Połączenie dwóch miast: Kalisza i Ostrowa

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3624
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 25 lip 2010, o 20:59

Za woj. kaliskiego Kalisz spadł w hierarchii największych miast polskich o jedno miejsce, a Ostrów poprawił pozycję o pięć miejsc. To się wzięło z wielkiego prześladowania Ostrowa przez Kalisz, który tak się zapamiętał w biciu Ostrowa, że aż się osłabił. A Ostrów od tego bicia spuchł. :lol: :lol: :lol:

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 26 lip 2010, o 00:06

Czyżby teraz po utworzeniu aglomeracji KO historia miałaby się powtórzyć ?Ktoś słyszał o Ostrowie zanim powstało województwo kaliskie ? ;)
Słyszałem taką legendę ze w 75r. Ostrów tak nie mógł przeżyć nadania Kaliszowi statusu miasta wojewódzkiego ze aż wysłał delegacje do towarzysza Gierka z prośbą o utworzenie województwa w Ostrowie.A argumentem za miał być węzeł kolejowy :D

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 26 lip 2010, o 20:58

Pawel pisze:Czyżby teraz po utworzeniu aglomeracji KO historia miałaby się powtórzyć ?Ktoś słyszał o Ostrowie zanim powstało województwo kaliskie ? ;)
Słyszałem taką legendę ze w 75r. Ostrów tak nie mógł przeżyć nadania Kaliszowi statusu miasta wojewódzkiego ze aż wysłał delegacje do towarzysza Gierka z prośbą o utworzenie województwa w Ostrowie.A argumentem za miał być węzeł kolejowy :D
Nie dokończyłeś tej legendy, bo jeszcze jest puenta - Gierek miał odpowiedzieć na ten argument, że w Koluszkach też jest węzeł kolejowy ;)
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 26 lip 2010, o 21:52

Ciekawe jakie argumenty u Gierka musiały mieć władze Piły, Leszna czy choćby Sieradza, że stały się miastami wojewódzkimi?
A nie.... one nie musiały o nic prosić - mają to szczęście nie leżeć blisko Kalisza.
zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 26 lip 2010, o 22:28

sector nie obraż się, bo nie jest moją intencją obrażać ostrowian, ale pamiętaj o tym, że te miasta nie mają w swoim sąsiedztwie sztucznych tworów spowodowanych sztucznym podziałem Polski dla tego te miasta są naturalnymi centrami regionalnymi tak samo jak Kalisz w naszym regionie gdyby na przykład granica przebiegała bliżej Krotoszyna to na miejscu Ostrowa była by dzisiaj małe miasteczko o nazwie Ostrowo a Krotoszyn dzisiaj miał by około 100 tyś mieszkańców a Kalisz za pewne sporo więcej niż obecnie.

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 26 lip 2010, o 22:43

sector-ostrow pisze:Ciekawe jakie argumenty u Gierka musiały mieć władze Piły, Leszna czy choćby Sieradza, że stały się miastami wojewódzkimi?
Jeśli oglądałeś "Krzyżaków", to walczyła pod Grunwaldem chorągiew kaliska, sieradzka itp. Jakoś ostrowskiej Długosz nie odnotował.
A tak już serio sector, jeśli to prawda z tym Gierkiem, to ludzie którzy tam pojechali wykazali swoją błazenadę i kompleksy. Jak napisał Mirek DB, są naturalne centra regionalne, które już od wieków nimi były. Mój znajomy, który pochodzi z innego regionu Polski, mieszka w Kaliszu z żoną, ale ma teściów w Ostrowie. Gdy likwidowano woj. kaliskie i teściowie się cieszyli z tego, że wreszcie będą pod Poznań podlegać, on im powiedział, żeby się przedwcześnie nie radowali i miła rację. Za woj. kaliskiego Ostrów był drugim miastem i miał wiele do powiedzenia, a w obecnym wielkopolskim, jest jednym z iluś tam, a poza tym Poznań poza sobą i okolicami ma resztę województwa w d***e i takie są realia. Ostrowskie ambicje (kaliskie zresztą też, choć czy obecna ekipa rządząca w Kaliszu jakieś ma ?) Poznań olewa. Pogódż się więc z myślą, że Ostrów leży koło Kalisza i klucz do rozwoju znajduje się we współpracy, a nie egoistycznym podskakiwaniu i zagarnianiu tylko pod siebie, na zasadzie Zosi - samosi.
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 26 lip 2010, o 22:46

Możesz mi przypomnieć przez ile lat przebiegała tu granica?

ps. szanuje historię i przeszłość, ale Wy, Kaliszanie chyba za bardzo terażniejsze sprawy rozpatrujecie w aspekcie przeszłości. Ten brak szacunku dla sasiada, a wręcz pogarda może się jeszcze keidyś odwrócić przeciwko Wam.
zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 26 lip 2010, o 22:55

Wystarczająco długo, żeby się niektórym w głowie przewróciło i żeby zapomnieli znaczenie powiedzenia, że "zgoda buduje" lub " w "jedności siła".

Sector twoje słowa mnie rozwalają: "Ten brak szacunku dla sąsiada, a wręcz pogarda może się jeszcze kiedyś odwrócić przeciwko Wam" - hmmm przyganiał kocioł garnkowi.

I krótki "wierszyk", jaki mi się ad hoc zrodził, przy tej okazji ;) :
"Tak oto w latach 70-tych,
zrodziła się ta ambicjonalna ostrowsko-kaliska gierka,
gdy ostrowianie radiowozem na sygnale,
pojechali protestować do towarzysza Gierka."
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 26 lip 2010, o 23:09

Sector, zbliża się 96 rocznica! Żebys przypadkiem nas nie zaatakował??? A słupek graniczny ( granica kalisko - ziemniaczana :wink:) stoi do dzisiaj w podpoznańskich Tulcach przy kościele,na górce. Nasze słupki Twoi kamraci zwinęli !!

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 27 lip 2010, o 11:19

sector-ostrow pisze:Możesz mi przypomnieć przez ile lat przebiegała tu granica?

ps. szanuje historię i przeszłość, ale Wy, Kaliszanie chyba za bardzo terażniejsze sprawy rozpatrujecie w aspekcie przeszłości. Ten brak szacunku dla sasiada, a wręcz pogarda może się jeszcze keidyś odwrócić przeciwko Wam.
Nie. To właśnie Wy, Prusaki z Ostrowa, Poznania i inni, którzy zburzyli Kalisz jej nie szanujecie i ją zakłamujecie. Zniszczenie 80-tys. miasta tylko po to, żeby po sąsiedniej granicy nie istniało żadne większe miasto jest właśnie pokazaniem braku tego szacunku. I nie zasłaniaj się tym, że były inne czasy, że inny zabór itd. Ja Wam tego nie wybaczę nigdy. Z waszego miasta robicie jakieś super mega ważne miejsce okradane i pokrzywdzone przez Kalisz. Jeśli tak wam nie pasujemy - po co ta aglomeracja? Żeby się kłócić? Żeby się nie zgadzać? Żeby tworzyć sztuczny sojusz?

Z resztą co mogliśmy w PRL? Dokładnie nic. To tylko od Warszawy zależało co i jak będzie się rozwijać. Piszecie, mówicie o braku inwestycji. Wtedy nigdzie ich nie było. Największe inwestycje w Kaliszu powstawały przed 75 i były ewentualnie kończone póżniej (os. Dobrzec, XXXV i XXV-lecia PRL, Dworzec PKS, Okrąglak). Dziwne jest to, że że nie widzicie, iż za kaliskiego wzrost il. ludności OsW - czterdzieści kilka %, Kalisza - nieco ponad 30%. Nie dostrzegacie, że przeniesiono część ważnych urzędów z Kalisza do OsW, nie wisicie, że za naszego województwa OsW był jednym z 5 najważniejszych węzłów kolejowych.

Moim zdaniem utworzenie teraz nowego województwa przyniesie Wam same korzyści. Prawie wszystkie rejonowe/okręgowe instytucje państwowe zostaną przeniesione do Ostrowa bo my będziemy mieli jednostki wojewódzkie. Najważniejszym węzłem kolejowym w województwie będzie OsW itd... itd...

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 27 lip 2010, o 11:45

sector-ostrow pisze:... Ten brak szacunku dla sasiada, a wręcz pogarda może się jeszcze keidyś odwrócić przeciwko Wam....
Tym szacunkiem w drugą stronę aż "kipi" Twoje forum.Jesteś fałszywy jak pies co już kiedyś pisałem.

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 27 lip 2010, o 12:15

Część z Was tu naprawdę powinna się chyba leczyć.
Punkt widzenia "szymkalisz" o zburzeniu Kalisza utwierdza mnie w tym przekonaniu już na amen.
Ograniczę się już tylko do czytania tego forum.
zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 27 lip 2010, o 13:11

sector - kto sieje wiatr, zbiera burze, więc się nie dziw, że gdy sprowokujesz temat, to ktoś odpisze, nawet emocjonalnie, z tym leczeniem to przesadzasz, chyba że jesteś lekarzem, bo jeśli nie, to nie wypowiadaj się w kwestiach jakich nie znasz.
Może faktycznie lepiej czytaj to forum, wtedy bardziej ogarniesz temat, a jak dojrzejesz do napisania tekstu, to wtedy go zamieść na forum.
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

szycha-ns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 20 sie 2009, o 20:32
Lokalizacja: brak

Nieprzeczytany post autor: szycha-ns » 27 lip 2010, o 13:50

TomS
"Nie dokończyłeś tej legendy, bo jeszcze jest puenta - Gierek miał odpowiedzieć na ten argumet...(...)"

Tomek, przyjacielu, nie rozpisuj się za bardzo nad starymi waśniami tylko przygotuj w końcu na stronę internetową zaległy materiał fotograficzny ze wspólnego wypadku fotograficznego. Znacznie lepiej promować nasze piękne perełki po obu stronach Prosny niż bawić się w przekrzykiwanie kto więcej oberwał przez PRLowskie dekrety :) Pozdrowienia z pruskich Neu Skalmierschutz, co złego to nie my.

Awatar użytkownika
Crossmen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 589
Rejestracja: 3 paź 2008, o 10:40
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Crossmen » 27 lip 2010, o 20:54

Sector ty to się ogranczasz już długi czas do czytana, a jednak ciągle widać te świńkie posty... o przepraszam ptasie.

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 29 lip 2010, o 14:38

sector-ostrow pisze:Część z Was tu naprawdę powinna się chyba leczyć.
Punkt widzenia "szymkalisz" o zburzeniu Kalisza utwierdza mnie w tym przekonaniu już na amen.
Ograniczę się już tylko do czytania tego forum.
Może nie na to co mi zarzucasz. Wy bardzo przekłamujecie historię, w Kaliszu też się ją zmienia, ale faktem jest, że i ostrowianie i poznanianie niszczyli Kalisz razem z innymi, swoimi, pruskimi znajomymi.

Wcześniej powieziałeś, że miasto ma żyć terażniejszością i nie powinno wracać się do przeszłości w celu wypominania i marudzenia. Tak teraz sobie przypomniałem jaki był twój (i innych ostrowian z Torzyńskim na czele) argument przeciwko Kaliszowi Północnemu. Mówiliście, że w Kaliszu nie powinna powsać ta stacja z węzłem, bo Kalisz nie ma kolejowych tradycji, a Ostrów ma i to właśnie tam powinna być ta stacja pobudowana.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 lip 2010, o 08:24

Wczoraj w rozmowie z kumplem na temat realcji Kalisza z Ostrowem. Dowiedziałem się, że ostatnio w tv, ale nie pamietam stacji Marcin Meller(redaktor naczelny Playboya, oczywiście polskiego) wspomniał w czasie rozmowy o animozjach między Kaliszem, a Ostrowem. Ja myslałem, że nasz konflikt znany jest tylko w Wielkopolsce.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 31 lip 2010, o 09:22

Nie. To jest popularna kłutnia, podobna do tej toruńsko-bydgoskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Tak się z resztą kończy na siłę wpychanie dwóch oddzielnych od siebie rejonów w jedną jst.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 31 lip 2010, o 11:41

szycha-ns pisze: Tomek, przyjacielu, nie rozpisuj się za bardzo nad starymi waśniami tylko przygotuj w końcu na stronę internetową zaległy materiał fotograficzny ze wspólnego wypadku fotograficznego. Znacznie lepiej promować nasze piękne perełki po obu stronach Prosny niż bawić się w przekrzykiwanie kto więcej oberwał przez PRLowskie dekrety :) Pozdrowienia z pruskich Neu Skalmierschutz, co złego to nie my.
Racja przyjacielu - to o czym piszesz jest przyjemniejsze i bardziej pożyteczne dla wszystkich :)
Tak na marginesie - mam jeszcze więcej ciekawego materiału, ale to już wieczorem na maila napiszę :) Pozdrawiam :)
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 7 sie 2010, o 11:08

Jak jest każdy widzi......

Futurystyczne wizje zamiast konkretów
Piękną wizję nowych rozwiązań komunikacyjnych roztoczyli przed słuchającymi uczestnicy debaty o infrastrukturze drogowej i kolejowej w aglomeracji kalisko - ostrowskiej. Jak na rzie, Aglomeracja po dwóch latach funkcjonowania staje się wirtualnym centrum

Póki co, jedynym niewirtualnym konkretem związanym z aglomeracją kalisko - ostrowską jest unijna dotacja w wysokości pół miliona złotych dla ostrowskiej spółki Holdikom. Spółka złożyła projekt, otrzymała pieniądze i teraz realizuje cykl spotkań, debat, seminariów, podczas których eksperci różnych dziedzin prezentują dane i odnoszą je do sytuacji w Kaliszu i Ostrowie. Na razie z tej eksperckiej paplaniny nie wynika nic dla przeciętnego mieszkańca aglomeracji. I widać wyrażnie, że sama aglomeracja stała się jedynie wirtualnym projektem, którym – przynajmniej na początku – interesowały się media.
Gdy aglomeracja powstawała, do kaliskiego ratusza przyjechali wszyscy parlamentarzyści z kalisko - leszczyńskiego okręgu wyborczego, wojewoda, marszałek województwa, a także samorządowcy z Ostrowa, Kalisza i powiatów. Akt założycielski został podpisany w blasku fleszy, co trochę przypominało wcześniejszy wirtualny projekt ,,Porozumienie OK’’. Porozumienie, mające zasypać podziały między Kaliszem i Ostrowem podpisali prezydenci Janusz Pęcherz, reprezentujący kaliszan i Jerzy Świątek, ówczesny prezydent Ostrowa. Na wspólnej konferencji prasowej obaj samorządowcy przekonywali, że podpisane porozumienie przyniesie mieszkańcom szereg korzyści – oba miasta miały wspólnie występować o fundusze z Unii Europejskiej czy lobbować na rzecz naszego regionu w województwie. Plany były więc piękne, ale nic z nich nie wyszło. Nie udało się nawet wprowadzić ujednolicenia biletów na trasie Kalisz - Ostrów dla dwóch przewożników z dwóch miast. Zresztą, podobnie, jak w przypadku aglomeracji kalisko - ostrowskiej – nadal pasażerowie muszą kupować ostrowski bilet, jeśli chcą jechać pojazdem Miejskiego Zakładu Komunikacji i kaliski, jeśli zamierzają podróżować linią 19E, firmowaną przez Kaliskie Linie Autobusowe. Ciekawe było jednak uzasadnienie, dlaczego plany ujednolicenia biletów nie zostały wcielone w życie – szefowie spółek, a także przedstawiciele obu miast zapewniali, że nie ma sensu na razie tego robić, tylko poczekać na wprowadzenie nowego systemu, dzięki któremu będzie można płacić nie tylko za przejazd autobusem, ale również za kino, parkowanie w centrum miasta itd...

Więcej w Życiu Kalisza

http://www.zyciekalisza.pl/?str=116&id=72737
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

ODPOWIEDZ