Park Miejski ...ogrodzony ???

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
designer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2008, o 15:22
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Nieprzeczytany post autor: designer » 31 maja 2009, o 12:06

Przenoszę rozmowę o domku szwajcarskim i oranżerii na osobny temat przeze mnie założony, aby z dyskusji na temat ogrodzenia nie zrobiła się dyskusja na temat tych obiektów :)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 31 maja 2009, o 12:10

Ogrodzenie Parku Miejskiego w Kaliszu jest takim samym elementem parkowej architektury jak oranżeria czy Domek Szwajcarski. Nie odważyłbym sie więc dzielić jej elementów na "dobre" i "złe". A orgodzenie Parku Miejskiego nie oznacza jego zamknięcia, nawet w nocy, a może pomóc w jego strzeżeniu. Niżej linki do artykułów poświęcenych renowacji ogrodzenia Ogrodu Saskiego w Lublinie.

http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,35640, ... zybko.html
http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,48724, ... emont.html
http://www.kurierlubelski.pl/module-dzi ... -6679.html
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbc ... /716349489

designer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2008, o 15:22
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Nieprzeczytany post autor: designer » 31 maja 2009, o 12:40

Hmm.... Jesli ktos dzieli tutaj te obiekty to raczej nie na dobre i zle tylko wazne i wazniejsze... Ja po prostu jestem za tym zeby przy kazdej inwestycji ropatrywac takze aspekt finansowania. Moim zdaniem w pierwszej kolejnosci powiiny powstawac obiekty, ktore przynosza korzysci finansowe,a przynajmniej nie generuja kosztow podczas uzytkowania. Pamietajmy, ze w przypadku ogrodzenia koszty to nie tylko te pieniadze, za ktore trzeba to zrobic, ale takze te które trzeba wlozyc na utrzymanie (malowanie, czyszczenie itp.)
Zeby bylo jasne, ja nie podważam sensu zbudowania takiego ogrodzenia, bo zgadzam sie ze bramy tez sa istotnym elementem architektury parku. Co do pobierania oplat to tez pisalem, ze nie jestem tego zwolennikiem, chociaz potrafie dostrzec tego plusy.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 31 maja 2009, o 21:36

Zatem gdzie ulokujemy rzeżby parkowe? One napewno będa generować koszty, ale pozyskanie ich powinno nastapić w jak najkrótszym czasie .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

designer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2008, o 15:22
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Nieprzeczytany post autor: designer » 31 maja 2009, o 21:53

Nie przesadzajmy znow...
Koszt kilku rzezb i koszt ogrodzenia calego parku to kwoty troche innego formatu....

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 31 maja 2009, o 22:18

Opłaty byłyby nieekonomiczne. 3 bramy , park otwarty przez 7 dni w tygodniu po 16 h , przy każdej bramie "bileter" to oznacza zatrudnienie 7 osób czyli ca. koszt wynagrodzen 10 tyś zł na miesiąc. Chyba , ze cena biletu byłaby jak na molo w Sopocie...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 31 maja 2009, o 22:42

Żadnych biletów to jest miejsce publiczne.A płot całkiem dobry pomysł, ale też dośc kosztowny.Ale z pewności da się ten problemrozwiązac jesli tylko będa chęci.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 31 maja 2009, o 23:16

Ja ich nie proponowałem , dla mnie to absurd. Szczerze mówiąc to nadal nie jestem przekonany do grodzenia parku. Aspekt bezpieczeństwa można załatwić inaczej. A crzeczywiście upiększy to nasz park ?
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

designer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2008, o 15:22
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Nieprzeczytany post autor: designer » 31 maja 2009, o 23:25

Ogrodzenie bezpieczenstwa parku napewno nie poprawi, chyba ze bedzie mialo 3 m wys., drut kolczasty i bedzie pod napieciem ;)
Jesli mowimy o bezpieczenstwie to lepszym rozwiazaniem jest oswietlenie przynajmniej glownych alejek i patrole strazy miejskiej...
Moim zdaniem godnym uwagi jest rekonstrukcja bram, darujmy sobie grodzenie....

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 1 cze 2009, o 11:44

W mojej propozycji ogrodzenia Parku Miejskiego wcale nie chodziło mi o zapewnienie bezpieczeństwa nocnym spacerowiczom, bo tego nawet siły ,,Gromu'' by nie zapewniły :). Chodzi mi głównie o zminimalizowanie przenikania ,,wrogiego elementu chuligańsko-menelskiego'' do Parku, który jest ZABYTKIEM -... i wcale nie jest prawem chroniony - a powinien być ! Powinien dostać od KZ oznakowanie pięciobokiem biało-niebieskim w miejscach wstepu do Parku, a od Miasta plansze informacyjne zawierające podstawowe dane historyczne, nazwiska twórców i kolejnych ogrodników, nic nie wspominając o zawartości botanicznej parku. Najcenniejsze okazy drzew oprócz znaków KZP powinny mieć tabliczki informacyjne opisujące gatunek, bo dydaktyki i nauki nigdy za wiele. Zastanawiam się jak długo władze Miasta będą tolerowały ,,oblewanie'' przez psy głazu upamiętniającego zasadzenie dębu przez Pierwszego Marszałka. To jest niedopuszczalne w cywilizowanym świecie , bo ruch samochodowy do KTW zepchnął właścicieli psów pod kamień - obelisk. O właścicielach już nię będę pisał, bo nie zasługują na wyróżnienie :). Płot miałby tylko ograniczać te negatywne zjawiska i zachowanie. Niezalężnie od niego do strzeżenia Miasta , w tym i Parku mamy odpowiednie służby, na które łożymy naszą krwawicę. Wstęp do Parku Miejskiego musi być bezpłatny, co wcale nie znaczy, że przy bramkach nie powinny być umieszczone skarbonki na wolne datki społeczne (skarbonki zabezpieczane na noc!) z przeznaczeniem na konserwację zabytku. Niech Kalisz wreszcie zacznie dołączać do miast europejskich ! Chodzi mi oczywiście o kształtowanie zachowań, a nie o rewię ogrodzeń. Zgadzam się w tym miejscu z designerem, że w okolicy bramy powinien mieć charakter ,,kutego kowalstwa artystycznego'', bedącego elementem sztuki i wystroju Parku oraz Miasta. Dalej płot może być b.ekonomiczny np. podmurówka z pylonami wypełnione ramami metalowymi z solidniejszą siatką, z grubego drutu. Góra ramy powinna jednak zawierać k o l c e :). Cały czas musimy pamietać, że nasz Park to u n i k a t na skalę nie tylko krajową !!!
Ostatnio zmieniony 1 cze 2009, o 12:12 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 2 razy.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 cze 2009, o 12:10

Domek Szwajcarski, oranżeria, jak najbardziej.Ja dorzucę cieplarnię, mały ale ładniutki budeyneczek, który porosniety bluszczem, lub dzikim winem wyglada uroczo.Zdjęcie pierwsze z lewej, drugi rząd od góry.
http://www.stary.kalisz.pl/zdjecia-park-2.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 1 cze 2009, o 15:27

No i ten cudny zamek na wodzie dla ptaków (drugie zdjęcie)!!! :D

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 cze 2009, o 18:39

Często się zastanawiałem co jest na tym zdjęciu.Na serio, czy robisz sobie jaja z tym zamkiem dla ptaków :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 1 cze 2009, o 22:39

Nie wiem na pewno czy to był "zamek dla ptaków", ale to mi wygląda właśnie na taki wielki domek dla ptaków... :roll: No bo coż innego to mogłoby być?

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 1 cze 2009, o 22:40

A co nie można za ich trele czy świergot umilić im życia :) ???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 2 cze 2009, o 07:50

ww pisze:No i ten cudny zamek na wodzie dla ptaków (drugie zdjęcie)!!! :D
Zdjęcie nr.2 nie przedstawia zbyt wielu szczegółów ale myślę,że może to być fragment budynku KTW lub cukierni Wehnera.

[ Dodano: Wto, 02.06.2009, 6:55 ]
ww pisze:Ogrodzenie Parku Miejskiego w Kaliszu jest takim samym elementem parkowej architektury jak oranżeria czy Domek Szwajcarski. Nie odważyłbym sie więc dzielić jej elementów na "dobre" i "złe". A orgodzenie Parku Miejskiego nie oznacza jego zamknięcia, nawet w nocy, a może pomóc w jego strzeżeniu.
Rozumiem,że chcielibyście dobrze ale grodzenie parku miało sens kiedyś gdy takie sceny miały miejsce .....

Pomimo dokładanych starań i stałej opieki ze strony parkowych ogrodników, nie wszystko obywało się bez kłopotów. Świadczyć o tym może zarządzenie władz miejskich z 1828 r., w którym zakazywano palenia ognisk, niszczenia trawy, suszenia pościeli i ubrań oraz przędzy i świeżo utkanego płótna. Z dalszej części tego dokumentu dowiadujemy się jeszcze, że w parku miało też miejsce wypasanie trzody chlewnej, pojenie koni, pranie bielizny oraz urządzanie przejażdżek konnych po alejkach parkowych. Sporych kłopotów dozorcy i ogrodnikowi parkowemu dostarczał również margines społeczny, który w parku nie tylko szukał nocnego schronienia. Zgodnie z podjętymi w 1835 r. działaniami dozorca cyrkułowy codziennie usuwał z parku żebraków, włóczęgów i kobiety lekkich obyczajów. Nieco ułatwiło to utrzymywanie porządku i poprawiło stan parku, ale pięć lat póżniej musiano wprowadzić regularny dyżur policyjny w godzinach od 10 wieczorem do 5 rano i rozpoczęto zamykać na noc bramę wejściową od strony ul. Łaziennej. Drugą z bram prowadzących do parku - przy moście "Parkowym" - zamykał właściciel znajdującej się tam cukierni.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 2 cze 2009, o 10:09

Gumiś jest rozbrajający :). ,, To nie te czasy arlekiniue, nie te czasy...'' Pamiętasz tą miłą piosenkę i te dziewczyny :)???
Płot to poprostu reakcja na brak kultury i zdziczenie części naszej kaliskiej ( i nie tylko) społeczności. Gdyby było inaczej, napewno ogrodzenie byłoby n i e p o t r z e b n e !
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 2 cze 2009, o 11:10

sobieray-3 pisze:Gumiś jest rozbrajający :)
Może i jestem ale nie jestem zachwycony tym pomysłem.Co do zdziczenia naszej społeczności to już jest inna bajka.
Park powinien zostać w takim kształcie jaki jest obecnie czyli bez żadnego ogrodzenia.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 2 cze 2009, o 11:14

Powtórzę tylko to co napisał designer:
designer pisze:Ogrodzenie bezpieczenstwa parku napewno nie poprawi, chyba ze bedzie mialo 3 m wys., drut kolczasty i bedzie pod napieciem ;)
Jesli mowimy o bezpieczenstwie to lepszym rozwiazaniem jest oswietlenie przynajmniej glownych alejek i patrole strazy miejskiej...
Moim zdaniem godnym uwagi jest rekonstrukcja bram, darujmy sobie grodzenie....

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 2 cze 2009, o 11:17

wollny pisze:Powtórzę tylko to co napisał designer:
A Ja dopiszę tylko,że podtrzymuję obie wypowiedzi.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

ODPOWIEDZ