Węzeł autobusowy

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 15 paź 2015, o 09:13

Ja także się zgadzam z chłopakami :)
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 15 paź 2015, o 18:14

<Przemek> pisze:Ja podtrzymuje swoje zdanie, ktore jak widze, wyrazilem juz przeszlo 1,5 roku temu. Mianowicie, najwazniejsze dla nas powinno byc odpowiednie zorganizowanie terenu na Plantach, placu sw. Jozefa, placu Kilinskiego az do Warszawskiej oraz placu z fontanna. To powinny byc miejsca reprezentacyjne, niestety tak do konca nie jest. Duza przestrzen placu Kilinskiego w moim odczuciu nie powinna byc marnowana na zadne wezly. Jesli juz mamy myslec o komunikacji w centrum, to tylko o przystankach przelotowych, nie zadnych tego typu inwestycjach. Niestety, ale czasy, kiedy czerwony ogorek mial swoj przystanek na placu Bohaterow Stalingradu, a z Nowego Rynku odjezdzalo kilka roznych PKSow, juz minely.

Oczywiscie, nie ulega watpliwosci, ze problem efektywnej komunikacji miejskiej pozostaje nierozwiazany, ale to jest inna kwestia i o tym nalezy rozmawiac. Natomiast w tej kwestii ja nie widze sensu nad dalsza dyskusja. Miejsce na petle i wezly nie jest w srodku historycznego centrum :)
Dziękuję koledzy za wypowiedzenie się :)
Chodź nie będę rozczarowywał że troszkę się zawiodłem.

Kiedy planowałem węzeł na plantach stwierdziliście że niema sensu zabierać ostatnich zielonych terenów w centrum i ich rozjeżdżać dziś patrząc na tamte plan mam również takie same zdanie.

Jednak odnosząc się do tego najnowszego projektu...
Pozwolę nieco sprostować/odpowiedzieć na zdanie Przemka bo jako jedyny postanowił się rozpisać.
Mianowicie, najwazniejsze dla nas powinno byc odpowiednie zorganizowanie terenu na Plantach, placu sw. Jozefa, placu Kilinskiego az do Warszawskiej oraz placu z fontanna. To powinny byc miejsca reprezentacyjne
Zgadzam się po części że powinno być to miejsce reprezentacyjne jednak nie wiem co masz konkretnie na myśli.
Rewitalizacje tych terenów? Umówmy się najpierw trzeba przeprowadzić rewitalizacje ścisłe centrum przy samym ratuszu można połamać se nogi a zabytkowych uliczek tam nie brakuje.

W takim tempie to nie wiem kiedy dojdziemy do rewitalizacji tych terenów miało być całe centrum skupili się na jednym podwórku następnie zmienili plan na domofon ciekawe czy to już chociaż zrobili.
Duza przestrzen placu Kilinskiego w moim odczuciu nie powinna byc marnowana na zadne wezly. Jesli juz mamy myslec o komunikacji w centrum, to tylko o przystankach przelotowych, nie zadnych tego typu inwestycjach.
Obecnie ta duża przestrzeń na pl. Kilińskiego tak naprawdę się tylko marnuje i jest nieużywana.

Zarazem tą koncepcję nie nazwałbym do końca "węzłem" jest to po prostu przystanek przelotowy w wersji wyspy.

Dzięki odpowiedniemu przemalowaniu tego dużego terenu powstałaby możliwość skomunikowania autobusów wariantu PL. Kilińskiego a Parczewskiego/Babina a ich trasy zbytnio by się nie zmieniły.

W wypadku autobusów jadących z Parczewskiego np: 1 jego trasa wydłużyła by się jedynie o 100m
A w wypadku relacji powrotnej czy chcącej skręcić w Babina trasa wydłużyła by się o 200m
Pasażerowie tak naprawdę nie poczuliby wydłużonej trasy.

A inwestycją bym tego do końca nie nazwał...
Tak naprawdę trzeba troszkę kostki a mamy zapewne jej wiele po Górnośląskiej a reszta to przeniesienie wiat z pl. Kilińskiego ewentualnie kiosku bądź innych obiektów.
A reszta to po prostu odpowiednie przemalowanie jezdni.
Natomiast w tej kwestii ja nie widze sensu nad dalsza dyskusja. Miejsce na petle i wezly nie jest w srodku historycznego centrum :)
Tak ja napisałem w odpowiedzi na cytat wyżej jest to tak naprawdę przystanek wyspa nie węzeł.
. Miejsce na petle i wezly nie jest w srodku historycznego centrum :)
Umówmy się plac Kilińskiego jest jedną z głównych ulic sieci naszych dróg.
Więc niema sensu porównywać tego miejsca do Zamkowej czy Śródmiejskiej :lol:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 15 paź 2015, o 18:26

dokładnie, węzły w centrum są w sumie nawet niepotrzebne... zbędne psucie estetyki...

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 16 paź 2015, o 17:54

ANewDay pisze:dokładnie, węzły w centrum są w sumie nawet niepotrzebne... zbędne psucie estetyki...
Czy jest on niepotrzebny tutaj mógłbym się kłócić :)
Niestety od 3 lat regularnie jeżdżę i wracam z centrum.
Wcześniej kiedy regularnie nie korzystałem z komunikacji w tej okolicy również na nią nie narzekałem.

O ile wyjechanie z mojego osiedla jest dobre czyli z Widoku/Podmiejskiej.
O tyle powrót na niego jest już nieco cięższy.

Umówmy się dzisiaj centrum dzieli się głównie na wariant 1 (Parczewskiego/Babina) wariant 2 (Pl. Jana Pawła 2)
I tylko połączenie tych 2 wariantów pozwoli stworzyć liczne połączenia z centrum
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: jp » 16 paź 2015, o 19:34

Caspress pisze: O ile wyjechanie z mojego osiedla jest dobre czyli z Widoku/Podmiejskiej.
O tyle powrót na niego jest już nieco cięższy.

Umówmy się dzisiaj centrum dzieli się głównie na wariant 1 (Parczewskiego/Babina) wariant 2 (Pl. Jana Pawła 2)
I tylko połączenie tych 2 wariantów pozwoli stworzyć liczne połączenia z centrum
Tutaj trafiłeś w sedno, ale zamiast tworzyć skomplikowane węzły w zabytkowym śródmieściu, można po prostu wszystkie linie puścić jednym ciągiem, tj. ulicami Parczewskiego i Babiną.
W ten sposób swego rodzaju „węzłem” byłyby przelotowe przystanki ww. ciągu. Więcej szczegółów znajdziesz w tym wątku:
http://www.inwestycje.kalisz.pl/viewtop ... =36&t=2908" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 21 lis 2015, o 17:06

Jeszcze jedna z moich propozycji...
W ostatnich latach głośno mówi się o usunięciu rynku z nowego rynku...

Mówi się tam przede wszystkim o parkingu nadziemnym/podziemnym.
Jednak warto zwrócić uwagę na wielkość tego terenu która jest po prostu za duża na jeden czy 2 obiekty.

Więc o to moja propozycja na zmniejszenie objętości tego terenu.
Obrazek

Zarazem znalazło się tam miejsce na przystanek...
W mojej opinii zjeżdżać mogłyby nawet na niego PKSy z WP
Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 lis 2015, o 17:42

Caspress czasami mi zupełnie ręce opadają na twoje propozycję. :evil: Kuźwa proponujesz kosztem Nowego Rynku nową drogę? To my dyskutyjemy jak zmniejszyć ruch samochodów osobowych w śródmieściu, a Ty chcesz go zwiększać? Można się załamać. Czekam na twoją propozycję zrobienia jezdni dwupasmowej na odcinku od mostu kamienego do domu towarowego. A także zrobienie dużego prakingu pod ratuszem, bo tyle terenu się marnuje. :twisted:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 22 lis 2015, o 22:51

K-man pisze:Caspress czasami mi zupełnie ręce opadają na twoje propozycję. :evil: Kuźwa proponujesz kosztem Nowego Rynku nową drogę? To my dyskutyjemy jak zmniejszyć ruch samochodów osobowych w śródmieściu, a Ty chcesz go zwiększać? Można się załamać. Czekam na twoją propozycję zrobienia jezdni dwupasmowej na odcinku od mostu kamienego do domu towarowego. A także zrobienie dużego prakingu pod ratuszem, bo tyle terenu się marnuje. :twisted:
K-man nie każdy powiela twoje zdaniem w każdym temacie.
No ale jest jeszcze jeden wariant...
wymagał by budowy jedynie tylko 2 jezdni na plantach
Obrazek
To raczej nie powinno zwiększyć ruchu w centrum ponieważ generalnie służy tylko do nawracania.

No i oczywiście w takim wypadku autobusy z wariantu JP2 by nawracały.
A o PKS można zapomnieć.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 lis 2015, o 09:34

Miałeś na myśli, chyba "podziela" a nie powiela. Ja też nie krytykuje wszystkiego co robisz, ale w ten projekt to bzdura do kwadratu. Cywylizowany świat odchodzi od takich praktyk, a Ty wyskakujesz z projektami żywcem z PRL-u.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 5 gru 2015, o 12:12

Kiedyś jeszcze zrobiłem coś takiego ale zapomniałem wrzucić
Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 5 gru 2015, o 18:50

Ale to nie jest węzeł :D

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 5 gru 2015, o 21:09

Zgadza się ale spełniałby rolę przystanku który łączyłby wariat JP2 i Parczewskiego
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

MIKI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 15 sty 2010, o 11:30
Lokalizacja: Kaliniec

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: MIKI » 5 gru 2015, o 21:33

Caspress pisze:Zgadza się ale spełniałby rolę przystanku który łączyłby wariat JP2 i Parczewskiego
Nie spełniałby.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 5 gru 2015, o 21:58

MIKI pisze:
Caspress pisze:Zgadza się ale spełniałby rolę przystanku który łączyłby wariat JP2 i Parczewskiego
Nie spełniałby.
niby dlaczego?
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

MIKI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 15 sty 2010, o 11:30
Lokalizacja: Kaliniec

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: MIKI » 6 gru 2015, o 16:02

A jak sobie to wyobrażasz? Chciałbyś tam zmieścić wszystkie autobusy z Parczewskiego i JPII?

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 6 gru 2015, o 17:12

Dla chcącego nic trudnego :lol:
W większych miastach jeździ o wiele więcej autobusów i jakoś problemów niema :mrgreen:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 7 gru 2015, o 23:48

Miejsce na węzeł jest oczywiście fatalne. W tym miejscu powinno się zadbać o jakiś reprezentatywny wystrój, restaurację otoczenia, a nie upychać autobusy. Z resztą podkreślaliśmy to już wyżej.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 12 maja 2016, o 08:27

Mijają kolejne miesiące a problem komunikacji w centrum do dziś nie rozwiązany.

W ostatnim czasie śledziłem rozwiązania z postępowego zachodu...
I powiem wam że jestem w szoku w wielu miejscach autobusy wjeżdżają na zabytkowe place.
Jednak nie będę się na ten temat zbytnio rozpisywał...
Każdy chwali sobie tzw. rozwiązania zachodnie.

To K-man tym razem mam coś z Holandii a nie rodem z PRLu :lol:
Mówię tutaj o tym aka łączniku nowego rynku z plantami.

Tutaj zaprosiłbym was na wycieczkę do Holandii do miasta Groningen jest to miasto liczące ok 190tyś mieszkańców.
Piękne centem jest również odgrodzone pięknymi rzekami jak niegdyś centralny Kalisz.
Przy jednej z tych rzek znajduję się również pas zieleni w stylu plant.
Co prawda jest on nieco mniejszy no ale coś w tym stylu :)

Co ciekawe na paru łącznikach na ich plantach zastosowano aż 2 ronda.
Nie są to takie zwykłe ronda ponieważ przez środek kursują autobusy wraz oczywiście z przystankiem na tym rondzie.

Tak to się prezentuje:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 12 maja 2016, o 17:26

to się nazywa porządnie przemyślana inwestycja :)
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 2 mar 2017, o 19:47

Tak myślałem i myślałem i wymyśliłem projekt który zakładałby, nie budowę węzła a jedynie przeniesienie przystanków dzięki którym otrzymalibyśmy niesamowity efekt w postaci praktycznie scalenia autobusów wariantów Plany a JP2.

Pod lupę wziąłem miejsca w których spotyka się najwięcej linii autobusowych padło oczywiście na Plac Kilińskiego mój projekt zakładał by przeniesienie przystanków na pl. Klińskiego za skrzyżowanie z Babina patrząc od strony centrum...

Pewnie zarzucicie mi brak miejsca na zatokę oraz wiatę, nie kochani miejsce jest, tak wygląda to dziś :roll:

Obrazek
Wnioski:?
Sporawą część chodnika zajmuje dziś płatny zdezelowany parking z płyt chodnikowych z wysokim krawężnikiem myślę że w przyszłości sytuacja ta się zmieni i powstanie tam zwykły parking z asfaltu bądź innej kolorowej kostki...

A gdyby tak dziś przekształcić po 5 miejsc parkingowych z obu stron zrobić zatokę?
Co prawda nie każdy przystanek musi mieć wiatę w tym wypadku niema miejsca żeby wiata stanęła na wysokości zatoki związku z czym proponowałbym by wiata stanęła przed lub za zatoką, takie praktyki są również prowadzone na zachodzie.

Obrazek

Czyli miejsce na przystanek jest dzięki takiemu rozwiązaniu na przystankach stawały by takie linie jak: 1,1A,1B,2,6,10,11,13,15,18,19,19E,22 oraz 12 i 12K w jedną stronę jak to jest dziś.

Przeniesiony przystanek zacząłby praktycznie obsługiwać wszystkie linie autobusowe tzw. wariantu Plany,JP2
Przystanek w takiej formie jedynie nie obsługiwałby linii z aktualnego przystanku takich jak: 3ujki, 7udemka która oferuje po 2 kursy na stronę oraz powrotnych relacji 12nastek

Jednak związku z takimi atutami myślę że spokojnie można by przetrasować 3ujki oraz 7demkę przez Nowy Rynek-3Maja-Pl. Klińskiego
Również powrotną relacje 12nastek przez 3 maja.

I w taki o to sposób rozwiązałby się problem skomunikowania linii autobusowych w centrum który na swój sposób można nazwać węzłem CENTRUM a nie węzłem centrum w dzielnicy Piskorzewie na dawnej zajezdni KLA :)

P.S dodatkową zaletą jest również bliskie przejście dla pieszych bo na przykład złośliwa 6 jeździ w odwrotnym kierunku na zachodni Kalisz :twisted:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jeżeli nazywać by to węzłem po za samym skomunikowaniem autobusów można by tutaj też ściągnąć inne linie jednak jeżeli chodzi o to to prosiłbym oddzielny komentarz na ten temat....

Przez planty przejeżdżają również autobusy linii 16 oraz 17 jednak się na nich nie zatrzymują ponieważ wcześniej skręcają w stronę tęczy a gdyby tak ożywić 3 Maja i przetrasować je właśnie przez planty - pl. Klińskiego - 3 Maja ??

Jeżeli mamy już węzeł to zamiast skryte węzła miejskiego mógłbym powstać węzeł podmiejski swojego rodzaju dworzec autobusowy Śródmieście :lol:

Mam tu namyśli oczywiście umierający PKS oraz prywatnych przewoźników większość usług PKS Kalisz świadczy na terenie powiatu Kaliskiego oraz dalej, A jego głównym szlakiem komunikacyjnym Wojska Polskiego tak też większość autobusów kursuje w dojść bliskiej odległości od centrum, od przystanku Kosmos na Wojska Polskiego większość PKSów rozjeżdża się kawałek dalej w Stawiszyńską oraz przez 3 Maja na Łódzką i Warszawską...

A jakby tak autobusy zjeżdżały na planty przez nowy rynek następnie przez pl. Kilińskiego do skrzyżowania z Warszawską/Stawiszyńską?


CZEKAM NA WASZE KOMENTARZE
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

ODPOWIEDZ