Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Czyli to, co jest budowane aktualnie w Kaliszu.
obywatel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 15:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: obywatel » 22 lip 2015, o 10:42

https://www.google.pl/maps/@51.758388,1 ... 56!6m1!1e1" onclick="window.open(this.href);return false;

Na tym odcinku do mostu jest taki syf, że szkoda gadać, w niektórych miejscach krzaki, gałęzie i chwasty zajmują prawie pół ścieżki.

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 22 lip 2015, o 10:44

i dobrze, że nie wpłynęła. Jakbym wiedział, że chcą rezygnować z jednego pasa ruchu (nie biorąc pod uwagę innych możliwości) nie zagłosowałbym na ten projekt.

Co do Podmiejskiej, to tam akurat ścieżka jest ok, mnie raczej wkurzają ludzie, którzy chodzą po ścieżce zamiast po chodniku... albo na całej długości :roll:

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 22 lip 2015, o 19:32

K-man pisze:Dlaczego generalizujesz? Powininieś napisać np: wielu rowerzystów, niektórzy rowerzyści, ale Ty napisałeś rowerzyści jakby wszyscy byli tacy sami. A przecież nie są, mimo, że sam jestem rowerzystą to w tym co napisałeś jest wiele prawdy, ale jak już wspomniałem jest to jakiś %, a nie wszyscy.
dlatego napisalem tam ze nie wszyscy sa tacy.

a co do Podmiejskiej jakbym byl rowerzysta to tez bylaby dla mnie spoko ;)

klocek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 19:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: klocek » 23 lip 2015, o 14:58

Coś co nasmarowałem wczoraj na calisia.pl
http://www.calisia.pl/articles/urlop-i-rowery

W końcu upragniony urlop. Zaplanowałem wyjazd krajoznawczy po trzech popularnych nadmorskich ośrodkach wypoczynkowych, no i załatwić parę służbowych spraw. O urlopie nie ma co pisać, bo wyjdzie że się chwalę. Wreszcie wróciłem do domu, wyruszyłem poprzypominać sobie miasto i zacząłem porównywać. Chciałbym zapoznać Was z kilkoma ciekawymi obserwacjami dotyczącymi ruchu pieszo-rowerowego, które zauważyłem w tych miastach. Zdjęć nie umieszczę, gdyż nie mam takowych (nie myślałem o artykule).

Rozwiązania architektoniczne

W pewnych miejscach gdzie w przeszłości był chodnik, deptak lub podobne – pozostał nim.
Ścieżki powstały dodatkowo, bez zwężania istniejących pasów ruchu; oddzielone pasem zieleni, wyraźnie widać, że są to tereny “wykradzione” spółdzielniom i innym. Różnica jest zauważalna przez różne rodzaje nawierzchni i ich wiek.
Jakby to u nas mogło działać?
Przykład: ścieżka przy Podmiejskiej – dlaczego nie odkupiono terenu od Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, i tam zrobiono ścieżki?
I co najlepsze – ścieżki rowerowe mają wyznaczone pasy ruchu – tak jak jezdnia.

W miejscach gdzie tego nie dało się wykonać (zwarta zabudowa, stare budownictwo) podział:
– lewa strona jezdni – ciągi pieszo-rowerowe,
– prawa strona – chodnik.

U nas mogli zrobić tak Łódzką – po co rozdzielali na chodnik i ścieżkę, przez co i jedno i drugie jest wąskie. Jeżeli chodnik jest wyłącznie po jednej stronie – ciąg pieszo-rowerowy lub wydzielone chodnik, ścieżka (tutaj nic nowego).

Szerokość ciągów, chodników i ścieżek idealna. Nie było problemu, by wyprzedzić (pieszo) matkę z dzieckiem i wózkiem bez obawy wpadnięcia pod rower. Jadąc rowerem, mogłem wyprzedzić innych rowerzystów, bez obawy wyjechania poza ścieżkę.

A najlepsze z architektury zostawiłem na koniec – na ścieżkach wszechobecna kostka brukowa bądź pozbruk. I nigdzie nie słyszałem narzekania, że nie jest z asfaltu.

Kultura

Oj, tego to musimy się nauczyć. Zadziwiające dla mnie jest to, że kulturę wykazywali zarówno tubylcy jak i turyści. Przede wszystkim prędkość – nikt nie poruszał się na rowerze szybciej niż prędkość średnio-spacerowa. Nie widziałem osób, które gnałyby na rowerach szosowych. Nie widziałem nikogo w stroju niedzielno-pseudo-kolarskim.
Oczywiście, byłem w miejscowościach, które czerpią zyski z turystyki; ale… wstawałem wcześnie rano, wychodziłem na “obchód” i widziałem osoby które jadą do pracy na rowerach, bez pośpiechu, spokojnie. Oj, kultury to musimy się jeszcze od nich uczyć.

Byłem chyba jedyną osobą, która przechodząc na wyznaczonym przejściu dla pieszych na ścieżce rowerowej, rozgląda się na boki, czy też nie pojawi się jakiś rowerzysta i mnie nie przejedzie. Ot, taki instynkt kalisko-samozachowawczy.

Jedźmy dalej z tą kulturą. Ciągi pieszo-rowerowe, a nawet chodniki z wydzieloną strefą dla rowerów – kultura pełną gębą. Jak za dawnych czasów, gdy nie było ścieżek, a ja jeździłem po chodnikach w Kaliszu. Rowerzyści mijając pieszych, jadą powoli i ostrożnie; powiedzą “przepraszam” zamiast dzwonić i wyzywać. Tubylec widząc mnie spieszącego się na pociąg obładowanego pięćdziesięcioma torbami, leżakami itp, zatrzymał się na ścieżce rowerowej by mnie przepuścić.
No i rowerzyści nie pozbyli się instynktu samozachowawczego – zatrzymują się lub zwalniają przed przejechaniem przez ulicę.
Piesi nie wyzywają, często ustępują drogi – dla przykładu w naszym mieście, najlepiej pieszym (całym rodzinom) to się idzie tyralierą, tak szeroko, że nawet pieszy nie może ich wyminąć. Piesi jak zatrzymają się na chodniku by porozmawiać, to staną z boku, a nie na środku. Czyli pełna symbioza.

Piesi wchodzą na ścieżki rowerowe, rowerzyści wjeżdżają na chodnik, tak jakby tej granicy nie było; i nikt nikomu nie przeszkadza.

A samochody? Kierowcy trąbią na rowerzystów, którzy jadą ulicą, pomimo istnienia ścieżki dla rowerów (i zakazu ruchu rowerowego); trąbią na pieszych, którzy wchodzą pod koła w miejscach nieprzeznaczonych do tego. Jednakże, zatrzymują się przed przejściami dla pieszych, nie gnają ulicami ile bozia dała.

Podsumowując

Ruch rowerowy jest zrównoważony do ruchu pieszego, nie zauważyłem tego, co w Kaliszu zaczyna się nagminnie pojawiać – coś kosztem czegoś. Starano się zadowolić wszystkie grupy, tak by jedna nie była poszkodowana kosztem innej – warto się nad tym zastanowić.
Prawdopodobnie przekłada się to także na kulturę jazdy, chodzenia. Mając swoje miejsce, widząc symbiozę człowiek dostosuje się do niej. A może byłem w innym świecie?

klocek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 19:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: klocek » 30 sie 2015, o 13:07

W mam urlop - czyli to co każdy Polak robi na urlopie - odświeżamy mieszkanie.
W piątek zabrakło mi kilku rzeczy, no i z buta do Castoramy, po powrocie okazało się, że jeszcze zapomniałem o kilku innych no i replay. Do rzeczy... 2 razy od ryneczku do Castoramy w tę i z powrotem. Ile się doliczyłem rowerów na ścieżce? 4 + 1 dziewczyna na rolkach... :shock:

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 28 wrz 2015, o 21:44

Miasto chce zatrudnić oficera pieszo - rowerowego. Wbrew pozorom nie do „wlepiania” mandatów osobom źle poruszającym się po Kaliszu. Zadaniem oficera będzie opiniowanie inwestycji i edukacja mieszkańców w zakresie komunikacji z naciskiem na promocję transportu publicznego i ekologicznego.
http://www.faktykaliskie.pl/nowa-funkcj ... o-rowerowy" onclick="window.open(this.href);return false;

obywatel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 15:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: obywatel » 28 wrz 2015, o 21:56

Cristof pisze:Miasto chce zatrudnić oficera pieszo - rowerowego. Wbrew pozorom nie do „wlepiania” mandatów osobom źle poruszającym się po Kaliszu. Zadaniem oficera będzie opiniowanie inwestycji i edukacja mieszkańców w zakresie komunikacji z naciskiem na promocję transportu publicznego i ekologicznego.
http://www.faktykaliskie.pl/nowa-funkcj ... o-rowerowy" onclick="window.open(this.href);return false;
Pomysłowość nie zna granic :lol: :lol: :lol:

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 28 wrz 2015, o 22:18

oficer hahahahahaha :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: K-man » 29 wrz 2015, o 06:42

Rozrost administarcji jest przerażający, czy oni chcą zatrudniać każdego, kogo dobrze znają?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7135
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 29 wrz 2015, o 09:13

We Wrocławiu też jest takie stanowisko. Wiem, że w Kaliszu to nowość dlatego takie są wasze reakcje (i jeszcze artykuł napisany przez fk), ale osobiście uważam, że taka funkcja się sprawdza. Przynajmniej we Wrocławiu ;)
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 28 paź 2015, o 20:19

Jeszcze w tym roku kaliski Zarząd Dróg Miejskich chce wykonać dwie niewielkie inwestycje dotyczące dróg rowerowych. "Będą kosztować ok. 300 000 zł" - powiedział Radiu Centrum Krzysztof Gałka, szef kaliskich drogowców:
"Ul. Wypoczynkowa - mamy dzisiaj wykonaną nawierzchnie bitumiczną za mostem kolejowym, w kierunku Szałego. Ona się kończy przed samym lasem i przebiega później droga gruntowa, czasami nieprzejezdna. W tym roku na całym tym odcinku chcemy wykonać do drogi, która przebiega przy przejeździe kolejowym, nawierzchnię bitumiczną. Drugie zadanie - brakuje nam połączenia ruchu rowerowego ul. Wojska Polskiego z ul. Wrocławską. Tam też chcemy wykonać nawierzchnię bitumiczną, po lewej stronie, patrząc od Alei Wojska Polskiego do połączenia z ul. Wrocławską - po przeciwnej stronie niż market budowlany".
http://www.rc.fm/polityczne/kalisz-300-000-na-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Tylko czemu nikt nie wpadnie aby poprawić kawałek wyglądającego nieciekawie chodnika miedzy Wrocławską a Tylnią po stronie Castoramy.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: milo » 28 paź 2015, o 20:39

Wypoczynkowa to nie był element budżetu obywatelskiego ?
Tak czy inaczej to doskonała wiadomość , przy okazji należałoby pomyśleć o poszerzeniu całej tej trasy rekreacyjnej i założeniu oświetlenia na kolejnym odcinku.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

zawodziak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 20 sty 2015, o 04:48

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: zawodziak » 20 lis 2015, o 13:41

Ha! Jest wykonawca projektu ścieżki rowerowej na ul. Śródmiejskiej

Projekt ścieżki rowerowej na ul. Śródmiejskiej jednak powstanie! Po czterech nieudanych przetargach na realizację tego zadania, w końcu znalazła się firma, która podejmie się tego zadania.

http://www.faktykaliskie.pl/jest-wykona ... jektu23542" onclick="window.open(this.href);return false;

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 20 lis 2015, o 23:07

beznadzieja, zlecenie "swoim" jest po prostu żałosne. Jak się nie znają, to niech się tego nie tykają!!!!!

Powinno być kolejne pytanie do mieszkańców, czy chcą zwężenia tej ulicy!!!!!! tego nie było w propozycji, a pomysł jest poroniony

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 21 lis 2015, o 00:47

No to co, czekamy na projekt, jak pisza, ma byc do konca roku. Ciekaw jestem jak to wszystko zostanie zorganizowane.

Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 661
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Kudlaty » 22 lis 2015, o 01:26

uwazam ze zrownowazony rozwoj to dobra sprawa i inwestucja na srodmiejskiej jest OK. Szkoda ze podczas remontu gornoslaskiej nie zaprojektowano sciezki rowerowej, bardzo mnie boli ze krotkowzrocznosc jest na czasie. A nie mysli sie na 25 lat do przodu. Kazdy ma prawo poruszac sie po miescie czym chce. Troche zyczliwosci i wszystkim nam si ebedzie zylo lepiej

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7135
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 23 lis 2015, o 09:07

Kudlaty pisze: Szkoda ze podczas remontu gornoslaskiej nie zaprojektowano sciezki rowerowej
Dokładnie tak.
Ciekawe kiedy będą tą ścieżkę robić? Bo prędzej czy później i tak tam powstanie...
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7135
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 23 lis 2015, o 12:49

W Olsztynie, w związku z wybudowaniem tramwajów, zyskali rowerzyści. I to niewielkim kosztem.
W Śródmieściu tak to wygląda:
Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Kamil1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 22 lis 2015, o 06:45
Lokalizacja: Kalisz

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Kamil1989 » 23 lis 2015, o 18:05

W Kaliszu na takie ścieżki nie ma mowy. Nasi ukochani prezydenci tego nie zrobią :(

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7135
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 10 gru 2015, o 10:49

Tak wyglądają ścieżki rowerowe w centrum Wrocławia. Powstają szybko i niewielkim kosztem:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ODPOWIEDZ