Złoty Róg

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 27 kwie 2009, o 23:36

tak i oblane mury które za dnia cuchną
Andrzej

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 maja 2009, o 08:38

Tylko to jest takie miejsce, że tylko projekt z najwyzszej półki może tam powstać.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

designer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2008, o 15:22
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Nieprzeczytany post autor: designer » 3 cze 2009, o 09:34

Nie rozumiem Was... Z jednej strony mowicie na tym forum o obronie zabytkowego ukladu urbanistycznego Kalisza, a z drugiej strony bronicie sie przed uzupelnieniem "wyrwy" w zabudowie...? Złoty rog byl kiedys zabudowany i czemu mialby nie byc zabudowany teraz...? Wiem ze wszyscy sie do tego przyzwyczaili ze ten teren jest niezabudowany ale moim zdaniem funkcjonalnie nie jest w tym miejscu potrzebny...
Jesli chodzi o zielen to jest Park i planty, dla wszystkich osob pijacych piwko proponuje przeniesc sie na Rynek bo to tam powinno sie skupiac zycie towarzyskie miasta... W tej chwili strasznie tam smutno...
Ktos napisal ze Złoty Rog moze zamienic sie w spluwaczke dla przesiadujacej tam mlodziezy... Nie zapewniajac miejsc dla gromadzenia sie mlodziezy, zniechecacie ja do tego miasta... Oby nie okazalo sie ze Kalisz za 10-20 lat to miasto emerytow, z ktorego mlodzi ludzie tylko uciekaja... Mam wrazenie ze do tego to dazy, bo jak wytlumaczyc przeniesienie La Strady z Rynku na korty tenisowe...? Zrobiono to dlatego ze starszym mieszkancom bylo za glosno...?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 cze 2009, o 11:25

Przeczytaj jeszcze raz wątek, a zobaczysz, że są dwa obozy.Jeden chce zabudowy tego miejsca inni nie.Ja, WW, Rym-ek, Sibieray(choc tu na 100% nie jestem pewny), chcielibysmy zabudować Złoty Róg.Oczywiście czymś naprawdę dobrym.Co do reszty forumowiczów, to nie wiem.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 3 cze 2009, o 11:33

No wiadomo, że ja też jestem za tym, żeby ten teren zabudować. Ale to musi być BARDZO DOBRY projekt, a nie jakieś na siłę pakowanie tam byle czego.

Z resztą takich wyrw do zabudowania jest więcej, choćby róg Złotej i Chopina i jeszcze kilka innych. I POWINNO się dążyć do zabudowania tych fragmentów wg mnie żeby nabrało to miejskiego charakteru i żeby usunąć przypadkowe przestrzenie i otwarcia.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

designer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2008, o 15:22
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Nieprzeczytany post autor: designer » 3 cze 2009, o 12:24

Czytajac to forum mysle, ze ciezko powiedziec co to jest BARDZO DOBRY projekt.... Gusta sa rozne...
To co jeden nazwie dobrym projektem, ktos inny nazwie"wyjatkowo paskudnym"....
Moim zdaniem Miasto wraz konserwatorem powinno przylozyc sie do opracowania wytycznych konserwatorskich i oczekiwan (jaka funkcja jest preferowana) i zorganizowac przetarg na ten teren, w ktorym inwestor musialby przedstawic koncepcje zagospodarowania tego terenu.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 3 cze 2009, o 14:03

Chodzi mi o to, żeby nie burzył pewnej całości. Zachowana była wysokość, linia zabudowy czy choćby układ okien, czyli żeby budynek komponował się z otoczeniem. Wiadomo, że nigdy nie będzie się podobał wszystkim.
Myślę, że pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić to uchwalić Plan Zagospodarowania(czyli te oczekiwania o których piszesz :D ) i to nie tylko dla tego fragmentu, ale dla wszystkich takich "wyrw".

designer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2008, o 15:22
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Nieprzeczytany post autor: designer » 3 cze 2009, o 14:33

Zakladam, ze dzialamy w sytuacji gdzie nie ma planu zagospodarowania...
Plan zagospodarowania duzo by ulatwil, ale lepiej zebysmy nie musieli na niego czekac, bo w takim wypadku najlepiej by bylo zamknac ten temat i wrocic do niego za kilka lat.. ;)

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 3 cze 2009, o 15:11

Tu przyznam Ci rację, z resztą pewnie powstałby dopiero jak pojawiłby się inwestor z $. I to pewnie powstałby "pod inwestora" - normalka.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 3 cze 2009, o 15:14

Poczekajmy na dobry projekt , żeby nie było jak w przysłowiu "Miałeś chamie złoty róg , ostal ci się jeno sznur" :wink:
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 3 cze 2009, o 17:39

To ,,Wesele'' Wyspiańskiego.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 3 cze 2009, o 23:31

Ze Złotym Rogiem nalezy cos zrobić, co do tego nie mam wątpliwości. Obecnie panuje tam architektoniczny nieład. Pozostaje tylko pytanie jak duzą cześć placu zabudowac. Na pewno nalezy zasłonić ślepe ściany. Budynek mógłby stanąć ukośnie. Pozwoliłoby to na zachowanie czesci placu i walorów widokowych, o których pisałem na poprzedniej stronie, a także zasłoniło podwórka przy Kanale Rypinkowskim, widziane od strony Mostu Kamiennego. Od strony alei widziałbym taras, z którego rozciągał by się piekny widok na Nowe Miasto. Na tarasie mozna urzadzić np. kawiarenkę.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 4 cze 2009, o 02:45

jp pisze:Place w centrum miasta są wartościa bezcenną, a Złoty Róg jest miejscem wyjątkowym.
Złoty Róg nie jest placem, nigdy nim nie był i nigdy nie powinien "placem" pozostać. Mamy znakomity układ placów na Nowym Mieście i jego historycznych przedmieściach. I o te place należy zadbać. W sierpniu powinny zostać zakończone prace nad studium historyczno-urbanistycznym dla miasta lokacyjnego i wtedy będzie można powiedzieć coś rzeczowego; mam nadzieję, że studium wyrażnie określi sposób i charakter przyszłej pełnej zabudowy Złotego Rogu.

designer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2008, o 15:22
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Nieprzeczytany post autor: designer » 4 cze 2009, o 07:09

Zgadzam sie z ww :) Mamy piekne place (niestety zaniedbane i funkcjonujace w niewlasciwy sposob) i powinno sie je doprowadzic do ladu. Nie ma sensu zastanawiac sie ile ma byc zabudowanego placu, poniewaz wyznacznikiem powinna byc zabudowa istniejaca tu w przeszlosci. Nie bylo na Zlotym Rogu placu i to ze wszyscy przyzwyczaili sie ze dzieki tej "wyrwie" mamy szerszy widok to nie znaczy ze tak musi byc...

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 4 cze 2009, o 11:09

WW i designer wiedzą czym piszą.Więc pozostaje się tylko z nimi zgodzić :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 4 cze 2009, o 16:41

ww pisze:Złoty Róg nie jest placem, nigdy nim nie był i nigdy nie powinien "placem" pozostać. Mamy znakomity układ placów na Nowym Mieście i jego historycznych przedmieściach.
Tak, ale na Wrocławskim Przedmiesciu innego placu nie mamy :)
designer pisze: Nie ma sensu zastanawiac sie ile ma byc zabudowanego placu, poniewaz wyznacznikiem powinna byc zabudowa istniejaca tu w przeszlosci. Nie bylo na Zlotym Rogu placu i to ze wszyscy przyzwyczaili sie ze dzieki tej "wyrwie" mamy szerszy widok to nie znaczy ze tak musi byc...
A dlaczego wyznacznikiem ma być zabudowa z przeszłosci ? Kierując się tą logiką, nalezałoby zabudowac takze pl.św.Stanisława, który kiedyś też placem nie był. Mogę się mylic, ale mam wrażenie, ze zalety widokowe Złotego Rogu odkryli juz urbanisci przedwojenni. Nie zdązono tylko rozwiązac problemu slepych scian, no i fatalnego widoku z Mostu Kamiennego w kier. Mostu Reformackiego. Dlatego proponuję zabudowę częsci działki (od strony pubu Carskiego) lub po skosie.

[ Dodano: Czw, 04.06.2009, 16:52 ]
K-man pisze:WW i designer wiedzą czym piszą.Więc pozostaje się tylko z nimi zgodzić :)
Ja w to nie wątpie, a na dowód uznania wklejam wpis @ww, z forum gazeta.pl, którym prawie mnie przekonał do zabudowy całego Złotego Rogu:

"Budynek nie może być "w połowie"!

Ani w połowie działki, ani w połowie wysokości, szerokości ani czego tam jeszcze. Ma być prosty, modernistyczny (żadnego postmodernizmu!) w stylu przypominającym międzywojenne biurowce lub domy towarowe, stonowany, elewacja musi współgrać z kamienną elewacją Warszawskiego Banku Handlowego, przepruta przez okno termometrowe od strony ul. Śródmiejskiej, żeby złamać dłużyznę, itd. itp.

Świętą rację ma Cytryna, że żaden kaliski architekt się nie nadaje.

Konkurs musi być dwu- lub trzyetapowy, SARP-owski, międzynarodowy, poprzedzony studium historyczno-urbanistycznym. Budynek musi bowiem uczynić ze Złotego Rogu serce centrum, wykreować je, uczynić z tej części Wrocławskiego Przedmieścia najważniejszą część miasta.

Taki budynek ożywi al. Wolności aż do pałacu Trybunalskiego, stanie się forpocztą Nowego Miasta, nada nowy wielkomiejski charakter Wrocławskiemu Przedmieściu, uzupełni ciągłość ul. Śródmiejskiej (to ma być śródmiejska ulica, a nie ogródkowa promenada), odtworzy utraconą ulicę między mostami, itd. itp.

Sami widzicie, że budynek ten stanie się kluczem do miasta...:) "


tutaj jest całosc dyskusji: http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... a=89705405

Pozostając jednak przy swoim zdaniu, proponuję rozwazyc pozostawienie kawałka przestrzeni. Myslę, ze wybitny architekt-urbanista poradziłby sobie z tym problemem.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 4 cze 2009, o 16:55

Na stronie http://www.stary.kalisz.pl/zdjecia-ulice.html
ostatnia fotka na dole przedstawia złoty róg w 1969 r.
Tam wtedy stały resztki kamienicy ? Jak wówczas wyglądała zabudowa ?
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

designer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 29 maja 2008, o 15:22
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław

Nieprzeczytany post autor: designer » 4 cze 2009, o 18:09

Przeszukalem "Stary Kalisz" , zeby zobaczyc jak wygladal Zloty Rog i Pl. Sw. Stanislawa.
Zloty Rog:
http://www.stary.kalisz.pl/zdjecia-panoramy.html
Pierwsza kolumna z prawej, drugi wiersz.
http://www.stary.kalisz.pl/zdjecia-mosty.html
Ostatnie zdjecie.
http://www.stary.kalisz.pl/zdjecia-ulice.html
Pierwsza kolumna z lewej, drugi wiersz.
Pierwsza kolumna z prawej, 6 wiersz.
Ostatnie
Pl. Sw. Stanislawa:
http://www.stary.kalisz.pl/grafiki-swiatynie.html
Druga kolumna od lewej, trzeci wiersz.
http://www.stary.kalisz.pl/zdjecia-swia ... kanie.html

Przywrocenie lini zabudowy, ktora byla na Zlotym Rogu jest raczej malo prawdopodobne, poniewaz wiazaloby sie to ze znacznym przewezeniem ulicy. Moim zdaniem najsensowniejsze byloby pozostawienie ulicy i chodnika tak jak jest, a reszte nalezaloby zabudowac. Pozostawiloby to lekkie otwarcie widoku.
Z tego co wywnioskowalem po zdjeciach to plac sw. Stanislawa zaczal byc placem po I wojnie swiatowej.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 5 cze 2009, o 11:43

7 Dni Kalisza
Wygrzebałem to ze starego numeru.Nie wie, czy przez rok coś się zmieniło w tej materii.Fragment.
Kiedyś usiłowalismy się dowiedzieć, dlaczego przez tyle lat jedynym dzirżawcą tego terenu jest jedna firma(Admat, nie wiem jak to wygląda dzisiaj).W wydziale mienia Urzędu Miejskiego w Kaliszu wiaśniono nam, że Miasto Kalisz podpisało umowę dzierżawną z przesiębiorcą na czas nieokreślony i nie ma żadnych podstaw, żeby taką umowę zerwać.W przypadku ewentualnego zerwania Miastu podobno grożą kary umowne i inne sankcje.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 5 cze 2009, o 14:37

Ciąg alei Wolności (d. Alei Józefiny) razem z pl. Wojciecha Bogusławskiego i Złotym Rogiem stanowi dominantę Wrocławskiego Przedmieścia. Jest to układ nowoczesny (w sensie historii architektury) i takim powinien pozostać (żadnej ponowoczesności!). Zauważmy, że w ciągu ul. Śródmiejskiej dość wysoki Dom Kowalskiego cofnięty jest w stosunku do linii pierzei zachodniej. Dla równowagi zabudowa Złotego Rogu również powinna być modernistyczna, wysoka (niekoniecznie tak wysoka jak Dom Kowalskiego) i może cofnięta w stosunku do linii pierzei wschodniej, ale nie więcej niż cofnięty jest Dom Kowalskiego (5m?). W ten sposób otrzymamy nieco "nieregularne", ale za to architektonicznie spójne (!) założenie szerokiej, śródmiejskiej i wielkomiejskiej ulicy handlowej, z mostami Kamiennym i Reformackim na osi. No mało jest tak pięknych założeń w śródmieściach polskich miast, jak właśnie to w Kaliszu.

Nieład architektoniczny na Złotym Rogu niszczy to założenie do tego stopnia, że dla przeciętnego użytkownika przestrzeni miejskiej pozostaje zupełnie nieczytelny. I pewnie dlatego pojawiają się głosy o "placyku" na Złotym Rogu. A to nie tędy droga.

Skrzyżowanie alei Wolności z ulicą Śródmiejską powinno (moim zdaniem) stać się sercem Śródmieścia. Ciężar miasta powinien zostać wyprowadzony z Głównego Rynku na Wyspę Słodową, co w pewnym (choć niewielkim) stopniu zrównoważyłoby też to nieszczęsne odchylenie miasta na południe.

To skrzyżowanie kiedyś było i może znowu kiedyś być piękne. Spójrzcie tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kalis ... mienny.jpg

(@jp: Logikę przeczenia można doprowadzić do absurdu: czy pl. św. Józefa również trzeba zabudować, bo kiedyś nie było tam placu? :) )

ODPOWIEDZ