Odbudowa murów obronnych w Kaliszu??

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
AdolfMixer
Użytkownik
Użytkownik

Re: Odbudowa murów obronnych w Kaliszu??

Post autor: AdolfMixer » 15 mar 2013, o 11:19

Ładnie by to wyglądało. Chodź to kosztowana inwestycja.

K-man
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: K-man » 16 mar 2013, o 08:39

Odbudowa murów jest bezsensu, ale już stworzenie zarysów murów i bram np innego koloru kostki jak najbardziej.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
shimmy
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: shimmy » 3 lis 2013, o 13:38

Ostatnio zrobiłem sobie spacer i poszedłem nocą pod naszą Basztę Dorotkę i powiem wam że, nie dość że tam można poczuć ducha średniowiecza to zainspirowała mnie ona do tego by cokolwiek napisać tu na temat murów. One muszą powstać!! Czy koszt zbudowania dwóch bram np. tu przy moście kamiennym i na ul. Kanonickiej byłby tak ogromny?No i miło by było jakby nasz Pan Prezydent w końcu poprzenosił budy spod galerii Tęcza i zrobił tam piękny plac z piękną już istniejącą lecz niedocenianą fontanną. Chyba będę tu wylewał smutki związane z naszym miastem. A motyw średniowiecza jest znacznie bardziej interesujący niż ten zaraz przedwojenny.

jp
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: jp » 3 lis 2013, o 15:12

shimmy pisze:...Czy koszt zbudowania dwóch bram np. tu przy moście kamiennym i na ul. Kanonickiej byłby tak ogromny?
To zależy od koncepcji. Jeżeli chcielibyśmy bramę wrocławską zbudować w miejscu, w którym kiedyś stała, nie obeszło by się bez rozpierduchy kamienic, gdyż trudno byłoby wcisnąć bramę pomiędzy dwa budynki :)
Tu już nawet nie chodzi o koszty. Kalisz odbudowany w międzywojniu powinien mieć status pomnika historii i o ten międzywojenny "pomnik historii" powinniśmy przede wszystkim zadbać. A mury? Tylko tam gdzie się zachowały, lub w miejscach gdzie istnieje możliwość odbudowy. Nie za wszelką cenę.

Awatar użytkownika
shimmy
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: shimmy » 3 lis 2013, o 19:07

A nie można by było zbudować to tak, że miałoby to wymiar symboliczny bo i tak chyba historycy nie mają dokładnych danych co do wyglądu bram. Mam tu na myśli np. tam gdzie w miejscu jest budynek, a akurat tam przebiegały mury miasta to można by na fasadzie danej kamienicy naznaczyć tylko ceglany mur. Oczywiście gdy już mówimy o budowie bram to automatycznie o zamknięciu ruchu kołowego. Jak dla mnie ten okres międzywojenny jest nudny ( kojarzy mi się z opowieściami starszej cioci " Wasze ulice Nasze kamienice") i nie tak atrakcyjny jak charakter miasta średniowiecznego. Dodać do tego naszych stróżów miejskich w ubraniach średniowiecznych strażników :lol: i dobra reklama i turystów mamy natarcie a co za tym idzie, może i gastronomia by ruszyła a co za tym ożyłby cały Kalisz. A gdzieś z boczku z tym samym priorytetem inwestycje związane z rynkiem pracy. Ahhh rozmarzyłem się :mrgreen:

K-man
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: K-man » 3 lis 2013, o 19:57

Ale Kalisz z okresu średniowiecza ma tylko kościoły. No i wrzecionowaty układ ulic.Chyba nie czytałeś nic na temat odbudowa Kaliszu po zburzeniu 1914 roku. Bo inaczej nie pisałbyś takich rzeczy. To właśnie ta odbudowa wyróżnia obecnie Kalisz na tle innych miasta.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
shimmy
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: shimmy » 3 lis 2013, o 23:44

W sumie masz racje przechadzałem sie dziś i tu racja niestety cięzko by było zrobić z tego miasteczko średniowieczne...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Kontakt:

Re:

Post autor: sobieray-3 » 8 lis 2013, o 19:33

tomash pisze:
sobieray-3 pisze: Swojego czasu pan Sztandera obiecywał ,,znaczenie'' śladów murówm w jezdniach, chodnikach i trawnikach tak, żeby turyści i mieszkańcy mieli pojęcie o przebiegu murów kazimierzowskich. Skończyło się na deklaracjach?
w projekcie przebudowy rynku autorstwa Tadeusza Wiekiery w chodnikach jest pokazany przebieg murów miejskich.
Tomash, o czym ty piszesz? Czy Gł.Rynek był kiedyś otoczony murami ? Na pierwszy , ciaśniejszy pierścień murów natrafiono - jak opisuje Janusz Tomala - w rejonie ul.Browarna nr 3. Nie wspomina o nich nawet M. Piękniewski w swojej broszurze. Przypuszczam, że w celu badań archeo pozostawione były ,,dziury'' przy ul.Piekarskiej 11 i ul.Łaziennej 6. Pierwsze zasypano, bo to srodek podwórza otoczonego kamienicą i oficynami. Pozostałe zabudowano zalewając betonem. Oceniam, że były starsze od tych kazimierzowskich o jakieś 50 - 80 lat ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik

Post autor: kaliszanin2 » 8 lip 2017, o 20:40

Jedynie słuszna siła samorządząc poprzez centralnego tatusia zapewne rozkaże radzie i prezydentowi odbudować te mury w ramach programu kazimierzowskiego. Sądząc po dotychczasowym tempie dobrej zmiany w samorządzie odmowa będzie już niebawem oznaczała zarząd komisaryczny.

ODPOWIEDZ