Park Miejski ...ogrodzony ???

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 2 cze 2009, o 11:28

Gumiś pisze:Zdjęcie nr.2 nie przedstawia zbyt wielu szczegółów ale myślę,że może to być fragment budynku KTW lub cukierni Wehnera.
Gumisiu, no jak "lub"!? Przecież cukiernia Wehnera to póżniejsze KTW. :) Poza tym spójrz na wysokość domku przy drzewach. :)

Uwaga: ja nie twierdzę, że to jest "zamek dla ptaków", takie tylko było moje wolne skojarzenie.

Poczytajmy, to na razie jedyny poważniejszy tekst o PMwK. Inne zabytkowe polskie ogrody miejskie posiadają wiekie monografie, PMwK dorobił się broszurki z okazji wystawy. Pinknie, panowie, pinknie... :( http://www.info.kalisz.pl/Historia/Park.htm

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 2 cze 2009, o 12:46

ww pisze:Gumisiu, no jak "lub"!? Przecież cukiernia Wehnera to póżniejsze KTW. :) Poza tym spójrz na wysokość domku przy drzewach. :)

Uwaga: ja nie twierdzę, że to jest "zamek dla ptaków", takie tylko było moje wolne skojarzenie.
No fakt Mój błąd,zagalopowałem się w swoich przemyśleniach.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 3 cze 2009, o 17:50

W roku 1826 postawiono w parku okazała bramę od strony ulicy Łaziennej i drugą bramę przy moście Parkowym (Teatralnym), potem trzecią od strony Niecałej przed domkiem parkowego.
Kogutek został wykopany w 1843 roku :).

[ Dodano: Sro, 10.06.2009, 17:48 ]
A tak zdobywaja w Polsce kasę unijna na restaurację parków :

http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,4 ... 90731.html
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 19 cze 2009, o 00:05

Nawiązując do tematu poszukiwałem definicji PARK i w opisach nigdzie nie znalazłem nic o ogrodzeniach.Garść informacji z sieci.

Park miejski – publiczna zorganizowana miejska przestrzeń zielona pełniąca funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne, a niekiedy także sportowe lub inne. Zazwyczaj zajmuje większą powierzchnię i pełni bardziej złożone funkcje niż ogród miejski. W parku wyznaczone są ścieżki i trasy do spacerowania (zwykle wybrukowane lub wyasfaltowane), w jego obrębie znajdują się także obiekty małej architektury (kosze na śmieci, ławki, latarnie itp.), a często również szalety, place zabaw, amfiteatry, altany, fontanny czy pomniki.

Parki miejskie są namiastką lasu. Najbardziej typowymi roślinami są tam drzewa, m.in. lipa drobnolistna, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, kasztanowiec zwyczajny i klon zwyczajny. Parki są też miejscem bytowania zwierząt, głównie ptaków i małych ssaków.

Pierwsze parki miejskie zaczęto tworzyć w XVII w. we Francji i krajach niemieckich. Najstarszym polskim parkiem miejskim jest Stary Park w Kaliszu założony w 1798 r., największym z kolei Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek w Bydgoszczy, liczący ok. 830 ha.

Niektóre zespoły parkowe mają status zabytków przyrody.

Park Miejski w Kaliszu
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Park Miejski w Kaliszu
nr rej. 34/A

Wielki Park, widok na Prosnę i Nowy Park
Miejsce Polska Kalisz,
Śródmieście
Wybudowany 1798
Wpisany do
rej. zabytków 14 grudnia 1964
Wielki Park, sztuczne ruiny, przed 1914

zabytek Park Miejski w Kaliszu, zaspół parkowy w Śródmieściu Kalisza, na pograniczu kaliskich dzielnic: Tyńca, Rajskowa i Starego Miasta, nad rzekami Prosną, Swędrnią, Kanałem Bernardyńskim, Kanałem Rypinkowskim i Przekopem, założony w 1798, wielokrotnie powiększany i przekształcany; w XIX w. uważany za najpiękniejszy polski ogród publiczny[1][2]; w najstarszej części utrzymany w stylu ogrodu angielskiego; najstarszy park miejski w Polsce, wpisany do rejestru zabytków w 1964.

W skład zespołu parkowego o powierzchni 24,28 ha wchodzą: Stary Park (1798), Wielki Park (1842), dawny Ogród Pomologiczny (1885), Nowy Park (1900), Park im. Ignacego Jana Paderewskiego (1912), Park Sportowy (1926), wschodnia część Plant (1942)[3].


Także temat grodzenia parku wg.Mnie jest bezsensowny,nasz park straciłby bardzo wiele na swojej urokliwości gdyby go ogrodzono,nie wyobrażam sobie spoglądać poprzez siatkę lub pręty parkowego ogrodzenia.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 19 cze 2009, o 11:51

Wiesz ja proponuje ,,grodzenie'' nie dlatego, że gustuję w takich rozwiązaniach :). Ogradzania Parku ja nie wymysliłem . Dałem powyżej przykład Nałęczowa, bo z autopsji, namacalnie zauważyłem tam ( i nie tylko ja ) zalety takiego rozwiązania w obecnej dobie. Zresztą Park Miejski w Kaliszu kiedyś był ogrodzony. Wiem, że były 3 bramy słynące z pięknej kowalskiej roboty. Krata, brama może również być - sama w sobie - dziełem sztuki kowalstwa artystycznego. Nie wiem jak wyglądało samo ogrodzenie, bo nie spotkałem nigdzie materiału ikonograficznego. Tez nie wyobrażam sobie żeby grodzić góry - weżmy choćby najbliższe Kaliszowi Góry Sowie, które nie są parkiem narodowym, lecz Parkiem Krajobrazowym - o mniejszych rygorach dla turystów i jednocześnie o mniejszym stopniu ochrony prawnej. Tam praktycznie , na własną odpowiedzialność można wejść z każdego miejsca, ale wytycza się - z pewnych względów szlaki turystyczne, które sprawiąją, że nie niszczymy najcenniejszych partii Parku , że chodzimy po nich w miarę bezpiecznie. Kulturalny i światły wspólczesny HOMO SAPIENS nie potrzebuje żadnych barier, żadnych płotów. Niedawno rozmawiałem - właśnie w naszym Parku - z mieszkańcem ul. Częstochowskiej liczącym ok 80 lat(celowo wybieram i takich wiekowych rozmówców) , który stwierdził - ,,Panie, my przed wojną prawie do Parku nie chodziliśmy. Nie chodzilismy, bo mieliśmy ,,dziurawe kieszenie''. Rodziców nie było stać nie tylko na loda, ale nawet na andruty''. Właśnie z takich względów bym nie grodził, bo biedy u nas coraz więcej. Ale co począć z taką cześcią naszych ziomków, którzy np. wracając ,,do chaty'' przewraca nagrobki w części cmentarnej Parku, którzy niszczą infrastrukturę parkową czy urządzają z Parku ,,psią sralnię''? . Płot takich ,,nietypowych'' zachowań nie wyeliminuje, ale napewno je ograniczy, ograniczy w jakimś stopniu. Park powinien być wyłącznie dla spacerowiczów, aczkolwiek dopuszczam przejazd rowerem po wytyczonej ścieżce rowerowej.A tu nie dosyć, że samochody wypierają pieszych z chodników miejskich, to jeszcze wypieraja nas z Parku.
Samochody na ulice ! Tak, jak ,,TIRy na TORy'' !!!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 cze 2009, o 12:50

Zgadzam się z sobierayem.Płot jesli będzie wykonany w formie artystycznej przez kowala, nie oszpeci parku, a tylko doda mu uroku.Tu nie chodzi o to, aby poprzez bramy, czy płot ograniczyć liczbe zwiedzających.Lecz chronić park przed wandalami i złodziejami, którzy w godzinach nocnych dewastuja park.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 19 cze 2009, o 18:27

sobieray-3 pisze: Niedawno rozmawiałem - właśnie w naszym Parku - z mieszkańcem ul. Częstochowskiej liczącym ok 80 lat(celowo wybieram i takich wiekowych rozmówców) , który stwierdził - ,,Panie, my przed wojną prawie do Parku nie chodziliśmy. Nie chodzilismy, bo mieliśmy ,,dziurawe kieszenie''. Rodziców nie było stać nie tylko na loda, ale nawet na andruty''. Właśnie z takich względów bym nie grodził, bo biedy u nas coraz więcej. Ale co począć z taką cześcią naszych ziomków, którzy np. wracając ,,do chaty'' przewraca nagrobki w części cmentarnej Parku, którzy niszczą infrastrukturę parkową czy urządzają z Parku ,,psią sralnię''? . Płot takich ,,nietypowych'' zachowań nie wyeliminuje, ale napewno je ograniczy, ograniczy w jakimś stopniu. Park powinien być wyłącznie dla spacerowiczów, aczkolwiek dopuszczam przejazd rowerem po wytyczonej ścieżce rowerowej.A tu nie dosyć, że samochody wypierają pieszych z chodników miejskich, to jeszcze wypieraja nas z Parku.
Samochody na ulice ! Tak, jak ,,TIRy na TORy'' !!!
No nie sposób nie przyznać Ci racji,zgadzam się z tym co napisałeś,ale po coś chyba mamy służby mundurowe zwane strażą miejską??Byłem w parku kilkakrotnie w ciągu ostatniego mojego pobytu w Kaliszu i ani razu nie widziałem SM.A gdyby tak się wzięli do roboty i zaczęli wystawiać mandaty sowite mandaty to myślę,że podejście ludzi by się zmieniło,jakby jeden z drugim któryś tysiaczek z kieszeni musiał wysupłać to zastanowiłby się na przyszłość,albo jeszcze lepszy pomysł-prace społeczne,ubrać takiego delikwenta w kombinezon z odpowiednim napisem na plecach w ramach jakiego przewinienia pracuje.Gwarantuje,że następnego razu by nie było.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 20 cze 2009, o 20:34

Oni pewnie wyjechali na ten czas na ,,kaliską Linię Mażinota'', albo do ,,kaliskiego Biskupina'' , lub na jakieś inne ,,kaliskie jakieśtamy''. A jeszcze pewna ich ilość robi kuken w monitory, bo pan Prezydent ilość kamer zwiększył. Przy samym Ratuszu miała być setka :).Ponadto parkingowi pracują gorliwie. Z resztą poco im się ,,schylać'' po mandatową kasę, jak wiedzą , że z naszych podatków Miasto wyasygnuje ile potrzeba.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 20 cze 2009, o 20:53

Całe szczęście,że moje podatki nie idą na ten psi pomiot.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 31 gru 2009, o 11:43

A Stolica sobiue grodzi !
Jest projekt Parku Skaryszewskiego. Płot jednak będzie

Projektanci właśnie dostarczyli szczegółową dokumentację rewaloryzacji najpiękniejszego parku Pragi, a może i całego miasta. W Skaryszewskim pojawią się nowe alejki, iluminacje rzeżb i ogrodzenie.

Fot. Jerzy Gumowski / AG
"Kąpiąca się" - rzeżba w Parku Skaryszewskim

Dokumentacja przygotowana przez firmę "Ogród Park Krajobraz Jakub, Zemła Tomasz Zwiech" liczy kilkanaście tomów. Zawiera m.in. projekt zieleni, remontu układu wodnego, modernizacji placu zabaw, remontu oświetlenia. Zmiany będą widoczne już od wejścia do parku. Z głównej alei zniknie zasłaniający perspektywę pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Zamiast wylanego w PRL-u asfaltu w alejkach pojawi się żwir. Zainstalowane będą także iluminacje rzeżb.

Odtworzony zostanie też płot, co od początku ostro krytykowali mieszkańcy Saskiej Kępy. - Wytyczne stołecznego konserwatora Zabytków są takie, żeby odtwarzać historyczny park. Pierwotnie był on ogrodzony - mówi Iwona Fryczyńska, rzecznik Zarządu Oczyszczania Miasta, który administruje parkiem. Skaryszewski został zaprojektowany w 1905 r. przez Franciszka Szaniora. Od 1973 roku jest zabytkiem, więc wszelkie zmiany konsultowane są ze Stołecznym Konserwatorem.



- Nie trzeba się bać ogrodzenia. Na przykład Park Ujazdowski latem czynny jest od godz. 6 do północy. A nawet jeśli ktoś chce przyjść wcześniej, żeby na przykład podglądać o świcie ptaki, to strażnicy mają obowiązek go wpuścić. Na podobnych zasadach będzie dostępny Park Skaryszewski - zapewnia Fryczyńska.


Ciągle nie wiadomo jednak, kiedy rozpoczną się prace. Choć o remoncie mówi się od lat, to nie jest on wpisany do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. ZOM zapewnia, że jest gotowy rozpocząć modernizację w ciągu ok. trzech miesiące od zatwierdzenia dokumentacji.

Teraz projekt trafi do weryfikacji przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, następnie dokumentacja zostanie sprawdzona przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta oraz Biuro Ochrony Środowiska.
żródło : http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... edzie.html

Nic tylko naśladować.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ