlaczego i po co walczymy, w którym Szapiro pisała "Walczymy o Polskę, w której gospodarzem będzie robotnik, chłop i inteligent pracujący".

Bardzo trudny okres dla rodziny Szapirów, którzy byli Żydami, nastał jesienią 1941 roku. Ojciec i Hanka musieli zmienić mieszkanie, bo groził im pobyt w getcie. Przez krótki okres ojciec Hanny Szapiro mieszkał pod Warszawą u przyjaciół, a ona jako Hanka Sawicka korzystała z gościnności znajomych. Prowadziła pracę wydawniczą i kolportażową ; niosła pomoc ludziom z getta, była inicjatorką utworzenia Komitetu Pomocy Ofiarom Faszyzmu.

6 marca 1943 roku ukazał się drugi numer "Walki Młodych". Otwierał go znów artykuł Hanny Szapiro, "Wiedza orężem walki". Pisała ; "walka, jaką prowadzimy obecnie i jaka nas czeka w najbliższej przyszłości, wymaga bojowników o twardych, nieugiętych charakterach, gorących sercach, otwartych umysłach". 18 marca 1943 roku miało odbyć się na Starym Mieście przy ul. Mostowej spotkanie Hanki z dowódcą warszawskiego oddziału Gwardii Ludowej - Janem Strzeszewskim ps. "Wiktor" i dowódcą oddziału zbrojnego ZWM - Tadeuszem Olszewskim ps. "Zawisza". Uczestnicy wpadli w zasadzkę gestapo. Podczas strzelaniny Tadeusz Olszewski zginął a J. Strzeszewski i H. Szapiro zostali ranni i schwytani przez gestapo. Hanna Szapiro została przewieziona na Pawiak, gdzie zmarła w dniu następnym.

W okresie Polski Ludowej jej imieniem nazywano ulice oraz, przede wszystkim, szkoły. Obecnie (2008) jest patronką m.in. IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 18 kwie 2009, o 21:09

K-man w pełni się z Tobą zgadzam. Tylko, że czasu nie możemy cofnąć. Zmiana nazwy ulicy wiąże się z wymianą dowodów, praw jazdy a za to zapłacą zwykli mieszkańcy. Nie wspominając już o przedsiąbiorcach, którzy mają siedziby firm przy tej ulicy.

mik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 30 gru 2008, o 23:02
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: mik » 18 kwie 2009, o 21:20

Zawsze śmiałem się, że najbezpieczniejsze są nazwy neutralne, Zielona, Szeroka, Kwiatowa, nikt się nie przyczepi. Bohaterowie i ludzie zasłużeni mają swój czas i swoje miejsce. Jolu 7799 może kogoś, kogo dziś chciałabyś uhonorować nadając jego imię ulicy ktoś inny po latach nazwie "takim czymś" ?
Jesteśmy historią dla tych co po nas nadejdą :)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5397
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 19 kwie 2009, o 01:58

Jolu - koszty zmiany nazwy tej ulicy są tak duże , a postać na tyle mało "zbrodnicza" , że tego nie zmieniono. Owszem komunistka ( nie jest to zakazane ) ale nie ma żadnych danych na temat tego , że popełniła jakieś konkretne zbrodnie. Też wolałbym inną nazwę dla tej dużej ulicy , bo to postać ani nie związana z Kaliszem ani bardzo zasłuzona dla kraju ale cóż.
Aha - zmieniane nazwy ulic to były powroty do dawnych historycznych nazw i miało to swoje dodatkowe uzasadnienie poza nielubieniem jakiejś postaci historycznej.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 19 kwie 2009, o 10:31

jola7799 pisze:Nie podoba mi się to mało powiedziane - jestem zbulwersowana i jest mi wstyd ,że najstarsze i tak piękne miasto jak Kalisz posiada ulicę imienia takiego czegoś jak Hanka Sawicka!!!!!!! Czy w Kaliszu funkcjonuje wersja historii rodem z ciemnych dni PRL-u ???? Mam nadzieję ,że zniknęła nazwa ulicy którą z dziecięcych pobytów u babci pamiętam ulica Bohaterów Stalingradu ! Ci co o to miasto walczyli napewno byli bohaterami ale ciarki wychodzą na całym ciele z tą nazwą od gangstera ( mordercy i kanalii) Stalina.Liczę ,że radni się podciągną z historii i nie będę się wstydzić za ich znajomość historii. :oops: :oops:

A co Ci przeszkadza nazwa ulic mi nie przeszkadza najpierw trzeba spytać mieszkańców na ulicy Hanki Sawickiej , ja nie ma zamiaru wymieniac dokumentów chyba ze ze pokryjesz koszty :evil:

[ Dodano: Nie, 19.04.2009, 10:33 ]
pewnie należy ta pani go grona radia M z Torunia
Andrzej

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10947
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 kwie 2009, o 10:43

Tak oczywiście pytajmy o wszystko mieszkańców.Od pewnych spraw sa specjaliści.Gdybys się zapytał mieszkańców, kogo Kalisz ma zaprosić na święto miasta Pendereckeigo, czy zespł Feel.Jak myslisz kogo by wybrała większość.A o różnicy, tych artystów, nawet nie będę pisał.I jeszcze jdeno spytaj się mieszkańców, chocby o kilka dat z historii miasta, czy tez Polski, a się zdziwisz jak mało Polacy wiedzą.

[ Dodano: Nie, 19.04.2009, 10:45 ]
I nie wszyscy którzy nie lubią czerwonych(nienawidzę komuchów) są słuchaczami radia z Torunia.Swoja droga tez go nie lubię.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 19 kwie 2009, o 11:19

wiesz tak samo czy byli komuniści czy solidarnościowcy też szkodzili Polsce i obecnie tez szkodzą , ale też są ludzie co w dawnych czasach mogli należeć do partii komunistycznej, ale mogli nie szkodzi Polsce to zależy na co jak się patrzy, jeżeli wyszczy wrzucają wszystko do jednego worka no współczuje tym osoba trzeba patrzeć szerzej na historie nie tylko oceniać wszystko co kiedyś było to było złe
Andrzej

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 19 kwie 2009, o 12:19

K-man pisze:Tak oczywiście pytajmy o wszystko mieszkańców.(...)
Ale tu nie chodzi o jakiś tam X koncert ale o zmianę dokumentów 1/5 mieszkańców Kalisza (może 1/6). To są przecież ogromne koszta i paraliż całego Urzędu Miejskiego.
Pisałem (w innym wątku) o całkowitym zakazie ruchu samochodowym w Śródmieściu - bo co mnie obchodzi to, że ktoś pod swoją kamienicę musi podjechać na 20m. Wtedy zostałem zaatakowany głosami typu: "Wiesz, że w Centrum mieszkają ludzie?" Przepraszam - mamy się liczyć z tysiącem mieszkańców śródmieścia, a 20 tys. ludzi mieszkających na osiedlu z wielkiej płyty mamy "olać"? Nie o to chodzi. Czy mieszkańcy Dobrzeca są gorsi? Jeżeli oni sami nie krzyczą o zmianę nazwy ulicy - nie zmieniajmy jej, bo po co.
Gdyby w Kaliszu byłoby wszędzie takie myślenie, to ul. Koszałka Opałka, czy Kubusia Puchatka, Adama Asnyka, Bolesława Chrobrego nigdy by nie powstrały, bo na każdą osobę i postać można znależć ale!

Awatar użytkownika
anj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 14:54
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: anj » 19 kwie 2009, o 13:04

Szymkalisz ma racje - ilość osób mieszkających tam, ilość wymienianych dowodów, zmian danych w przeróżnych instytucjach, strach pomyślec jaki byłby to chaos w tym momencie
szymkalisz pisze:
K-man pisze: Pisałem (w innym wątku) o całkowitym zakazie ruchu samochodowym w Śródmieściu - bo co mnie obchodzi to, że ktoś pod swoją kamienicę musi podjechać na 20m. Wtedy zostałem zaatakowany głosami typu: "Wiesz, że w Centrum mieszkają ludzie?"
to ja Tobie odpowiedziałem i nie pisałem tam o parkowaniu 20m pod domem ale rozplanowaniem parkingów dla tych ludzi i nie zaatakowałem a zapytałem :)
Obrazek
"szanuj innego forumowicza...
...bo będziesz pisał sam do siebie"

~autor nieznany

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 19 kwie 2009, o 13:19

^^ Sorki za błąd rzeczowy, ale w Śródmieściu mieszka tys., może 2tys. osób, a na Dobrzecu 20 tys.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10947
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 kwie 2009, o 14:32

Śródmieście to naludniejsza dzielnica Kalisza.Ma ponad 20tyś ludzi.No chyba, że dla ciebie śródmieście to tylko starówka.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Thunder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 28 gru 2008, o 12:00
Lokalizacja: TranceStreeT of ElectricbeepZ

Nieprzeczytany post autor: Thunder » 19 kwie 2009, o 14:44

"Sawicka = Hitler"
przyznam, że odważne stwierdzenie...o ile nie nadzbyt hiperboliczne - aksamitnie rzecz ujmując

btw. tak jak napisał andrzej, juz widze jak miasto pokrywa koszty takiej wymiany dokumentów, wszystko spadnie na zainteresowanych (mieszkancow) a Ci (jestem pewien na 100%) znajdą Jole7799 gdziekolwiek sie ukryje ^^

ODPOWIEDZ