Wszechobecny chaos architektoniczy

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
kary
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 16 paź 2014, o 06:54

Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: kary » 22 lut 2015, o 18:42

Dlaczego Polacy nie dbają o porządek architektoniczny. Widać to wyraźnie zarówno w dużych miastach, centrach jak i w mniejszych miejscowościach turystycznych. Każdy robi wszystko po swojemu: ogrodzenia, dachy, fasady. Jeden wielki chaos.
I to jest prawdziwe przesłanie wolności: mieć najważniejszą rzecz na świecie, ale jej nie posiadać.dddd

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 lut 2015, o 18:59

Kary sam sobie zadaję to pytanie. Mnie przeraża obecna sytuacja w Polsce, powiem tak "Polska to dziki kraj" :evil:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 22 lut 2015, o 21:22

taak to prawda jeszcze gdzie niegadzie dochodzi samowola budowlana :)
albo już niedługo zwykłe powiadomienie o budowie a nie jak do tej pory pozwolenie na budowę...
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 22 lut 2015, o 21:34

damianfarba pisze:taak to prawda jeszcze gdzie niegadzie dochodzi samowola budowlana :)
albo już niedługo zwykłe powiadomienie o budowie a nie jak do tej pory pozwolenie na budowę...
Zgłoszenie, nie powiadomienie, tak gwoli ścisłości :) I dotyczy to tylko domków jednorodzinnych o ile się orientuję :)

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 22 lut 2015, o 21:50

<Przemek> pisze:
damianfarba pisze:taak to prawda jeszcze gdzie niegadzie dochodzi samowola budowlana :)
albo już niedługo zwykłe powiadomienie o budowie a nie jak do tej pory pozwolenie na budowę...
Zgłoszenie, nie powiadomienie, tak gwoli ścisłości :) I dotyczy to tylko domków jednorodzinnych o ile się orientuję :)
masz racje Przemek :) faktycznie brzmi to jako zgłoszenie :)
tak tylko na domki, garaże i murowane pomieszczenia gospodarcze :)
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 lut 2015, o 09:03

Ale to właśnie domki jednorodzinne są sporym problemem. Powstaje ich najwięcej, często w miejscach które są chroniony, czy powinny. Podobno w Polsce już jest wielki problem ze znalezieniem większych przestrzeni, gdzie nie ma widocznych oznak cywilizacjo. Czytałem, ze to prawo zmieniono, pod naciskiem francuskiej izby przemysłowej, czy gospodarczej. Coś w tym stylu, nie wiem ile w tym prawdy.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
petko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 17 paź 2014, o 06:38

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: petko » 23 lut 2015, o 13:32

No niestety a obecnej chwili tak jest. Najczęściej w tych mniejszych miejscowościach. Powiem Wam,ze nie jest to jedynie domena Polski ale również i innych krajów.O ile jeszcze w Austrii czy we Francji wszystko jest jeszcze w miarę spójne to w zeszłym roku odwiedziłem Grecję i Turcję. Jest tam podobnie jak u nas. Co jest na plus? Coraz modniejsze staje się budownictwo zrównoważone, tutaj jest artykuł na ten temat: http://urbani.pl/architektura/budownictwo-zrownowazone/" onclick="window.open(this.href);return false; . Ludzie stosują panele solarne, instalują przydomowe oczyszczalnie . Widziałem już kilka domów z gliny.

Rafi2981
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 13:38
Lokalizacja: Kalisz-Tyniec

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: Rafi2981 » 23 lut 2015, o 15:18

K-man pisze:Ale to właśnie domki jednorodzinne są sporym problemem. Powstaje ich najwięcej, często w miejscach które są chroniony, czy powinny. Podobno w Polsce już jest wielki problem ze znalezieniem większych przestrzeni, gdzie nie ma widocznych oznak cywilizacjo. Czytałem, ze to prawo zmieniono, pod naciskiem francuskiej izby przemysłowej, czy gospodarczej. Coś w tym stylu, nie wiem ile w tym prawdy.

Co tam K-man nie lubisz tak bardzo domków jednorodzinnych ? Chciałbyś, aby wszyscy żyli w blokach ?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 lut 2015, o 17:57

Nie w kamienicach :) ahhah. Wypisałem minusy domków, wypisz mi ich plusy jeśli takowe znajdziesz. Bo jestem otwarty na argumenty i mogę zmienić zdanie. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 23 lut 2015, o 18:16

K-man pisze:Nie w kamienicach :) ahhah. Wypisałem minusy domków, wypisz mi ich plusy jeśli takowe znajdziesz. Bo jestem otwarty na argumenty i mogę zmienić zdanie. :)
-Własne podwórko- Na którym dzieci zawsze mogą się wyszaleć,można umyć samochód,zrobić grilla coś dla dzieci np:basen.
-Pies może szczekać a dzieci hałasować, można imprezować...
-Jest dużo miejsca, nie trzeba się wspinać po klatce do góry :)

Pomijam już fakt patologi np: mieszkasz w bloku i na przeciwko masz awanturującą się rodzinkę alkoholików.
itd.

https://www.youtube.com/watch?v=hinKAtbL05I" onclick="window.open(this.href);return false;
"Nie wierzę w tych co wolą tramwaj od BM'ki".
/////////////////////////////////////////////
"Klatka, ławka znam ten standard, bar mleczny
Tylko szaleńcy mogą niech cieć go polepszyć"
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 lut 2015, o 19:39

Wiedziałem, że padną takie argumenty? :lol: A patologia to już klasyka. Te argumenty to typowe myślnie o własnym tyłku, oczywiście. A gdzie dobro ogóle społeczeństwa. Pisałem o ekonomii, czyli kosztach w podłaczaniu mediów, czy budowie dróg. Pisałem o zabieranych w tysiąch ha pól uprawnych, łąk, i dzikich cennych przyrdniczo terenach. Te tereny juz nie będę rodziły płodów, a więc na pozostałych będzie trzea zwiększyć wydajność. A jak poprzez większe nawozenie i większa ilość środków ochrony roślin. Jak wspomniałem coraz trudniej znaleźć miejsce, gdzie nie ma domków, aby można podziwiać rodzime krajobrazy. Wiele zwierząt tych rzadkich bardziej płochliwy ucieka w inne majesca, co skutkuje utratą bioróżnorodności. No, ale co tam, pies sobie może pobiegać ogródku. :lol: :lol: :lol: Olbrzumia ilość powstającyh domków wiąze się to chaosem urbanistycznym, a i poziom budowanych domow to bardzo często katusze dla oczu. Rosnaca lawinowo liczba samochodów dla mieszkających na przedmieściach.
Odpowedź mi na te zarzuty, a nie to co napisałeś. Po to wygląda jakbyś nie widział nic poza czubkiem własnego nosa. Nie zrozum mnie źle, ale ludzie mają gdzię jaki wpływa ma rozlewanie się miasta. Liczy się tylko to, że JEST IM DOBRZE. A reszta niech się wali i pali. Gdzie tu troska o dobro narodwe jakim jest ziemia uprawna, przyroda, czyste powietrze. No i ekonomia do diaska. :)
Rozumiem, że domkach jednorodzinnych nie ma patologii? A życie to istne raj, nie ma koszących trawnik z rana sąsiadów, pewnie też się nie drą. Jak się dra w domu to nie słychać, ale na własnym podwróku też mogę drzeć. Nie ma kłótni sąsiedzkich, bo skądże. No i ten czyste powietrze, które jest dzięki ogrzewani domów węglęm, czy śmieciami krąży nad osiedlami domków jednorodzinnych. Marzenie.
Ja sie bawiłem na podwórku z kumplami i jakoś żyje jak wielu moich znajomych. Tekst z grille pominę, bo az brak mi słów. :)
No i ta monotonia, chyba bym umarł, ale to akurat osobiste odczucie. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 23 lut 2015, o 21:07

Od kiedy z ciebie taki przyrodnik/ekolog?
Może czas powalczyć o tramwaje lub autobusy na prąd?
Czas rozpocząć uświadamiać ludzi że jadąc samochodem czy autobusem do Ostrowa tylko trują? mają pociągi na prąd?

Płody z pól?
Phi to dobre w Polsce nic się nie opłaca lepiej brać od Rosji czy Niemiec zresztą Niemcy niedługo nasze ziemie wykupią...

Dlaczego każdy na przedmieściach posiada samochód?
Prosta sprawa a czym dojada? co może KLA które kursuje tylko od Hanki do Centrum ?

Prawda w domkach też się znajdzie Patologia jednak różnica hałasu itp. jest...
Tutaj takiego decydenta możesz mieć za ścianą a tam?
Dzieli cię parę pokoi,twoje i jego podwórko i jego ściana....
Różnica jest?

Co do samochodów coś mi tu śmierdzi...
W Kaliszu niby tyle samochodów a korki znikome Warszawa takie miasto korków?

A po paczmy na Anglię np..
Przy ich siatce dróg, to nasza jest znikoma...
Tym czasem to u nich są wieczne korki na autostradach itd.
Pomijając już fakt że niema co porównywać ich autostrad do naszych..
Obrazek

Więc nie wiem ci Polacy to chyba kupują samochody i tylko stoją na parkingach :lol:

Nigdy nie mieszkałem w domku jeśli o mnie chodzi.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 23 lut 2015, o 23:09

Co do padających argumentów z każdym w czymś mogę się zgodzić ale jest kilka rzeczy z którymi ciężko by było gdyż obieram każdy punkt widzenia :)

to prawda że skoro kursów autobusowych za miasto jest mniej to ludzie wolą auto kupić i niby w powiecie zarejestrowane a jendak całe dnie w Kaliszu jeżdzi i stoi -tak wiec na prawde warto było by sie zastanowić alternatywną komunikacją miejską lub wybudowanie drog aby miał jeszcze jeden dodatkowy pas - buspas.
Co do korków prawda szału nie ma w Kaliszu, stałęm w gorszych korkach niż w Kaliszu ale Warszawy jednak bym nie porównał gdyż to stolica - a dlaczego tak myśle bo tu nawet nie o samych mieszkańców Wa-wy chodzi ale o osob załatwiających interesy w stolicy których np nie ma w Kaliszu - wielkie spółki, politycy, dyplomaci, ambasady - pewnie jeszcze trochę by doszło.
Wnioskując i podsumowując wszystkie wypowiedzi mam takie odczucia:

Kalisz mogłby pozostać bez rozszerzania granic, ale kosztem rośnięcia w górę - przecież od tego są miasta - wiec wysokie budynki, więcej zieleni (pomijam tu starówkę - bo on raczej nie ulegnie zmianie) alternatywa komunikacji miejskiej, wyprowadzanie ludzi mogło by sie skończyć gdy zobaczą potencjał i to że mieli by blisko mieszkając własnie w centrum a nie poza miastem.
Co do pól to opłaca się ale tylko wielkie gospodarstwa które non stop inwestują inne małe w przeciągu czasu wyprzedadzą się i przestaną istnieć.
Piszę tak bo i mieszkałem w domku jednorodzinnym, wieżowcu i w kamienicy :)
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 lut 2015, o 11:23

Caspress to ma być odpowiedź?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Rafi2981
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 13:38
Lokalizacja: Kalisz-Tyniec

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: Rafi2981 » 24 lut 2015, o 12:32

Plusy domków jednorodzinych:
- nie musisz płacić czynszu, płacisz tylko podatek od nieruchomości 3 razy na kwartał (podatek mniejszy w stosunku do comiesięcznego czynszu)
- ogrzewasz dom, gdy tylko jest zimno, nie czekasz na właściciela
- masz licznik do prądu, do wody i możesz kontrolować zużycie,
- masz podwórko, na którym możesz odpoczywać kiedy chcesz, nie musisz wychodzić na ulicę
- masz drzewa owocowe, z których latem możesz jeść owoce i za nie nie płacić
- nie musisz się prosić o remonty elewacji domu, bo sam ją robisz
- nikt za ściany nie podsłuchuje i nie słyszysz balangi za ściany albo płaczu dziecka
Minusy domków jednorodzinnych (żeby nie było nieobiektywnie)
- sam musisz mieć pieniądze na remonty

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 lut 2015, o 16:29

No, ale wy wymieniacie plusy dla was. A ja napisałem o negatywnych skutkach jakie wywołują domki dla ogółu społeczenstwa. Ja patrzę na coś więcej niż własna wygoda. Ziemia nie jest z gumy. Nie da się, aby każdy miał swój domek z ogródkiem i nie odbiło sie to na wielu aspektach życia społecznego, które tu wyminiłem wielokrotnie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 24 lut 2015, o 17:15

Damian raczej porównywałem znikome korki stolicy do korków w Anglii...
To co przeżywamy w wawie to nic w porównaniu do typowej autostrad w Anglii jeśli akurat trafimy na taki korek...
Więc coś tu jest nie tak ?
Mamy najwięcej? jeździmy jak najmniej??

Zresztą własny sprzęt to własny co tu się dziwić...
Ikona mobilności...

Co lepsze telefon stacjonarny na 5-7 osób czy lepiej komórka dla każdego?

Poza tym skoro Ikei nie będzie w Kaliszu bo jak niektórzy twierdzą... 120km to nie dużo...

Skoro komunikacja zbiorcza nie jest wstanie obsługiwać dobrze nawet jednego miasta to gdzie tu myśleć o wyprawie 120km?

Już ja widzę w sezonie co 30min nocny na Szałe odbierający z baletów działkowych :twisted:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Rafi2981
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 13:38
Lokalizacja: Kalisz-Tyniec

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: Rafi2981 » 25 lut 2015, o 15:03

K-man twierdzi, że na terenach domków jednorodzinnych nie będą już uprawiane płody rolne i tu się myli, nie wszyscy właściciele mają te domy dla samego posiadania i wylegiwania się na nich. Większość domków jednorodzinnych ma ogródki, w których uprawia rośliny, warzywa, owoce, więc ziemia nie leży dołogiem. Jeżeli zabudujemy miasta samymi blokami i kamienicami, to co będzie, nie będzie żadnych płodów rolnych i skutki dla ziemi będą katastrofalne. Jeżeli chodzi o palenie w piecach, to większość domków ma ko9tły, w których nie można palić różnymi, bo musieliby kupować kolejne kotły. W kamienicach są piece kaflowe i chyba tam palą różne śmieci. Domki jednorodzinne nie będą ryzykować karami, bo łatwo się je wyłapie. Natomiast bardzo trudno udowodnić w kamienicach kto pali śmiecami. :lol:

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Wszechobecny chaos architektoniczy

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 lut 2015, o 19:39

Rafi pięć krzakow z pomidorami nazywasz uprawą? :) Dobra zgadzam się niech będzie to uprawa. Dajmy sobie taki przykład, mamy teren 20 ha na którym wcześniej rosła przesnica. Został zabudowany domkami z ogórdkami, oczywiście sa też dorgi osiedlowe. Pytanie ile z tych 20 ha nadal może rodzić plony? Domy, chodniki, ulice zajmą spory % z tych 20 ha.
Co do drugiego to też się mylisz. Bo dzięki kamienicom i blokom jest duże zagęszczenie, a to oznacza, że miasta ma małą pwoerzchnię. Na dodatek wystarczy wyjechac za miasto i mamy kontak w miarę dziką przyorda, a teraz często są tam osiedla. A więc trzeba jechac o wiele dalej, aby wypocząć na łonie natury. Raz tu wrzucałem info. o francuskim mieście, które miało 123 tyś. i chyba 26 km2. A Kalisz ma 100 tyś. i prawie 70 km2.
I jak pisałem wielkrotnie inwestycje w drogi i wszelkie media BARDZO WOLNO się zwracją.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ