Kalisz - co nam brakuje do wielkomiejskości. Urbanistyka.

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 16 lis 2010, o 20:21

emil_p pisze: Według mnie, docelowo powinno się prawnie uregulować te kwestie. Niekoniecznie odnośnie kształtów domów, ale przynajmniej kolorystyki dachów, odnosząc się np. do kryterium jedno osiedle - jeden odcień, bo faktycznie, Polska zabudowa z lotu ptaka wygląda jak mozaika. Może wreszcie Polakom wszedłby w krew narodowy styl budowania domów, tak, jak to jest w Europie Zachodniej. Być może są to mocne słowa, nie wszyscy muszą się z tym zgadzać, ale to moje prywatne zdanie. Żyjemy w wolnym kraju, a przepisy regulujące kolor dachówki chyba nie ujęłyby nam nic z demokracji ;)
Zalatuje Mi tutaj budowlaną dyktaturą :lol: kogo obchodzi jaki kolor dachu sobie zrobię :?: żyje w wolnym kraju i jak to napisałeś wolnoć Tomku w swoim domku :lol: idąc dalej Twoim tokiem rozumowania powstaną kolejne przepisy które nakażą stosowanie tylko jednego koloru farb etc.etc.
Żyję w tej jak to nazwałeś Europie Zachodniej i coż widzę :?: właśnie taką kolorystyczną samowolkę i każdemu jest z tym dobrze.Odnośnie tego co napisałeś o ścisłym centrum miasta to się z Tobą zgadzam,centrum powinno być ujednolicone.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 16 lis 2010, o 22:09

Gumiś pisze: żyje w wolnym kraju i jak to napisałeś wolnoć Tomku w swoim domku :lol:
Bardzo dobrze powiedziane. Wolnoć Tomku w swoim domku. Wychodząc z takiego założenia mamy takie dziwactwa jak budynek usługowy na Górnośląskiej, albo (przykład z Poznania) budkę z kurczakami wyciętą z Kupca Poznańskiego, albo parking obok niej w błocie. A gdzie tutaj miejsce na ład przestrzenny?

Jestem za tym, żeby w planach zapisywać nie tylko kształt ale i kolor dachu. A może i nawet gamę kolorów elewacji?
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 17 lis 2010, o 22:06

Przerwę dyskusję, aby zaprezentować swój:
Pomysł 3
Zabudowa 'Złotego Rogu'

Moja koncepcja zabudowy tego miejsca wygląda tak :
Obrazek

'Pionowy' budynek powinno się wznieść jak najprędzej. Zamknąłby on urbanistycznie plac i przysłoniłby znajdujące się za nim podwórze. I ono mogłoby być w przyszłości wykorzystane pod gastronomię jako miejsce na stylową knajpkę. Jednak to kwestia dość odległej przyszłości. Boczne elewacje gmachu stanowiłyby przedłużenie pierzei przy Alei Wolności, jak i przy Wale. Styl budynku mógłby być nowoczesny, o ile na wysokim poziomie - jest to dla Kalisza miejsce reprezentacyjne.
Po chwili przemyślenia na temat tego miejsca, stwierdziłem, że można by było także wznieść od strony Kanału Rypinkowskiego drugi gmach - zamykający od tej strony zespół zespół urbanistyczny. Mógłby być on krótszy niż na moim obrazku, tak, by nie zasłaniał bryły banku PKO SA. Dzięki takiemu rozwiązaniu, od strony Wału powstałaby pierzeja z placykiem idealnym pod ogródki piwne, czy knajpki. Zlikwidowałby on też po części wrażenie wielkiej, pustej przestrzeni, dodalby wielkomiejskości i sprawiłby, że na placyku zrobiłoby się nieco 'przytulniej'. Od strony samego placu natomiast, dobrym pomysłem byłoby pozostawienie, a nawet powiększenie narożnego klombu, tak, aby ekranował on od strony ulicy powstały pomiędzy nowymi gmachami placyk. Tam umieściłbym ławki, fontannę i elementy małej architektury. Powstałaby oaza spokoju w sercu miasta. W obiekcie położonym od strony Kanału, umieściłbym, z racji położenia, jakąś instytucję kulturalną, np. nowoczesną bibliotekę z małą salą widowiskową.
Ciekawostką jest jednak coś, co odkryłem całkiem przypadkiem, a mogłoby to być naprawdę dużą atrakcją turystyczną...
Objaśnię to obrazkiem :
Obrazek
Na żółto zaznaczyłem położenie oryginalnego 'Złotego Rogu' - kamienicy wyburzonej w latach 60-tych. W trakcie prac związanych z kanalizacją, odkryłem, że w wykopie robotnicy dostali się do piwnic tego budynku. Są zachowane w świetnym stanie, włącznie z drewnianymi drzwiami pomiędzy pomieszczeniami. Niektóre z nich jak się wydawało nie są zasypane(!) Być może piwnice są nawet kilkupoziomowe z racji, że stało w tym miejscu po sobie kilka budynków. W wykopie widziałem, że przejścia prowadzą dalej, wzdłuż przebiegu dawnego budynku. Jest to melodia odległej przyszłości, ale podziemia te można by było odgruzować i odbudować, czyniąc z nich atrakcję turystyczną. Mają one na 90% sklepienia kolebkowe, co podwyższa ich walory estetyczne. Wewnątrz umieściłbym małe muzeum, lokal gastronomiczny i być może galerię sztuki. Powstałby przez to ciekawy zespół budynków na planie kwadratu, z tym, że 2 boki nad, a 2 pod ziemią. Jeśli miasto znalazłoby inwestorów i umieściło w części budynków np. mieszkania, czy biura, pomysł byłby wykonalny :) A jak będzie - czas pokaże ;) A teraz czas na dyskusję...

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 lis 2010, o 22:34

Widziałbym tam jednak całkowita zabudowe. Tak jak to wyglądało kiedyś, tylko, że budynek lepszej klasy.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 18 lis 2010, o 00:24

Kiedyś rozważałem możliwość zabudowy ślepych ścian w taki sposób, by uratować jak największą część placu/skweru. Zależało mi na zachowaniu osi widokowych z al.Wolności w kier. mostu reformackiego i z ul. sródmiejskiej na miasto lokacyjne. Z jednej strony cholernie mi żal utraty zalet widokowych Złotego Rogu, a z drugiej nie mogę pogodzić się z pozostawieniem "wyrwy" w zabytkowym układzie urbanistycznym. Ta wyrwa najgorzej wygląda z mostu kamiennego.

Rozmawiałem na ten temat z @ww, m.in. na forum gazeta.pl. @ww prawie mnie przekonał do zabudowy całego Złotego Rogu. Pamiętam, że doszliśmy do "kompromisu" :wink:, by budynek wzorem Domu Kowalskiego cofnąć o kilka metrów w stosunku do linii pierzei ul. Śródmiejskiej.

Zacytuję wpis @ww z forum gazeta.pl., bo IMHO w temacie złotego rogu nic lepszego chyba nie wymyślimy :wink: :

"Budynek nie może być "w połowie"!
Ani w połowie działki, ani w połowie wysokości, szerokości ani czego tam jeszcze. Ma być prosty, modernistyczny (żadnego postmodernizmu!) w stylu przypominającym międzywojenne biurowce lub domy towarowe, stonowany, elewacja musi współgrać z kamienną elewacją Warszawskiego Banku Handlowego, przepruta przez okno termometrowe od strony ul. Śródmiejskiej, żeby złamać dłużyznę, itd. itp.

Konkurs musi być dwu- lub trzyetapowy, SARP-owski, międzynarodowy, poprzedzony studium historyczno-urbanistycznym. Budynek musi bowiem uczynić ze Złotego Rogu serce centrum, wykreować je, uczynić z tej części Wrocławskiego Przedmieścia najważniejszą część miasta.

Taki budynek ożywi al. Wolności aż do pałacu Trybunalskiego, stanie się forpocztą Nowego Miasta, nada nowy wielkomiejski charakter Wrocławskiemu Przedmieściu, uzupełni ciągłość ul. Śródmiejskiej (to ma być śródmiejska ulica, a nie ogródkowa promenada), odtworzy utraconą ulicę między mostami, itd. itp.

Sami widzicie, że budynek ten stanie się kluczem do miasta...Smile "

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 18 lis 2010, o 16:49

Jest to także ciekawy pomysł, choć koncepcja zupełnie inna ;) Ja również jestem zdania, że miejsce to należy zabudować, ale wyszedłem z założenia, że większość Kaliszan w życiu by na to nie poszła, nawet broniliby skweru na łamach prasy, a może byłyby i jednostki przykuwające się do drzew ;) dlatego zaproponowałem wariant kompromisowy - zabudowę częściową ;)

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 18 lis 2010, o 16:51

Niemniej jednak podziemia powinno się zachować i udostępnić turystom. Widziałem je na żywo i byłem w dużym szoku. Może Kalisz poszedłby śladem Krakowa... ;)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 18 lis 2010, o 17:01

Ja tu już, widzę, za klasyka powoli robię ;).

Cenię bardzo zaangażowanie Emila, ale bardzo boję się takich pomysłów na grzebanie przy Nowym Mieście i Wrocławskim Przedmieściu. Tu trzeba planu, planowania, gospodarności, wizji i klasycznego, wielkomiejskiego charakteru zabudowy. A jak dotąd mamy tylko amatorskie kreskówki (mówię o tym biurze projektowym z Wrocławia).

A podziemia to chyba nie od tego domu ze sklepem kolonialnym, tylko od tej wielkiej kamienicy spalonej w 1914. Ale nie widziałem ich, więc nie wiem.

Ps. Emil, te wszystkie (twoje) pomysły były już przewałkowane na forum Gazety.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 18 lis 2010, o 17:46

będzie ich więcej ;) Praktycznie na temat każdego pustego miejsca w Centrum mam opinię i plan w głowie. Na następny ogień rzucę zagospodarowanie Kanału Rypinkowskiego pomiędzy Śródmiejską, a Kinem Apollo. Nad Złotym Rogiem wielu się zastanawiało,a projektu nadal nie ma. Wału może jeszcze nie było, a mam ciekawą koncepcję. Postaram się wrzucić wieczorem :) A podziemia - fakt. Są one pozostałościami także dużej kamienicy sprzed 1914 roku. Prawdopodobnie mają kilka poziomów, a część, którą widziałem sklepiona była kolebkowo (magazyny d. sklepów?).

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 20 lis 2010, o 14:34

Ja też doceniam Emilu Twoje zaangażowanie, ale widzę pewną niekonsekwencję, z którą nota bene się nie zgadzam. Na Św. Stanisława chcesz zabudować narożnik, a na Złotym Rogu chcesz pozostawić plac. Złoty Róg powinien być zabudowany bo:
1. "Odbiera" użytkowników Głównemu Rynkowi.
2. Powinien być zakończeniem al. Wolności i ul. Śródmiejskiej.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 20 lis 2010, o 15:23

Uważam (pomijam funkcje mieszkaniowe):
1. Nowe Miasto i Główny Rynek: usługi (turystyka), handel
2. Wrocławskie Przedmieście: handel, usługi (i "city" w al. Wolności)
3. Warszawskie Przedmieście: usługi
4. Piskorzewskie Przedmieście i Nowy Rynek: handel, usługi

W Kaliszu nikt nie zauważa złożonej struktury Śródmieścia i w tym (imho) tkwi zasadniczy problem i wynikający z tego bałagan w zagospodarowaniu dzielnicy.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 20 lis 2010, o 23:05

wollny pisze: 1. "Odbiera" użytkowników Głównemu Rynkowi.
2. Powinien być zakończeniem al. Wolności i ul. Śródmiejskiej.
Być może moja ' niekonsekwencja' wynika z niewiedzy, gdyż architekturą i urbanistyką zajmuję się tylko z pasji. Studia planuję dopiero za dwa lata ;) Jednak jestem zdania, że to właśnie obecny plac w jakimś stopniu odbiera użytkowników Głównemu Rynkowi. W swoim projekcie nie uwzględniłem więc pozostawienia placu, ale jego redukcję przez znaczną zabudowę. W projekcie nowy, mniejszy placyk na pewno też przyciągałby ludzi, ale przecież w mieście wielkości Kalisza nie może być tylko GR, ludzi powinny też skupiać inne miejsca mniej lub bardziej oddalone od serca ośrodka. Starałem się też zachować walory widokowe miejsca przy stworzeniu kontynuacji zabudowy pierzejowej. A co do kontynuacji istniejących ciągów komunikacyjnych... Faktycznie, moje rozwiązanie jest ahistoryczne. Lecz jak pokazał czas, plac w swojej obecnej 'kulawej formie' sprawdza się jako sposób zagospodarowania zakończenia al. Wolności. Dlatego po 'obudowie' nowymi gmachami mógłby w tym miejscu pozostać. A rekompensatą niezachowania ciągu ul. Śródmiejskiej byłby gmach usytuowany przy Kanale. Jego zakończenie stałoby się swoistą 'bramą do centrum miasta', o ile jego architektura byłaby rozpoznawalna, charakterystyczna i na bardzo wysokim poziomie.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 21 lis 2010, o 03:17

emil_p pisze:Być może moja ' niekonsekwencja' wynika z niewiedzy, gdyż architekturą i urbanistyką zajmuję się tylko z pasji. Studia planuję dopiero za dwa lata.
Zatem rozumiem, że dopiero co skończyłeś gimnazjum?
Na tym forum bardzo dużo czczej pisaniny wynika właśnie z niewiedzy.
Proponowałbym zapoznać się z listą książeczek do przeczytania na pierwszym roku:
http://ectslabel.p.lodz.pl/przedmiot.js ... j=0&w=WBAS
http://ectslabel.p.lodz.pl/przedmiot.js ... j=0&w=WBAS
(można wybrać także inną politechnikę, nie musi to być Politechnika Łódzka) i dopiero póżniej publicznie epatować pomysłami na przebudowę miast historycznych. My grzecznie poczekamy trzy lata.

(Bardzo sorry, że po bandzie :( ). Pozdr.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 21 lis 2010, o 10:48

ww pisze:Uważam (pomijam funkcje mieszkaniowe):
1. Nowe Miasto i Główny Rynek: usługi (turystyka), handel
2. Wrocławskie Przedmieście: handel, usługi (i "city" w al. Wolności)
3. Warszawskie Przedmieście: usługi
4. Piskorzewskie Przedmieście i Nowy Rynek: handel, usługi
Co dla Ciebie oznaczają usługi, a co handel? Zgadzam się, że city powinna być al. Wolności. Aż żal mi patrzeć jak stoją tam pustostany :(

No troszkę Emilowi pojechałeś, mam nadzieję, że się nie zniechęci. Poza tym trzeba pamiętać, że nie ma uniwersalnej recepty na problem przebudowy miast. Różne pomysły mogą się tak samo dobrze sprawdzić.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3621
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 lis 2010, o 14:48

wollny pisze:(...) Poza tym trzeba pamiętać, że nie ma uniwersalnej recepty na problem przebudowy miast. Różne pomysły mogą się tak samo dobrze sprawdzić.
Tu nie chodzi o przebudowę, tylko o utrzymanie w należytym stanie, a w przypadku uzupełniania braków do trzymania się, w miarę możliwości, pierwowzorów.

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 21 lis 2010, o 21:09

ww to nie konferencja naukowa z urbanistyki, tylko ogólnodostępne forum. Emil rzucił pomysł, a Ty na niego wsiadasz że nie jest ekspertem. Jeśli masz większą wiedzę to się z nami nią podziel, chętnie poczytamy. Jeśli już gdzieś temat opisałeś to możesz tekst przekopiować tutaj, po co mamy szukać po obcych forach.

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 21 lis 2010, o 22:07

Widać do dyskusji na forum trzeba mieć czasem żelazne nerwy.;) Właściwie to jestem uczniem klasy 2 liceum, więc nie można powiedzieć, że dopiero co skończyłem gimnazjum ;) Każdy może mieć swoje zdanie na temat tego miejsca, w temacie wątku nie jest napisane, że trzeba się ze mną zgadzać. To jest forum. Tu każdy prezentuje swoje poglądy. Ja zaprezentowałem własne i nigdzie nie napisałem, że jestem nieomylny. W wolnym czasie studiuję literaturę na temat architektury/urbanistyki, ale jestem w tej dziedzinie początkujący. A założyłem ten wątek po to, aby przedstawić swoje pomysły na temat niektórych miejsc w Kaliszu. Nie po to, aby udowadniać, że tak MUSI być, tylko żeby wspólnie z innymi użytkownikami wypracowywać wspólne zdanie na temat projektów. Nie wrzucam więc swoich pomysłów seriami, ale pojedynczo, by każdy mógł być analizowany. Wszelkie pomysły, plany, wizualizacje (nawet tak proste jak moje) od innych użytkowników są także mile widziane ;) pozdrawiam

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 21 lis 2010, o 22:16

Ale mi nie chcemy Cie zniechęcić do takich planów. Każdy ma inną wizję. Ja osobiście szanuje to, że masz inne zdanie niż ja. Napisałem Ci z resztą jakie mam zarzuty do tego pomysłu. Czytaj dalej, jak chcesz to mogę Ci podrzucić kilka książek ;)
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 21 lis 2010, o 22:56

Mam w domu dość pokażny księgozbiór, więc na razie obędzie się bez pomocy z zewnątrz, ale dzięki. Będę pamiętał ;) Rozumiem, że Złoty Róg to miejsce dla Kalisza bardzo ważne, toteż wzbudza wiele emocji. Postaram się, aby kilka następnych koncepcji dotyczyło obszarów o nieuregulowanej do tej pory urbanistyce, a jest ich w naszym mieście bardzo dużo :( Największy chaos panuje niestety na Chmielniku i wokół ul. Stawiszyńskiej. Co więcej jest to chaos historyczny, gdyż już w czasach carskich każdy 'budował tam jak chciał'. Jedynym wyjątkiem jest pierzeja ul. Stawiszyńskiej naprzeciwko Caritas. Mam kilka pomysłów odnośnie tego obszaru, niedługo je zaprezentuje. Lecz w najbliższym czasie (jutro powinienem wklepać na forum, bo plany już mam) przedstawię plan zagospodarowania zaplecza ul. Pułaskiego od strony Kanału ;)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 21 lis 2010, o 23:15

RoyBatty pisze:ww to nie konferencja naukowa z urbanistyki, tylko ogólnodostępne forum.
Masz rację, ok.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ODPOWIEDZ