Kalisz dawniej

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: newuser » 20 lis 2015, o 10:51

<Przemek> pisze:Ulala, coz to za perelka. Ktory to moze byc rok?
Pewnie po 1902r. - gmach Towarzystwa Muzycznego już jest.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 20 lis 2015, o 11:32

Moje pytanie pierwotnie kierowalem w kwestii pierwszego zdjecia wstawionego przez Zacharskiego, tj. Zlotego Rogu. Ale za odpowiedz na trmat tego zdjecia rowniez dziekuje. Rzeczywiscie to zdjecie to tez prawdziwa perelka. W ogole ostatnio na kaliskim fb nastapil jakis wysyp perelek, tyle niesamowitych, wczesniej jakos niepublikowanych zdjec, juz dawno nie widzialem :)

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: newuser » 20 lis 2015, o 13:08

Szkoda, że FB to śmietnik , w którym ciężko cokolwiek znaleźć. Istotnie, trafiają tam zdjęcia unikatowe, ale... coraz częściej trafiają tam rzeczy kilkakrotnie - zawsze z adnotacją, że nowe, niepublikowane. Prawie zawsze znajduje się grupa zachwyconych komentatorów i .. biznes się kręci.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 20 lis 2015, o 13:24

newuser pisze:Szkoda, że FB to śmietnik , w którym ciężko cokolwiek znaleźć. Istotnie, trafiają tam zdjęcia unikatowe, ale... coraz częściej trafiają tam rzeczy kilkakrotnie - zawsze z adnotacją, że nowe, niepublikowane. Prawie zawsze znajduje się grupa zachwyconych komentatorów i .. biznes się kręci.
Wlasnie dlatego zawsze powtarzam, ze w tym wzgledzie widac doskonale wyzszosc tradycyjnego forum. Ale takie czasy nastaly. Rzeczywiscie poza wieloma nowinkami, prawdziwymi perelkami, duzo rzeczy w tych grupach sie powtarza.

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 20 lis 2015, o 13:43

newuser pisze:i .. biznes się kręci.
Jedyny fragment wypowiedzi, którego nie rozumiem. Mogę prosić o rozwinięcie myśli?
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: newuser » 20 lis 2015, o 15:53

FB żyje z pokazywania reklam. Jeśli są chętni do oglądania i komentowania - to tym lepiej. Jeśli posty byłyby jakoś pokategoryzowane, wówczas zdanie - "to było omawiane tu i tu" kończy kolejny wylew zachwytu " ja tam mieszkałem, szkoda, że zburzyli, jak to za młodu... " Ja wszystko rozumiem, ale tyle nic nie wnoszących komentarzy to na tym tu forum nie ma. Nie będe wiecej pisał, bo o tym moim też tak napiszecie ;)

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 20 lis 2015, o 16:47

Oczywiście w dużej mierze muszę się zgodzić z tym. Facebook to chaos, dużo nijakiej treści, komentarzy itp. Z drugiej strony, większość informacji zdobywamy dziś właśnie z tego portalu. Co do stwierdzenia, że na tym forum nie ma tylu komentarzy...Proszę zauważyć, że na tym forum na chwilę obecną jest 1384 użytkowników, a w grupie poświęconej historii Kalisza która przykładowo prowadzę na fejsie, ponad 4 tysiące. I tutejsze 1384 osób rozkłada się na wszystkie działy (ilu ludzi z tego wchodzi w dział "Historia miasta"?), a tamtejsze 4 tysiące wyraziło zainteresowanie historią miasta, poprzez fakt przystąpienia do grupy. Różnica w ilości komentarzy musi zatem być. :)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

zawodziak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 20 sty 2015, o 04:48

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: zawodziak » 6 gru 2015, o 06:08

Lektura na prawde godna polecenia:

Józef Pachołek: kaliski gangster-poliglota

- Przez całe życie nie miałem się do kogo przytulić – tak płaczliwym głosem próbował wzbudzić litość sędziego 42-letni Józef Pachołek, słynny kaliski gangster. Znał biegle sześć języków i zjeździł pół świata. W ciągu kilku miesięcy swoimi napadami zastraszył cały Kalisz. Sztuki rabunków z bronią w ręku miał ponoć uczyć się od samego Ala Capone. Marzył mu się samochód z zainstalowanym karabinem maszynowym i napady na najbogatsze kaliskie rody w iście amerykańskim stylu. Przypominamy historię, którą Kalisz żył ponad 80 lat temu.

http://www.faktykaliskie.pl/jozef-pacho ... -poliglota" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: newuser » 17 gru 2015, o 12:44

Taki portal ze starymi mapami mi się napatoczył:
http://www.oldmapsonline.org/map/cuni/1062972
no i 'stary' http://igrek.amzp.pl/ - ale to chyba wszyscy już znają.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 gru 2015, o 15:28

Dzięki! Oba dodane do ulubionych. :D
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 mar 2016, o 15:23

Jeśli złe miejsce niech mnie moderatorzy opieprzą.
http://www.calisia.pl/articles/gratka-d ... z-w-muzeum" onclick="window.open(this.href);return false;
Ja już wszystko waży 9 kg :lol: Myślę, ze nie wszystkie artykuły będą mie interesować, mimo wszystko uważam, że każdy miłosnik Kalisza i regionu musi je mieć. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: newuser » 17 mar 2016, o 11:03

Takie fajne fotografie teatru znalazłem [http://www.cyfrowe.mnw.art.pl]. Super jakość!!!
Obrazek
i jeszcze od strony rzeki:
Obrazek
Zdjęcia te posłużyły do wielu późniejszych pocztówek, które są dość popularne - ale nie z takimi detalami.

BTW: Pozdrowienia dla P. Dalinkiewicza, który wywalił mnie z fb "Historia Kalisza na zdjęciach" nie pisząc nawet za co...

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 9 wrz 2016, o 00:07

Poniżej przedstawiam kompilację współczesnego zdjęcia fragmentu Kalisza z mapą katastralną z lat 30. Na uwagę zasługuje między innymi całkiem odmienny podział geodezyjny, przebieg nieistniejącej dziś ulicy Składowej (ciągnącej się od skrzyżowania Legionów z Górnośląską aż do ulicy Podmiejskiej obok obecnego Kauflanda), wyrobiska przy Młynarskiej, czy też młyn wraz z bocznicami kolejowymi w sąsiedztwie zbiegu Górnośląskiej z Podmiejską. Jeżeli ktoś pamięta niemieckie zdjęcie wiatraka, którego lokalizację wskazałem w obrębie obecnego ronda, to ma potwierdzenie na tym zdjęciu, gdzie symbolizujący go mały kwadrat znajduje się na jednej z jezdni.

Obrazek

Awatar użytkownika
Obbrus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 27 cze 2010, o 20:29

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Obbrus » 10 wrz 2016, o 17:55

Fantastyczne! Uwagę przykuwają też liczne nieistniejące budynki na południowy wschód od Górnośląskiej i przedłużenia ulic Konopnickiej i Skalmierzyckiej. Czy ta mapa (całego miasta) jest dostępna gdzieś w internecie?

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 15 wrz 2016, o 22:15

Obbrus pisze:[...]Czy ta mapa (całego miasta) jest dostępna gdzieś w internecie?
Tak, pod tym adresem -
https://polona.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Obbrus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 27 cze 2010, o 20:29

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Obbrus » 16 wrz 2016, o 12:24

Dziękuję, udało się znaleźć pod nazwą "Kalisz : podziałka 1:5 000".

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 17 lis 2016, o 13:38

Lata powojenne.
Obrazek
Za: https://www.facebook.com/groups/historiakalisza/" onclick="window.open(this.href);return false;
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 19 lis 2016, o 13:25

Jeszcze jedno zobrazowanie istniejącej współcześnie zabudowy os. XXV Lecia (bez zespołu zabudowy garażowej) na tle mapy z 1934 r.
Obrazek

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 19 lis 2016, o 17:59

Widać też bocznicę kolejową do obecnej SP18. Na planie wygląda to tak, jakby przechodziła ona przez środek budynku, co jak mniemam nie miało miejsca? Przydałyby się jakieś zdjęcia tego kompleksu sprzed lat szkolnych :)

Awatar użytkownika
Obbrus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 27 cze 2010, o 20:29

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Obbrus » 19 lis 2016, o 21:00

Na Historii Kalisza na Zdjęciach p. Ryszard Bieniecki wstawił wspaniałe zdjęcie. Dla mnie jedno z najciekawszych, jakie kiedykolwiek tam widziałem, ze względu na przedstawiony obiekt, nieznany dotąd z żadnej dostępnej w internecie fotografii (chyba że widać jego fragment na jakiejś panoramie, trzeba by sprawdzić).

Obrazek

Ulica Stawiszyńska zaraz za mostem, budynek podmiejski o bardzo oryginalnym wyglądzie, być może jeszcze z XVIII w., chociaż na starych mapach nie jest zaznaczony lub jest zaznaczony nieprecyzyjnie.
Mimo tego "odkrycia", Warszawskie Przedmieście i Chmielnik skrywają jeszcze wiele tajemnic i szkoda, że tak mało jest zdjęć nieistniejącej już zabudowy tej części miasta.

ODPOWIEDZ