Hanko Sawicka znikaj...

To co już wybudowano.
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3605
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 19 paź 2016, o 18:57

Od Wrocławskiej na AWP jest chyba tylko jeden numer: "1". Ta część powinna się z pewnością nazywać inaczej. To dziwactwo, żeby ulica krzyżowała się ze sobą pod kątem prostym na wielkim skrzyżowaniu ze światłami. Skoro jest tam ulica Tylna, to ten kawałek może się nazywać al. Przednia.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4992
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 19 paź 2016, o 21:34

Przypominam tylko że temat raczej dotyczył dekomunizacji ulic :roll:

Pamiętajmy że wszelakie zmiany to koszty.
Patologicznych ul. w Kaliszu jest wiele przykład wąska :V
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

MIKI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 15 sty 2010, o 11:30
Lokalizacja: Kaliniec

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: MIKI » 19 paź 2016, o 21:41

Może po prostu Słoneczna? Najprościej bo przedłużamy istniejącą już ulicę. ;)

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3255
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 29 lis 2016, o 14:27

Dekomunizacja ulic w Kaliszu. Które zmienią nazwę?
...nazwy już istniejące muszą być zmienione w ciągu roku od wejścia w życie nowej ustawy, tj. do września 2017 roku. W Kaliszu dekomunizacja dotyczyć będzie 6 ulic. – Wytypowane zostały w wyniku konsultacji przeprowadzonej z Instytutem Pamięci Narodowej, jako właściwą instytucją państwową wskazanej w wymieniowej ustawie – mówi Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – Są to: ul. Marii Koszutskiej,
Józefa Koszutskiego, Hanki Sawickiej, Bolesława Rumińskiego, Lucjana Szenwalda
i Stefana Dybowskiego. ...
....Dokumenty bez zmian
Plus jest taki, że ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców wymiany dokumentów, nawet jeśli zmienione zostaną nazwy ulic. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność. Nie obędzie się jednak bez zmian szyldów, wizytówek, papieru firmowego, ogłoszeń czy reklam. ...
http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/ ... e,838.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ZKalisza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 3 kwie 2015, o 14:24

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: ZKalisza » 29 lis 2016, o 15:34

Dybowskiego nie trzeba będzie zmieniać, bo wystarczy zmienić literkę na B (Benedykt Dybowski - badacz Bajkału)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3605
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 29 lis 2016, o 16:22

W przypadku Dybowskiego należałoby zmienić tylko uzasadnienie uchwały. Niedopuszczalne jest publiczne oddawanie czci jego działalności komunistycznej, ale człowiek ten ma też pewne zasługi, w tym dla Kalisza. Jego działalność literacka nie zasługuje na potępienie w czambuł, zwłaszcza twórczość związana tematycznie z Kaliszem. To jednak postać nieporównywalna z Hanką Sawicką, działaczką na rzecz inkorporacji Polski do ZSRR (aż się wierzyć nie chce, że ta zdrajczyni pochodziła z porządnej, zakorzenionej w Polsce żydowskiej rodziny). Ostateczną decyzję w sprawie Dybowskiego podejmie Rada Miejska po zasięgnięciu opinii właściwej komisji, która w tym wypadku powinna spełnić także rolę komisji weryfikacyjnej.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3255
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 18 sty 2017, o 20:55

Dekomunizacja ulic w Kaliszu, czyli żegnaj Hanko Sawicka!
Ostatecznie radni osiągnęli kompromis w sprawie kilkunastu zaproponowanych nowych nazw kaliskich ulic. Rady osiedli mogą uzupełniać spis o kolejne propozycje.

Wytypowane nazwy ulic do zmiany i proponowane nazwy ulic

OSIEDLE DOBRZEC

ul. Marii Koszuckiej
propozycje:
1. ul. Elwiry Fibiger
2. propozycja Rady Osiedla Dobrzec

ul. Hanki Sawickiej
propozycje:
1. ul. św. Jana Pawła II
2. ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego
3. Osiedle Piastowskie
4. ul. Bohaterów Westerplatte
5. ul. Stanisława Karnkowskiego
6. ul. Aliny Szapocznikow
7. propozycja Rady Osiedla Dobrzec

OSIEDLE MAJKÓW

ul. Józefa Koszutskiego
propozycje:
1. ul. Bronisława Koszutskiego
2. ul. Władysława Reymonta
3. ul. Wandy Karczewskiej
4. propozycja Rady Osiedla Majków

ul. Lucjana Szenwalda
propozycje:
1. ul. Cypriana Kamila Norwida
2. ul. Wisławy Szymborskiej
3. propozycja Rady Osiedla Majków

OSIEDLE ŚRÓDMIEŚCIE II

ul. Bolesława Rumińskiego
propozycje:
1. ul. Władysława Kościelniaka
2. propozycja Rady Osiedla Śródmieście II

OSIEDLE TYNIEC

ul. Stefana Dybowskiego
propozycje:
1.ul. Romana Dmowskiego
2. ul. dr Edmunda Łuczaka
3. ul. Mieczysława Szarrasa
4. propozycja Rady Osiedla Tyniec

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/de ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 18 sty 2017, o 21:03

Hanki Sawickiej powinna nazywać się po prostu HANKI. Przedstawione propozycje zmiany dla tej ul.mi się nie podobają.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8989
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 18 sty 2017, o 21:57

Jest plac Jana Pawła II więc bez sensu wg mnie dublować nazwy. Tutaj akurat trafiło na Papieża i nie chodzi mi ze nie zasługuje on na ulicę ale o samą jakąś taką przejrzystość. Potem byłyby niepotrzebne problemy, bo jestem pewien że nie raz np. kurier zapukałby do nie tych drzwi co trzeba .
g13k

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 18 sty 2017, o 22:14

Mi rowniez srednio podobaja sie przedstawione propozycje dotyczace Hanki Sawickiej. Coz, ulica Hanki, to by bylo ciekawe :) Jak widac nikt tez nie posluchal sie rady kaliszanina, ktory postulowal wybor nazwy Sloneczna po prostu :) A co do tego co napisal gawronik to sie zgadzam, moze nie spowodowaloby to jakiegos zamieszania, no przynajmniej dla przyjezdnych, natomiast rzeczywiscie nie wydaje mi sie zeby sensownym bylo praktycznie powielanie nazwy. Natomiast licze na uhonorowanie Pana Wladyslawa Koscielniaka.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3605
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 18 sty 2017, o 22:32

Słoneczna to nie ja. Poza tym Słoneczna już w Kaliszu jest - uliczka od końca HS do Dobrzeckiej. Ja proponuję nazwę "Wąwozowa", od topografii tej ulicy. Uważam też, że ta ulica nie powinna mieć patrona, bo to despekt dla porządnego patrona być spadkobiercą takiej ..., a mieszkańcy jako obrońcy HS też na porządnego patrona nie zasługują.
jasiek20 pisze:Hanki Sawickiej powinna nazywać się po prostu HANKI.
To jakby Aleję Józefa Stalina (ob. Wolności) nazwać Aleją Józia (kiedyś przecież była Józefiny).

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 18 sty 2017, o 22:56

Ah no tak, przepraszam kaliszanin, ze wlozylem w twe usta nie twoje slowa. Zapomnialem, ze chodzilo o Wawazowa :) Ale jakos kojarzylo mi sie ze Sloneczna jako "przedluzenie" obecnej Slonecznej - tak, wiem, ze taka ulica istnieje :D

Tak swoja droga zastanawiam sie skad pomysl na nazwe "os. Piastowskie". Kojarzy mi sie od razu, i slusznie, z Poznanskim osiedlem na Ratajach :)

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8989
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 18 sty 2017, o 23:03

Wgl. dlaczego ul. Osiedle Piastowskie? Raz ze "ulica osiedle" bez sensu tak jakby cukierkowi dać nazwę "całe opakowanie " a dwa , Piastowskie nazwy bardziej pasują raczej do Zawodzia
g13k

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4992
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 18 sty 2017, o 23:07

Również się zastanawiam skąd pomysł na osiedle Piastowskie widzę że renoma osiedla Dobrzec nie przebije się nawet po upadku komunistki :lol:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 18 sty 2017, o 23:11

gawronik13kalisz pisze:Wgl. dlaczego ul. Osiedle Piastowskie? Raz ze "ulica osiedle" bez sensu tak jakby cukierkowi dać nazwę "całe opakowanie " a dwa , Piastowskie nazwy bardziej pasują raczej do Zawodzia
Sam fakt takiego sposobu nazywania ulic mnie nie dziwi, poniewaz czesto stosuje sie go na duzych osiedlach w roznych miastach, np wlasnie w Poznaniu. Kwestia jest taka, ze w obrebie osiedla rezygnuje sie z nazywania poszczegolnych ulic wewnetrznych, poniewaz wszystkie one znajduja sie jakby "w osiedlu". Przyklad? Osiedle Jana III Sobieckiego w Poznaniu. Nie wiem, byc moze tutaj chodziloby o to samo.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3255
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 19 sty 2017, o 00:13

A ja obstawiam że będzie ul. św. Jana Pawła II . Przecież jest nie do pomyślenia w naszym sklerykalizowanym kraju aby przegrał z innymi kandydatami w patronacie znacznej przynajmniej pod względem mieszkańców ulicy.Tym bardziej że jest tu już kościół pod jego wezwaniem. Trzeba też wziąć pod uwagę że Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza to były katecheta, więc będzie czynił ukłony wobec niektórych środowisk.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 19 sty 2017, o 16:29

Podobnie można argumentować Wyszyńskiego czy Karnkowskiego.Osobiście obstawiałbym tego drugiego.

Ja proponuje ulicę Osiedlową.Chyba nie ma takiej w Kaliszu.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 19 sty 2017, o 16:36

Cristof pisze:A ja obstawiam że będzie ul. św. Jana Pawła II . Przecież jest nie do pomyślenia w naszym sklerykalizowanym kraju aby przegrał z innymi kandydatami w patronacie znacznej przynajmniej pod względem mieszkańców ulicy.Tym bardziej że jest tu już kościół pod jego wezwaniem. Trzeba też wziąć pod uwagę że Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza to były katecheta, więc będzie czynił ukłony wobec niektórych środowisk.
To by była potwarz dla "niekatolików", no ale inna wiara jest w tym kraju marginalizowana.
Osobiście wkurzyłbym się gdyby ta ulica nosiła nazwę kogoś związanego z kościołem. Nazwy ulic nie powinny być pejoratywne, a św. Jana Pawła II dla wielu może mieć właśnie taki wydźwięk.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Plantag
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2017, o 09:07
Lokalizacja: Kalisz

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: Plantag » 20 sty 2017, o 13:33

Moim zdaniem św. Jan Paweł II jest dla Polski kimś więcej niż osobą z Kościoła katolickiego. Zasłużył się dla Polski i jest to dla mnie powód, dla którego można nazywać ulice jego imieniem.
Czy dla "niekatolików" jest to jakaś negatywna postać?
Sporo informacji o powiększaniu biustu i metodach na powiększanie http://wieksze-piersi.com.pl/czy-tanie- ... skuteczne/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Hanka Sawicka - czym się zasłużyła ,że ma w Kaliszu ulic

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 20 sty 2017, o 16:20

Tez sie zastanawiam co jasiek mial na mysli piszac o pejoratywnym wydzwieku czy tez o potwarzy dla niekatolikow. Nie wydaje mi sie, zeby postac papieza mogla sie w jakis negatywny sposob kojarzyc niekatolikom, jezeli juz to raczej w sposob neutralny. Na pewno w tym aspekcie nie nazwalbym tego potwarza.

Z drugiej jednak strony rozumiem, ze w ostatnich czasach dosyc czesto probuje sie cos na sile spoleczenstwu udowodnic i w wielu przypadkach troche demonstracyjnie i na sile nadaje sie nazwy ulic. Oczywiscie nie twierdze, ze tak jest w tym przypadku, wierze ze wybor takiej propozycji umotywowany zostal glebokim przekonaniem o slusznosci uhonorowania papieza Polaka. Natomiast jak napisalem wczesniej, nie uwazam aby koniecznym bylo niejako powielenie nazwy, o czym wspomnial gawronik.

Btw, takze jestem katolikiem, a wcale nie jestem za ta opcja, wiec to nie takie proste :)

A w ogole to mam nadzieje, ze dojdzie do rozdzielenia "podstawowej" czesci ulicy od bocznej jej odnogi w kierunku Wojciechowskiego i Armii Krajowej, bowiem jest to dosc dziwne, ze mamy dwie Hanki. :)

ODPOWIEDZ