Węzeł autobusowy

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 19 kwie 2014, o 23:04

Witam
Poniosła mnie może troszeczkę fantazja...
Proponował bym stworzyć węzeł autobusowy-przesiadkowy na plantach..
O co chodzi a więc może najpierw mój rysuneczek :lol:
Obrazek
Objaśnienie:
pomarańczowy: parking
czerwony: peron
Na czerwony:
zielony - ławki
niebieski - tablica informacyjna...
brązowy- kioski
Perony oczywiście całe zadaszone...

A teraz przejdźmy do rzeczy...
Denerwuje mnie to w Śródmieściu że więcej autobusów na przystanek przypada na zachodnim Kalisz niż w centrum...
Druga sprawa to duża ilość przystanków w małej odległości które oferują nam nagminne przystanki lub ich brak...

Jak zapewne wiecie ma zniknąć ten dziwny peron w czasie remontu parczewskiego..
Najpierw myślałem tam nad takim węzłem przez co na parczewskiego z 2 stron parking bo na tym odcinku tam tak jest.
Potem jednak stwierdziłem że lepiej było by gdyby stał mniej więcej na środku między Kanonicką a pl. Klińskiego...

Węzeł miał by zastąpić nam takie przystanki jak: Parczewskiego,Babina,Nowy Rynek i Jana Pawła II (2str.)
Oczywiście sam perony niebyły by duże miał by być to odpowiednik wysepki który obecnie jest na parczewskiego...
Z tym że miał by być podwójny :)
Kioski miały by być przeniesione z obecnych przystanków przynajmniej 2..

Są 2 perony każdy peron jest podzielony na 4 wewnętrzne przystanki...
Do czego zmierzam?
Dziś na parczewskiego mamy 2 przystanki tu są obu stronę więc były by 4.

Przykładowy podział:
W stronę zachodnią: 1Zew. Hanki 2Zew.Cm. Komunalny 1.Wew.- Obozowa 2.Wew. - Bażancia + PKSy
W stronę wschodnią: 1. Zew.- Częstochowska 2.Zew.- Winiary 1.Wew. - Majków 2.Wew.- Warszawska + PKSy

Tablice informacyjne nie były by związane tylko z komunikacją bo były by też troszkę z historią przykładowo że dawniej kawałek dalej był dworzec Autobusowy że dawniej płynęła tędy rzeka...

Oczywiście wszystkie autobusy jadące od al. Wolności w stronę Stawiszyńskiej jechały by na węzeł...
To samo tyczy się licznych PKSów które jadą Parczewskiego i odbijają przed Galerię...

(-) - Podróż dłuższa o 1 minutę...
(+) - Koniec spekulacji i nerwów gdzie pierwszy autobus przyjedzie gdzie się wybrać...\

Jeszcze mamy takie fioletowe linie a na środku jasny niebieski prostokąt...
Jest to torowisko a na nim zabytkowy tramwaj bądź jakiś parowóz..
Oczywiście nie na chodzie...

Skąd wgl. ten pomysł?
- Poprawa komunikacji w śródmieściu...
- Nawiązanie do starych dziejów na tym terenie...
A więc:
Sama lokalizacja ma przypominać dawny dworzec autobusowy...
Powiem szczerze że myślałem o jeszcze jakimś stawie by nawiązać do kanału babinki lub moście by do naszej Wenecji ale to zbyt ambitne...
A tym czasem tramwaj miał by przypomnieć że jakby nie wojna to taki transport najprawdopodobniej kwitną by w naszym mieście..
Jeśli nieda rady tramwaju to parowóz wąskotorowy by nawiązać do naszej KKD którą straciliśmy dodam tylko że nasz parowóz stoi w Ostrowie Wlkp. w parku a nic wspólnego z nim niema...
Ewentualnie uratować jakiś zabytek zwykło torowy 8) Ale tak jak mówię bez bebechów czyli tylko miał by wyglądać :twisted:
Ostatnio zmieniony 5 sie 2014, o 16:38 przez Vocatont, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 20 kwie 2014, o 23:46

No to mam dwa tramwaje do wyboru.

Słupsk- tramwaj przypominający zlikwidowaną komunikację szynową w tym mieście.Mała galeria sztuki.
Obrazek


Warszawa
Obrazek


A może coś z cięższego kalibru, jak iść to na całość.
Obrazek

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 21 kwie 2014, o 00:04

Kawiarnia w takim tramwaju jak z pierwszego zdjęcia... Miód malina :D
g13k

Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 661
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: Kudlaty » 24 kwie 2014, o 16:13

We Lwowie jest taki tramwaj gdzie jest kawiarnia i w Krakowie jezdzi takowy tramwaj kawiarniany z tego co mi wiadomo to wekeendowo

Mhn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 1 maja 2009, o 13:51

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: Mhn » 28 kwie 2014, o 16:37

Nie trzeba wcale jechać do Lwowa - już niedługo wystarczy do Poznania :)
epoznan.pl pisze: Zabytkowy tramwaj stanął na Zielonej. W maju ruszy tu kawiarnia!
j | aktualizacja: Niedziela, 27 kwietnia 2014 roku, godzina 22:18

Jak już wcześniej informowaliśmy niebawem w Poznaniu będzie można napić się kawy w tramwaju. Tramwajowe kawiarenki pojawią się na ulicy Zielonej i w okolicach dworca autobusowego Rataje. W niedzielę Cafe Bimba stanęła na ulicy Zielonej.

Pierwsza Cafe Bimba stanęła na nieczynnym torowisku w ciągu ulicy Zielonej. Kawiarenka będzie działać w odrestaurowanej „ence”.

Koncepcja tramwajowej kawiarenki to pomysł Komisji Rewitalizacji i jej przewodniczącego Mariusza Wiśniewskiego. Zaproponowaliśmy pięć wagonów z przeznaczeniem na ten cel, wyznaczyliśmy 3 różne lokalizacje i rozpisaliśmy konkurs na najciekawszy projekt. Wśród 8 ofert, które zostały nadesłane, najciekawsza okazała się ta, którą złożył Pan Tomasz Zieliński prowadzący już w Poznaniu dwa punkty gastronomiczne – informuje MPK.

Według wstępnych planów kawiarenki miały powitać pierwszych gości od 1 maja. To może się jednak nie udać. W niedzielę tramwaj został przewieziony na ulicę Zieloną. Jednak trzeba jeszcze dokonać pewnych formalności związanych z przyłączami. I choć pan Tomasz Zieliński bardzo by chciał, kawiarni raczej nie uda się uruchomić od 1 maja. Na pewno zacznie działać w pierwszych dniach miesiąca – Informuje Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Kolejna kawiarenka pojawi się w sąsiedztwie dworca autobusowego Rataje. Kawy będzie się można napić w odnowionym tramwaju typu GT8. Ten pojawi się na Ratajach w późniejszym terminie – dodaje Gajdzińska.
A tutaj wideo wraz z wizualizacjami http://wtkplay.pl/video-id-8737-od_1_ma ... w_tramwaju" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 28 kwie 2014, o 16:49

Oczekiwałem raczej na odp. na temat węzła a nie tego dodatku :lol:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 28 kwie 2014, o 21:09

Węzeł wygląda super, dla mnie gratulacje projekt bardzo słuszny i zachęcający :) prawdopodobnie skala była by nieco inna bo na zdjęciu widać jakby planty były szersze lub po prostu jezdnie powinny być szersze ale nie o to tu chodzi, inicjatywa i projekt jest bardzo śmiały jak dla mnie godny wdrożenia wprowadzenia w życie. Dobrze wiemy ze niedługo zacznie się remont kawałka parczaka od kanonickiej do placu wiemy ze to nie usprawnia kursowaniu autobusów ten plan i rysunek własnie by to zmienił.
Bardzo wielki pozytyw, czas napisać na calisia.pl może się zainteresują tym pomysłem władze.
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 28 kwie 2014, o 21:41

Jak już się bawić za grube miliony to od razu odkopmy Babinkę, jak dla mnie to jest dopiero super pomysł - i wcale nie żartuję. :D No a węzeł to przesada, to nie miejsce na takie zabawy, to miejsce powinno zostać wraz z Placem Kilińskiego, Plantami, Placem JPII, Sukienniczą, Wodną, Śródmiejską do Rogatki i Aleją Wolności, włączone w plan "rewitalizacji" śródmieścia, a nie przeznaczane na rozjeżdżanie go przez jeszcze większą liczbę autobusów. :)

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 31 lip 2014, o 19:20

Przemku
Każdy to inaczej widzi jak dla mnie to po prostu lepsze skomunikowanie...
Projekt oczywiście da się wychudzić np: 1 peron ale podwójny i w dodatku krótszy bez ozdoby...

To taki przykład częstotliwości autobusów ...
Ok. godz 19 jak wiemy nie jest to godzina kiedy kursuję najwięcej autobusów ale efekt widać...
U góry dodałem sklejkę z 3 przystanków (Oczywiście nie wklejałem tych samych autobusów tzn np: 3A które się zatrzymuje na 2 naszych przystankach...
A na dole widać przystanki które węzeł miałby zastąpić czyli Parczewskiego/Babiną i JPII
Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: K-man » 31 lip 2014, o 21:34

Przemek też myślę, że odkopanie Babinki byłoby super. :D
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 1 sie 2014, o 07:25

Też jestem za z tym że to jeszcze chyba mniej realne :lol: :oops:
W dodatku ta Prosna musiała by jakoś wyglądać :| a nie jak dziś zielona woda nie mówiąc już o zapachu...
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Węzeł autobusowy w Śródmieściu ?

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 1 sie 2014, o 08:12

K-man pisze:Przemek też myślę, że odkopanie Babinki byłoby super. :D
Skoro Miasto nie potrafi zagospodarować i wykorzystać walorów Prosny i jej kanałów, po co odkopywać stary stary aby porastały go zielska. Niemcy nie zasypali go bez powodu, tylko ze względów sanitarnych. Z opowiadań starszych osób wiem że nad nim był bród , smród i ubóstwo. Rymło mi się jak Sienkiewiczowi.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 5 sie 2014, o 17:07

To może jeszcze 2 węzeł
Nie dawno było głośno o absurdzie przenoszenia PKSu do PKP pomysł sam nie jest głupi ale jak by nie było dworzec jest nowy...

Więc tak sobie myślę.
Jak by połączyć wszystkie komunikacje w Kaliszu... Kolejową,miejską,podmiejską itd.?
O co chodzi?
Tak bym widział plac dworcowy...
Obrazek
Czarne to oczywiście drogi /czerwone to parking /niebieskie to Taxi a fioletowe to miejsce na węzeł..

W tym wypadku węzeł tak naprawdę niebyły by wcale czymś nadzwyczajnym z powodu rozbudowanej sieci dróg w okuł galerii Węzeł a właściwie przystanek mógł być by nawet jednokierunkowy :)
Coś na wzór do niedawna już tak naprawdę przystanku na Parczewskiego :|
Z jakąś wiatą i ewentualnie zapowiedziami :?

Z tego przystanku korzystali by wszyscy przewoźnicy KLA,PKS i prywatni stworzyło by to ciekawą ofertę dziś przystanek PKS posiada najwięcej kursów KLA w Kaliszu w dodatku obsługiwał by wszystkie PKSu no i chyba większość prywatnych...

Pod dworcem droga była by jednokierunkowa o szerokości na jedno auto a więc maksymalny czas stania to chwila byle by wypakować bagaże jeśli kogoś odwozimy...

Wydaje mi się że za pomysł po za super komunikacją jest jeszcze estetyka...
Dzisiejszy Parking pod Galerią a pod PKP to 2 różne epoki...
A w najszerszej części parkingu dziś jest tam gigantyczne zarośle które oczywiście zostało ogarnięte przed otwarciem jak widać to za mało a więc poprawiło by to troszkę estetykę galerii o której do niedawna było tak głośno jak i samych obiektów leżących w pobliżu ...
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 11 paź 2014, o 08:45

Taki tańszy wariant węzła śródmieścia
Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
~Kefas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 321
Rejestracja: 1 lut 2009, o 12:22
Lokalizacja: Czaszki

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: ~Kefas » 11 paź 2014, o 15:37

Pomysł z węzłem autobusowym na plantach fatalny. Planty powinny być naturalnym przedłużeniem parku miejskiego. Jak najwięcej drzew, stopniowe uatrakcyjnianie tego terenu, itp itd. A nie przyzwolenie na coraz większą jego degradacje poprzez takie projekty czy zwiększanie tam miejsc parkingowych tak jak to zrobiono obecnie.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 11 paź 2014, o 22:04

KEfas
Po części się zgodzę..
Ale dziś w tej okolicy znajduję się sporo przystanków...
Przez to nie wiadomo na który iść... pomijając już to że ruch miejski jest znikomy...

No planty powinny pełnić funkcje przedłużenia parku a nie siedzibę żuli ?
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 6 paź 2015, o 18:15

Witam moja nowa koncepcja :)
Wydaje mi się że z najlepszą lokalizacją jak i najmniej kosztowna :)
Obrazek

A więc padło na pl. Kilińskiego jest tam sporwa powierzchnia asfaltu tak naprawdę niewykorzystana jakby ją nieco przemalować?

Ale może zacznijmy od początku.

A więc tak przystanek byłby obustronny a więc zakłada -- peron wyspę :) (Dzisiejszy pas zieleni rozdzielający jezdnie)
Na którym mieściłaby się oczywiście sporawa przeszklona wiata obustronna.
Dodatkowo na początku mógłby być zlokalizowany kiosk a na końcu betonowy słup z ogłoszeniami :)

Powiedzmy że tak to wygląda schematycznie.
Żółtym- BusPas
Niebieskim- Przystanek
Obrazek

Dzięki likwidacji obecnego przystanku na tej ulicy w końcu byłaby możliwość puszczenia 2 passów jezdni w stronę warszawskiej od przejścia dla pieszych.
Samochody które dziś nawracają przy domu towarowy nawracałyby na skrz. z parczewskiego...

No i w końcu byłby najważniejszy przystanek miejski w centrum przez który poruszałyby się takie linie jak:
1,1A,1B,2 (1 realacyjnie),3A,3B,3C,3D,6,7,10,12,12K,18,19,19E,22,E,S1,S3
Również 17 jeżeli w końcu wydłużyliby jej kursy spod Tęczy na Toruńską lub p. parczewskiego,3 maja pod tęcze.

Co o tym sądzicie?
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 8 paź 2015, o 22:55

--Odświeżam--
Jestem ciekaw waszej opinii
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 15 paź 2015, o 00:56

Ja podtrzymuje swoje zdanie, ktore jak widze, wyrazilem juz przeszlo 1,5 roku temu. Mianowicie, najwazniejsze dla nas powinno byc odpowiednie zorganizowanie terenu na Plantach, placu sw. Jozefa, placu Kilinskiego az do Warszawskiej oraz placu z fontanna. To powinny byc miejsca reprezentacyjne, niestety tak do konca nie jest. Duza przestrzen placu Kilinskiego w moim odczuciu nie powinna byc marnowana na zadne wezly. Jesli juz mamy myslec o komunikacji w centrum, to tylko o przystankach przelotowych, nie zadnych tego typu inwestycjach. Niestety, ale czasy, kiedy czerwony ogorek mial swoj przystanek na placu Bohaterow Stalingradu, a z Nowego Rynku odjezdzalo kilka roznych PKSow, juz minely.

Oczywiscie, nie ulega watpliwosci, ze problem efektywnej komunikacji miejskiej pozostaje nierozwiazany, ale to jest inna kwestia i o tym nalezy rozmawiac. Natomiast w tej kwestii ja nie widze sensu nad dalsza dyskusja. Miejsce na petle i wezly nie jest w srodku historycznego centrum :)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Węzeł autobusowy

Nieprzeczytany post autor: K-man » 15 paź 2015, o 07:10

Zgadzam się z Tobą Przemku w 100%
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ