Akademicki Kalisz

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Pawel

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 10 sty 2006, o 21:21

A potem się dziwisz że nikt nie traktuje Ciebie powaznie.Dorośnij czlowiecze.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 10 sty 2006, o 22:58

Wydziały będą kolejne, ale filii też też nie będzie. Po prostu Pawle - zrozum, że w tym przypadku nie chodzi o tworzenie filii. Może być nawet 5 wydziałów w Kaliszu - filii i tak nie będzie. Kalisz i Poznań tworzą jedną uczelnie, a nie 1 ośrodek centralny i 1 ośrodek podrzędny. Filie mogą być - w Kościanie, Ostrowie, czy innych miasteczkach. U nas jest część Poznania - nie oznacza to, że Kalisz jest traktowany podrzędnie, wręcz przeciwnie - jest nierozerwalną częścia UAMu. Skasowanie filii przez UAM wiązałoby się tylko ze stratami finansowymi. Zamknięcie WPA i innych instytutów w Kaliszu - z poważniejszymi problemami.
A co powiesz na to, że w Kaliszu pracują wykładowcy, którzy mają tytuły doktorskie (niektórzy kończą habilitację), a mimo to, do Poznania nie jeżdża do pracy, działają tylko u nas?
Proponuję Ci Pawle zainteresować się bardziej dogłębnie kwestią kaliskiego UAM, szczególnie, że wypowiadasz się na jego temat, a zapewne nigdy nie miałeś z nim nic doczynienia.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 10 sty 2006, o 22:59

Ps. jako przykład podałem strukturę Uniwersytetu Śląskiego - tam jest to w większej skali, lecz dobrze ilustruje konstrukcję poznańsko-kaliskiego UAMu.
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

Gość

Nieprzeczytany post autor: Gość » 10 sty 2006, o 23:32

Kaliszu nie ma zadnej filii - jest tylko jeden wydzial uniwersytetu poznanskiego. Zainteresowanym polecam przyklad historii powstawania Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), ktory byl do niedawna filia Uniwersytetu Warszawskiego (UW) - zobaczcie ile tam bylo/jest wydzialow, instytutow, katedr, bibliotek wydzialowych, itd. Niewesolego faktu, ze w Kaliszu nie ma kadry naukowej nie trzeba chyba jakos szerzej wyjasniac. Za kilka lat bedziemy mieli kompleks WAP UAM przy Nowym Swiecie, ale dopiero jak bedziemy mieli siedem takich kompleksow wydzialowych bedziemy mogli marzyc o usamodzielnieniu sie jednostki w Kaliszu. Natomiast zapatrzonym w PWSZ w Kaliszu polecam przyklad PWSZ w Gorzowie, na ktorej w zeszlym roku zakonczono pierwszy przewod doktorski, podczas gdy w Kaliszu nie daja nawet magisterek (no chyba ze sie myle). Narki.

Gość

Nieprzeczytany post autor: Gość » 11 sty 2006, o 00:48

W Kaliszu nie ma Filii UAM poniważ jest tylko jeden Wydział, jak będą dwa Wydziały powstanie Filia UAM. PWSZ w Gorzowie nie ma praw do kształcenia doktorów, bo gdyby miał nie nazywał by się PWSZ.

T.Boy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 9 sty 2006, o 21:34
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: T.Boy » 11 sty 2006, o 15:13

ZApomniałem jeszcze wspomnieć o filologii angielskej na WP-A (działa na takich samych prawach jak historia i informatyka). Nie wiem dlaczego nadal niektórzy uważają, że filia jest czymś lepszym niż wydział.Owszem w filii może zajdować się więcej wydziałow ale co z tego, skoro wszystkie sprawy trzeba będzie załatwiać w Poznaniu, bo główne władze poszczgólnych wydziałów właśnie tam by się znajdowały. A w przypadku wydziału cała administracja znajduje się na miejscu.DZiekan jest tu, proadzikani są u, dziekanaty. Więc doprawdy nie rozumiem dyskusji.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 11 sty 2006, o 15:30

T.Boy - po prostu tak to jest, jak wypowiadają się ludzie nie związani z UAMem.
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

Gość

Nieprzeczytany post autor: Gość » 11 sty 2006, o 17:18

Hmm chyba T.Boy nie rozumiesz znaczenia slowa filia.Wydział to wydział.A filia to wieksza jednostka skladająca sie minimum z dwóch wydzialów.Poprostu jednostka o wiekszym znaczeniu.Anonimowy Gość dał dobry przykład z była filia w Bialymstoku.
Tam pewnie róniez zaczynano od jednego wydziału,poprzez filie UW az po samodzielność.
Jaśniej sie chyba nie da tego opisać.

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 11 sty 2006, o 18:12

Ale to fakt, Filia jest czymś lepszym od Wydziału bo to więcej takich jednostek. A Ty byś nie chciał, żeby w Kaliszu były dwa lub trzy Wydziały UAM??
Źle zrozumiałeś, Filia to kilka samodzielnych wydziałów, a nie podlegające Instytuty czy Zakłady, więc nie ma mowy o załatwianiu spraw w Poznaniu.
Filia jest po prostu szczebel wyżej, tak samo jak Uniwersytet jest wyżej od Akademii, a ta znowu od PWSZ.

Pawel

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 11 sty 2006, o 20:16

Mam nadzieję że po poscie @fausta i kilku moich wiadomo o co nam chodzi.

T.Boy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 9 sty 2006, o 21:34
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: T.Boy » 11 sty 2006, o 21:25

Tematem jest powstanie UK a nie czy lepszą jednostką naukową jest wydział czy filia.Ja tylko zwróciłem uwagę na to by ludzie poprawnie nazywali jednostkę UAM-u z Kalisza i cel osiągnołem. Ja do tej pory spotykałem się jedynie z filiami na których było prowadzonych np. po jednym kierunku z kilku wydziałów. Jeżeli są filie, które składają się z kilku samodzielnych wydziałów to fajnie, ale w Kaliszu więcej wydziałów nie powstanie. Dlaczego? Bo władze WP-A z błogosławieństwem i pomocą rektora UAM dążą do założenia właśnie UK. Rozwijają i udoskonalają jednocześnie obecny wydział. Ale do tanga trzeba dwojga i na bazie WP-A na pewno Uk nie powstanie...

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 15 sty 2006, o 11:53

Powstać to powstanie. Tylko kiedy? Wiele wody w Prośnie upłunie nim w Kaliszu powstanie uniwerek lub akademia. Fajnie będzie jak w miejsce PWSZ powstanie akademia, a w miejsce kaliskiego wydziału poznańskiej szkoły powstanie UK.

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 15 sty 2006, o 13:09

Akademia powstanie niebawem, jak już pisałem tegow ymaga nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Uniwersytety też będą podzielone na dwie kategorie.
Więc panowie niebawem powstanie Akademia Kaliska, a może lepiej jakby się nazywała Akademia Środkowopolska im. Prezydenta J. Wojciechowskiego w Kaliszu? Zawsze brzmi to bardziej regionalnie.

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 15 sty 2006, o 13:17

O jakiej ustawie mówisz. Jest gdzieś jej treść?

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 15 sty 2006, o 13:53

Może z tego to nie wynika, bo w Kaliszu póki co nie ma takich studiów, ale dziwne jest dla mnie to, że nie ma wyjaśnionego znaczenia "wyższa szkoła zawodowa". Mam ustawe w domu, ale ma ponad 50 stron, przeczytam jak będę miał czas. Dla zainteresowanych, daje namiary: Dz.U.05.164.1365

A oto art. 3 tej ustawy.

Art. 3. 1. Wyraz "uniwersytet" może być używany w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora co najmniej w dwunastu dyscyplinach, w tym przynajmniej po dwa uprawnienia w dziedzinach nauk humanistycznych, społecznych lub teologicznych, matematycznych, fizycznych lub technicznych, przyrodniczych oraz prawnych lub ekonomicznych.
2. Wyrazy "uniwersytet techniczny" mogą być używane w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora co najmniej w dwunastu dyscyplinach, w tym co najmniej osiem uprawnień w zakresie nauk technicznych.
3. Wyraz "uniwersytet" uzupełniony innym przymiotnikiem lub przymiotnikami w celu określenia profilu uczelni może być używany w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni.
4. Wyraz "politechnika" może być używany w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora co najmniej w sześciu dyscyplinach, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk technicznych.
5. Wyraz "akademia" może być używany w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

Więc według nowego prawa, uczelnie zostaną podzielona na kilka kategorii.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 15 sty 2006, o 14:39

faust pisze:Akademia Środkowopolska im. Prezydenta J. Wojciechowskiego w Kaliszu? Zawsze brzmi to bardziej regionalnie.
Może lepiej im. Prezydenta S. Wojciechowskiego ;) On miał na imię Stanisław.

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 15 sty 2006, o 15:14

Szczerze mówiąc, nie wiem skąd mi się to J tam wstawiło, to oczywiste, że Stanisław :wink:

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Akademicki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 paź 2009, o 14:34

Można sporo a ten temat poczytać.Mam nadzieję, że Kalisz zrobi wszystko co w jego mocy i wykorzusta szansę.
http://www.kalisz.eu/files/118950095246 ... 9_2009.pdf
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3657
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 3 paź 2009, o 23:03

Najważniejszym celem powinno być powołanie drugiego wydziału uniwersyteckiego, a pierwszym krokiem do niego pobudowanie budynku(ów), do którego(ych) wyprowadziłyby się delegatura Urzędu Wojewódzkiego (jeśli jeszcze będzie istnieć), starostwo powiatowe, CKiS i pozostałe instytucje rezydujące dzisiaj w najcenniejszym zabytkowym rejonie Kalisza. Opróżniony kompleks gmachów powinien zająć nowy wydział uniwersytecki.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 paź 2009, o 23:14

Widzisz myslę tak jak ty.Zresztą znam kilka osób, które też tak myslą.Tylko, że my nic nie możemy zrobić.W ratszu pewnie by nas wysmiano.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ