Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK ?

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
faxer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2015, o 08:53

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK ?

Nieprzeczytany post autor: faxer » 26 sie 2015, o 13:49

Witam serdecznie.

Jako młody inżynier, a przy okazji osoba pochodząca z Kalisza, mam pytanko odnośnie pewnej sprawy, nie bardzo wiem gdzie skierować to pytanie, być może takie forum będzie odpowiednie.

W ramach pracy naukowej zajmowałem się projektowaniem ciekawych obiektów, w tym min. Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (w skrócie PSZOK). Tak z grubsza punkt ma zajmować się zbieraniem odpadów nie nadających się do strumienia odpadów komunalnych od mieszkańców miasta nieodpłatnie zgodnie z regulaminem. Czyli jeśli robisz remont i posiadasz kanapę, połamane listwy, stare kable, kilka kubłów po farbie to pakujesz to do bagażnika i jedziesz na PSZOK, gdzie pracownik pokazuje miejsca magazynowania odpadów i tam sobie je zostawiamy. Oczywiście lista odpadów jest bardzo długa, przede wszystkim to sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Zgodnie z prawem od lipca 2014 każda gmina musi taki punkt posiadać. Dodatkowo w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców takich punktów powinno być odpowiednio więcej.

Na zachodzie, szczególnie w Anglii, Niemczech, Austrii (Wiedeń odzyskuje ok. 98% ze strumienia odpadów elektrycznych i elektronicznych !!) czy Szwajcarii takie obiekty to perełki miast. Posiadają przepięknie zaprojektowaną zieleń, specjalne szkółki edukacyjne, pawilony konferencyjne, pchle targi, nowoczesne rampy najazdowe (odpad wygodnie wyrzuca się z góry). Takie obiekty z powodzeniem funkcjonują we Wrocławiu, Krakowie, czy nawet w sąsiednim Ostrowie Wielkopolskim.

Gmina ma obowiązek podać miejsce lokalizacji takiego punktu, godziny otwarcia oraz listę odpadów jakie można tu unieszkodliwić. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych informacji o takim punkcie w Kaliszu.

Znam problem od strony projektowej, lokalizacyjnej, funkcjonalno-użytkowej, lecz poddaje temat do dyskusji i zapraszam do wymieniania opinii.

Obrazek

obywatel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 15:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK

Nieprzeczytany post autor: obywatel » 26 sie 2015, o 15:14

Gmina Żelazków ma taki punkt w miejscowości Niedźwiady - EKO.

Wydaje mi się, że w Kaliszu jest to PUK na Bażanciej.

faxer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2015, o 08:53

Re: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK

Nieprzeczytany post autor: faxer » 26 sie 2015, o 16:06

Na stronie PUK nie znalazłem nigdzie wzmianki o tym gdzie, kiedy i co można DOBROWOLNIE dostarczyć. Jeśli chodzi o Niedźwiady to też poproszę o jakiś link z konkretami odnośnie tego czy można tam dostarczyć odpady i jak to się odbywa.

PSZOK to miejsce do MAGAZYNOWANIA odpadów, a nie ich unieszkodliwiania. To musi być punkt dobrze zlokalizowany, tak żeby ktoś dobrowolnie w trakcie przemieszczania się w promieniu miasta Kalisza mógł swobodnie wstąpić i oddać odpad, którego pod śmietnik wyrzucać nie wolno.

Spytam więc inaczej: czy jest ktoś kto chciał zdeponować/oddać/pozbyć się odpadów inaczej niż wyrzucając je pod śmietnik osiedlowy i jeśli tak to w jaki sposób to zrobił? Chodzi o np. sprzęt RTV & AGD, folie, zużyte akumulatory, przepracowane oleje, gruz po remoncie, odpady zielone, gabaryty, pierdoły po sprzątaniu piwnicy czy garażu itd.

PS: PSZOK działa trochę jak McDrive w McDonalds, jest pętla jedno lub dwupasmowa, wjeżdża się pod odpowiednie stanowisko, wyrzuca coś do odpowiedniego kontenera i wygodnie wyjeżdża. Po przepełnieniu kontenera odpowiedzialna za to firma przyjeżdża i odbiera odpad, który następnie trafia na recykling lub unieszkodliwienie.

Obrazek

obywatel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 15:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK

Nieprzeczytany post autor: obywatel » 26 sie 2015, o 16:47

faxer pisze:Na stronie PUK nie znalazłem nigdzie wzmianki o tym gdzie, kiedy i co można DOBROWOLNIE dostarczyć. Jeśli chodzi o Niedźwiady to też poproszę o jakiś link z konkretami odnośnie tego czy można tam dostarczyć odpady i jak to się odbywa.

PSZOK to miejsce do MAGAZYNOWANIA odpadów, a nie ich unieszkodliwiania. To musi być punkt dobrze zlokalizowany, tak żeby ktoś dobrowolnie w trakcie przemieszczania się w promieniu miasta Kalisza mógł swobodnie wstąpić i oddać odpad, którego pod śmietnik wyrzucać nie wolno.

Spytam więc inaczej: czy jest ktoś kto chciał zdeponować/oddać/pozbyć się odpadów inaczej niż wyrzucając je pod śmietnik osiedlowy i jeśli tak to w jaki sposób to zrobił? Chodzi o np. sprzęt RTV & AGD, folie, zużyte akumulatory, przepracowane oleje, gruz po remoncie, odpady zielone, gabaryty, pierdoły po sprzątaniu piwnicy czy garażu itd.

PS: PSZOK działa trochę jak McDrive w McDonalds, jest pętla jedno lub dwupasmowa, wjeżdża się pod odpowiednie stanowisko, wyrzuca coś do odpowiedniego kontenera i wygodnie wyjeżdża. Po przepełnieniu kontenera odpowiedzialna za to firma przyjeżdża i odbiera odpad, który następnie trafia na recykling lub unieszkodliwienie.

Obrazek
Trochę smieszą te limity, ale cóż...

Dla gminy Żelazków:
http://www.bip.zelazkow.pl/?c=mdTresc-c ... F-333-2765" onclick="window.open(this.href);return false;

PSZOK w Kaliszu na pewno był rok temu - wiem, bo korzystałem.

Planujesz otworzyć taki punkt w Kaliszu i zbierasz informacje?

faxer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2015, o 08:53

Re: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK

Nieprzeczytany post autor: faxer » 26 sie 2015, o 17:40

Co do limitów to pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Oczywiście wiadomym jest, że jeśli ktoś dostarcza rocznie 100 opon to nie są to odpady produkowane przez niego w normalny użytkowaniu pojazdu, tylko ktoś chce naciągnąć gminę i za darmo pozbyć się odpadów przemysłowych. Obiekt wyposażony jest standardowo w stróżówkę z wagą samochodową, gdzie pracownik odnotowuje kto przyjechał i co przywiózł (np. dla bezpieczeństwa żeby nie wwozić azbestu itd.), także odgórne limity są zbędne.

Wiem, że temat jest dość mało popularny od strony technicznej, a miałem przyjemność pracować pod pionierem tematu PSZOKów w Polsce, stąd moje zainteresowanie zarówno jako kaliszanina, ale także ze względów czysto branżowych. Nie planowałbym otwarcia takiego punktu, gdyż budowa PSZOK to obowiązek gminy. Jedynie obsługę takiego punktu może prowadzić firma prywatna na zlecenie gminy. Bardziej chodzi o koncepcję, lokalizację, sam projekt itd.

Temat jest o tyle ciekawy, że na proekologiczny i równający do standardów zachodnich projekt PSZOK można dostać wielkie dofinansowanie z Unii, miasto zyskałoby na takim miejscu, bo po pierwsze niewiele jest takich obiektów w Polsce (wyłączając betonowy plac, wiatę i kontener, bo nie o takim punkcie mowa), a po drugie PSZOK na zachodzie tętni życiem, zlokalizowane w centrum miasta punkty odwiedza wiele ludzi, to jest trendy i na czasie. W Wiedniu np. olej po smażeniu odlewa się w darmowe wiadereczka i dostarcza do tych punktów i jest to raczej normalne niż dziwne. Takie miejsce zaprojektowane z pomysłem i smakiem zmienia podejście do gospodarowania odpadami mieszkańców. Dodatkowe punkty w przypadku dofinansowanie dostaje projekt zawierający ścieżki i obiekty edukacyjne; zachodnie PSZOKi to wręcz parki, które oprócz obiektów użytkowych mają masę alejek, placyków do nauki recyklingu, specjalne pawilony itd.

Także informacje potrzebne mi są raczej do tego, czy formalnie taki punkt istnieje i funkcjonuje, kto go obsługuje, co tam można przywieźć itd. Mieszkam na osiedlu bloków, przechodzę często obok gniazd z kontenerami i widząc co wyrzucają tam ludzie i w jakiej formie zastanawiam się w jakim kierunku zmierza gospodarka odpadami w PL. Mając szczegółowe informacje można złożyć szczegółowe zapytanie osobie odpowiedzialnej w gminie czy firmie odpowiedzialnej za odpady w mieście, podsunąć pomysł itd. Zwłaszcza, że można mieć progresywny, świetny i nowoczesny obiekt, chlubę miasta w zakresie zarządzania środowiskiem za pieniądze unijne :)

obywatel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 15:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK

Nieprzeczytany post autor: obywatel » 26 sie 2015, o 18:24

faxer pisze:Co do limitów to pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Oczywiście wiadomym jest, że jeśli ktoś dostarcza rocznie 100 opon to nie są to odpady produkowane przez niego w normalny użytkowaniu pojazdu, tylko ktoś chce naciągnąć gminę i za darmo pozbyć się odpadów przemysłowych. Obiekt wyposażony jest standardowo w stróżówkę z wagą samochodową, gdzie pracownik odnotowuje kto przyjechał i co przywiózł (np. dla bezpieczeństwa żeby nie wwozić azbestu itd.), także odgórne limity są zbędne.

Wiem, że temat jest dość mało popularny od strony technicznej, a miałem przyjemność pracować pod pionierem tematu PSZOKów w Polsce, stąd moje zainteresowanie zarówno jako kaliszanina, ale także ze względów czysto branżowych. Nie planowałbym otwarcia takiego punktu, gdyż budowa PSZOK to obowiązek gminy. Jedynie obsługę takiego punktu może prowadzić firma prywatna na zlecenie gminy. Bardziej chodzi o koncepcję, lokalizację, sam projekt itd.

Temat jest o tyle ciekawy, że na proekologiczny i równający do standardów zachodnich projekt PSZOK można dostać wielkie dofinansowanie z Unii, miasto zyskałoby na takim miejscu, bo po pierwsze niewiele jest takich obiektów w Polsce (wyłączając betonowy plac, wiatę i kontener, bo nie o takim punkcie mowa), a po drugie PSZOK na zachodzie tętni życiem, zlokalizowane w centrum miasta punkty odwiedza wiele ludzi, to jest trendy i na czasie. W Wiedniu np. olej po smażeniu odlewa się w darmowe wiadereczka i dostarcza do tych punktów i jest to raczej normalne niż dziwne. Takie miejsce zaprojektowane z pomysłem i smakiem zmienia podejście do gospodarowania odpadami mieszkańców. Dodatkowe punkty w przypadku dofinansowanie dostaje projekt zawierający ścieżki i obiekty edukacyjne; zachodnie PSZOKi to wręcz parki, które oprócz obiektów użytkowych mają masę alejek, placyków do nauki recyklingu, specjalne pawilony itd.

Także informacje potrzebne mi są raczej do tego, czy formalnie taki punkt istnieje i funkcjonuje, kto go obsługuje, co tam można przywieźć itd. Mieszkam na osiedlu bloków, przechodzę często obok gniazd z kontenerami i widząc co wyrzucają tam ludzie i w jakiej formie zastanawiam się w jakim kierunku zmierza gospodarka odpadami w PL. Mając szczegółowe informacje można złożyć szczegółowe zapytanie osobie odpowiedzialnej w gminie czy firmie odpowiedzialnej za odpady w mieście, podsunąć pomysł itd. Zwłaszcza, że można mieć progresywny, świetny i nowoczesny obiekt, chlubę miasta w zakresie zarządzania środowiskiem za pieniądze unijne :)
http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkanc ... bezpieczne" onclick="window.open(this.href);return false;

W tamtym roku odbywało się to w ten sam sposób. Dodatkowo była możliwość indywidualnego odbioru (wystarczyło zadzwonić), gdzie firma podjeżdżała w konkretne miejsce i zabierała odpady.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK

Nieprzeczytany post autor: K-man » 27 sie 2015, o 08:23

Pamiętam coś takiego z filmiku o Danii i bardzo mi się to podobało.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

faxer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2015, o 08:53

Re: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK

Nieprzeczytany post autor: faxer » 27 sie 2015, o 10:21

@K-man

Mnie też, ja kiedy odwiedzałem taki punkt we Wrocławiu przy ul. Michalczyka bardzo pozytywnie byłem zaskoczony jak wiele ludzi wstępuje sobie po drodze, żeby oddać jakiś konkretny odpad. Super scena kiedy podjeżdża młoda rodzinka, z przodu mama z tatą z kubeczkami kawy ze Starbucksa, z tyłu dzieciaki - wysiadają, każdy chwyta z bagażnika a to trochę styropianu, a to jakieś opakowanie po farbie, po jakichś nawozach do kwiatów i odkładają do odpowiednich pojemników. Mniej niż 3 minuty czasu. Świadome gospodarowanie odpadami to diabelnie ważna sprawa. Także K-man, mnie też się takie coś podoba i super by było mieć taki nowoczesny i funkcjonalny obiekt w Kaliszu :)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK

Nieprzeczytany post autor: K-man » 27 sie 2015, o 12:29

No, ale Tu chyba trzeba by pogadać z Orlim Stawem.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 28 sie 2015, o 18:00

takiego punktu u nas chyba nie ma, jedynie kiedys tez slyszalem ze mozna podjezdzac do PUKu jak ktos cos ma. Ale to raczej nie ma tam PSZOKu tylko pewno zostawia sie i tyle.

Jedynie co tutaj wystepuje to telefoniczne powiadomienie ze masz jakies wieksza ilosc odpadu ale tu chodzi o elektronike i gruz, jeszcze dodatkowo sa limity wagowe co dla mnie jest absurdem. Przeciez wiadomo jak ktos robi generalny remont to tych odpadow jest masa, ludzie scianki burza, plytki zrywaja itd. Taki remont sie robi raz na iles lat wiecej nie powinno byc limitow wagowych.

Po drugie nasze spoleczenstwo i samorzad nie ma kultury segregacji smieci. Masa ludzi w blokowiskach nic nie segreguje, idzie z worem duzym smieci i tam ma wszystko papier plastik szklo, przechodzi obok kontenerow do segrecji ale nic tam nie wrzuci. Bo po co? Albo polozy karton od telewizora obok kosza, bo musialby go podrzec na polowe, ale po co?

Teraz w okresie letnim jest masa plastiku, zolte kubly pekaja w szwach, nie mieszcza sie smieci. Stoja sterty obok. Czy firmy/samorzady nie widza tego? nie mozna dostawic jednego dodatkowo pojemnika? Jak ktos widzi ze tu miejsca nie ma to wyrzuci do zmieszanych. Po za tym firma ma obowiazek odbioru kazdej ilosci odpadow, wiec jak taki pojemnik nie daje rady to chyba obowiazkiem ich jest dostawienie kolejnego?

Pytales co ludzie robia z pojemnikami po farbach, olejach samochodych czy innych chemiach. Otoz wyrzucaja do odpadow zmieszanych bo gdzie maja wyrzucic?

Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 661
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Re: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - PSZOK

Nieprzeczytany post autor: Kudlaty » 2 wrz 2015, o 11:08

Ja mieszkam w bloku segreguje smieci juz od 2008 roku. Powiem Tak. W domu skladuje te rzeczy w pojemnikach ale pozniej jak mam je wyrzucic w te male otwory worek np plastikowych czy szklanych rzeczy to jest problem bo bym musial stac troche pod tym smietnikiem. A smieci wyrzuca sie jak sie idzie do pracy lub gdzie kolwiek indziej, w kazdbym badz razie po drodze. brakuje pojemnikow takich do ktorych wrzucalo by sie cale worki posegregowanych smieci. Dlatego te worki zostawiam pod pojemnikamido segregacji

ODPOWIEDZ