Jarmark Staropolski

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Jarmark Staropolski

Nieprzeczytany post autor: Artur » 19 kwie 2010, o 10:03

W Kaliszu brakuje imprezy "jarmarkowej" o znaczeniu ogólnopolskim. Moja propozycja dotyczy takiej właśnie imprezy, pod nazwą np. JARMARK STAROPOLSKI, która gromadziłaby kolekcjonerów i handlarzy staroci itp, przedstawicieli starych i ginących rzemiosł, kuchnię regionalną i tradycyjną itp, itd. Do tego można by włączyć grupy rekonstrukcji historycznej, coś z muzyki dawnej.Ogólnie mówiąc taki jarmarkowy powrót do przeszłości. To nie byłoby to samo co Jarmark Archeologiczny, ale znacznie szersze tematycznie i powierzchniowo. Lokalizacja, to okolice ratusza (Rynek Główny, pl.św. Stanisława) i okolice Baszty Dorotki + planty.
W PRL-u coś podobnego istniało pod nazwą "Jarmark u trębacza", ale inicjatywa upadła.
Dlatego myślę, że impreza tego typu dobrze przysłużyłaby się miastu, jego promocji itp.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 kwie 2010, o 11:28

Czy iprezy na Zawodziu nie mają takiego charakteru. No, ale skoro Gdańsk ma swój jarmark, to czemu nie my. Kto sie orientuje jakie Kalisz miał tradycje jeśli idzie o jarmarki.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 19 kwie 2010, o 12:45

Zgadza sie Miasto potrzebuje takiego Jarmarku, abstrachując oczywiście od J.Archeologicznego. Kalisz ma/miał zresztą wielowiekowe tradycje w tym zakresie , mial jarmarki nadawane przywilejami krolewskimi i w promocji dzisiejszej Miasta , warto by a nawet należy to podkreślać! Wydaje mi się, że powinniśmy jednak zastanowić się nad termninem/terminami, a przedewszystkim nad nazwą. Bo jeśli taki Ostrów organizuje Średniowieczny na swoich Piaskach, a hipermarkety M1 jarmark STAROPOLSKI, to coś mi tu nie gra.
Kalisz slynął kiedyś z Jarmarku św.Małgorzaty i w szczegolach moze nam pomoga kaliscy historycy. Ponadto w dniu 17 lipca 1425 roku - krol Wladyslaw Jagiello pozwolil Miastu specjalnym przywilejem zastapić jarmark z dnia 15 sierpnia na dwa oddzielne organizowane : 1 maja i 11 listopada. Jednak ten ostatni termin - z wiadomych względów napewno odpada. Lecz już w tamtych czasach na prośbę mieszczan kaliskich krol wyrazil zgodę na nieprzesuwanie terminu jarmarku krakowskiego, by ten nie kolidował z naszymi i vice versa. Krakowianie mieli swoj w dniu 27 września. Jednak skoro nam ubył termin 11 XI, to może by tak na 13 lipca - św. Malgorzaty zostawić, bo wtedy jest ciepło. Jest to jednak moja -propozycja do przemyślenia, bo wiadomo - okres wakacyjny

Nawet Miasto sie astanawia w swoimdoc :
VI. VI.Jarmark, targi (św. Józefa?, Jarmark Paschalisa? Corso kwiatowe?
http://www.kalisz.pl/files/12647705894b ... ewziec.doc
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 19 kwie 2010, o 15:00

Jeden jarmark z cyrkiem połączony jest już w Ratuszu.Nie wystarczy Wam :?:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 19 kwie 2010, o 15:38

Gumiś pisze:Jeden jarmark z cyrkiem połączony jest już w Ratuszu.Nie wystarczy Wam :?:
Dlatego trzeba stworzyć naturalną przeciwwagę dla kuglarzy z ratusza, w postaci prawdziwego jarmarku, a nie jarmarku z cyrkiem składającego się z "czarusiów" ze straganami pełnymi pustych obietnic wyborczych ;)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 19 kwie 2010, o 16:19

Mam nadzieje, że przekonaleś powyzszym Gumisia:wink:?
Odnosnie tradycji kolekcjonerskich-miłośnikow staroci, to początki tego ruchu narodzily się ( nie liczac zbieractwa ,,starożytnikow'' w poł.XIX w) DzDK Runotex i sięgają polow lat 70-tych ub wieku. Trzeba by podpytać Tadeeusza Sztanderę z MOK. Potem Kaliski Klub Kolekcjonerow dzialał w MOK-II, w al.Wolnosci 25, ale [po wprowadzreniu stanu wokennego wszystko zamarło!
Mam gdzieś w szufladzie legitymację.

nalazle przyklad jednegoz lepszych jarmarkow staroci i osobliwosci w ...Jelonce:

http://www.jelonka.com/?mod=news&scr=si ... icle=11204

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 19 kwie 2010, o 22:52

Właśnie taki jak w Jelonce może być przykładem,
albo z niedalekiego Gniezna

http://www.jarmark.gniezno.pl/

lub z dalszego Lublina

http://www.jarmarkjagiellonski.pl/

ewentualnie ten z Płocka

http://www.jarmarktumski.pl/

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 20 kwie 2010, o 08:24

Formuly jarmarkow Jagiellońskiego w Lublinie i Tumskiego w Płocku odpowiadaja mi, bo bliskie są mojemu obrazowi targów staroci i wytworów plastyki współczesnej.
Zupelnie nie odpowiada mi formuła second hand sellingu Mlodych Demokratów gnieżnieńskich. Te sprawy niech załatwia codziennie zwykłe targowisko.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ