Kaliska Trasa Historyczna

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 25 kwie 2010, o 01:19

Artur pisze:To miasto reaguje tylko na fakty dokonane. Więc najlepiej zrobić projekt, przedstawić już gotowca i popychać temat dalej, lobbować, nagłaśniać itp.
Zgadzam się z powyższym, zresztą nic dziwnego że łatwiej skłonić władze do działania kiedy widać, że są ludzie zainteresowani tematem, którzy mogą pomóc w jego realizacji.
Jako zalążek projektu przygotowałem trasy zgodne z opisem Artura na Google Maps, zapraszam do obejrzenia: http://maps.google.pl/maps/ms?msa=0&msi ... 1560433550
Oczywiście w przyszłości miasto powinno przygotować specjalizowaną stronę, ale Google też jest dobrym sposobem reklamowania tematu.
Dalsze kroki powinny być takie:
1. Korekcja tras, dodanie nowych interesujących punktów.
2. Dodanie opisów zabytków, informacji pomocnych dla turystów, itp. Artur pisałeś że potrzeba Ci na to miesiąca więc do roboty :)
3. Dodanie zdjęć, a może i filmów (jest taka możliwość). Przykładowe zdjęcia dokleiłem do teatru i sądu, skorzystałem z fotek już zamieszczonych na naszym forum. Teraz trzeba wyszukać więcej fotek albo przejść się z aparatem, wydaje mi się że na forum jest kilka osób którym fotografia idzie całkiem nieżle.
4. Po paru miesiącach powinniśmy mieć całkiem fajny zestaw trasa+info+zdjęcia, który sam w sobie będzie promował Kalisz na Google Maps, ale też będzie gotowcem o którym pisał Artur. Takiego gotowca można podesłać do Ratusza i namawiać żeby zrealizowano go bardziej profesjonalnie. Można wtedy też spróbować zainteresować sprawą media lokalne, to na pewno podniesie atrakcyjność pomysłu w oczach władzy.
Chętnych do współpracy przy mapce proszę o info na priva - prześlę wtedy zaproszenie do edycji.

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 25 kwie 2010, o 18:43

Roy dzięki za mapkę, dobra robota, to znacząco ułatwi dyskusję o trasie :) Mam tylko prośbę o poprawienie trasy z Zawodzia, żeby szła po Wale Piastowskim, a nie po rzece, następnie dochodząc do ul. Częstochowskiej trasa skręca przez most w prawi do teatru, a dalej do parku. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 25 kwie 2010, o 21:51

Trasa biegła rzeką bo chciałem zachęcić do jej odbycia na pokładzie łodzi słowiańskiej, ale faktycznie trasa brzegiem też jest dość atrakcyjna, zwłaszcza dla rowerzystów więc dorzuciłem też wersję lądową. W ten sposób powstała kolejna pętla Zawodzie-Teatr-Zawodzie.

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 25 kwie 2010, o 21:59

Rozumiem Roy, dzięki temu trasa z Zawodzia, będzie mieć dwa warianty - lądowy i wodny. I właśnie to chodzi, by poszerzać ofertę, dając potencjalnemu zwiedzającemu jak najwięcej opcji do wyboru :)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 8 maja 2010, o 02:27

Wątek przeczytałem uważnie i mam małe ale. Na wszelki wypadek: bardzo proszę (tak od razu) na mnie nie krzyczeć.

W Kaliszu są już od dawna szlaki turystyczne PTTK, są też trasy turystyczne opracowane przez OSRiR (CIT), a szlaki tematyczne powoli opracowuje TOnZ. Nadto w każdym przewodniku po Kaliszu są już trasy... Czy uważacie, że kolejny szlak jest naprawdę potrzebny?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 8 maja 2010, o 15:17

Spokojnie, nikt nie będzie krzyczał :) Krytyczne uwagi mile widziane, najgorzej jak nikt się nie wypowiada, to znaczy że temat nikogo nie interesuje.
Myślę że fajnie opracowana mapka na Google nie zaszkodzi, wiele osób korzysta z tego narzędzia.
Co do wymienionych przez Ciebie szlaków - może one i są ale ich za bardzo nie widać. Stąd propozycja Artura żeby taki szlak uczynić bardziej widocznym, sam zresztą przyznał że korzystał z książki Andersa więc jeśli chodzi o przebieg to Ameryki nie odkrywamy. Przejrzałem już kiedyś strony wymienionych przez Ciebie organizacji i oto moje wnioski:
1. PTTK http://www.pttk.kalisz.pl/- opisują kilka tras ale raczej wokół Kalisza a nie w samym Kaliszu. Jedynie trasa zielona pokrywa się częściowo z naszymi propozycjami. Niestety sposób podania informacji jest ciężkostrawny - brak map, brak zdjęć, to już nie te czasy, multimedia muszą być jeśli ktoś chce zainteresować odbiorcę.
2. OSRiR http://osir.kalisz.pl/cit/ - w zakładce "Trasy po Kaliszu" znalazłem klika bardzo interesująco zapowiadających się tytułów tras. Niestety na tytułach się kończy, jakoś nie udało mi się znależć przejścia do opisu samej trasy.
3. TOnZ http://tonz-kalisz.fastom.pl/ - strona w budowie, nie ma czego komentować.
Po wstępnym opracowaniu szlaku można poprosić powyższe organizacje o komentarz, ewentualnie wypracować wspólną wersję. Ale najpierw trzeba opracować cokolwiek, żeby było o czym dyskutować.

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 8 maja 2010, o 22:21

RoyBatty pisze:Po wstępnym opracowaniu szlaku można poprosić powyższe organizacje o komentarz, ewentualnie wypracować wspólną wersję. Ale najpierw trzeba opracować cokolwiek, żeby było o czym dyskutować.
Popieram Roya, tu chodzi o współpracę, nikt nie chce stawiać tylko na swoim, bo cel jest wspólny - rozwój Kalisza. Trasa natomiast, powinna być jak najlepiej opracowana, dostępna i przygotowana, żeby stała się kolejną atrakcją naszego miasta. W takich sprawach, tylko w jedności siła :)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 12 maja 2010, o 20:44

Chopin - zgoda. Temat nośny, to i Kalisz się chetnie podpina. Lecz Kazimierz Wielki nie jest nam bliski , to i Stowarzyszenie Miast Kazimierzowskich zostalo ,,olane''. Chociaż Miasto po serii zdjęć zdobylo się na remont ulicy. Chwala Miastu zatem! No a co począć z Napoleonem?
Z Napoleonem przez Wielkopolskę
11 maja, 2010 - 15:19 — [email protected]
Starostowie sześciu wielkopolskich powiatów podpisali w poniedziałek w Pałacu w Witaszycach porozumienie o partnerstwie. Na jego podstawie powiaty będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektu promującego walory turystyczne i kulturowe regionu Południowo - Zachodniej Wielkopolski. Mówią starostowie: jarociński - Stanisław Martuzalski i średzki - Piotr Piekarski:

„Powiat Jarociński wspólnie z pięcioma innymi powiatami podjął decyzję o wspólnej realizacji programu turystycznego „Z Napoleonem przez Wielkopolskę." Chcemy, żeby do naszych powiatów przyjeżdżali turyści, żeby odwiedzali nas ludzie, którzy szukają ciekawych elementów historii. My na naszych terenach mamy takie perełki." - powiedział Radiu Centrum Stanisław Martuzalski, starosta powiatu jarocińskiego.

„Ziemia Średzka jest bardzo mocno związana z postacią Jana Henryka Dąbrowskiego, którego szczątki spoczywają w Winnej Górze. Mamy tam muzeum oraz zrewitalizowany pałac neoklasycystyczny w którym mieści się wcześniej wspomniane muzeum. Wiele drobnych szczegółów związanych z epoką Napoleońską rozsianych jest po całej Ziemi Średzkiej." - dodał Piotr Piekarski, starosta powiatu średzkiego.

Powiaty ubiegać się będą o dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowity koszt projektu będzie opiewał na na kwotę 1440000 złotych. Samorządy chcą pozyskać 85% tej sumy, tj. 1224 000 zł. Pozostałą kwotę 216 000 złotych muszą wygospodarować z własnych budżetów.

W podpisaniu partnerstwa wzięli udział starostowie powiatów: jarocińskiego, gostyńskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, średzkiego i śremskiego.

Projekt przewiduje: opracowanie strategii promocji Szlaku Napoleońskiego, przygotowanie materiałów promocyjnych, m.in. filmu, folderu oraz gadżetów. Zaplanowano także opracowanie portalu internetowego, udział w targach turystycznych, organizację kongresów, konferencji, wystaw oraz organizację imprez promocyjnych o charakterze ponadregionalnym.

[email protected]
http://www.rc.fm/polityczne/z-napoleone ... olske.html

Czyżbyśmy o tradycjach napoleonskich zapomnieli? Czy tym takze tylko TOnZ ma się zajmować? Jego domeną ma być pomoc w ochronie zabytkow
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 12 maja 2010, o 22:17

No właśnie, przecież my, a konkretnie Opatówek, mamy generała Zajączka.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 12 maja 2010, o 23:18

Artur pisze:No właśnie, przecież my, a konkretnie Opatówek, mamy generała Zajączka.
Bitwa 1813 roku rozegrala sie w powiecie kaliskim. Ponadto mamy cmentarz ponapoleoński i kolumnę u OO.Jezuitów. a mało co byśmy mieli mauzoleum, o którm swojego czasu pisali w Życiu Kalisza pp.Anna Tabaka i Maciej Błachowicz.

http://www.zyciekalisza.pl/index.php?str=82&id=29640
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

&y M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 28 sty 2006, o 15:40
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: &y M » 17 maja 2010, o 16:36

Artur pisze:No właśnie, przecież my, a konkretnie Opatówek, mamy generała Zajączka.
A Kalisz ma wogóle ,,niewykorzystanego'' astronoma Malaperta i kościół pojezuicki - piękny, ale z wiezą pozbawioną dostrzegalni. Kto temu zabytkowi i innym opracuje takie stronki jak ta ze Swierzawy dolnośląskiej?

http://www.wirtualna.swierzawa.pl/

A co tu dopiero mowić o stworzeniu Muzeum Astronomii Kaliskiej !
,,Anormalność przewlekła staje się normą.'' -
T.Kotarbiński

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 maja 2010, o 18:14

My się ,,czainy'', a inni na wszystkie pomysly kasę zbierają :
Otwarto fontannę z iluminacją

W Karpaczu od weekendu jest nowa atrakcja turystyczna. Górski kurort może się pochwalić pierwszą fontanną z iluminacją. Automatyczne urządzenie tworzy 10 wodnych obrazów.

Wodotrysk stoi w parku Lipa Sądowa w centrum miasta. Inwestycja jest częścią projektu Podziemne Karkonosze, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regioojektu powstał również szlak górniczy, który upamiętnia gwarków poszukujących w tym rejonie m.in. rudy żelaza i kamieni szlachetnych.

Szlak wiedzie z ul. Obrońców Pokoju na osiedle Skalne. Na całej jego długości stoją kamienne drogowskazy z wyrytymi w nich stylizowanymi rysunkami młota i kilofa.

Spacerując, można odnależć kute w kamieniu krzyże graniczne, które dawniej wyznaczały działki górnicze i hałdy urobku wydobytego ze sztolni. - W ciągu miesiąca ustawimy piętnaście ławek na górniczej trasie, aby turyści mogli odpocząć - zapowiada Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza.

Na początku szlaku znajduje się ścieżka dydaktyczno-geologiczna. Na niej umieszczono i oświetlono osiem kamiennych siedzisk, wykonanych ze skał występujących w Sudetach, między innymi z granitu, melafirytu czy piaskowca. Przygotowano też bezpłatny przewodnik, który jest dostępny w Informacji Turystycznej przy ul. Konstytucji 3 Maja 25.

- Chętnie wybiorę się na wycieczkę z rodziną i przy okazji zobaczymy nowe atrakcje - uśmiecha się Jowita Karkowska, mieszkanka jeleniogórskiego osiedla Zabobrze. - Mojemu synkowi Patrykowi na pewno się taka wyprawa spodoba - dodaje jeleniogórzanka.

Dodatkowo zostanie wydana publikacja o górnictwie w Karkonoszach, po stronie polskiej oraz czeskiej. W trzech partnerskich miastach odbędą się wystawy poświęcone tej tematyce, które mają przybliżyć poszukiwanie skarbów i kamieni szlachetnych w Karkonoszach. Łączny koszt projektu to około 3 mln zł.

[Katarzyna Wilk - www.gazetawroclawska.pl]
Dodano: 2010-04-26,


Komentarze
Joter 2010-04-27 15:08
A w Szklarskiej Porębie, w lesie, stoją dinozaury, a w centrum miasta jest park linowy, (takie sznury od drzewa do drzewa). I to też "fajnie" wygląda...
http://www.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=7214

Ostatnio zapaleńcy wystapili z wnioskiem do biskupa legnickiego o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ksiecia Henryka Pobożnego , tego co Mongol ustrzelił. A czy nasz książę Boleslaw Pobożny byl gorszy :wink: ???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 17 maja 2010, o 20:00

Na pewno Bolesław Pobożny gorszy nie był :) na dodatek jego żona Jolanta jest Błogosławioną i patronką Kalisza.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 maja 2010, o 20:04

Jolanta jest nie tylko patronka Kalisza, ale całej Wielkopolski :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 maja 2010, o 21:38

No to piszmy wniosek-petycję do naszego Pasterza - bp Napierały i juz :). Napewno możemy liczyć na pomoc i wsparcie OO.Franciszkanow, bo bl.Jolenta także jest ich Opiekunką.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 19 maja 2010, o 00:08

RoyBatty jeśli potrzebujesz jakiejś fotki do swojej mapy to napisz co potrzeba jak tylko zrobi się ciepło przesiadam się na rowerek a wtedy zdjęcia to nie problem ;) Z mapką pomysł dobry ja miałem inną koncepcję ale chwilowo zachowam ją dla siebie może kiedyś ją zrealizuję ;)
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 19 maja 2010, o 00:24

To może panowie, wszyscy którzy są chętni byśmy się spotkali pewnego pięknego dnia, obeszli trasę, porobili fotki, omówili szczegóły, wymienili poglądy i spostrzeżenia itp ?:)
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 19 maja 2010, o 00:27

Jak najbardziej jestem za ;) Tylko już raczej nie w tym miesiącu ;)
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 19 maja 2010, o 00:32

Spoko termin dogadamy, więc na razie jest Adi i Artur. Myślę, że Roy też się zjawi i bardzo liczę na sobieraya i K-mana, bo oni tez czują temat. Więc zapraszam chętnych na wizję lokalną :)
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 maja 2010, o 07:12

Jak czas pozwoli :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ