Wybory samorządowe 2024

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 lut 2024, o 07:38

Wyjątkowo słabi kandydaci w tym roku.
Pan Kinastowski może już świętować. Mam jednak nadzieję, że pewność siebie go nie zgubi i chociaż przygotuje jakieś duże inwestycje dla miasta.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1768
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 lut 2024, o 08:02

Tak, zamiast tężni wielkości dużej szafy, będzie tężnia wielkości dwóch dużych szaf. :lol: :lol:

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 lut 2024, o 08:46

filip pisze:
13 lut 2024, o 08:02
Tak, zamiast tężni wielkości dużej szafy, będzie tężnia wielkości dwóch dużych szaf. :lol: :lol:
Filipie, wydawało mi się, że jesteś bardziej ogarnięty. Co Ty teraz wyskakujesz z tężnią skoro to był projekt z Budżetu Obywatelskiego i chyba doskonale wiesz jak wygląda ograniczony budżet na te zadania (pomijam już aspekty takie jak kwestie wykonania czy zasadność niektórych projektów).
Ja wiem, że Ty żywisz sporą niechęć do prezydenta co sam napisałeś powołując się na subiektywną ocenę dotyczącą udziału w komitecie rewitalizacji. Doskonale rozumiem, że znasz prezydenta i czymś Ci podpadł.
Ja z perspektywy mieszkania w innym mieście, żywo biorący udział w tym co się w Kaliszu dzieje, z pewnego dystansu patrzę na to wszystko i staram się oceniać jak najbardziej obiektywnie.
Odpuśćmy sobie takie ironiczne przytyki bo one do niczego nie prowadzą.
Jestem przekonany, że zarówno Tobie jak i mnie, oraz pozostałym forumowiczom, zależy przede wszystkim na rozwoju Kalisza. Wszak forum dotyczy inwestycji.
Powinniśmy razem działać i lobbować w interesie Kalisza. Presja ma sens i czasem trzeba schować osobiste urazy do prezydenta, radnego czy posła bo gramy do jednej bramki.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 lut 2024, o 10:32

Wybory Samorządowe to nie tylko wybory prezydenta miasta, ale również ludzi do rady miasta od których sporo zależy.
Poniżej wrzucam nazwiska radnych z obecnej kadencji wraz z ilością interpelacji, które zostały przez nich złożone przez ostatnie 5 lat(!).

-

1. Dariusz Grodziński interpelacje (125)
2. Marcin Małecki interpelacje (89)
3. Eskan Darwich interpelacje (83)
-------------
4. Artur Kijewski interpelacje (66)
5. Magdalena Walczak interpelacje (54)
6. Tadeusz Skarżyński interpelacje (53)
7.Karolina Sadowska interpelacje (49)
8.Agnieszka Konieczna interpelacje (39)
9. Tomasz Bezen interpelacje (38)
10. Piotr Mroziński interpelacje (34)
Roman Piotrowski interpelacje (34)
--------------
12.Leszek Ziąbka interpelacje (30)
13. Sławomir Chrzanowski interpelacje (25)
Mirosław Gabrysiak interpelacje (25)
15.Elżbieta Dębska interpelacje (24)
16.Radosław Kołaciński interpelacje (23)
17. Zbigniew Włodarek interpelacje (19)
18.Łukasz Włodarek interpelacje (13)
19.Tomasz Wasiak interpelacje (12) * pan jest radnym od kilku miesięcy za B.Oliwiecką
20.Kamila Majewska interpelacje (11)
---------------------------------------
21.Marian Durlej interpelacje (2)
22. Grzegorz Chwiałkowski interpelacje (1)
23.Sławomir Lasiecki interpelacje (0) !!!!


Pomijając jakość lub zasadność niektórych interpelacji to zobaczcie na aktywność naszych decydentów. Siedzą 5 lat w radzie i składają 0, 1, 2 wnioski? Pamiętajcie też o tym aspekcie przy wyborach. Nygusów pierdzących w stołki nie potrzebujemy.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1378
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: wollny » 13 lut 2024, o 10:45

jasiek20 pisze:
13 lut 2024, o 10:32
Pomijając jakość lub zasadność niektórych interpelacji to zobaczcie na aktywność naszych decydentów. Siedzą 5 lat w radzie i składają 0, 1, 2 wnioski? Pamiętajcie też o tym aspekcie przy wyborach. Nygusów pierdzących w stołki nie potrzebujemy.
Oczywiście interpelacje w jakiś sposób pokazują aktywność radnych, ale mimo wszystko apeluję o wstrzemięźliwość. Niektóre te interpelacje są tak żenujące, że chyba lepiej było ich nie pisać.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 lut 2024, o 10:55

wollny pisze:
13 lut 2024, o 10:45

Oczywiście interpelacje w jakiś sposób pokazują aktywność radnych, ale mimo wszystko apeluję o wstrzemięźliwość. Niektóre te interpelacje są tak żenujące, że chyba lepiej było ich nie pisać.
Wiem, wiem. Czytam je na bieżąco, jednak jeśli przez 5 lat są radni, którzy maksymalnie 2 razy jakąś interpretacje zgłosili to już daje do myślenia po co startowali do Rady Miasta.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 13 lut 2024, o 12:27

jasiek20 pisze:
13 lut 2024, o 10:32
Wybory Samorządowe to nie tylko wybory prezydenta miasta, ale również ludzi do rady miasta od których sporo zależy.
Poniżej wrzucam nazwiska radnych z obecnej kadencji wraz z ilością interpelacji, które zostały przez nich złożone przez ostatnie 5 lat(!).

-

1. Dariusz Grodziński interpelacje (125)
2. Marcin Małecki interpelacje (89)
3. Eskan Darwich interpelacje (83)
-------------
4. Artur Kijewski interpelacje (66)
5. Magdalena Walczak interpelacje (54)
6. Tadeusz Skarżyński interpelacje (53)
7.Karolina Sadowska interpelacje (49)
8.Agnieszka Konieczna interpelacje (39)
9. Tomasz Bezen interpelacje (38)
10. Piotr Mroziński interpelacje (34)
Roman Piotrowski interpelacje (34)
--------------
12.Leszek Ziąbka interpelacje (30)
13. Sławomir Chrzanowski interpelacje (25)
Mirosław Gabrysiak interpelacje (25)
15.Elżbieta Dębska interpelacje (24)
16.Radosław Kołaciński interpelacje (23)
17. Zbigniew Włodarek interpelacje (19)
18.Łukasz Włodarek interpelacje (13)
19.Tomasz Wasiak interpelacje (12) * pan jest radnym od kilku miesięcy za B.Oliwiecką
20.Kamila Majewska interpelacje (11)
---------------------------------------
21.Marian Durlej interpelacje (2)
22. Grzegorz Chwiałkowski interpelacje (1)
23.Sławomir Lasiecki interpelacje (0) !!!!


Pomijając jakość lub zasadność niektórych interpelacji to zobaczcie na aktywność naszych decydentów. Siedzą 5 lat w radzie i składają 0, 1, 2 wnioski? Pamiętajcie też o tym aspekcie przy wyborach. Nygusów pierdzących w stołki nie potrzebujemy.
Pani Kamila to pręży się w terenie... Bryluje na FB bardzo ladnie, bierze przyklad z naszego Prezydenta. Mnie sie bardzo nie podoba ze w sieci kraza informacje o biznesach jakie robi miasto z firma partnerki Pana Prezydenta. I oczywiscie nic nie zostalo oficjalnie wyjasnione.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1768
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 lut 2024, o 18:56

jasiek20 pisze:
13 lut 2024, o 08:46
Filipie, wydawało mi się, że jesteś bardziej ogarnięty. Co Ty teraz wyskakujesz z tężnią skoro to był projekt z Budżetu Obywatelskiego i chyba doskonale wiesz jak wygląda ograniczony budżet na te zadania (pomijam już aspekty takie jak kwestie wykonania czy zasadność niektórych projektów).
Ja wiem, że Ty żywisz sporą niechęć do prezydenta co sam napisałeś powołując się na subiektywną ocenę dotyczącą udziału w komitecie rewitalizacji. Doskonale rozumiem, że znasz prezydenta i czymś Ci podpadł.
Ja z perspektywy mieszkania w innym mieście, żywo biorący udział w tym co się w Kaliszu dzieje, z pewnego dystansu patrzę na to wszystko i staram się oceniać jak najbardziej obiektywnie.
Odpuśćmy sobie takie ironiczne przytyki bo one do niczego nie prowadzą.
Jestem przekonany, że zarówno Tobie jak i mnie, oraz pozostałym forumowiczom, zależy przede wszystkim na rozwoju Kalisza. Wszak forum dotyczy inwestycji.
Powinniśmy razem działać i lobbować w interesie Kalisza. Presja ma sens i czasem trzeba schować osobiste urazy do prezydenta, radnego czy posła bo gramy do jednej bramki.
Ad personam zostaw dla siebie. Tężnia to tylko przenośnia, mająca obrazować jak wygląda ta kadencja.
Nie jestem członkiem Komitetu Rewitalizacji. Musiałeś mnie z kimś pomylić, może z @faust? Samego Prezydenta też nie znam, nawet nigdy z nim słowa nie zamieniłem. Nie oceniam go personalnie, tylko jako Prezydenta Miasta i jego działania. A nie dzieje się dobrze, jest coraz gorzej. Miasto realnie się zapada, choć nie dzieję się to tak gwałtownie jak w latach 90-tych w NRD, tylko raczej jest to stopniowe wykrwawianie się. Tylko, że jak maszyna ruszy w latach 30-tych to już nikt tego nie zatrzyma, łącznie z siłami wyższymi. Obecnie coś można zrobić, ale on nie ma żadnego, najmniejszego pomysłu. No, ale jak ludziom się podoba bylejakość itp. to nie moja brocha. Ja się w to bawił nie będę, po co się kopać z koniem.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 14 lut 2024, o 09:34

Zamieszanie na listach kaliskiej Koalicji Obywatelskiej


https://latarnikkaliski.pl/zamieszanie- ... atelskiej/


:lol:
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 15 lut 2024, o 14:05

kaczorkalisz pisze:
13 lut 2024, o 12:27


Mnie sie bardzo nie podoba ze w sieci kraza informacje o biznesach jakie robi miasto z firma partnerki Pana Prezydenta. I oczywiscie nic nie zostalo oficjalnie wyjasnione.
Grodziński o to zapytał Kinastowskiego w interpelacji, a ten tak odpowiedział:
Załączniki
interpelacja.png
interpelacja.png (385.47 KiB) Przejrzano 1354 razy
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: K-man » 15 lut 2024, o 18:33

Dla mnie to próba wybielania się.
https://calisia.pl/uniwersytecka-zongle ... YzgeJyjyVM
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Stanis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 214
Rejestracja: 8 lis 2008, o 23:46
Lokalizacja: Środkowopolskie

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: Stanis » 16 lut 2024, o 12:16

Powoływanie się na 40 letnią tradycje Łyszczakiewicza, to władze WO-A nie robiły nic w celu usamodzielnienia się, wygodnie być na garnuszku Poznania - mierny, bierny, ale wierny. Dobrze, że profesor nie był za wchłonięciem UAM przez Akademię Kaliską, można było jednak wykazać odrobinę za angażowania w tworzeniu uniwersytetu. Teraz nastąpiło cudowne oświecenie u profesora. Uniwersytet w Kalisz to nie tylko marzenia Kaliszan, to potrzeba regionu. Usuwanie niedociągnięć w moim odczuciu to tak jak rzucanie kłody pod nogi uczelni. Zdejmowanie PiS- owskiej etykietki, to nie wiem jak by się obecna władza zaklinała to i tak wiadomo, że Uniwersytet Kaliski powstał za rządów PiS. Nie ma się co odwoływać do frakcji politycznych tylko brać się do roboty, bo droga do tworzenia czegoś nowego nigdzie nie jest usłana różami.
Więcej myśleć, a mniej słuchać.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1768
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: filip » 16 lut 2024, o 13:15

Stanis pisze:
16 lut 2024, o 12:16
Zdejmowanie PiS- owskiej etykietki, to nie wiem jak by się obecna władza zaklinała to i tak wiadomo, że Uniwersytet Kaliski powstał za rządów PiS. Nie ma się co odwoływać do frakcji politycznych tylko brać się do roboty, bo droga do tworzenia czegoś nowego nigdzie nie jest usłana różami.
Tu nie chodzi o to kiedy powstał, bo jak byśmy poszli taką logiką to większość polskich uczelni możemy nazwać pezetperowskimi. Bardziej chodzi o to w jaki sposób powstał i jaką ma powszechnie opinie. No chyba ciężko jest ukryć, że został przepchnięty politycznym kolanem i Rektor dość często spoufalał się z Czarnkiem. Ostatnio na nim gościła Elżbieta Witek w ramach jej trasy "Spotkania Wolnych Polaków" (XD). Krąży też taka opinia, że UK jest zagłębiem PiS. Ile w tym prawdy jest to nie wiem, ale na pewno pracuję tam kilka osób związanych z PiS co samo w sobie niczym nagannym nie jest, ale wszystko zależy od skali.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3660
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 16 lut 2024, o 16:37

Środowiska K-15X nic w Kaliszu nie ugrają wybrzydzając na UK. Ponieważ gremialnie głosowały za ustawą o UK, byłoby to zachowanie niezrozumiale dziwaczne. Dlatego uwag prof. Łuszczykiewicza o potrzebie odpisowienia UK nie traktuję jako krytyki (kontakty prof. Wojtyły z min. Czarnkiem i wykorzystanie jego kaliskiego sentymentu były zachowaniem bardzo zręcznym i wręcz życiodajnym), ale raczej jako propozycję. Myślę, że to jest zachęta dla TD (KO ma tu niewielkie pole manewru) do podjęcia próby zaproszenia w swoje szeregi prof. Wojtyły (był już członkiem podobnych ideologicznie ugrupowań) i kanclerza Mikołajczyka (ma swoje żale do PiS).

Trudno sobie wyobrazić akceptację takiego zaproszenia bez konkretnych ofert. Mogłyby to być:

1. Przekształcenie WPA w samodzielną Akademię Humanistyczno-Artystyczną. Uczelnia zagwarantowałaby utrzymanie i rozwój dotychczasowych kierunków kształcenia (likwidacja wielu była główną przeszkodą inkorporacji do UK) poprzez wyjściowe sfederowanie z UAM, co oznaczałoby też zachowanie statusu uniwersytetu europejskiego i ochronę dorobku naukowego kadry.
Po okrzepnięciu AH-A, ukształtowaniu jako uczelni wielowydziałowej, wchłonięciu Studium Animatorów Kultury jako studiów licencjackich, wzbogaceniu bazy (przejęcie starostwa, kolegium jezuickiego i CKiS na kampus humanistyczny) nastąpiłaby fuzja AH-A i UK (może także ANS, gdyby Konin chciał) w nowy Uniwersytet Wielkopolski w Kaliszu (UWK), także sfederowany z UAM, co zapewniłoby mu status uniwersytetu europejskiego.
Próba takiego przekształcenia byłaby doskonałym testem na rzeczywisty stosunek do akademickości Kalisza środowiska UAM , o którego szczerej sympatii zapewniała swego czasu rektor Kaniewska deklarując nawet pomoc w tej sprawie.

2. Doraźna pomoc środowisk K-15X w spełnieniu przez newralgiczne kierunki UK wymagań PKA.

Myślę, że taka propozycja kazałaby prof. Wojtyle zastanowić się bardzo poważnie. A nie sądzę, żeby była niewykonalna (w perspektywie 5-10-letniej). Czas, żeby kaliscy politycy aspirujący do władzy nauczyli się, że instytucje przejmuje się (najlepiej z ludźmi, którzy coś potrafią), a nie niszczy. To się po prostu bardziej opłaca.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1768
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: filip » 16 lut 2024, o 17:37

Brzmi ciekawie, ale (hipotetyczny) UWK miałby odpowiedni potencjał, aby stać się uniwersytetem europejskim bez konieczności federowania się z UAM. Taki status ma już Politechnika Koszalińska i Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, czyli uczelnie o podobnej lub nawet mniejszej skali od (potencjalnego) UWK i ze zbliżonym potencjałem naukowym.

I tak właściwie czym są uniwersytety europejskie, jakie są z tego konkretne korzyści etc?

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3660
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 16 lut 2024, o 20:33

filip pisze:
16 lut 2024, o 17:37
I tak właściwie czym są uniwersytety europejskie, jakie są z tego konkretne korzyści etc?
To są porozumienia kilku (co najmniej trzech) uczelni z kilku (co najmniej trzech) krajów, których celem jest współpraca międzynarodowa, w tym wymiana oraz wspólna praca na rzecz miast i regionów poszczególnych uczelni. Praktycznie żeby w tym uczestniczyć, trzeba dysponować odpowiednim potencjałem. Status uniwersytetu europejskiego niewątpliwie dodaje prestiżu, ale daje też wsparcie UE.
Sfederowanie z UAM mogłoby ułatwić pozyskanie kadry dla słabszych początkowo kierunków UWK.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1768
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: filip » 17 lut 2024, o 10:48

Rozumiem, brzmi ciekawie.

Imho tutaj też federacja nie jest do tego potrzebna. Jeżeli już powstanie LK85 to będziemy mieli bardzo swobodny dostęp do kadry z Poznania i Łodzi, a nawet Warszawy. To jest ogromny potencjał do bardzo szybkiego rozwoju uniwersytetu.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3660
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 17 lut 2024, o 12:48

Tak czy owak nie jest możliwe dojście do w pełni rozwiniętego uniwersytetu bez usamodzielnienia się WPA z rozwinięciem jego dotychczasowych aktywności. Dublowanie tych kierunków przez UK byłoby zadaniem karkołomnym.
Bardzo dobrze, że z okazji wyborów samorządowych prof. Łuszczykiewicz doprecyzował swoją wizję przyszłości WPA nie jako izolowanego, wąsko tematycznego wydziału, tylko jako UCZELNI humanistyczno-artystycznej. Skoro się powiedziało A, to należałoby powiedzieć B, czyli przedstawić plan dojścia do takiej uczelni. Ja starałem się tylko wyobrazić sobie, co mogłoby temu towarzyszyć.
Czas tworzenia AH-A byłby też czasem dla UK na zorganizowanie szkół uniwersyteckich. Najprędzej, mimo nie usuniętych jeszcze niedociągnięć kierunku lekarskiego, dałoby się utworzyć Szkołę Nauk o Życiu, natomiast już Szkoła Nauk Ścisłych to abstrakcja, pieśń przyszłości (może dałoby się ją zorganizować w miejsce konińskiej ANS, jej dotychczasowe kierunki integrując z kaliskimi, przy współpracy przyszłej elektrowni jądrowej zatrudniającej nie tylko inżynierów, ale także sporą grupę fizyków i chemików). W okresie przedfuzyjnym możliwe byłoby też organizowanie placówek międzyuczelnianych. Np. skoro UK uruchomił pewne studia historyczne, a docelowo historia powinna być w Szkole Humanistyczno-Artystycznej, to można byłoby powołać międzyuczelniany instytut. Najbardziej potrzebna jest wola działania, to się da zrobić.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1768
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: filip » 17 lut 2024, o 22:54

Karkołomne? Nie powiedziałbym, WPA w większości ma dość proste do utworzenia kierunki - potrzebna jest tylko kadra i jakieś miejsce. To jest zwyczajnie bez sensu, w mieście o tej skali (a nawet o 2/3/4 razy większej) nie ma sensu dublować kierunków, szczególnie o takim profilu.
Generalnie co do reszty się zgadzam z dwoma zastrzeżeniami. Jak dla mnie pójście w kierunki ścisłe na tym etapie na tym etapie jest trochę bezcelowe. Są to w większości kapitałochłonne kierunki, które będą dużym obciążeniem dla uniwersytetu o tej skali. Większość nowych uniwersytetów (np. Maastricht University, Malmo University) bazuję na naukach humanistycznych, społecznych, kierunkach artystycznych etc. Powinniśmy najpierw* rozwinąć się w tę stronę, bo to nie są kapitałochłonne kierunki i łatwo można na tym wyskalować uczelnie. Jak już uczelnia będzie miała trochę zasobów to wtedy trzeba iść w różne nauki ścisłe, techniczne itp.
Łączenie się z ANS Konin uważam, że raczej nie jest do niczego potrzebne. W znacznej części mają te same kierunki co my, a nie wiem jaką wartość dodaną są w stanie wnieść.

*No chyba, że mielibyśmy znaczne wsparcie od państwa, to wtedy można robić to i to. Jednak patrząc na polskie realia niestety go nie zakładam.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3660
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Wybory samorządowe 2024

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 17 lut 2024, o 23:43

filip pisze:
17 lut 2024, o 22:54
pójście w kierunki ścisłe na tym etapie na tym etapie jest trochę bezcelowe. Są to w większości kapitałochłonne kierunki, które będą dużym obciążeniem dla uniwersytetu o tej skali.
[...}Łączenie się z ANS Konin uważam, że raczej nie jest do niczego potrzebne. W znacznej części mają te same kierunki co my, a nie wiem jaką wartość dodaną są w stanie wnieść.
Dlatego sugerowałem, że te kierunki byłyby zintegrowane z kaliskimi. Natomiast baza konińska mogłaby zostać wykorzystana na siedzibę Szkoły Nauk Ścisłych, kiedy ruszy elektrownia jądrowa mogąca taką szkołę wspomóc kadrowo i laboratoryjnie. To dość odległa perspektywa. Można taką fuzję rozpatrzyć, kiedy ta elektrownia będzie.
chyba, że mielibyśmy znaczne wsparcie od państwa, to wtedy można robić to i to.
Elektrownia może stworzyć szansę zaangażowania się państwa, osobnego uniwersytetu w Koninie raczej nie zrobią. Warto uważnie przyglądać się, co się dzieje w regionie.
Dość daleko odbiegliśmy od tematu wyborów samorządowych, ale to w związku z nimi prof. Łuszczykiewicz przedstawił taką wizję WPA, która twórczo podjęta przez kilka środowisk mogłaby zapoczątkować współpracę pomiędzy WPA i UK i doprowadzić po kilku latach do fuzji.

ODPOWIEDZ