Kalisza związki z ... Bochnią czyli Trakt Solny

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Kalisza związki z ... Bochnią czyli Trakt Solny

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 31 sie 2009, o 15:37

Trakt Bochnia - Warta - Kalisz ! Jaką trasą wiódł ? Był wodny, czy może lądowy, konny. A może mieszany. Cała Polska wiąże się z solą , salinami z własnymi solankami (Kołobrzeg) wykorzystując ŻUPĘ SOLNĄ W BOCHNI ! A Calisia śpi i przez sen duma o niebieskich migdałach.
Kolega z łódzkiego forum - Vaderian - szuka odpowiedzi i na łódzkich eksploracjach, i na ogólnopolskim forum- odkrywców ?

http://odkrywca.pl/szlak-solny-odcinek- ... 56212.html

A może odpowiedz mamy u Wł.Rusińskiego w ,,Dziejach Kalisza'' na 32 stronie? do Sieradza czy Warty może Wartą, ale jak dalej Chlewo czy Goszczanów, Kożminek napewno. Rajsków czy Dembe? Swędrnia kiedyś niosła więcej wody, zatem Swędrnią na łodziach czy piaszczystymi drogami pomiędzy lasami wiozły 4-rokonne zaprzęgi sól na wozach ? Gdzie w Kaliszu były składy solne? A dlaczego królowie fundowali Kaliszowi przywileje w zamian za utrzymywanie stałe spławności Prosny - od Ołoboka do mlynów u Bramy Wrocławskiej. A my tylko marzymy o większej ilości turystów na Zawodziu i w Mieście, główkujemy jak promować Kalisz. Sam Kalisz się nie wypromuje wielowiekową metryką , my mu musimy w tym pomóc.Zawodziowe Bractwa niech nawiązują kontakty, Prezydenci niech spisują umowy o wspóldziałaniu i zaczerpują unijna kasę na projekty stosowne. Nie śpijmy, bo pójdziemy ,,w skarpetkach''

Tu znajdziemy opis Warty :

http://warta.polska.pl/miastodawniej/ar ... 307523.htm
Czy Kalisz podobnie się rozwijał? A może znaczniej ?
Ważylim my piwo w Kaliszu ?

http://www.warzeniepiwa.w8w.pl/imprezy.html#0
A może sami uwazymy? Może na Rajskowie w mielcuchu? I wspomożemy Zawodzie! A turyści może zaczną ,,walić'' po przyszłej kładce nad Prosną ???

[ Dodano: Wto, 01.09.2009, 16:43 ]
Okazuje się, że za króla Kazimierza, dostawcy soli - mieszczanie stawiszyńscy mieli królewskie ulgi :) :
Pierwsza pisana wzmianka o tej miejscowości ( BURZENIN - dop.mój) pochodzi z 1344 roku, kiedy to na mocy dokumentu wystawionego przez króla Kazimierza Wielkiego, mieszczanie Brzeżnicy zostali zwolnieni od opłat mostowego i targowego w Burzeninie. Z kolei dokument wystawiony w 1362 roku przez tegoż władcę udzielał zwolnienia mieszczanom Stawiszyna, wożącym sól z Bochni do Kalisza, od opłaty połowy cła, zwanego mostowe w Burzeninie. Powyższe wzmianki stwierdzają istnienie w Burzeninie komory celnej przy starym trakcie handlowym, a tym samym wskazują, że Burzenin był już w połowie XIV wieku osadą ważną w tych okolicach i to zapewne osadą o charakterze miejskim. Pierwsza pisana wzmianka o parafii w Burzeninie pochodzi dopiero z 1387 roku, kiedy to w piśmie arcybiskupa Bodzanty, skierowanym do polskiego duchowieństwa, został wymieniony rektor burzenińskiego kościoła.
żródło : http://ugburzenin.home.pl/

W tomie 3 ,,XVIII wieków Kalisza'' - pr,zbiorowa 1960 r , w opasce sa mapki powiatu kaliskiego w poł. XVi wieku oprac. St.Trawkowski i wg jednej z nich można ustalić przypuszczalny fragment Traktu z Bochgni :

(Działoszyn)- Burzenin Dabrówka - Sieradz - Wróblew - Słomków - Zawady - Błaszki - Kołdów - Skalmierz - Staw - Tymieniec - Dąbrowa - Rajsko - Tłokinia Kościelna - Tyniec - Kalisz

Czy w Kaliszu był cech lub bractwo prosałów?

[ Dodano: Sro, 02.09.2009, 9:53 ]
Okazuje się, że mieliśmy w Kaliszu burmistrzów wywodzących się z profesji prosałów. I tak w RP 1720 był nim prosał Stefan Kłonicki i w RP 1731 - prosał Andrzej Midalski. Wieści te podaję za pracą ,,Osiemnaście wieków Kalisza'' tom 3, oprac.Mariana j.Miki - Burmistrzowie kaliscy od poł. XVI w do XVIII wieku .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 maja 2010, o 10:25

Mielismy i sklad solny - pewnie ostatni? - na Rogatce , na początku Nowego Swiatu, tam gdzie dzisiaj China Shop :). Jednak pewnosci nie mam, bo chyba nikt tego nie badal.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ