Miejsce najbardziej z kaliszem związane...

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
beres
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 02:53
Lokalizacja: Wrocław

Miejsce najbardziej z kaliszem związane...

Nieprzeczytany post autor: beres » 25 wrz 2008, o 03:35

To mój pierwszy post na tym forum więc WITAM WSZYSTKICH, "zielony" do końca nie jestem bo od jakiegoś roku często wpadam do Was podpatrzeć co się w Kaliszu dzieje, aż wreszcie postanowiłem do Was oficjalnie dołączyć :) rzadko mam okazje bywać w rodzinnym mieście ale dzięki Wam... no cóż jestem na bieżąco i za to dzięki :) ale do rzeczy...

Trochę świata widziałem i z każdym miejscem mam związane jakieś wspomnienie jakąś rzecz, punkt na mapie cokolwiek a jeśli chodzi o Kalisz no cóż brakuje w Kaliszu miejsc charakterystycznych i oczywiście może zaraz zalać mnie tu grad stwierdzeń typu "a zabytki a park" ok zgadzam się ale nie ma czegoś co mogłoby się stać wizytówką miasta w dosłownym tego słowa znaczeniu. W europie od dawna w Polsce z czasem coraz więcej jest miejsc które w sposób nieodłączny kojarzą się z danym miejscem, rzeczy oczywiste Paryż wieża Eiffl'a, Barcelona katedra Gaudi'ego, Wiedeń dom Hundertwasser'a, Praga most Karola itd
Wiem... gdzie nam do Barcelony czy Paryża ale mimo wszystko dlaczego w Kaliszu nie ma czegoś naszego, wyjątkowego? Most Karola w Pradze? Przecież to tylko zwykły most jednak ma taki "piar" że nie sposób nie skojarzyć tej budowli z czymś innym jak Praga
Do czego zmierzam nie mówię tu o budowaniu na gwałt czegoś charakterystycznego największy budynek, najwyższa wieża itd Ale np Wrocław ma swoje krasnale nagle w ciągu chwili krasnal stał się charakterystycznym punktem na mapie Wrocławia a małe ołowiane figurki można spotkać w różnych częściach miasta może Kalisz powinien mieć nie wiem... figurki żubra którego ma w herbie a które można byłoby spotkać w naszym parku?
Co myślicie o tym pomyśle? Co mogłoby się stać taką charakterystyczną rzeczą związaną nieodłącznie z Kaliszem o której mógłby opowiadać potem turysta po powrocie do domu? Co mógłby kupić jako typową Kaliską pamiątkę? A może już jest coś takiego?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 wrz 2008, o 10:26

Witam.Szczerze nie ty pierwszy o tym myslisz(piszesz),sam bardzo często się nad tym zastanawiam.Może wejdz na forum kaliskie (gazety pl.), jest sporo na temat potencjału (niewykorzystanego) Kalisza.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 25 wrz 2008, o 12:36

Witam
Co do gadżetów to ciężko coś wymyślić, jedyne co mi przychodzi do głowy to andruty kaliskie a tak poważnie to może jakieś monety pamiątkowe bite na Zawodziu?
Jeżeli chodzi o architekturę to niestety problemem jest brak pomysłu na miasto i "samochodowa mawia ratuszowa", bo jak tu podziwiać most kamienny jak ma większe natężenie ruchu jak cała trasa bursztynowa. Wielu przyjezdnych jest zauroczonych Kaliszem ale wszyscy podkreślają że to miasto jest strasznie zaniedbane i tu jest problem bo właściwie nie ma rynku, ulicy reprezentacyjnej/deptaku a kaliski park przeżywał lata świetności dawno temu.
A jeżeli chodzi o skojarzenia to większość ludzi zapamiętuje pierwsze wrażenie z pobytu w danym mieście a o tym często niestety decyduje zwykła czystość na ulicach :!:
Niestety dzisiaj można zapamiętać śmieci na ulicach, obdrapane kamienice, żuli w centrum, samochody zasłaniające każdy zabytek w tym mieście i wiele innych "atrakcji":cry:
No ale żeby nie było w takim żałosnym tonie.
To miasto ma ogromny potencjał i urok niedostępny dla wielu miast w Polsce, jeżeli uderzam w tak pesymistyczne tony to tylko dlatego, że mi zależy i wierzę, iż te zaniedbania da się naprawić.

Awatar użytkownika
beres
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 02:53
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post autor: beres » 25 wrz 2008, o 13:52

Zaniedbania da się naprawić na pewno, niestety brakuje... no właśnie czego? W czasach kiedy samorządy otrzymują dotacje z UE i to się odczuwa również w Kaliszu bardzo dużo buduje się przy pomocy środków unijnych ale dlaczego nic nie jest robione "dla oka"? Rozumiem że mówienie o miejscu charakterystycznym, może nawet jakimś wydarzeniu (mam wrażenie że spotkania teatralne tracą na sile, są jeszcze?) jest dość nierealne w momencie kiedy nie możemy poradzić sobie z brudem w mieście ale coś w tym kierunku musi ruszyć czy są na to jakieś szanse?

Tak czy inaczej czekam na pomysły:) trzeba myśleć pozytywnie :)

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 25 wrz 2008, o 15:14

No właśnie brakowało ale coraz bardziej przestaje brakować pieniędzy. O ile wcześniej władze wyszły z założenia, że są ważniejsze potrzeby co jestem w stanie zrozumieć (bo mając do wyboru remont rynku a np. remont szkół w Kaliszu to uważam, ze postąpiono mądrze i z myślą o ludziach) to teraz nadchodzi moment żeby się zastanowić jak chcemy żeby wyglądało nasze miasto. Jeżeli prześledzisz moja "twórczość" w wątku o margarynie to bije na alarm właśnie w związku z tym, iż nadszedł ten czas(jak z reklamy ING :wink: ),że jeśli się nie dorobimy jakiejś przemyślanej, spójnej koncepcji renowacji i rozwoju dla centrum to mogą powstać szkody których już nie będzie tak łatwo naprawić.
Obrazek (zdjęcie pożyczone z wątku: śródmieście z lotu ptaka)
Na tym zdjęciu widać nasz największy skarb: piękna, urbanistycznie przejrzysta, nietknięta przez komunistycznych planistów zwarta zabudowa miejska otoczona zielenią. Dzięki niej to miasto ma charakter i przy całej nędzy architektonicznej na którą można narzekać zachowało bardzo wielkomiejskie cechy.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 25 wrz 2008, o 16:22

A może by tak zacząć od parku???Kiedyś się mawiało że park kaliski jest najpiękniejszym w Polsce i chyba bodajże nawet nawet starszy od Lazienek w Warszawie.Dlaczego miasto nie zacznie od tej strony??I z całą mocą promować nasz park jak i miasto.W dzisiejszych czasach ludzie szukają odpoczunku od zgiełku codzienności park byłby taką przystanią świerzym oddechem a zarazem wizytówką miasta.Dużo mógłbym pisać o naszym parku,brakłoby chyba strony.Zapraszam więc do lektury o naszym mieście pt;W DAWNYM KALISZU.Piękna książka która pokazuje i opisuje dzieje Kalisza na przestrzeni kilku wieków.Każdy znajdzie tam coś dla siebie.Mnie szczególnie urzekły rozdziały o parku,ratuszu,zresztą cała książka jest fantastyczna!!
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 wrz 2008, o 18:02

Znów muszę się zgodzić z Józefem.A ta fota za każdym razem kiedy ją widzę mnie rozwla:)
Kaliski park uchodzi za najstarszy Park Publiczny w Polsce, a Łzienki chyba rzcek służyły przez dłuższy czas arystokraci.
Czym Kalisz może zasłynąć, sądzę ze zielienią mam na myśli nasz Park Miejski, który ciągnął by się dalej na płd.oraz na wsch.w kierunku doliny Swędrni.A zresztą marzy mi się utworzenie Parku Krajobrazwoego w granicach Kalisza.Pewnie niewielu z was wie jak wielki przyrodniczy skarb posiada Kalisz.Ile miast mogłoby się pochwalić terenemi zielonymi, które zaczynają się kilkadzieśiąt metrów od ratusza i ciągną wzdłuż rzeki na wiele km., gdzie przyroda kipki od bogactwa fauny i flory.Dla mieszkańców Warszawy, Krakowa, czy Łodzi to byłby szok.Pozytywny szok.

[ Dodano: Czw, 25.09.2008, 18:03 ]
Sorry za palcówki
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 25 wrz 2008, o 19:20

^^ Ale dla mieszkańców Lublina już nie ;)

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 25 wrz 2008, o 19:44

^^^Lublin piękny jest i swoją drogą bliski Kaliszowi w Polsce mieliśmy tylko dwa rodzime style architektoniczne: zakopiański i kalisko-lubelski. Jest z czego być dumnym.

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 25 wrz 2008, o 19:50

^^^ W Lublinie zwany Renesansem Lubelski. Kiedy spytałem się przewodniczko o Styl Kalisko-Lubelski zrobiła wielkie oczy.
Tylko 2 rzeczy mi się w Lublinie nie podobają:
-Pajęczynka nad ulicami (ale trolejbusy już tak)
-Xero (a nie ksero)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 wrz 2008, o 20:36

Szymkalisz co masz na myśli.Lublin jest tak zielony.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 26 wrz 2008, o 12:44

Lublin jest b. zielony. Byłem w Lublinie na wycieczce. Pomimo dróg 2x4 jest tam kupa zieleni. Takie se dowolne os. mieszkaniowe wygląda jak bloki wybudowane w Parku miejskim. Na pasach zieleni rosną wielkie topole włoskie. Wokół zieleń. Lublin jest strasznie zielonym miastem.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 26 wrz 2008, o 13:08

szymkalisz pisze:Tylko 2 rzeczy mi się w Lublinie nie podobają:
-Pajęczynka nad ulicami (ale trolejbusy już tak)
Nie podoba Ci się pajęczynka a przekonujesz wszystkich do tramwajów w Kaliszu?

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 26 wrz 2008, o 13:23

^^^Ale zauważ, że pajęczyna trolejbusowa wygląda tak:
Obrazek
A tramwajowa tak:
Obrazek

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 wrz 2008, o 16:25

Nigdy w Lublinie nie byłem, a więc wierzę ci na słowo.Ale z tego co napisałeś ta zieleń jest wkomponowana w miejską architekturę i bardzo dobrze.Ale mój pomysł to Prak Krajobrazowy Doliny Swędrni, który miałby swój początek przy mośćie na ul.Łódzkiej, na terenie tego parku byłby zakaz budownictwa i jak najmniejsza ingerencja człowieka.Po prostu taka Puszcza Białowieska, tylko że w wydaniu kaliskim.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 26 wrz 2008, o 17:12

^^ Widok z satelity (zumi.pl) Centrum:
Obrazek
(Kliknij, aby powiększyć)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 wrz 2008, o 23:11

Tego typu zielonych terenów w Kaliszu też jest sporo i bardzo dobrze inaczej ludzie w blokach by zwariowali.Tylko ja myślę o dużym konpleksie leśnym bez zabudowy, lub z minimalną zabudową.Czy jest coś takiego w Lublinie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 27 wrz 2008, o 10:10


jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 27 wrz 2008, o 12:42

Józef pisze:No właśnie brakowało ale coraz bardziej przestaje brakować pieniędzy. O ile wcześniej władze wyszły z założenia, że są ważniejsze potrzeby co jestem w stanie zrozumieć (bo mając do wyboru remont rynku a np. remont szkół w Kaliszu to uważam, ze postąpiono mądrze i z myślą o ludziach) to teraz nadchodzi moment żeby się zastanowić jak chcemy żeby wyglądało nasze miasto. Jeżeli prześledzisz moja "twórczość" w wątku o margarynie to bije na alarm właśnie w związku z tym, iż nadszedł ten czas(jak z reklamy ING :wink: ),że jeśli się nie dorobimy jakiejś przemyślanej, spójnej koncepcji renowacji i rozwoju dla centrum to mogą powstać szkody których już nie będzie tak łatwo naprawić.
Obrazek (zdjęcie pożyczone z wątku: śródmieście z lotu ptaka)
Na tym zdjęciu widać nasz największy skarb: piękna, urbanistycznie przejrzysta, nietknięta przez komunistycznych planistów zwarta zabudowa miejska otoczona zielenią. Dzięki niej to miasto ma charakter i przy całej nędzy architektonicznej na którą można narzekać zachowało bardzo wielkomiejskie cechy.
Józef, pięknie napisałeś o sródmiesciu. Takiej starówki nie powstydziło by się nie jedno dużo wieksze miasto od Kalisza. Nie wszyscy maja tego swiadomość. O taki skarb nalezy dbać i chronić, aby jego wartość się nie zmniejszała. Jeden z pomysłów ochrony sódmiescia jest tutaj: viewtopic.php?t=1005
Proponuję tam kontynuować dyskusję o Sródmiesciu. Chmielnik był tylko pretekstem.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 4 paź 2008, o 02:26

Szymek co żeś sie uparł na te tramwaje czy trolejbusy.Ja poprostu nie widzę miejsca na te wynalazki w Kaliszu,mówię stanowcze NIE!!!!!!Kalisz ma więcęj do zaoferowania przykład??Park Miejski prawdziwe żrodło natury,jak kiedyś czytałem książkę pt;W DAWNYM KALISZU to czułem się jakbym tam był,pragnąłbym aby chociaz w części nasz park został tak zrekonstruowany jak to jest opisane w tej książce.Zresztą jak nie przeczytacie to nie zrozumiecie o co chodzi.Postarajcie się chociaż cząstkowo zaznajomić z historią naszego miasta.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

ODPOWIEDZ