Ratowanie kaliskich zabytkowych cmentarzy.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 27 lip 2010, o 21:22

OK, postaram się wpasc. Pozdrawiam

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 lip 2010, o 14:41

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 lip 2010, o 18:59

Jednak wydobywam tekst artykulu spod powyzszego linku k-mana, bo zniknie on z netu. a warto podyskutowac troche :
KALISZ - Dobra wola nie uratuje zabytkowego cmentarza
Daria Kubiak

Wczoraj 08:38:19 , Aktualizacja wczoraj 08:42:38

Choć najstarsza kaliska nekropolia – Cmentarz Ewangelicki Górka Luterska, z 1689 roku jest obiektem zabytkowym, chronionym prawem, to jego obecny stan nie wskazuje na to, aby los cmentarza leżał komuś na sercu.

Powalony wiąz zagroził nagrobnemu obeliskowi Greffenów, byłych żołnierzy wojsk polskich (© Fot. Daria Kubiak )

Opłakany wygląd nagrobków: pomników i obelisków, porośnięte zielskiem alejki, powalone stare drzewa i mnóstwo suchych gałęzi zdają się świadczyć o tym, że jedynym gospodarzem na cmentarzu jest czas.

– W przeszłości cmentarzem opiekował się leciwy kaliszanin, z miejscowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu – mówią państwo Irena i Arkadiusz C. odwiedzający grób swej pochowanej na tym cmentarzu krewnej. – Po śmierci dozorcy cmentarz popada w ruinę. Od wielu lat zwracaliśmy uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stanowią wiekowe drzewa rosnące wsród grobowców. Niewiele jednak zrobiono.

Czerwcowe ulewy dowiodły, że obawy te były uzasadnione. Jedno ze starych drzew przewróciło się. Jego korona przykryła kilkanaście mogił. A w tych dniach pod naporem wiatru złamał się stary, dwustuletni wiąz – pomnik przyrody, rosnący w pobliżu bramy wejściowej na cmentarz. Potężne drzewo zwaliło się na najstarszy nagrobny obelisk Greffenów, byłych żołnierzy wojsk polskich.

– Wiąz został przeznaczony do wycięcia za zgodą konserwatora zabytków – mówi ks. Krzysztof Rej, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu. – Zleciłem już nawet wykonanie tego zadania, ale... natura wyprzedziła ludzi. Obecnie usuwamy przewrócone wcześniej drzewo, po prawej stronie od wejścia na cmentarz. Parafia robi co w jej mocy, aby wszystko uporządkować. Nasze dochody, głównie z opłat za pochówki są jednak bardzo skąpe. Nie stać nas na rewaloryzację cmentarza.

Zabytkiem opiekują się kaliscy studenci, którzy porządkują cmentarz. Do ratowania nekropolii włączył się kaliski PTTK. Wraz z miastem organizuje publiczne zbiórki pieniędzy. Dzięki temu odrestaurowano kaplicę Reppanów i bramę wejściową.

O ratowanie cmentarza ewangelickiego i innych zabytkowych nekropolii zaapelował do prezydenta Kalisza radny Bogdan Nowacki. Jednak władze miasta, choć deklarują pomoc, twierdzą, że według ustawy o ochronie zabytków z 2003 r. obowiązek troski o cmentarz, a więc zlecanie wszelkich prac dokumentacyjnych i konserwatorskich należy do jego właściciela, czyli parafii a także do właścicieli nagrobków i ich spadkobierców. Parafia może jednak zabiegać o pomoc od miasta oraz ministra kultury.

– Parafia może wnioskować do miasta o dofinansowanie prac restauracyjnych na cmentarzu – mówi Marzena Ścisła, naczelniczka Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – Niestety, z sobie wiadomych przyczyn, nie zrobiła tego.

Może zatem ratowaniem ginącego na naszych oczach zabytkowego cmentarza powinna zająć się powołana w tym celu fundacja lub stowarzyszenie, skoro jego właściciel nie jest w stanie sobie z tym poradzić?
Ciesze się, że do grona ludzi piszących o kaliskich zabytkach, zwłaszcza nekropoliach dolączyla pani Daria Kubiak i chwała jej za to.
Lecz to nie czerwcowe deszcze i pożniejsze upaly sprawily , że leciwy zabytek chyli się ku ruinie. Ten stan spowodowany jest totalnym,65-cio letnim zaniedbywaniem Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego , cmentarza Prawosławnego i pozostalych zabytkowych cmentarzy , zarówno przez odpowiednie parafie jak i władze , z Wydziałem Kultury i WUOZ-em na czele. To swoiste odbijanie piłeczki trwa latami. To nie wina pastora K.Reja,że Parafia E-A popadła w dlugi, ktore na koniec zostaly umorzone. Przecież winnym byl poprzedni zarzadca, ktory w międzyczasie obrósł ,, w piórka'' i ... kamienice. Dlaczego ten czteromilionowy dług umorzono? Trzeba bylo ściągnąć go i ... przeznaczyć na rewaloryzaję tej nekropolii.
A co z Cmentarzem Prawosławnym ? Może pani redaktorr zechce się tam też pofatygować? Klucz do furty załatwię, bo z tym nie ma problemu. Slużę pełną dokumentacją fotograficzną z ubiegłorocznych zniszczeń, o których żaden z kaliskich publikatorow nie napisal! A co przez ponad rok poczynila specjalna Komisja powołana przez pana Prezydenta i Radę Miasta? Praktycznie nic nie zrobila poza jedną wizytą na dwoch cmentarzach i jednym spotkaniem w Ratuszu. Teraz dopiero - pozbawione latami opieki i troski - kaliskie zabytki zaczną się sypać ,,na calego'' Sam WUOZ nie zapanuje nad sytuacją, bo pozbawiony wlaściwych kompetencji i środkow finansowych, praktycznie może zrobić niewiele. Na CE-A pracują skupieni wokol pana Macieja B. studenci ODK, pracuje od 3 lat grapa najpierw nieformalna, a od kilku miesięcy skupiona w kaliskim kole TOnZ, zbiera pieniądze podczas dorocznych kwest O/PTTK. I efektow nie widać, bo nagle zabraklo ... leciwego opiekuna z ramienia Parafii E-A . Pani redaktor takich bajek nie napisalby żaden z kaliskich literatow, to może sobie Pani do szuflady schować , podobnie jak klawiaturę. Zapraszamy Panią i społeczność parafii E-A - zwlaszcza tą młodszą do działania, choćby do grabienia siana. Ostatni ,,szarwark'' mieliśmy we środę :).
Zawalił się zabytkowy kośćiół E-A w Kożminku, wali się kościół tego samego wyznania w Stawiszynie, ginie na oczach zabytkowy, 150-cioletni krzyż P.Brylinskiego - uznanego w Polsce i nie tylko twórcy, w Kowalewie-Baranowie, popadają w ruinę dworki , giną cmentarze w Stawiszynie, Zbiersku Kolonii, czy w Dębe Kolonii. Ile zabytkow czeka na wpis do Rejestru Zabytkow, ginie kompleks kolegium jezuickiego! A ile zabytków , pomimo zapisu ginie bezpowrotnie ? Gdzie podzialy się zabytki z ul.Częstochowskiej, z Dobrzeca, gdzie podzialy się zabytkowe wiatraki czy młyny. Kolejka wąskotorowa kalisko-turecka ginie na oczach. Cukrownia w Zbiersku, która miala tworzyć wspolnie z tą kolejka dojazdową Szlak Industrialny zostala zezłomowana tak , jak zezłomowano wcześniej buraczaną kolejkę reppphanowską ze Zbierska via Łaszkow , Gołuchów do Kucharek. Ważniejsze było pozyskanie złomu. Kto pomyśli wreszcie o niszczonych zabytkach industrialnych Kalisza? W jakim celu ma tu przyjechać turysta? Czy ma poogladać plomby wybudowane na pozostałościach zabytkowych przy Łaziennej,Babinej czy Narutowicza? Tu potrzebne jest globalne , permanentne dzialanie w kierunku renowacji, rekonstrukcji zabytkow. Mają to zrobić przedewszystkim władze i samorząd Miasta i wlaściciele zabytkow! Społecznicy i wolontariusze dają wystarczająco dużo swych serc, swych pomyslów , rąk i wolnego czasu a także zdrowia. Nie stosujcie odbijania piłeczek i ,,spychotechniki'' Jeżeli nie czujecie się na siłach, to ustąpcie! Zwolnijcie pole dla młodszych , którzy mają napewno więcej inwencji i sił do twórczego działania.
I na koniec tego posta nasz TOnZu apel - Pomożmy Oddzialowi Muzeum Narodowego , Dyrektor Muzem - Zamku Gołuchowskiego pani Danucie Marek w negocjacjach ze spadkobiercami wlaścicieli dóbr gołuchowskich . Ślijmy stosowne apele i prośby. Udalo się w Kozlówce, powinno się udać i w Goluchowie.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 31 lip 2010, o 22:21

Z kronikarskiego obowiązku mam przyjemność poinformowania na naszym Forum :
Ratują zabytkowy grobowiec

29 lipca, 2010 - 15:56 — [email protected]
Dobiegają końca prace nad projektem odrestaurowania zabytkowego grobowca na kaliskim cmentarzu prawosławnym. Prace będą wykonywane przy grobie rodziny kaliskich Macedończyków: Myszkiewiczów, Grabowskich i Katasanowów" - powiedział Radiu Centrum Jarosław Dolat, z kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego:

"Przyczynkiem do decyzji było to, że byli tam pochowani kaliscy Macedończycy, którzy od XVIII wieku w Kaliszu przebywali. Były to rodziny zasłużone, przede wszystkim rodzina Grabowskich. Byli to właściciele księgarni w Kaliszu. Ostatni właściciel Jan Reyko - Grabwski, był osobą znaną w Kaliszu. Ostatni pochówek w tym grobowcu miał miejsce w połowie XX wieku."

Prace nad projektem mają być zakończone w połowie sierpnia. "Dopiero z tego dokumentu dowiemy się o zakresie prac i ich cenie" - dodał Dolat. Pieniądze na projekt pochodzą z kwesty na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy. Fundusze z kolejnych zbiórek będą przeznaczane na poszczególne etapy prac przy grobowcu.


[email protected]
http://www.rc.fm/polityczne/ratuja-zaby ... owiec.html

Obrazek

Zdjęcie autora postu z marca 2008 roku oraz kilkadziesiąt innych obrazyjacych piękno Greckiej Góry :

http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,784,456 ... 2.html?v=2
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 4 sie 2010, o 22:48

a ja oczywiście przypominam, że jutro również sprzątamy o 17. Liczę na pewne osoby :) mam nadzieję, że jak zwykle się nie zawiodę, a poza tym, mam nadzieję, że może znajdą się jacyś nowi ochotnicy :)
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 10 sie 2010, o 16:34

21 lipca na trasie Kaliszobrania znajdować się będzie najpewniej kaplica Repphanów z cmentarza E-A. Z tego powodu bardzo prosimy o pomoc w posprzątaniu terenu przy kaplicy. Jak zwykle spotykamy się we czwartek (12.08.) o godzinie 17.
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 10 sie 2010, o 17:18

OK, my tydzien temu i w czwartek ! A za tydzień - może PTTK pomoże tak, pod swoją imprezę :wink: ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 10 sie 2010, o 17:41

nie wiem. można by poprosić o pomoc PETETEKÓW. Za 2 tyg nie ma mnie, jadę do Mamusi więc będę musiała komuś przekazać moje klucze na kolejne sprzątanie. Może zostawię Kasi albo Panu Maćkowi.
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 17 sie 2010, o 21:43

Nieśmiało przypominam o czwartkowym zagrabianiu trawy po trwających od kilku dni sianokosach ;)
Czwartek, 19.08.2010, godz. 17:01. Obecność obowiązkowa :)
Sprawdzam listę obecności ;)
A tak serio, bardzo dziękuję moim niezastąpionym 'pomagaczom' z forum za to, że zawsze stawiają się na miejscu :)
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 23 sie 2010, o 11:10

A tutaj nowy fragment naszego filmiku o cmentarzu, nagrywanego jeszcze w maju :) Tym razem o wielowyznaniowości.

http://www.youtube.com/watch?v=kvvghgHQjPU
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 14 wrz 2010, o 10:25

A w reaLU (byłem wczoraj ), ktoś usuwa ,,greffenowy'' grab. Najsmutniejsze, że zastosowano zbyt malo sił i srodkow dopuszczając się do dalszego niszczenia obelisku nagrobnego - najstarszego na tym zabytkowym cmentarzu!

Co robimy w kolejny czwartek, bo wypadaloby trochę popracować, niestety.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 14 wrz 2010, o 12:53

Fragment pomnika trzyma się na zbrojeniu. Niestety, niewiele możemy zrobić. A co powiecie, żeby w sobotę trochę popracować, albo w przyszłym tygodniu? Niestety, czwartek jest dla mnie dniem strasznym. a poza tym, jest na UAMie impreza związana z 18 i pół. Warto pójść.
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 14 wrz 2010, o 15:48

Ten narożnik jest juz w magazynku. Dla mnie może być sobota. A godzina? Tylko prosze nie 24.00 . Boję sie duchow i nie mam osikowego klina :wink:!
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2010, o 22:26 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 14 wrz 2010, o 16:31

Jak dla mnie, to każda godzina po 12. Dostosuję się :) Najlepiej ustalić na forum o której, żeby więcej osób mogło się przyłączyć ;p
A i kołki na wampiry się znajdą ;)
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 14 wrz 2010, o 17:59

W czwartek UAM od 15 - 18 , a w sobote proponuję na 13-ta, zaraz po obiadku.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 14 wrz 2010, o 20:49

Okey, w takim razie o 13. A na UAM zabieramy kamerę i aparaty :)
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 wrz 2010, o 21:12

Bylismy, bylismy. Znowu uszkodzone nagrobki, nawet te najnowsze i co gorsza w tej najnowszej, najbiedniejszej części tzn. przy ścianie Społdzielni. Wstyd, W dalszym ciagu wyrywane są metalowe krzyże. Jakiś ,,czeczen'' zostawił swoj ślad na drzewie w kwaterze V.. Ktoś w tym tygodniu zaobserwowal prawdopodobnie kaliskich satanistów, którzy wchodzili na CE-A ok. godz.19.00.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2010, o 22:29 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 18 wrz 2010, o 22:16

Przejrzałam fotki, chyba trzeba tam postawić psa obronnego. Innego rozwiązania nie widzę. Albo monitoring na cmentarzu.
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Zuzanna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 19:23
Lokalizacja: KALINIEC

Nieprzeczytany post autor: Zuzanna » 19 wrz 2010, o 20:43

Witam. Jestem tu nowa, choć podczytuję od dawna w nadziei że czegoś więcej się dowiem na temat osób tam pochowanych. Co właściwie chciała bym wiedzieć..oj wszystko. Wiem że zostali tam pochowani moi krewni. Niestety nie znam dokładnego miejsca pochówku. W wykazie osób tam pochowanych, niestety nie ma. Lista sporządzona została na podstawie nagrobków jakie jeszcze istnieją. Ostał się jeden jedyny...pozostałych chodzę i szukam. Może gdzieś jakiś skrawek nagrobny. Byłam już dziesiątki razy....naiwnie myślę no nie. :?: . Może ktoś wie i mi podpowie. Czy ktoś słyszał o innej liście...takiej powojennej. Pytałam w kancelarii Ewangelickiej...było to za czasów pastora Banerta. Nie chciał rozmawiać. Pozdrawiam.
Zuzanna

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 19 wrz 2010, o 21:20

Proszę się odezwać na priva. Służę radą i pomocą. Z chęcią pomogę w poszukiwaniach :)
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

ODPOWIEDZ