Propozycje zagospodarowania obszarów dysfunkcyjnych

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Propozycje zagospodarowania obszarów dysfunkcyjnych

Nieprzeczytany post autor: milo » 4 mar 2011, o 16:22

Na forum scyscrapercity pojawił się taki post adriana89.
ktoś wie czy to jest jakiś oficjalny projekt czy też studencka wprawka urbanistyczna ?


Ulice Jabłkowskiego i Gołębia, Podgórze oraz ul. Fabryczna - W obrębie ulic z obszaru pierwszego lub w miejscu hali poprodukcyjnej na ul. Fabrycznej proponuje się powstanie (odpowiednio wybudowanie lub przebudowę) warzywno – owocowej hali targowej dla handlu detalicznego na wzór wrocławskiej hali targowej. W weekendy dodatkowo mogłyby się tam odbywać targi czy handel starociami, rzeczami używanymi lub inne podobne imprezy. Hala taka przy odpowiednim zarządzaniu spełniałaby inną rolę niż targowiska otwarte takie jak przy Nowym Rynku czy ul. Legionów, 3-go Maja. Dodatkowo w związku z tym, że niezbędne jest wówczas w obrębie takiej inwestycji powstanie miejsc parkingowych, byłyby one także zapleczem parkingowym dla miasta jak np. parking przy sklepie Lidl – ul. Piskorzewie. Alternatywnie dla nieruchomości przy Fabrycznej wskazane jest wprowadzenie funkcji kulturalno – rozrywkowej dla dzieci i młodzieży: sala kinowa (brak kin w Kaliszu), kręgielnia, siłownie, sale ćwiczeń itp. lub dla najmłodszych dzieci miejsce zabaw i organizacji imprez okolicznościowych.
-----------------
ul.Stawiszyńska - W trójkącie ograniczonym ulicą Stawiszyńska, Warszawską i kanałem Bernardyńskim proponuje się zabudowę apartamentową (mieszkaniowo – biurową) o wysokim standardzie wykonania (szkło, aluminium) wkomponowaną do nabrzeża rzeki i zabudowy klasztornej. Wyklucza się zabudowę typu bloki TBS, Spółdzielcze. Wskazane byłoby przekazanie gruntów prywatnym developerom dysponującym doświadczeniem w budowie obiektów o wyższym standardzie wykończenia.
-----------------
Ulice Stawiszyńska, Warszawska- Na w/w terenie znajduje się zabudowa wielorodzinna z przełomu XIX i XX wieku. Teren ogólnie zdegradowany, zagospodarowany chaotycznie. Celem rewitalizacji powinno być nadanie terenom zabudowy śródmiejskiej nowej funkcji i zapewnienie ładu przestrzennego, tego zdegradowanego terenu. Proponuje się:  mieszkalnictwo wielorodzinne z usługami na parterze,  miejski obiekt kulturalno-oświatowy – galeria sztuki z funkcją edukacji plastycznej dla dzieci i młodzieży,  hotel,  parkingi wielopoziomowe dla mieszkańców, hotelu i obiektów usługowych,  obiekt usługowy np. gabinety lekarskie, drobne usługi, handel podstawowy.
----------------------
Ul. Fabryczna - Proponuje się:  rozwój budownictwa mieszkalno-usługowego,  remonty kapitalne istniejących budynków, rozwój placówki kulturalno – sportowej, np. szkoła tańca, siłownia itp.  parkingi wielopoziomowe.
--------------
Ul. Jabłkowskiego, Aleja Wojska Polskiego, Podgórze- Al. Wojska Polskiego, ul. Jabłkowskiego i Podgórze zostały odcięte od wjazdu w Al. Wojska Polskiego, ul. Jabłkowskiego i Ogrodową. W wyniku tego działania cały obszar XIX wiecznej zabudowy posiada znacznie pogorszone warunki powiązania komunikacyjnego z pozostałymi zurbanizowanymi terenami Miasta, co ma istotny wpływ na dalszy rozwój tego fragmentu Miasta. Teren jest także słabo skomunikowany pod względem ruchu pieszego. Architektura obiektów XIX wiecznych bardzo ciekawa, spójna architektonicznie, nadająca obszarowi specyficzny klimat minionej epoki – warta rewitalizacji, rewaloryzacji i uzupełnienia. Teren jest zamieszkały przez ludność zubożałą, często patologiczną co ma wpływ na utrzymanie i klimat panujący wewnątrz obszaru. Zmiana struktury ludnościowej może nastąpić poprzez wprowadzenie nowych mieszkańców, rozwój usług oraz handlu. Proponuje się:  zapewnienie dostępności komunikacyjnej pieszej i kołowej do w/w obszaru,  udostępnienie wolnych, licznych terenów pod inwestycje mieszkaniowe i usługowe,  rozwój usług tzw. zanikających zawodów  wykonanie nadbudów obiektów istniejących w celu uzyskania jednorodnej zabudowy,  remonty kapitalne i bieżące istniejących budynków,  wprowadzenie zieleni urządzonej z podziałem na dostępną dla mieszkańców i publiczną,  określenie docelowej struktury demograficznej,  sanacja istniejącej chaotycznej zabudowy wewnętrznej.

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 8&page=105
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 4 mar 2011, o 16:29

Też się zastanawiałem jakie jest pochodzenie tego newsa. Niestety adrian89 nie ma zwyczaju odpowiedniego podpisywania żródeł swoich newsów itd. Podejrzewam że jest to użytkownik naszego forum więc może się odważy i opisze trochę pochodzenie tych informacji.

Być może żródłem informacji jest; http://www.kalisz.pl/_portal/1297693252 ... zacja.html
Ostatnio zmieniony 4 mar 2011, o 19:51 przez Adi, łącznie zmieniany 1 raz.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 4 mar 2011, o 19:49

Dość ciekawie te pomysły.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 mar 2011, o 12:22

K-man pisze:Dość ciekawie te pomysły.
Pomysły napewno ciekawe, ale za tymi pomysłami stoją ludzie. Wcześniej wypadało by dać im mieszkania, bo sami o nie się nie postarają. Ładnie te obszary nazwano - ,,dysfunkcyjne'' :wink: ? Teraz tam śmierdzi? A może ,,nieładnie pachnie''? Przecież nie kto inny tylko nasza władza miejska zlokalizowała tam slamsy, w krajach latynoskich nazywane favelami.
Jednak przy tej pięknej idei, pojawiło się bardzo grożne zjawisko. Podam tylko dwa tytuły z lokalnej prasy kaliskiej :
- ,,Ziemia Kaliska'' jako dodatek Głosu Wielkop. - ,,Konserwator solą w oku inwestorów? - red.Andrzeja Kurzyńskiego i
- ,,Życie Kalisza'' - ,,Wyrwać Kalisz z rąk Konserwatora'' popełnioni przez niezrównanego ,,korda''. Uważam, że teksty te nie powinny były wogóle powstać! Teksty tak podobne powielające te same słowa , frazy i frazesy pisane jakby na specjalne zamówienie.
Skoro ówczesne władze komunistyczne uważały za celowe podzielić tak wiekowe Miasto, wtedy jeszcze nie było duchem młode na strefy konserwatorskie o różnym stopniu znaczenia, to przyświcał im cel świetlany, przemyślany i wysoce polityczny. W tym okresie, to nie Wojewódzki Konsewrwator z własnej inicjatywy wpisywał. Wtedy musiała być najpierw dyrektywa władzy politycznej , w tym przypadku wojewódzkiej, a Konserwator dostawał tylko ,,prikaz'' do realizacji. Nie znam nazwiska tego WKZ, ale sekretarzem wojewódzkim byl napewno tow.Kazimierz Barcikowski. Rózni byli sekretarze , ale ten akurat miał trochę serca. Dzięki niemu,choć nie byłem w pzpr zostałem w Kaliszu, ale nie oto chodzi. Inicjatywa musiała już wtedy być poważna, że postanowiono głownie Miasto Lokacyjne, odbudowane z takim wielkim wysiłkiem mieszkańców wpisać do RZ jak cały zespól urbanistyczny, pamiętając jednocześnie o jego długiej metryce.To były ważne i cenne dla Miasta - będącego niejako wzorcem urbanistycznym decyzje,pamiętajmy decyzje podjęte w okresie słabości ekonomicznej państwa. Władze potem zmieniały się w PRL, zmieniały się ustawu o ochronie zabytków i żaden rząd nie odważył sie nas zmiany tyej koncepcji ochrony konserweatorskiej Grodu nad Prosną. Decyzje te podtrzymują kolejne ostawy - już ,,nowożytne'' z 1993 r i 2003 roku. Te ustawy , to nie kajdany nałożone na Miasto, to jego wybawienie. Szkoda tylko, że te ustawy w slad za swoją treścia nie dały Urzedom Konserwatorskim uprawnień policyjnych. Na politykę konserwatorską nie mogą wywiertać presji żadnie siły polityczne. Konserwator by mógł działać skutecznie nie powinien był nigdy znależć się ,,na dywaniku'' - o ile działa w ramach prawa. Jego decyzje podejmowane w interesie zabytków, w interesie państwa i narodu powinny być suwerenne i mieć charakter rygiru!
Przecierż w oresie 1956 - 1989 i potem w wolnej Polsce budowano w poszczególnych strefach konserwatorskich. Z lepszym czy gorszym skutkiem budowano. Przykłady proszę bardzo ; ul.Targowa , Garbarska, sukiennicz d.Mariańska(strefa A1), czy Nowotki, os,Marchlewskiego w rejonie Bankowa. Wał Staromiejski,Pułaskiego, Joselewicza czy Fabryczna i Czaszkiwska. Powstały także bloki na Ogrodach. Nawet przy Przemysłowej zbudowani bloki 2-piętrowe juz za ul.Buczka.
W czyim imieniu pisane są te wierutne kłamstwa i pomówienia? Co panowie chćą od Konserwatora, któremu dano ustawy i przepisy wykonawcze , tylko zapaomnieno mu dac odpowiednich instrumentów nacisku oraz odpowiednich finansów.Dlaczego w jednych miastach jak Poznań, Toruń, Głogów a nawet wŁęczycy kopie sie do głębokości nawet 11 m a w kaliszu wykorzystuje się prawie wyłącznie wykopy kanalizacyjne.Gdzie w kaliskim centrum (A1) stawia się płoty? Garaże, kto miał postawić to postawił, więcej się nie zmieści. Po co ta wrzawa i ten bełkot medialny? Zgodnie z prawem - to co znajduje się pod ziemia przynależy sie Państwu. Inwestorom trzeba pogodzić się z losem i z odpowiednim wyprzedzeniem uzyskiwać odpowiednie pozwolenia. Macie tyle ternów w rozszerzonym Mieście, że nie zdążycie ich za swojego życia wykorzystać. A tu jeszcze wypadałoby pomysleć o zrównoważonym rozwoju i ochronie krajobrazu kulturowego. Pamiętajmy, że nie samym chlebem człowiek żyje.
Jastem osobiście i nie tylko ja , za utrzumaniem poszczególnych stref konserwatorskich i liczymy na mądrość pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Nasrodowefgo.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 mar 2011, o 16:14

Już widzę jak inwestorzy walą do Kalisza drzwiami i oknami. Wystarczy, że pani konserwator nie będzie robić problemów. Ups zapomniałem, że pani konserwator nie robi problemów. Panowie radaktorzy pisząc o inwestycjach, chyba myśleli o budowie domków jednorodzinnych :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 mar 2011, o 16:29

W Łodzi inwerstorzy tak się nie ,,cackaja'' . Buduja zemstyropianu i z siatki... bez zezwoleń
http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,9296 ... chela.html

Robią sobie jaja z WUOZ-u i z Powiatowego Nadzoru Budowlanego. Nie ma to jak być inwestorem!!!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 mar 2011, o 18:52

Chyba jesteśmy w domu ... .
Panowie za dużo się naczytali. Zamiast skreśleń w Rejestrze Zabytków domagają się pieniędzy na rewitalizacje destruktów :
Rewitalizacja bez przepisów

Renata Krupa-Dąbrowska 22-03-2011,

Samorządy chcą ustawy pomagającej im przywracać do życia zniszczone tereny

Miastom brakuje przepisów dotyczących rewitalizacji, dzięki którym szybciej mogłyby wprowadzać w życie swoje projekty - uważa Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. - Od lat rząd nie robi nic w tym kierunku, dlatego opracowaliśmy własne propozycje. Chodzi o ułatwienie pozyskiwania środków i prowadzenie tego rodzaju przedsięwzięć. ( ... )

Zabytki, ulice, bloki

Rewitalizacja to działania podejmowane na obszarach miast, które uległy degradacji. Ma poprawić jakość życia mieszkańców. Obejmuje ona zarówno remont i modernizację obiektów, jak i działania społeczne, czyli np. budowę ścieżek rowerowych czy domów kultury.

Celem rewitalizacji jest np. zagospodarowanie terenów zniszczonych przez przemysł, poprawienie jakości życia na dużych osiedlach, odnowienie zabytków, stworzenie miejsc pracy etc. ( ... )
http://www.rp.pl/artykul/4,630710_Rewit ... pisow.html

Tylko że u nas ścieżki juz powstały, boiska i Orliki są gotowe, a dom kultury )MOK) właśnie viceprezydent chce rozwalić!
O co tutaj ,,biega'', bo można zgłupieć. Podobnie jak z ZUS-em, KRUSE-em , OFE i przywilejami.
:evil:
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 22 mar 2011, o 23:42

Ostatnio zabytkami nazywa się budynki, które mają metrykę młodszą od ludzi, którzy pobierają emeryturę z ZUS jest to moim zdaniem troszkę chore, czym innym jest ochrona zabytków a czym innym jest ochrona architektoniczna, starajmy się zachować dla potomnych to, co przedstawia jakąś wartość nie twórzmy skansenów, bo takim myśleniem o zabytkach to za 60 lat ktoś obejmie ochroną takie zabytki jak PRL-owskie bloki na Dobrzecu, z których ja dumny nie jestem i nie chciałbym żeby oceniano nasze czasy i architekturę nam współczesną na podstawie blokowisk z Kalińca, Dobrzeca czy też osiedla 25 lecia (25 lecia PRL i jakoś to nikomu nie przeszkadza).
Ps. Nie tak dawno czytałem o decyzji władz Nowego Jorku o pozwoleniu na wyburzenie budynku z połowu IXX wieku, ponieważ uznano, że nie jest to aż taki stary i cenny budynek żeby go zachować dla potomnych była to zwykła kamienica, jakich w Kaliszu jest wiele, ale u nas to są zabytki w mieście, które szczyci się 18, 5 wieczną metryką pisaną Nowy Jork nie może się taką metryką pochwalić.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 mar 2011, o 08:23

MirekDB juz kiedyś pisałem, że to nie chodzi o ratowanie każdejbudowli mającej x lat. Uważam, i zresztą chyba tak jest, że chroni sie budynku które posiadają duże walory arch. urodził się lub żył w nich ktos ważny dla Polski, Kalisza, regionu. Czy też wydarzyło sie w ów budynku coś ważnego co zmieniło ówczesna rzeczywistość i miało wpływ na historię Polski, Kalisza, regionu( bo to one kształtują historyczną i kulturową odrębność naszego regionu na tle innych regionów w kraju). Sam mieszkam w starej kamienicy która podobno jest zbytkiem. Powiem ci, że ani ona piękna :). ani nikt sławny sie tam nie urodził, o żadnym donośnym wydarzeniu też nie słyszałem , aby sie tam dokonało. Jestem pewien, że wyburzenie mojej kamiency podniosłoby wizerunek Kalisza :) I chyba nikt rozsądny nie przeciw temu nie protestował. Ma nadzieję, że Ty i inni forumowicze zgodzą się co do tego co powinismy uważac za zabytek i dlaczego powinnismy to chronić.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 mar 2011, o 10:07

MirekDB pisze:Ostatnio zabytkami nazywa się budynki, które mają metrykę młodszą od ludzi, którzy pobierają emeryturę z ZUS jest to moim zdaniem troszkę chore, czym innym jest ochrona zabytków a czym innym jest ochrona architektoniczna, starajmy się zachować dla potomnych to, co przedstawia jakąś wartość nie twórzmy skansenów, bo takim myśleniem o zabytkach to za 60 lat ktoś obejmie ochroną takie zabytki jak PRL-owskie bloki na Dobrzecu, z których ja dumny nie jestem i nie chciałbym żeby oceniano nasze czasy i architekturę nam współczesną na podstawie blokowisk z Kalińca, Dobrzeca czy też osiedla 25 lecia (25 lecia PRL i jakoś to nikomu nie przeszkadza).
Ps. Nie tak dawno czytałem o decyzji władz Nowego Jorku o pozwoleniu na wyburzenie budynku z połowu IXX wieku, ponieważ uznano, że nie jest to aż taki stary i cenny budynek żeby go zachować dla potomnych była to zwykła kamienica, jakich w Kaliszu jest wiele, ale u nas to są zabytki w mieście, które szczyci się 18, 5 wieczną metryką pisaną Nowy Jork nie może się taką metryką pochwalić.
Masz całkowitą rację tymbardziej, że władze celowo sprawiają prawie że kompletną degradację dużej części zabytków, które winny być uchronione by świadczyć choćby tylko o mądrości władzy w różnych sferach życia społecznego. Nie potrafię sobie wytłumaczyć , dlaczego władze zasiedlają zabytki tzw,,,patologią''? Podobnie dlaczego nie dba się o zabytki na terenach atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym? Nie bez winy jest polityka państwa, zwłaszcza w minionej epoce. Pokutuje ciągle zła polityka w zakresie reprywatyzacji, której tylko w Polsce nie przeprowadzono. Czynniki te można mnożyć ciurkiem. Wystarczy pobieżnie prześledzić Gminną Ewidencję Zabytków niebędących jeszcze zabytkami. Ewidencja ta ewidentnie świadczy o ,,mądrości urzędniczej''. Czym innym jest troska o zabytki wpisane do Rejestru Zabytków, bo są tam umieszczone obiekty szczególnie wartościowe i wymagające szczególnej troski o nie. I ten Rejestr jest ,,dziurawy'', bo obiekty, które z mocy prawa są cenne, bezkarnie z niego znikają. Znikanie zabytków stało się poprostu p l a g ą! Czy ktoś z nas zastanawiał się nad smutnym faktem, że w PRL-u dopiero w roku 1974 pozwolono na restytucję Towarzystwa Opieki nad Zabytkamni Przeszłości, zwanej obecnie TOnZ? Dlaczego pomimo posiadania w Kaliszu odpowiednich kadr tą organizację pozarządową musiała stworzyć grupa ,,nibyoszołomów''???
Mnie jednak niepokoi co innego. Podjęta ostatnio przez władze Miasta kampania pisemkowo-medialna w sprawie inwestowania w ,, garaże i płoty przydomowe'', w której usiłuje się zniszczyć Rejestr Zabytków przy pomocy zwykłych kłamstw. No bo jak się ma inwestowanie na obrzeżach Ogrodów czy Majkowa do OCHRONY zabytkowej i najcenniejszej tkanki Miasta - Miasta Lokacyjnego. Dziwię się, że do tej szytej grubymi nićmi akcji ,,mydlenia oczu'' nam mieszkańcom Kalisza dołączył obecny koalicjant z PSL, pan poseł Racki. Dlaczego tej akcji nie przeciwstawia się najświatlejsza część obywateli tego, naszego przecież Miasta? Czy nie widać gołym okiem, że Kalisz chyli się ku upadkowi???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ