Reaktywacja Województwa Kaliskiego

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 29 gru 2005, o 16:58

Poznaniacy myślą tylko o swoim miescie (czytaj władze województwa) i myślą, że wielkopolska kończy się na rogatkach tego miasta. Cała kasa zostaje w Poznaniu o ochłapy trafiają w teren.

Fazik

Nieprzeczytany post autor: Fazik » 31 gru 2005, o 10:39

Utworzenie województwa tylko z siedzibą w Kaliszu i takimi miastami jak Konin czy Sieradz nie ma tak dużych szans. Myślę jednak ze nasi Kaliscy samorządowy i samorządowy Częstochowy powinni zastanowić się nad wspólnymi rozmowami dotyczącymi reaktywacji województwa. Tak jak już wspomniałem byłby to naprawdę całkiem możliwy projekt do zrealizowania. Wydaje mi się że to obecnie najlepsze rozwiązanie dla obu miast. Kalisz oraz Częstochowa nawet bez dwóch zdań zasługują na rangę województwa, oba miasta mają wielkie tradycje, wiekową historię, rozwinięty przemysł oraz są jednymi z większych miast w Polsce. Jeśli Zielona Góra i Gorzów Wlkp oraz Opole są miastami wojewódzkimi to dlaczego nie mały by być nimi Kalisz z Częstochową?. Uważam ze oba miasta są bardziej atrakcyjne niż np. Gorzów (nie ujmując temu miastu). Koszalin, który również walczy o przywrócenie województwa też niczym szczególnym się nie wyróżnia
Według mnie nowe Województwo Kalisko-Częstochowskie mogło by opierać się częściowo (choć nie całkiem) na podwalinach Departamentu Kaliskiego i obejmowało by takie miasta jak:
- Częstochowa siedziba wojewody - jako największe miasto (status miasta wojewódzkiego),
- Kalisz siedziba sejmiku wojewódzkiego - jako drugie co do wielkości miasto (status miasta wojewódzkiego),
- dwa powiaty grodzkie Konin oraz Sieradz.
Ostrowa Wlkp. nie biorę pod uwagę gdyż z tymi ludżmi w żadnej kwestii nie można dojść do porozumienia (nawet przy takiej błahostce jak budowa oczyszczalni ścieków – żenada i głupota jakich mało w Polsce!!!, ponadto Ostrowiaki kochają poznaniaków, niestety jest to miłość bez wzajemności, dlatego już widać jak dogorywa to miasto, ale cóż to już ich problem). Ale wracając do tematu - Kalisz w nowych granicach województwa wrócił by do współpracy z miastami, z którymi łączyła kilkuset-letnia więż. Nowe województwo opracowało by zrównoważoną strategię rozwoju dla w/w miast, oraz sprawiedliwy podział pieniędzy. W tej chwili takie miasta jak Kalisz i Konin cierpią i spływają tam jedynie ochłapy, niestety ponad 90% środków dla Wielkopolski idzie na despotyczny Poznań, Częstochowa też nie ma lepiej gdyż z kolei w województwie Śląskim największe środki idą do Katowic i miast ościennych, a Częstochowa jest tam też tak jak Kalisz w Wielkopolsce kulą u nogi. To już ostatni dzwonek więc warto by było jak gdyby najszybciej taką koncepcją zainteresował się Pan Zalejski założyciel stowarzyszenia reaktywacji Województwa Środkowopolskiego, oraz nasz Prezydent Janusz Pęcherz, który już tak wiele uczynił dla naszego miasta. Oczywiście trzeba by było odejść od nazwy Środkowopolskie, ale to już chyba najmniejszy problem
Poniżej chciałem przedstawić moją przybliżoną wizję województwa Kalisko-Częstochowskiego, niestety nie mogę dodać rysunku. : - (

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 31 gru 2005, o 11:07

Fazik zgadzam sie z tobą w 100000000%.... uważam podobnie... 8) ... Nic dodać nic ująć!

Fazik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 31 gru 2005, o 14:12

Nieprzeczytany post autor: Fazik » 31 gru 2005, o 14:40

Dodaję zdjęcie mojej ale całkiem realnej do zrealizowania wizji wojewodztwa Kalisko -Częstochowskiego [img]http://www.haft.com.pl/Portals/3/Projek ... skiego.gif[/img]

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 31 gru 2005, o 15:05

woj. Kalisko-Częstochowskie było by znacznie większe od takich województw jak: Opolskie, Lubuskie, Świętokrzyskie i porównywalne np. do Podkarpackiego, Podlaskiego.

Jednakże nie możemy mówić o tym tylko tu na łamach tego forum.

Proponuje przygotować jakąs argumentacje i napisać list do władz naszego miasta.
Temat ten można również przesłać do Życia Kalisza i troche go nagłośnić...
mógłbym się tym zając tylko musicie mi pomóc...

należy to jakiś poskładać do "kupy"
podać jakieś sensowne argumenty wraz z uzasadnieniem i można przystąpić do rozgłaszania tego tematu:)

Fazik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 31 gru 2005, o 14:12

Nieprzeczytany post autor: Fazik » 31 gru 2005, o 15:25

Z tego co wiem można się zapisać do stowarzyszenia na rzecz reaktywacji województwa, siedziba jest w NOT-cie, sam chętnie bym się zapisał, a nawet spotkał z Panem Zalejskim. Pracuje już dość długo w marketingu oraz mam skończone zarządzanie w instytucjach samorządowych, jeśli znależli by się chętni, mógłbym też pomóc całą sprawę wypromować, kocham Kalisz i chciałbym dla tego miasta jak najlepiej, myślę że taką koncepcją watro by było również dotrzeć do prasy oraz stowarzyszeń w Częstochowie.

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 31 gru 2005, o 15:42

Fazik nie wiedziałem o tym... kiedyś było o tym głośniej... o reaktywacji woj. z siedzibą w Kaliszu. Mysle że skoro takie miasta jak opole, Zielona Góra czy Gorzów są wojewódzkimi miastami (gorzów siedziba sejmiku woj.) to dlaczego właśnie Kalisz nie jest?.
Są to miasta tych samych wielkości i nie wiem w czym Kalisz jest od nich gorszy że nie jest województwem?. Myśle że Najstarsze Polskie Miasto , Miasto które jest dość znaczącym miastem w naszym kraju głównie za sprawą jego historii , położenia i osób jakie z miasta się wywodzą.
Mam nadzieje ze stworzenie nowego woj. z Kaliszem (Ktory absolutnie nie jest Wielkopolski) z Częstochową (która nie wiedzieć czemu jest w woj. Śląskim a nie Małopolskim) kiedyś się uda...
Bo skoro Ostrów nie chce nigdy z Kaliszem nic wspólnego robić (nawet tworzyć aglomeracji) więc Kalisz musi szukać innego sojusznika...:)

myślę że Częstochowa jest o wiele bardziej miastem wartym kaliskiej współpracy a nieżeli zawsze niechętny Ostrów.
Pozdrawiam

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1886
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 31 gru 2005, o 15:53

Trzeba rozgłosnić ten temat :!:

Fazik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 31 gru 2005, o 14:12

Nieprzeczytany post autor: Fazik » 31 gru 2005, o 15:57

Podaję link na stronach Częstochowy, przeczytajcie jak bardzo im zależy na reaktywacji województwa, mają również swoje stowarzyszenie http://czestochowa.naszemiasto.pl/wydar ... 66139.html

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 31 gru 2005, o 16:14

Może warto by było stworzyć jakąs internetową stronke na ten temat... Koszalin cos takiego miał (albo nadal ma)...

zwykła prosta stronka...

można by tam też zrobić jakąs księge gości z poparciem dla tego pomysłu... rozesłać na różne inne strony w Kaliszu i w Częstochowie... potem napisać jakieś pismo do pana Prezydenta, udać się do NOT-u...

Jeśli my mieszkańcy nie będziemy się starać o zrealizowanie tego pomysłu to pomysł ten sam się nie zrealizuje...
a zarówno Kalisz jak i Częstochowa (no i Konin z Sieradzem) mogą tylko zyskać!!!

A liczy się chyba tylko Rozwój i żeby w naszym mieście było jak najlepiej a narazie jest wiele pomysłów i propozycji...

wyobrażacie sobie gdyby chociaż częśc tych pomysłów się zrealizowała???

*Kalisz miastem wojewódzkim,
*Własna Akademia (akademia Kaliska)
*Szybka Kolej przez Kalisz...

No normalnie żyć nie umierać:-)

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 31 gru 2005, o 16:19

Reaktywacja Kaliszowi statusu województwa to w zasadzie same plusy:

*Wzrost znaczenia rangi miasta w Polsce
*Więcej Inwestycji (bo więcej kasy na nie)
*Nowe Miejsca Pracy
*Wzrost liczby ludności
*Zdecydowanie lepsza współpraca z Cz-wa niż z Poznaniem który widzi tylko swoje miasto...

i takich plusów można mnożyć w nieskończonośc...

Fazik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 31 gru 2005, o 14:12

Nieprzeczytany post autor: Fazik » 31 gru 2005, o 17:46

Dziś sylwester wiec jestem tu już ostatni raz, ale na początek moja propozycja by była następująca:
- utworzyć na serwerze odrębną stronę na ten temat np. o nazwie http:/www.województwo kalisko-częstochowskie.kalisz.prv.pl
- umieścić tam mapę proponowanych granic województwa,
- umieścić historię dawnego Departamentu Kaliskiego na podwalinach, którego mogłoby powstać nowe województwo
- wypromować stonkę na serwerach Kaliskich oraz Częstochowskich
Dalej kolejności gdy strona przyniesie zamierzony efekt można by było napisać petycję do władz miasta, przystąpić do stowarzyszenia w NOT-cie i przedstawić nasz projekt. Ostatnią rzeczą było by być zebranie przy pomocy stowarzyszeń 100 tyś podpisów, (myślę że na tak dużym obszarze jest to naprawdę możliwe :-)

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1886
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 31 gru 2005, o 17:59

Wiec tak: ja moge zarezerwowac ta domene, juz to robie 8) umiescic ja na swoim serwerku lecz nie mam tak duzych umiejetnosci zeby zrobic taka porzadna stronke

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1886
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 31 gru 2005, o 18:07

A co do domeny to jaka ma być: jakies propozycje...
Bo ta ktora zaproponował Fazik jest zbyt długa.
Tak mi sie wydaje

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

target
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: 25 lis 2005, o 20:16

Nieprzeczytany post autor: target » 31 gru 2005, o 18:26

bardzo mi się podoba ten pomysł!! a tak poza tym to uważam, że takie strony jak ta służą budowie społeczeństwa obywatelskiego :D w człowieku kipi energia kiedy widzi, że innym nie jest obojetne gdzie żyją! a teraz już spadam na impreze, w końcu sylwester :lol:

WW

Kilka uwag

Nieprzeczytany post autor: WW » 31 gru 2005, o 21:59

Kaliskie i Czestochowskie w zaden sposob nie sa ze soba powiazane: ani historycznie, ani gospodarczo, ani kulturowo, itd. (a pomysl na takie wojewodztwo zrodzil sie z rozpaczy i niemocy).

Nadto: przy kazdym kolejnym zawirowaniu polityczno-administracyjnym takie niespojne wojewodztwo rozleci sie (i to nawet bez wiekszego huku).

Co wiecej: juz teraz czestochowianie wysuwaja roszczenia do Wielunia, ktory z cala Ziemia Wielunskia powinien przeciez znalezc sie w przyszlym wojewodztwie kaliskim (tak je na razie nazwijmy).

I jeszcze: proponowany tutaj ksztalt wojewodztwa niebezpiecznie przypomina historyczna dzielnice senioralna, ktora byla raczej zarzewiem konfliktow niz tworem trwalym.

Na marginesie: ostrowianie zrozumieja chyba w koncu jaki jest stosunek Poznania do reszty "terenu". Oby jednak to nie stalo sie wtedy, kiedy ich miasto juz zupelnie padnie.

I na koniec: to Gorzow Wlkp. jest stolica wojewodztwa lubuskiego, a nie Zielona Gora.

Reszta w nowym roku. Pozdrawiam wszystkich.

Gość

Nieprzeczytany post autor: Gość » 31 gru 2005, o 22:30

Powinieneś zapoznać się dokładnie z historią polski, to właśnie ziemie, które proponujemy na nowe województwo są ściśle ze sobą związane. Chyba nie znasz granic Departamentu Kaliskiego. Dlaczego Częstochowa miała by mieć roszczenia o ziemie wieluńską, również ona znalazła by się w granicach województwa Kalisko-Częstochowskiego. Bądżmy realistami Kalisz nigdy nie dojdzie do porozumienia z Ostrowem, oni nas poprostu nienawidzą, ludzie z takich powiatów jak Ostrów, Pleszew, Jarocin, Krotoszyn, Ostrzeszów nigdy nie darzyli sympatią Kaliszan i to już się prawdopodobnie nie zmieni. Częstochowa, Sieradz, Konin jest dla nas szansą i tu powinniśmy już dawno szukać sprzymierzeńców. Kalisz i Częstochowa są po prostu na siebie skazane, choć może jeszcze o tym nie wiedzą, dlatego celem tego forum jest zasiać ziarenko a następnie nagłośnić i rozpowszechnić pomysł. Ja jestem również przekonany na 100% nawet na 200% że gdyby całą sprawę nagłośniło się w Częstochowie to będzie zainteresowanie i może w przyszłości wspólne rozmowy. Uważam że to w tej chwili jedyna i naprawdę duża szansa na powstanie województwa.

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Re: Kilka uwag

Nieprzeczytany post autor: mlody » 1 sty 2006, o 10:16

WW pisze:
Na marginesie: ostrowianie zrozumieja chyba w koncu jaki jest stosunek Poznania do reszty "terenu". Oby jednak to nie stalo sie wtedy, kiedy ich miasto juz zupelnie padnie.

I na koniec: to Gorzow Wlkp. jest stolica wojewodztwa lubuskiego, a nie Zielona Gora.
Ostrowianie zrozumieją? sorry ale to myślenie z gatunku since-fiction...
Ostrów w żadnym stopniu nie chce mieć z Kaliszem nic wspólnego...
nie chce tworzyc aglomreacji,
nie chce z Kaliszem współpracować
zauważ ze to Kalisz wyciąga do Ostrowa jako pierwszy ręke a tak nie powinno być bo to mniekszy ostrów powinien 1-wszy a skoro my wyciągami 1-wsi to oni nie powinni tego odrzucać...
Ostrów nie poparł Klaisza gdy ten tracił ststus województwa bo wolał być z Poznaniem... Myslisz ze teraz to się zmieniło? Nie sądze!
Ostrów poprostu ma kompleksy względem Kalisza i nie wiem na co on liczy... może na Aglomeracje Ostrowsko-Poznańską... sorry ale taka prawda...
Ostrów woli stracić z Poznaniem niż zyskać z Kaliszem

Kalisz musi sobie szukać bardziej ambitnych sojuszników którzy chcieliby współpracowac...
a nieżeli kalisz miałby współpracować z małomiasteczkowością ostrowiaków...

Nie ma szans na województwo zeby był i Kalisz i Ostrów...

dlatego woj Kalisko-Cz-wskie było by najlepszym rozwiązaniem...

ostrów zostałby w wlkp. (bo to miasto wyzej nie mierzy...) może dlatego ze nigdy nie byli wojewodztwem nie wiem.. naprawde... nie rozumiem takiego postepowania..

może gdyby Kalisz i Ostrów byli w osobnych województwach konflikt choć w pewnym stopniu zostałby zażegnany???


co go Gorzowa i Zielonej Góry... to oba te miasta są stolicami Lubuskiego... podobnie jak Bydzia i Torun kujawsko-pomorskiego
z tym ze w Gorzowie jest wojewoda a w Zielonej Gorze sejmik wojewodztwa.

Pozdro w 2006 r 8)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 1 sty 2006, o 11:57

(1) Gdybym nie znal historii, nie zabieralbym publicznie glosu w powyzszej sprawie. Zatem nadal bede utrzymywac, ze departament kaliski byl tworem sztucznym, napoleonskim, i istnial raptem 8 lat. Gdyby departamenty byly tworem rodzimym i trwalym, byc moze kaliski istnialby do dzisiaj (bo depatramenty we Francji nadal maja sie dobrze) - ale nie istnieje. Wnioski?

(2) Gdyby jednostki administracyjne szczebla wojewodzkiego powstawaly na mocy czlowieczych sympatii a nie na podstawie ustaw sejmowych i wydawanych na ich podstawie rozporzadzen ministra spraw wewnetrznych i administracji, Kalisz nie znalazlby sie w wojewodztwie zarzadzanym przez osrodek poznanski, prawda? Wnioski?

(3) Na Ostrowie swiat sie nie konczy. To jest miasto o niewielkim potencjale. A ze krzykliwe... Coz, jak ktos czegos nie moze to krzyczy, ale to nie oznacza nic ponad to, ze jest rozkapryszony (w koncu sie zmeczy). Naprawde wydaje mi sie (to juz tylko moja opinia), ze Kalisz przyklada zbyt wielka wage do tego, co Ostrow "sobie mysli". Przyjrzyjcie sie sytuacji z szybka koleja: duzo ostrowskiego krzyku, podczas gdy w Warszawie nikt pod uwage Ostrowa nie bral (i nie bierze). A Kalisz dal sie wmanewrowac w kolejna awanture z Ostrowem. Po co?

Pozdrawiam wszystkich.

Fazik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 31 gru 2005, o 14:12

Nieprzeczytany post autor: Fazik » 1 sty 2006, o 13:07

Do ww twoja wypowiedż jest w tej chwili żenująca Departament Kaliski nie istniał 8 lat, niestety nie znasz historii naszego regionu, a próbujesz się wypowiadać na ten temat. Po pierwsze Województwo Kaliskie obejmujące ziemie zwane nieco póżniej Departamentem Kaliskiem powstało już w 1796 r władze pruskie przeprowadziły wtedy reorganizację dotychczasowego podziału terytorialnego i Kalisz został stolicą nowo utworzonego departamentu, obejmującego swym zasięgiem niektóre ziemie dawnych województw: kaliskiego, sieradzkiego i łęczyckiego oraz ziemię wieluńską i okręg częstochowski. Skład tego departamentu, istniał także za czasów Księstwa Warszawskiego (powstałego na początku XIX wieku, w okresie wojen napoleońskich. W pierwszych dwudziestu dwóch latach istnienia Królestwa Polskiego, powołanego do życia na mocy ustaleń Kongresu Wiedeńskiego z 1815 r., Kalisz pełnił funkcję miasta wojewódzkiego. W skład Województwa Kaliskiego wchodziły następujące ziemie: kaliska, konińska, sieradzka, piotrkowska, wieluńska, częstochowska. Jednak w 1837 r. władze carskie, w ramach organizowania administracji według ścisłych wzorów rosyjskich, województwa przemianowały na gubernie. Gubernia kaliska zlikwidowana została dopiero w 1845 r. Tak wiec według obliczeń Kalisz z Częstochową był związany prawie 50 lat, a nie tak jak piszesz 8. To świadczy o tym że jest wspólna więż dlatego teraz trzeba to wykorzystać dla dobra obu miast.

ODPOWIEDZ