Rekonstrukcja bitwy pod Kaliszem

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Rekonstrukcja bitwy pod Kaliszem

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 8 maja 2010, o 01:29

Myślę, że ciekawym wydarzeniem turystyczno-edukacyjnym byłaby rekonstrukcja bitwy, która odbyła się w 1706 roku pod Kaliszem. Bitwa jest dość mało znana, a niesłusznie, gdyż była jedną z największych bitew III wojny północnej, niewiele mniejszą od słynnej bitwy pod Połtawą. Fakt, że jej strategiczne znaczenie okazało się małe z uwagi na rażąco nieudolną politykę Augusta II zwanego dla żartu Mocnym :?. Niemniej, taka rekonstrukcja mogłaby przypomnieć o tym historycznym wydarzeniu.
Na korzyść takiej rekonstrukcji przemawiają następujące okoliczności:
1. W Wielkopolsce nie ma zbyt wielu rekonstrukcji bitew, jedyna jaką kojarzę to bitwa pod Ujściem (którą nie ma się co chwalić bo skończyła się żenującą porażką Polski, podczas gdy pod Kaliszem Szwedzi pierwszy raz przegrali), więc byłaby to niezła atrakcja turystyczna.
2. Chyba w ogóle nie ma w Polsce rekonstrukcji z tego okresu, poza najsłynniejszym Grunwaldem zwykle organizuje się rekonstrukcje z okresu wojen napoleońskich lub II wojny światowej.
3. Armie z początku XVIII wieku miały jedne z najciekawszych i najbardziej "bajeranckich" mundurów w historii wojskowości co podnosi widowiskowość. Sposób walki także był dość widowiskowy bo obejmował między innymi salwy z broni palnej, walkę wręcz, szarże konne czyli generalnie otwartą walkę na niewielkiej przestrzeni.
4. W bitwie oprócz Polski brały udział wojska 3 krajów: Saksonii, Rosji i Szwecji. Można więc zaprosić do współpracy kluby i towarzystwa historyczne z wyżej wymienionych państw.
5. Na posiadanie replik broni sprzed 1850 roku nie są potrzebne zezwolenia co podobno spowodowało duże zainteresowanie bronią czarnoprochową. Gdyby namówić amatorów takiej broni z Kalisza i okolic do skupienia się na wybranym okresie historycznym to może udałoby się w krótkim czasie skompletować całkiem spory oddział "muszkieterów".
Myślę, że temat mogłoby rozpocząć kaliskie Bractwo Kurkowe, jeśli na forum są jacyś członkowie Bractwa, to może zachęciliby kolegów do dyskusji nad tematem. Na początek zamiast rekonstrukcji bitwy można by organizować pokazy czy też parady niewielkiego oddziału w rocznicę bitwy lub chociażby w ramach obchodów Dni Kalisza. Gdyby miasto wspomogło finansowo chętnych np. poprzez dofinansowanie szycia strojów to członkowie Bractwa z których z pewnością wielu posiada broń czarnoprochową pewnie daliby się namówić do uczestnictwa w takich imprezach. Po zebraniu kilkudziesięciu chętnych można by się już pokusić o zaproszenie gości z zagranicy (oczywiście znowu konieczna pomoc miasta) i rekonstrukcję jakiegoś fragmentu bitwy.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 8 maja 2010, o 11:49

Ciekawy pomysł, ale koszty chyba zbyt wysokie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

&y M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 28 sty 2006, o 15:40
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: &y M » 16 maja 2010, o 17:49

Warto przypomnieć, że obóz szwedzki stał nad Krępica u jej wlotu do Prosny - tak na wschód od obecnego kościoła na Ogrodach.
,,Anormalność przewlekła staje się normą.'' -
T.Kotarbiński

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 maja 2010, o 15:24

A tak opisuje ,,bitwę narodow'' pod Kościelna Wsią kol.Piotr na bialobłockiej www :
Obrona zamku w Grodżcu i wielka bitwa narodów

pod Kaliszem ( Kościelną Wsią ) w 1706 r.



Początek XVIII w. to okres słabości Rzeczypospolitej . Przez ziemie polskie bezkarnie i niszczycielsko przetaczały się wojska państw biorących udział w tzw. wojnie północnej (1700-1721) , a sami Polacy zdezorientowani i podzieleni na dwa wrogie obozy toczyli między sobą walki : jedni popierając na tronie Augusta II Sasa, drudzy stojąc po stronie wspieranego przez Szwedów Stanisława Leszczyńskiego .

W tym czasie we wschodniej Wielkopolsce miały miejsce dramatyczne wydarzenia . Oskar Kolberg - żyjący w XIX w. znany polski badacz kultury ludowej przekazał podanie , które wówczas znajdowało się w aktach kościoła grodzieckiego i wykute było w bryle granitu przy wejściu do świątyni ( przedstawiało zbrojnego rycerza w koronie oraz niewiastę z pękiem kluczy i małym chłopczykiem ) .

,, W czasie drugiego wtargnięcia Szwedów za Karola XII , wódz szwedzki (Mensdorf) stojąc obozem w Stawiszynie trzykrotnie ponawiał napad na zamek Grójecki , ale zawsze bezskutecznie. Za czwartym razem wysłał parlamentarza, zapraszając starostę grójeckiego na układy do swego obozu. Gdy starosta , niepewny czy na długo zamek obronić zdoła, przybył do obozu , kazał go Szwed przytrzymać i najokropniej zamęczyć za to, że przy wieczerzy nie chciał on spełnić zdrowia Karola XII wprzódy nim Szwed nie spełni zdrowia Leszczyńskiego. Ten ostatni bowiem urągał mu, mówiąc że jego władca jest królem dziedzicznym z łaski Bożej , każden zaś szlachcic polski jedynie z łaski tegoż władcy królem zostać może, - i na dowód tego, wtłoczył staroście na głowę koronę żelazną do czerwoności rozpaloną , że tenże ducha wyzionąć musiał. Szwedzi potem napadli na zamek i zdobyli go, a żona starosty z siedmioletnim synkiem rzuciła się w bezdenną studnię wraz z kluczem zamkowym którego oddać nie chciała , a którym najprzód zabiła synka” .

O niszczycielskich działaniach wojsk szwedzkich z tego okresu opowiadają również inne żródła. Kompletnie złupiony został Rychwał, zaś w Koninie zburzony został warowny zamek pobudowany jeszcze w czasach Kazimierz Wielkiego, a w wyniku wojennych plag , czyli pożarów , grabieży i póżniejszych epidemii liczba ludności miasta znacząco spadła tak, że jeszcze w 1764 r. Konin miał tylko 133 mieszkańców .

Z dużym więc prawdopodobieństwem można przyjąć , że w ogólnym zarysie relacja o wydarzeniach w Grodżcu ma pokrycie w faktach .


Do wielkiej bitwy , nazywanej niegdyś ,,bitwą narodów” doszło pod Kaliszem ( dokładniej w rejonie Kościelnej Wsi ) w dniu 29 pażdziernika 1706 r.

Armia szwedzka liczyła ok. 4.400 żołnierzy i wspierana była przez ok. 10.000 Polaków . Przeciwnicy dysponowali ok. 36.000 żołnierzy ; w tym 6.000 Sasów ,10.000 Polaków , 10.000 dragonów rosyjskich , 6.000 Kałmuków i 4.000 Kozaków .

W sumie więc w tej jednej z największych bitew w historii ziem polskich udział wzięło ok. 50.000 żołnierzy .

Zmagania militarne trwające zaledwie kilka godzin zakończyły się klęską wojsk szwedzko- polskich , w bitwie poległo ok. 5.000 żołnierzy . Do niewoli dostał się naczelny dowódca wojsk szwedzkich Mardefold oraz ponad 2.000 jego żołnierzy . Kalisz po zdobyciu przez Kozaków i Kałmuków został ograbiony i częściowo
spalony , a wynikły z tego głód i epidemie doprowadziły do spadku liczby ludności do ok. 1.000 osób .

Bitwa kaliska w polskiej historiografii z pewnych przyczyn do tej pory była niemal przemilczana .

Profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu Artur Kijas określając znaczenie bitwy zauważył natomiast, że jej efektem było osłabienie potęgi Szwecji i wzrost roli Rosji, Polska zaś w kolejnych latach stała się krajem coraz bardziej uzależnionym od wschodniego sąsiada .

opracował : Piotr Czajczyński Białobłoty - styczeń 2008 r.
http://bialobloty-gizalki-grodziec.blog ... 85082039,n


Sądzę, żże opis bitwy pp. Splittow z publikacji pt.,, Kalisz poprzez wieki''
jest znany :

http://www.stary.kalisz.pl/bitwa-pod-kaliszem.html

Chcialbym zwrocić tylko na zawarta w tekscie mapke pokazujacą ruchy wojsk biorących udział w bitwie.

Ponieważ w br Kalisz zostanie ,,zalany'' przez legie rzymskie, to do rocznicy ,,Bitwy Narodów'' - przypadającej ma dzien 29 pażdziernika br proponuję zadbać o kurhan , zlożyć potem kwiaty i zapalić znicze.

ERRATA : Podaje poprawne brzmienie nazwiska szwedzkiego dowodcy za pania Anną ROTH ( MOZK) :
głównodowodzący armią szwedzką - generał major Arvid Axel Mardelfeld
http://www.info.kalisz.pl/historia/bitwa.htm
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 28 lip 2010, o 15:37

Też pod Kaliszem, lecz w Chelmcach ... sierpniowe harce Prusakow ostrowskich!!!
Baron wraca do Chełmc
31 lipca, 2010 - 11:43 — [email protected]
Najazd na wioskę, misja rozpoznawcza i uwięzienie księdza na wieży. To skrócony scenariusz kolejnej inscenizacji, którą przygotowuje ostrowska grupa rekonstrukcyjna Bartka Lisiaka. Tym razem trafią do Chełmc, miejsca, gdzie na pierwszą wojenną misję został wysłany Manfred von Richthofen, czyli słynny as lotniczy Czerwony Baron.

„To będzie nie tylko rekonstrukcja, bo dzień wcześniej będziemy tam kręcić sceny do filmu o Ostrowie z czasów I i II wojny"- powiedział Radiu Centrum współorganizator Maciej Kowalczyk:

„Chodzi konkretnie o rekonstrukcję I wojennej misji Czerwonego Barona. 2 sierpnia 1914 roku przybył na czele pułku ułanów do wsi Chełmce, gdzie został przez tydzień. Zamknął na kościelnej wieży administrującego parafią księdza Józefa Połatyńskiego. W niedzielę zapowiada się zatem ciekawe widowisko , rekonstrukcja owych wydarzeń z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości. „

Rekonstrukcję zaplanowano na 1 sierpnia o godzinie 13:00. Towarzyszyć jej będzie promocja książki „Czerwony Baron w Ostrowie. Preludium legendy.." Macieja Kowalczyka, która po dodruku pojawi się w księgarniach na początku sierpnia. Partnerem medialnym wydarzenia jest Radio Centrum.

Więcej o Czerwonym Baronie przeczytasz -----> TUTAJ.



[email protected]
http://www.rc.fm/kulturalne/znow-wypraw ... helmc.html
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 sie 2010, o 19:19

Nie chce mi sie tworzyć nowego wątku, więc wrzuce tu.
http://www.rc.fm/polityczne/brak-miejsc ... taria.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 13 sie 2010, o 22:13

Ach, to lenistwo...
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 13 sie 2010, o 22:27

AlixVonHessen pisze:Ach, to lenistwo...
hehe :)
B.podoba mi się koleżanki (jeśli mogę tak napisać) język :)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 13 sie 2010, o 22:40

Księżne von Hessen ... języków nie pokazywały :wink:. Zwykle miały różowe. JW Alix a lubisz jagodzianki ?

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 14 sie 2010, o 06:36

Możesz LUK, ale nie rozumiem dlaczego ;)
A jagodzianki lubię :D
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Re: Rekonstrukcja bitwy pod Kaliszem

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 25 sie 2010, o 01:02

RoyBatty pisze:Myślę, że ciekawym wydarzeniem turystyczno-edukacyjnym byłaby rekonstrukcja bitwy, która odbyła się w 1706 roku pod Kaliszem. Bitwa jest dość mało znana, a niesłusznie, gdyż była jedną z największych bitew III wojny północnej, niewiele mniejszą od słynnej bitwy pod Połtawą. .
Należy brać przykład z innych.

http://www.portalsamorzadowy.pl/raport/,7279.html
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 sie 2010, o 10:20

Tak, od Bitwy Narodow -- Poznan ma do Kalisza pretensje o przenoszenie wszelkicvh zaraz, choler itp na ich wysterylizowane z pruską dokładnoscią tereny.
W takim razie może zainscenizować kolejną bitwę podkaliską rozegraną w lutym 1813 roku na polach pomiędzy Kokaninem, Niedzwiadami i Skarszewem. Tam także było multum ofiat - ca 1 000 wojakow po obu stronach. Odżyła by wtedy kokanińska Golgota i wiatrak - kożlak?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 25 sie 2010, o 12:16

Dokładnie, 'zainscenizować' a nie 'zrekonstruować'. Zrekonstruować nie można, bo nie wiemy jak to było dokładnie, ale 'zainscenizować' można jak najbardziej. ;) a to oko to do tego, który o tych różnicach między rekonstrukcjami a inscenizacjami kiedyś tak pięknie prawił.
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 25 sie 2010, o 20:49

Jednak będę optował za rekonstrukcją, bo jest ona o wiele bardziej zbliżona do odtwarzanego wydarzenia, epoki itp. i ma walory edukacyjne. Inscenizacja, no cóż to większa swoboda wypowiedzi, ale jeśli chodzi o historię pozostawia błędne wyobrażenia. Np. w filmach historycznych, rycerze z XII wieku walczą o zgrozo z użyciem replik broni czy zbroi XVI-wiecznych itp. itd. Obecnie większość bractw, grup rekonstrukcyjnych, stara się o jak najwierniejsze odtwarzanie epoki i chwała im za to. Ktoś kiedyś powiedział, że jak dana osoba odtwarza rycerza, to jako ortodoksyjny rekonstruktor powinien sobie np. plomby z zębów usunąć ;) ale nie o to chodzi oczywiście :) Jednak w przypadku bitwy pod Kaliszem, chcąc zachować jak największe realia, jestem za rekonstrukcją, a nie inscenizacją, bo różnica między nimi jest choćby taka, jak między krzesłem, a krzesłem elektrycznym ;)
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 25 sie 2010, o 21:54

Ale cała rzecz polega, że słowo 'rekonstrukcja' oznacza wierne odwzorowanie czegoś. A jest to po prostu niemożliwe, bo nikt z nas nie był świadkiem bitwy, nie mam jej zdjęć, ani nagrań z jej przebiegu, dlatego słowo 'inscenizacja' jest jedynym, jakiego możemy tutaj użyć. Rekonstruować można budynki a nie przeszłość.
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 25 sie 2010, o 23:06

Alix nie bądż ortodoksem językowy, bo wg definicji inscenizacja - to całokształt prac twórczych związanych z wystawieniem jakiegoś utworu na scenie. To jakby to wyglądało, utwór pt. "Bitwa pod Kaliszem" , scena - pole pod Kaliszem :) Przecież zamek krzyżacki w Malborku jest "zrekonstruowany", a przecież nie ma pewności, że wiernie go "zrekonstruowano", nie ma zdjęć, nagrań itp.:) Polecam ci strony www polskich rekonstruktorów historii, poczytaj i będziesz wiedzieć dlaczego rekonstrukcja.
Podaję też link, który co nieco objaśnia w telegraficznym skrócie, wybierz znaczenie słowa "rekonstrukcja (bitwy)"

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rekonstrukcja
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 26 sie 2010, o 08:50

Stara ciotka wikipedia to nie encyklopedia a śmietnik. Historycy przestrzegają przed używaniem słowa 'rekonstrukcja', ponieważ jest niebezpieczne i ja go używać nie będę. Jak chcesz to sobie pisze 'rekonstrukcja', ale ja nie będę go używała :D
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 26 sie 2010, o 10:04

wikipedia miała tylko nakreślić temat,dlaczego rekonstrukcja.Poza tym ludzie biorący udział w odtwarzaniu takich bitew itp. uważają się za rekonstruktorów, a nie inscenizatorów :) Więc jak już to, przyjadą na rekonstrukcję bitwy pod Kaliszem, a inscenizację to niech robi dyr. kaliskiego teatru, np. sztuki pt." Jak brukowano plac" albo " Brukowany sad" ;)
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 sie 2010, o 11:57

Kłócicie inscenizację, rekonstrukcije, której pewnie nie będzie :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 26 sie 2010, o 14:04

Arturze, pewnie szybciej dojdzie do wspolnej rewii 29pSK i 25p.a.l. na łęgu majkowskim, gdzie drzewiej - jak mi opowiadal- śp. por.Zygmunt Karolak - odbywaly sie konne popisy obu tych pułków. Od dworku , w dół i poprzez rzekę wpław na grochowkę w lesie pod Koscielną! :) Tam - przy ,,siwej'' mozna by wywolywac ducha p.Karśnickiego, powspominać mjr Wodeckiego i innych wiarusow,heh.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ