Powrót do przeszłości ?

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Powrót do przeszłości ?

Nieprzeczytany post autor: faust » 1 lut 2006, o 12:24

Co Wy na to, żeby miasto pomyślało nad odtworzeniem niektórych nieistniejących już obiektów?
Osobiście uważam, że powinno się odbudować:

-Straż Ogniową na Nowym Rynku - był by to jeden z etapów "przywrócenia" tego miejsca miastu, można by tam urządzić kawiarnie, izbę pamięci, a na wieży taras widokowy. Obiekt był by typowo komercyjny, więc miasto mogłoby znależć inwestora, który pomógł by odbudować okazałą siedzibę pożarników kaliskich.

-Domek Szwajcarski, Palmiarnia - ten 1 zniszczony w latach 80-tych, jak kilkuletni chłopczyk mam jeszcze przed nim zdjęcie. Razem z Palmiarnią mógłby tworzyć fajny kompleks w sercu Parku, kawiarnia, palmiarnia, można też pomyśleć nad odbudową romantycznych ruin. Very romantik miejsce na spacery z bliską osobą :)

-KTW - obiekt nadal istnieje, ale jest zdewastowany, słyszałem, że istnieją projekty przywrócenia mu dawnej świetności, podobno niebawem może zmienić swój wygląd i wrócić do dawnej świetności.

Szkoda, że niemożliwe jest odbudowanie takich obiektów jak:

- Cerkwi - mogła tam powstać izba pamięci, która by pokazywała ponad 100-letni pobyt Rosjan w Kaliszu, a także mogła by tam być jakaś sala koncertowa.

- Bożnica Żydowska - Muzeum Żydów Kaliskich.

W miejscach tych dwóch obiektów znajdują się obiekty, które ewentualnie można zburzyć.

Natomiast Zamek Królewski w Kaliszu i Ratusz Gotycki, przeszedł już bezpowrotnie do historii - chyba, że ten drugi w formie galerii handlowej został by odbudowany na Nowym Rynku :wink:

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 1 lut 2006, o 12:27

Miasto dopiero teraz po mału zaczyna stawiać na turystykę... m.in przez zrekonstruowanie grodu na Zawodziu. Skoro miasto chce przyciągać turystów to powinno też pomyśleć o dobrym zapleczu gastronomicznym. Nie mówie że jest żle ale myśle że przydałoby się tego więcej...

pomyslałem też że wcale nie głupim pomysłem byłoby w Kaliszu stworzenie jakieś palmiarni czy nie wielkiego ogrodu botanicznego... np. takiego jak w Zielonej Górze...:)

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 1 lut 2006, o 12:29

a właśnie ... jestem bardzo ciekawy czy tę naszą stronę przegląda ktoś z radnych albo władz miasta Kalisza?. Poruszamy na niej dużo istotnych spraw związanych z naszym miastem. Myśle że rada miejska powinna się zapoznać z naszym forum.

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 1 lut 2006, o 12:40

Świetne pomysły - szczególnie Straż Ogniowa, ale to wymagałoby zmiany charakteru Nowego Rynku (gdyż na miejscu straży stoją obecnie brudne kioski i przystanek :?). No i palmiarnia vel oranzeria. To by bylo cos, a jeszcze jakby rozbudowac to i stworzyc ogrod botaniczny - miodzio.
Cerkiew - niezbyt sobie wyobrażam ją w tym miejscu gdzie stała, chociaż kto wie.
Bożnica - nie wiem czy się nie mylę, ale obecnie stoi tam, niczego sobie budynek BZ WBK - nie chciałbym, żeby to ktoś burzył.
Ale najpiękniejszymi budynkami były zamek i stary ratusz. Ktoś mógłby się pokusić o odbudowę tych obiektów, ale w innym miejscu i zmienić im charakter - tworząc np. świetne galerie handlowe czy miejsca kulturalno-rozrywkowe, albo jedno i drugie jednocześnie. Pomysłów na pewno nie brak, ale na to trzeba kasy i odwagi.

ps.z urzędu miejskiego raczej nikt nie zagląda na to forum. Nie uważam, by padały tu złe pomysły, a chyba (jeśli się mylę - poprawcie mnie) jeszcze nikt w ratuszu nie "podchwycił" żadnej idei :roll:
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

Awatar użytkownika
FATUM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1454
Rejestracja: 25 lis 2005, o 18:43
Lokalizacja: Kalisz/Zduńska Wola

(...)-ABSOLUT/CHRONOS

Nieprzeczytany post autor: FATUM » 1 lut 2006, o 17:17

:arrow: Zamek kaliski
:arrow: Kościół św.Pawła
:arrow: Kaplica grecka
:arrow: Hotel Polski
:arrow: Kanał Babinka
:arrow: Straż ogniowa
:arrow: Szpitale
AIŚw. Trójcy, Św. Ducha
:arrow: Cerkiew
:arrow: Bóżnica żydowska

To mogloby byc odtworzone no moze z wyjatkiem szpitali no i Zamek :D to piekny zabytek ale raczej juz przeszlosc bo kto taka inwestycje zrealizowalby,Kalisz bylby jeszcze piekniejszy :D

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 1 lut 2006, o 17:37

Tam gdzie Kaplica Grecka są stare kamienice, więc także odpada.
Tam gdzie Hotel Polski jest Złoty Róg.
Zresztą te dwa obiekty nie były jakimiś perełkami architektonicznymi, zwykłe kamienice. Kaplica Grecka to też był budynek mieszkalny dostosowany do potrzeb wyznaniowych.
Ze szpitalami też raczej nie ma co przesadzać. Zresztą budynek szpitala św. Trójcy istniej do dziś przy Rogatce, jest tylko wyższy.
Kanał też odpada, chociaż fajnie by było, z drugiej strony szkoda plant.
Kościół Św. Pawła. pewien jego substytut odtworzą na Zawodziu.

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 1 lut 2006, o 17:38

Dużo jest do ochrony na dziś, co już istniej. Piękne cmentarze na Rogatce i Żydowski.
Stara zabudowa Centrum.

arj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 sty 2006, o 21:25
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: arj » 13 lut 2006, o 14:18

Domek Szwajcarski i palmiarnia to jak najbardziej realne obiekty do realizacji. Napewno znależli by się chętni aby otworzyć tam jakąś kawiarnię lub pub, a palmiarnia była by swoistą enklawą nawet w zimie.

&y M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 28 sty 2006, o 15:40
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: &y M » 13 lut 2006, o 21:36

Z tego co pamietam , to jak rozbierali ,,domek szwajcarski'' , to poszczegolne elementy byly numerowane i mialy byc nastepnie skladane ( moze nie w tym samym miejscu? )z przeznaczeniem na muzeum dla odchodzacego z Ratusza owczesnego viceprezydenta sp.Andrzeja Grochowskiego[Panie ,swiec nad jego dusza.]Ale, jak tylko stracil ratuszowa wladze,to pewnie go nastepcy wykiwali i pan A.G. zajal sie naukowym rozmnazaniem psow(stad tyle g.... w Kaliszu).A moze Radna p.K.Bosak- Bosakowska zna losy tego drewna.Siedziala wtedy mocno we wladzach Tow.Milosnikow Kalisza.

Pozdrawiam &y M.
,,Anormalność przewlekła staje się normą.'' -
T.Kotarbiński

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1886
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 13 lut 2006, o 21:56

A wiecie ze w kaliszu bylo "ZOO"
hehe

&y M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 28 sty 2006, o 15:40
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: &y M » 13 lut 2006, o 22:31

...i misie brunatne byly :( .Ale tomash'u zyje w Kaliszu taki facet, ktoremu raczej jest smutno z tego powodu.Ja ze swoimi dziecmi tez tam chadzalem.
Chce rego Pana (bo to juz pan w sile wieku) z tego miejsca serdecznie pozdrowic.

&y M.
,,Anormalność przewlekła staje się normą.'' -
T.Kotarbiński

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 13 lut 2006, o 22:31

Było, ja mam nawet z tego zoo zdjęcie z misiem (miś w klatce, ja nie :P).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

sector

Nieprzeczytany post autor: sector » 13 lut 2006, o 23:42

W ktorym miejscu bylo zoo?

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1886
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 14 lut 2006, o 13:01

w parku

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 14 lut 2006, o 13:25

jakie ZOO było?

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 14 lut 2006, o 13:31

Było, ale dawno dawno temu - w czasach głębokiej komuny -jeszcze przed reformą administracyjną Gierka.
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 14 lut 2006, o 13:32

dajcie jakieś foty?

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 845
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz

Nieprzeczytany post autor: TomS » 14 lut 2006, o 13:33

Jeśli o mnie chodzi, to nie dysponuję :(
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 14 lut 2006, o 13:34

a co było w tym ZOO???

mlody
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1508
Rejestracja: 26 lis 2005, o 12:16
Lokalizacja: Wrocław/Kalisz

Nieprzeczytany post autor: mlody » 14 lut 2006, o 13:37

i czy to było naprawdę ZOO w Kaliszu czy Sp.zoo w Kaliszu? :D . Szczerze mówiąc to pierwsze o tym słysze. Ale w zasadzie jakieś takie mini zoo toteż domowe ZOO mogłoby w Kaliszu powstać. Niemiałbym nic przeciwko. Albo wspominana przeze mnie już na tym forum Palmiarnia bądż Ogród Botaniczny. Najlepiej na Rajskowie na drugim brzegu rzeki od Zawodzia....

ODPOWIEDZ